پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
هدررفت بخش قابل توجهی از منابع آبی بخش کشاورزی در شهداد
۱۳٩٤/٦/٢٩ ساعت ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

می توان با لای روبی به موقع و جمع آوری علف های هرز برای انتقال سریع آب به زمین زراعی اقدام کرد.

متاسفانه این تصاویر مربوط به کانال انتقال آب قنات کهن مادی است که بسیار نگران کننده در حال انتقال به زمین و باغ های کشاورزی است!!!.

 به منظور جلوگیری از این گونه خسارت ها، احداث کانال های آبیاری با رعایت ضوابط فنی و یا نصب لوله های پلی اتیلن ضروری است. قبل از احداث شبکه های آبیاری کشاورزان با مشکلات زیادی هنگام آبیاری مزارع خود مواجه بوده اند اما بعد از انجام عملیات و احداث کانال ها شاهد بهبود وضعیت خاک منطقه بوده ایم و نسبت هدر رفت کاهش یافته اما باتوجه به خشکسالی های چند ساله اخیر باز نیاز به اصلاح در این زمینه می باشد.

بی توجهی به لای روبی به موقع کانال انتقال  آب کهن مادی، سبب شده است مقدار زیادی آب از طریق تبخیر و نفوذ عمقی در خاک هدر برود و یا در حاشیه سرگردان باشد!!!.

قسمت عمده هدررفت آب هنگام انتقال و توزیع آب داخل مزرعه روی می دهد که به اعتقاد کارشناسان حدود 80 درصد هدررفت آب را شامل می شود. در آبیاری به روش سنتی که بیشتر در مزارع به کار می رود با کاهش عملکرد، باروری خاک، بهره دهی گیاهی و طولانی شدن دوره های آبدهی رو به رو می شویم. روش های نوین انتقال آب علاوه بر جلوگیری از هدررفت آب موجب بالا بردن کیفیت تولید در واحد سطح می شود و این در حالی است که استفاده از شیوه های سنتی انتقال آب، علاوه بر صرف هزینه های گزاف، مدیریت بهره وری بهینه را با مشکل مواجه می سازد.

 با توجه با اطلاعاتی که در این مورد دریافت کردم آب این قنات بیش از 40 مالک دارد که هر کدام به سهم خود میتوانند فارغ از کمک های دولتی آستین همت را بالا بزنند و جلوی این مسئله نگران کننده را بگیرند.


برچسب‌ها:

 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.