پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ٩:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱۳٩۳/۱٢/۱٥
 

براساس اطلاع یکی از دوستان مطلع شدم در باغی در شهداد به صورت آزمایشی صاحب باغ تعداد نهال کامکوات در کناره جوی آب کشت و میوه برداشت کرده و از نتایج رشد وپرورش راضی بوده اما توضیحاتی در مورد این گیاه خوراکی  و زینتی بسیار زیبا:


خوبی این میوه اینه که وقتی تو محیط خونه یک درختچه زیبا رو میبینیم واقعاً لذت بخش هست و به خونه زیبایی خاصی می بخشه.

این میوه زمستانه – بهاره از خانواده مرکبات بوده و از لحاظ طعم بسیار شبیه به سایر مرکبات است با این تفاوت که این میوه را می‌توان به صورت درسته و با پوست مصرف کرد.

درخت کامکوات دارای برگ‌های ریز و همیشه سبز است و بومی بخشی از کوه‌های جنوب شرق چین است و در حال حاضر به منظور بهره برداری از میوه‌ٔ لذیذ آن و همچنین به عنوان یک گیاه تزئینی در نقاط دیگر دنیا از جمله ایالات متحده کشت و پرورش داده می‌شود.

در فصل زمستان یک درخت بالغ کامکوات می‌تواند وزن چند صد عدد از میوه زیبایش را که هرکدام به اندازه یک زیتون درشت هستند، تحمل کند.

کامکوات با نام علمی (Citrus japonica) از خانواده مرکبات هست از لحاظ شکل ظاهری این میوه گرد و یا بیضی به اندازه یک زیتون درشت و با رنگ نارنجی بسیار خوش رنگ هست. این درختچه بسیار زیبا با برگ های چرمی همیشه سبز بومی بخشی از کوه‌های جنوب شرق چین هست و در حال حاضر در نقاط دیگر دنیا از جمله آمریکا و ایران پرورش داده می‌شه که در فصل پاییز و زمستان میوه های نارنجی لابه لای برگ های سبز خود نمایی می کنند. از لحاظ طعم، این میوه شبیه دیگر مرکبات و مخصوصا پرتقال هست که عموما با پوست مصرف میشه و در تهیه مربا نیز کاربرد ویژه داره.
پس از خرید درختچه کامکوات، جهت جلوگیری از ریزش برگ یا میوه در اسرع وقت نسبت به مه پاشی آب روی برگها و میوه اقدام کنید چون ممکن هست در اثر جابجایی برگها و میوه شروع به ریزش کنند که با این کار این احتمال رو به صفر می رسونید. نهال کامکوات جوان به سرما حساس هست.

توضیحات بیشتر در مورد کام کوات از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد

به دلیل اینکه میوه های این گیاه زیبا از درخت چیده شده بودند و تصویر مناسبی برای تهیه دیده نشد در ادامه تصاویری از اینترنت برای مشاهده حالت های مختلف این گیاه انتخاب و قرار داده شد.


تصویر فوق: گل 

 تصویر فوق: میوه کامکوات نارس

تصویر فوق: میوه رسیده

تصویر فوق: پوست جدا شده از میوه 

تصویر فوق: میوه این گیاه کوچک است.

منابع تصاویر:

http://keshavarzi91.blogfa.com/ 

http://parscenter.com/Product/112461


 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.