پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
طرح نجات آب با احداث سد بتنی در شهداد امکان پذیر هست!!!
۱۳٩٤/٧/٧ ساعت ٢:۳٧ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

با دیدن تصاویر زیر چه موضوعی برای شما یادآوری میشود؟

سد بتنی در شهداد به دو منظور:

به عنوان تامین کننده آب کشاورزی منطقه و صنعت و شرب به نحوی که بتواند هم سیلاب را مهار کند وهم سفره های زیر زمینی تامین شوند و از خسارت سیلاب هر ساله به زمین های کشاورزی  و جاده های شهداد  جلوگیری بعمل آورد.

امروز در خبرگزاری فرارو اطلاع رسانی شده بود  که:

وزیر نیرو با اشاره به وضعیت «بحرانی آب» در کشور می‌گوید که ساخت برخی سد‌ها متوقف شده است، چرا که «توجیهی ندارند». .....، سالانه دو میلیارد متر مکعب تبخیر در سطح دریاچه سد‌ها اتفاق می‌افتد که برای جلوگیری از این تبخیر راه‌حل‌هایی وجود دارد، اما به دلیل هزینه بالا اکنون برای ما توجیه اقتصادی ندارد.

سوال اینجاست آیا در شهداد که 100% هرز رفتن آب را در زمان سیلاب و شاهد خسارت های بسیار هم هستیم این گونه است؟!

سد دیواری محکمی است که به منظور مهار کردن یا تغییر مسیر آب در عرض دره یا میان دو کوه و در مسیر رود ایجاد می ‌کنند. افزودن ارتفاع آب به ‌وسیله ایجاد سد، می ‌تواند فقط به منظور مهار یا تغییر مسیر آب رودخانه باشد یا ذخیره کردن آب در پشت سد برای کشاورزی، آبیاری و آبرسانی یا تولید انرژی برق آبی منظور اصلی در ایجاد سد بوده باشد. از آنجا که آب جمع شده در پشت یک سد می ‌تواند نیروی بسیار بزرگی به سد وارد کند، اصلی ‌ترین مسئله استاتیکی (ایستایی) در طراحی سدها، غلبه بر این نیرو و رسیدن به شرایط پایداری است که با تخلیه یا آبگیری سد، پیوسته برقرار باشد. در دنیای حرفه ای منظور از سد، یک اصطلاح عمومی برای تمامی امکانات مربوط بستن «فضای ذخیره سازی»، «ساختار مصرف» و «سرریز» نامیده می شود. سد، یک سیستم برای گرفتن و محدود کردن جریان آب در طول مقطع یک رود یا رودخانه است. تعریف سد عبارت است محلی که در آن آب با ارتفاع بیش از پنج متر یا بیش از۱۰۰هزار متر مکعب آب ذخیره شده است. هدف از ساخت انواع سدها عبارت است از: تامین آب نوشیدنی، تولید برق، تامین آب صنعتی (صنعت و کشاورزی)، کنترل سیل، جلوگیری از کم آبی و خشکسالی، علاوه بر این موارد از سدها برای مقاصد تفریحی، ورزشی و گردشگری بهره برده می شود.

در مسیر رودخانه درختنگان احداث سد بتنی میتواند کمک شایانی به وضع آب های رها شده در کویر کند / امیدواریم مراحل بررسی و تهیه سرحی در این مورد در دستور کار مسئولین قرار گیرد و هر ساله شاهد عبور میلیون ها لیتر اب از کنار شهر و روستا به مقصد ناکجا آباد نباشیم!!!.

 

رودخانه شهداد 

رودخانه شهداد از کوههای سیمک در30 کیلومتری شمال شهرکرمان سرچشمه می گیرد وپس ازطی مسافتی در حدود 70 کیلومتر وگذشتن ازکنار روستاهایی مانند چهارفرسخ  و . .. ، مزارع شهر شهداد را آبیاری کرده ودرانتهابه کویر لوت می ریزد. این رودخانه در ابتدا به رودخانه درختنگان شهرت دارد ولی هنگامی که وارد دره یا دهنه شهدادی می شود به رودخانه شهداد تغیر نام می یابد. میزان آبدهی رودخانه شهداد بطورمتوسط حدود 27 میلیون متر مکعب در سال است. آب این رودخانه دائمی وشیب متوسط آن حدود 4درصد است. رودهای «ده محمدشاه»،«درسختی»،«خرشکن» و«جفتان» ازشاخه های اصلی این رودخانه محسوب می شوند. برچسب‌ها:

 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.