پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ۳:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٦/٤
 

 

 

p931_image001.gif

سنک تخم گلرنگ                                          Oxycarenus pallens H.Sch 

(Lygaeidae,Hem)

 این حشره یکی از آفات مهم گلرنگ است.. سنک تخم گلرنگ اولین بار توسط  مراد اسحاقی در سال 1354 گزارش شده است.درمورد شناخت بیولوژی ومورفولوژی آفت وکنترل به ادامه بروید:


حشره ای است به طول 3 تا 5 میلی متر به رنگ زرد روشن با سر تیره رنگ. جلد بدن این حشره کاملا براق است. بالها غشایی و کشیده است . چشم ها نسبت به سر درشت و برآمده و به رنگ قهوه ای مایل به قرمز است . سر و سینه فاقد مو است .پرونوتوم زرد رنگ است و جلوی آن به رنگ قهوه ای در آمده. شاخک 4 مفصلی و رنگ مفصلهای اول و چهارم و همچنین دو سوم مفصل سوم شاخک سیاه رنگ است.خرطوم تیره رنگ وبلند است . رانها به رنگ قهوه ای و پاها زرد رنگ است.

قسمت زیر شکم در حشرات نر وماده متفاوت است ( در نرها قهوه ای و در ماده ها زرد با نوار کوچک قهوه ای است). طول حشرات ماده نیم میلیمتر بیشتر از نرهاست.

مهمترین تفاوت نر و ماده قطر شکم است .  به صورتی که قطر شکم حشره ماده به دلیل توانایی تخم گذاری بزرگتر از حشره نر خواهد بود . این تفاوت کاملا چشمگیر است .

تخم ها باسیلی شکل و دارای رنگ تیره است . این حشره دارای 2 تا 4 سن پورگی است . پوره ها با افزایش سن بزرگتر و تیره تر میشوند .

بیولوژی

این حشره دارای سه نسل در سال میباشد .

بعد از جفت گیری و تخم گذاری بر روی محصول پوره ها از تخم خارج و شروع به تغذیه از گلرنگ میکنند . اگر حشره به زمستان برخورد نکند این پوره ها از گیاه تغذیه میکنند تا بالغ شوند و جفت گیری کنند اما اگر آخرین نسل این حشره از تخم خارج شود به صورت حشره بالغ زمستان گذرانی میکند. این زمستان گذرانی در زیر پوستک ها و یا در بقایای گلرنگ است.با گرم شدن هوا در اردیبهشت ماه این حشرات فعال میشوند اما چون در این ماه هیچ گلرنگی برای فعالیت حشره نیست،سنک ها بر روی علف های هرز و یا کلزا تغذیه موقتی میکنند و بعد از ظهور گلرنگ بر روی گیاه اصلی مستقر میگردند.

خسارت و علائم

پوره ها و حشرات بالغ خسارت زا هستند.این حشره به غنچه های گلرنگ حمله و با تغذیه از آنها غنچه ها را قهوه ای و فاسد میکنند به طوری که این غنچه ها حالت خمیده و داسی شکل به خود میگیرند . این آفت معمولا به گلرنگ هایی که دیر تر کشت شده اند بیشتر حمله میکند .گاهی خسارت به 90 درصد نیز میرسد.

مدیریت آفت

تعدادی از ارقام دیر بارده میتوانند جمعیت آفت را کنترل کنند ولی این تغییر جمعیت چندان محسوس نیست.

از جمله دشمنان طبعی این آفت میتوان به  Deraeocoris pallensاشاره کرد که افراد بالغ و پوره های این

حشره از افراد بالغ و پوره های سنک تغذیه میکنند. از روش های زراعی دیگر میتوان از بین بردن بقایا و شخم عمیق همزمان با از بین بردن علف های هرز را در نظر گرفت .

مبارزه شیمیایی در مرحله غنچه دهی میتواند موثر باشد . این سمپاشی با سمومی مثل لاروین به میزان 1 کیلوگرم در هکتار انجام میشود .


 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.