پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱۱/٧
 

اگر به حاشیه روستاهای تکاب سفر داشته باشید شاهد رشد زیباترین کهور ایرانی هستید؛ به شخصه در منطقه حسن آباد، روستای ابراهیم آباد و  دهنو این نوع کهور منحصر بفرد را از نزدیک مشاهده کردم / حفظ این گیاه زیبا ضروری است / متاسفانه از ریشه این گیاه جهت مصارفی خاص و فروش استفاده میشود به گفته یکی از روستاییان این گیاه در حالی که سرسبز و زنده است با خالی کردن کنار درخت و لطمه وارد کردن به ریشه و خارج کردن آن باعث نابودی این گیاه میشوند!!!.

در تصویر بالا کهور سمت راست مربوط هست به منطقه ریگان و کهور سمت چپ مربوط به منطقه حسن آباد شهداد ؛ اگر شرایط برای این گونه گیاه از لحاظ زیستی مهیا باشد میتواند جایگزین بسیار مناسبی برای گیاه دانه روغنی کرچک (Ricinus communis) که در پارک ها و میدان های شهداد و همچنین میتوان از آن به عنوان کمر بند سبز اطراف شهداد و مخصوصا" در ورودی و خروجی شهر استفاده نمود علاوه بر زیبایی بسیار شرایط متناسب با آب و هوای منطقه دارد و بر زیبایی شهر افزوده خواهد شد.

این‌گونه گیاهی به دلیل ساختار خاص برگ‌های خود در فصل‌های خشک و بدون بارندگی قادر است رطوبت مورد نیاز خود را از طریق برگ جذب کند ؛ سر شاخه‌های این‌گونه گیاهی زیبا و منحصربه‌فرد به دلیل کالری زیاد در برگ‌ها توسط دامداران و همچنین به دلیل چوب مستحکم و زغال مرغوب توسط افراد سودجو قطع میشود.


با توجه به افت شدید آبهای زیرزمینی در اثر خشکسالیهای اخیر و برداشت بی رویه آبهای زیرزمینی و توسعه شهری و روستایی زادآوری طبیعی درختان کهور ایرانی به شدت کاهش یافته و تعدادی از پایه های سبز شادابی خود را از دست داده اند و در حال خشک شدن هستند.


کهور ایرانی :

این گونه با نام علمی prosopis cineraria از تیره Mimosaceae گونه بومی نزدیکی پایین شهداد (ضلع شرقی شهر) و روستاهای تکاب (ابراهیم آباد، دهنو، حسن آباد و ...) است.

برگها دراین گونه دوبار شانه‏ای با 2-3 جفت شانه ثانویه است که هریک از آنها شامل 6-12 جفت برگچه است. میوه آن نیام بدون بند و ناشکوفا است که دانه ها درون آن قرار دارد. ارتفاع درخت به 8 متر و بیشتر هم می‏رسد بعضاً پاجوش هم تولید می‏نماید.


 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.