پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
400 کیلومتر از سیرجان به مقصد کلوت های شهداد
۱۳٩٤/٩/۱ ساعت ۳:۱۳ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

کرمان - ایرنا - گروه دوچرخه سواری برنا با شعار 'چرا جامعه بحران آب را جدی نمی گیرد؟' 400 کیلومتر را از سیرجان به مقصد کلوت های شهداد رکاب زدند.

به گزارش ایرنا اعضای این گروه که روز شنبه وارد شهر کرمان شدند در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان مورد استقبال نایب رییس کمیسیون آب، محیط زیست و اقتصاد سبز اتاق ایران و رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق کرمان قرار گرفتند. 
این گروه که صد و نود و نهمین برنامه رکاب زنی خود را انجام می دهند از دیروز جمعه حرکت خود را از سیرجان آغاز کردند و با گذر از شهرستان بردسیر، صبح امروز وارد کرمان شدند.
نایب رییس کمیسیون آب، محیط زیست و اقتصاد سبز اتاق ایران در نشستی با 15 دوچرخه سوار عضو این گروه گفت: برخی مشکلات مانند بحران آب توسط ما در دوران های گذشته به دلیل عدم مدیریت و زیاده خواهی ایجاد شده و در حال حاضر به مرحله ای رسیده ایم که باید بیشتر به مساله آب توجه جدی کنیم.
محسن رشید فرخی با بیان اینکه نتوانسته ایم به نحو شایسته از منابع زیرزمینی آب استفاده کنیم افزود: در حال حاضر 13 هزار حلقه چاه آب غیرمجاز و تقریبا به همین تعداد چاه مجاز در استان داریم. 
وی اظهار کرد: در حالی که 93 درصد آب در بخش کشاورزی استان مصرف می شود اما حدود 22 درصد آبیاری تحت فشار در کشاورزی ما استفاده می شود و مابقی آبیاری ها غرقابی و به روش سنتی است.
وی گفت: با توجه به بحران آبی که در استان وجود دارد هنوز اقدام جدی صورت نگرفته است.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی کرمان با بیان اینکه 38 سد در کشور احداث شده که نیمی از آنها غیرکارشناسانه بوده و منابع زیرزمینی را تحت تاثیر قرار داده است افزود: بحث انتقال آب باید به صورت جدی پیگیری شود اما کارشناسی باشد تا مشکلاتی که برخی سدها ایجاد کردند به وجود نیاید.
وی بیان کرد: شیرین کردن آب خلیج فارس به معنای نمک زدایی است و این نمک دوباره به خود آب های خلیج فارس تزریق می شود که ممکن است مسائلی مانند باران اسیدی و آسیب به محیط زیست مطرح شود.
رشیدفرخی دو پیشنهاد راه اندازی بازار آب و وارد کردن آب مجازی را برای مقابله با بحران آب مطرح و خاطرنشان کرد: در حال حاضر آب بسیار کمی وجود دارد و باید هرچه سریعتر اقدامی انجام داد.
وی بیان کرد: اگر هر روز در یک سال بارندگی داشته باشیم به افزایش آب های زیرزمینی کمک نمی کند بلکه فقط روان آب ها تقویت می شوند که جوابگوی جمعیت ما نیست.

تصویر از سایت: انجمن دوچرخه سواران اسپادانا


برچسب‌ها:

 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.