پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
کشاورزی محور استقلال
۱۳٩٤/۸/٢۱ ساعت ۱۱:٥٤ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

به گزارش روابط عمومی فرمانداری کرمان محمدعلی توحیدی فرماندار کرمان در کارگروه کشاورزی شهرستان با اشاره به دغدغه های کشاورزان مبنی بر پائین بودن قیمت تولیدات و محصولات آنها وظایف مسئولین را در این ارتباط مهم برشمرد .

وی در این خصوص یادآور شد : کشاورزی مهمترین بخش اقتصادی کشور ما است ، اگر نگاهی به تاریخ بیندازیم کشاورزی جزء اولین اقدامات بشر از بدو خلقت بوده، کشاورزی سنتی ترین و کهنه ترین بخش اقتصاد است ، امام راحل (ره) از کشاورزی به عنوان محور استقلال نام می بردند و این به دلیل اهمیت کشاورزی و تأثیر بالای آن بر اقتصاد کشور است.


توحیدی از حوزه کشاورزی بعنوان بهترین و مؤثرترین بخش جهت اشتغال یاد کرد و اظهار داشت : زیبنده نیست هنوز به شیوه های دهه و حتی صده های گذشته کشاورزی کنیم باید سیستم های کشاورزی را به روز کنیم بویژه در بخش آبیاری که کشور هم در بحران کم آبی قرار دارد بایستی از به روزترین سیستمهای آبیاری ، از برداشت آب تا مصرف آن استفاده کنیم .

وی ابراز داشت : از به کارگیری شیوه هایی که میتوانند کارهای کشاورزان ، باغداران و دامداران را به روز کند دریغ نکنیم . بایستی ابتکار عمل داشت وقتی می بینیم در طول یک سال چندین کارشناس بخش کشاورزی ، باغبانی و سایر رشته های مرتبط با کشاورزی اضافه و در مناطق تقسیم میشوند همانگونه که دولت روی این کارشناسان هزینه کرده به همین نسبت هم باید در حوزه تولیدات کشاورزی خروجی قابل قبولی داشته باشیم مسئولین در قبال سرمایه گذاریهای دولت مسئولند و باید خروجی و نتایج مناسب داشته و گزارش دهند .

فرماندار کرمان با تأکید به موضوع خاموشی دادن به چاه های آب کشاورزی باتوجه به بارندگیهای سال جاری ، بیان کرد : اگر آینده نگری باشد و مدیریت در بخش آبیاری وجود داشته باشد میتوان به چاه های آب کشاورزی خاموشی داد تا منابع آب زیرزمینی غنی و افزایش یابد و در فصل نیاز از آن استفاده کرد .

رئیس کارگروه کشاورزی شهرستان کرمان بر کاهش واسطه های بخش کشاورزی به عنوان عاملی مهم در تقویت بنیه مالی کشاورزان تأکید و خاطر نشان کرد : هر قدر تعداد واسطه های میان کشاورزان و مصرف کنندگان کمتر باشد و محصولات آنها مستقیماً به دست خریدار برسد از یک طرف باعث کاهش قیمت بازار و از طرف دیگر باعث می شود کشاورز و باغدار به حق خود برسد این موضوع درخصوص عشایر نیز صدق می کند مسئولین باید با ارائه راهکارهای مناسب تولیدات و محصولات عشایر را بطور مستقیم به دست مصرف کنندگان برسانند .

توحیدی درخصوص وضعیت پسته در سالجاری گفت : امسال بحمدالله مسئولین دستگاه های متولی در امر پسته از برداشت تا فروش و صادرات با کمترین حاشیه کار را انجام دادند و این مدیریت خوب مسئولین جای قدردانی دارد .

فرماندار کرمان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به دغدغه هایی که درخصوص سرمای زمستان امسال وجود دارد خواستار اندیشیدن تدابیر و تمهیدات لازم توسط مسئولین شد و از بخشداران ، شهرداران ، دهیاران و مسئولین جهاد کشاورزی ، منابع طبیعی و سایر دستگاه های متولی خواست مسیر سیلابها را شناسایی و چنانچه خانه یا مکانی در مسیر سیل ساخته شده یا دامی در مسیر سیلاب ها نگهداری میشود یا چنانچه مسیر سیلاب ها توسط زباله و نخاله های ساختمانی پر شده یا تغییر پیدا کرده است سریعاً نسبت به تخلیه و بازگشایی مسیر سیلاب اقدام نمایند .

افضلی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان نیز با ارائه گزارشی از آخرین وضعیت کشاورزی و دام در سطح شهرستان کرمان از برگزاری کلاس های آموزشی ، طرح های راستی آزمایی ثبت مشخصات بهره برداران ،آمارگیری زنبور عسل ، هویت گذاری دامهای سنگین ، پلاک گذاری تراکتورها ، مبارزه با شپشک های استرالیایی و ... به عنوان مهمترین طرح های اجرا شده توسط جهاد کشاورزی شهرستان نام برد .

وی آمار فعلی کُلنی های زنبور عسل را 5085 کلُنی با تولید سالیانه بیش از 62 هزار کیلوگرم عسل اعلام و میزان جوجه ریزی در مرغداریها را بیش از 200 هزار قطعه جوجه تاکنون بیان کرد .

افضلی سطح زیر کشت زعفران را 35 هکتار ، سیر 280 هکتار  و گندم و جو را 1800 هکتار اعلام کرد .

وی همچنین خواستار همکاری بخشداران ، دهیاران و مسئولین دستگاه های خدمات رسان درخصوص جلوگیری از تغییرکاربری اراضی کشاورزی ، اطلاع رسانی درخصوص وقوع سیل ، بیمه نمودن محصولات کشاورزی و تشکیل جلسات با نمایندگان موتورپمپ ها جهت خاموشی شد .


برچسب‌ها:

 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.