پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ٩:۱٤ ‎ق.ظ روز ۱۳٩٤/٤/٢٠
 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری کرمان : فرماندار کرمان در جلسه ای که به طور ویژه به منظور گرم شدن هوا و احتمال بروز آتش سوزی در جنگل ها و مراتع اطراف کرمان تشکیل شده بود ابراز داشت : اخیراً چند حادثه آتش سوزی در مراتع و جنگل های جنوب استان ،روستای بُندر گوغر و خَبر بافت رخ داده است که هشداری است برای ما تا تمهیدات لازم را به منظور پیشگیری از حوادث مشابه در شهرستان کرمان انجام دهیم .

وی گفت : متأسفانه در بندر گوغر 500 هکتار از زیستگاه ها ، کندوهای زنبور عسل ، مراتع و ... طعمه حریق شد که اگر اقدامات امنیتی و پیشگیرانه مناسبی صورت نگیرد چه بسا باز هم شاهد اینگونه حوادث باشیم .

وی تاقزارهای اطراف شهر کرمان و دشتهای ریواس روستاهای بخش مرکزی را از مناطقی دانست که به دلیل نوع پوشش گیاهی امکان بروز حادثه در آنها بالاست .

فرماندار کرمان از مسئولین منابع طبیعی شهرستان خواست تا ظرف مدت یک هفته مناطق حساس به آتش سوزی و حادثه خیز را مشخص و برنامه و اقدامات پیشگیرانه را روشن نماید .

وی با اشاره به آتش سوزی کارخانه روغن نباتی گلناز کرمان خاطر نشان کرد : استانداردها و سیستم های امنیتی مرتبط با واحدهای صنعتی باید به طور جد توسط واحد مربوط در سازمان صنعت،معدن و تجارت بررسی و کنترل شوند تا مجدداً شاهد حادثه ای مثل روغن نباتی گلناز نباشیم که در مدت چند ساعت 2000 تن روغن سوخت و حدود 15 میلیارد تومان خسارت بر جای گذاشت .

توحیدی تصریح کرد : یکی از نگرانی های ما مربوط به نخل های خشکیده بخش شهداد است که به حال خود رها شده اند و با وجود گرمای شدید هوا وضعیت خطرناکی را ایجاد کرده که به دلیل متصل بودن این نخلیات ، با بروز آتش به سرعت به بقیه نقاط سرایت خواهد کرد حتی در برخی نقاط تراکم درختان به صورتی است که اگر در وسط باغ حادثه ای رخ دهد امکان ورود ماشین آتشنشانی به محل حادثه وجودندارد.


ی در پاسخ به نبود امکانات لازم و ماشین آتش نشانی در روستاها گفت : امکان خرید ماشین آتش نشانی برای تمامی روستاها وجود ندارد ولی میتوان با یک تدبیر، تنها با نصب یک موتور روی تانکرهای آب که در دهیاری ها وجود دارد در زمان حادثه آب را پمپاژ و حریق را مهار و فرصت را تا زمان رسیدن ماشین آتش نشانی از شهر مجاور از دست نداد .

مؤمنی مدیرعامل سازمان آتش نشانی کرمان نیز با تأکید بر اهمیت آموزش عمومی و آگاهی بخشی تصریح کرد : گاهی یک اقدام معمولی مثل تخلیه کود حیوانی در مراتع و تولید گاز متان ، در اثر تابش آفتاب آتش ایجاد می کند یا حتی جا گذاشتن بطری های آب با تابش شدید آفتاب حالت ذره بینی ایجاد کرده و باعث بروز آتش سوزی خواهد شد .

وی اضافه کرد : متاُسفانه در برخی از نقاط امکان ورود ماشینهای آتش نشانی وجود ندارد ، بطور مثال سال گذشته که در تاقزارهای کرمان حادثه داشتیم به دلیل وزن سنگین ماشین آتش نشانی و فرو رفتن در خاک امکان نزدیک شدن به محل آتش سوزی وجود نداشت لذا باید علاوه بر مشخص کردن نقاط حادثه خیز ، راههای دسترسی به آنجا را نیز معین کرد .

مؤمنی همچنین خواستار تشکیل جلسه ای با حضور مدیران کارخانجات اطراف کرمان شد تا ضمن یادآوری نکات مورد نیاز ، وضعیت ایمنی این واحدهای صنعتی بررسی شود .


 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.