پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ٦:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/۱٠/۱
 

خرده مالکی مشکل کشاورزی شهداد است، آیا نباید کاری انجام داد؟؟؟!!!

خرده مالکی را مهم ترین مشکل بخش کشاورزی شهداد مانند تمام روستاها نیز عنوان می کنیم. باغ های قدیمی و درختان غیر مثمر به نوسازی و جایگزینی با درختان مثمر و سازگار با آب و هوا نیاز دارد و از طرفی با توجه به پایداری خشکسالی ها و کمبود آب کشاورزی در فصل تابستان  و خشک شدن یکی از قنات های تکابات شمالی نیاز است لوله گذاری و کانال کشی مسیرهای انتقال آب به باغ ها، مزارع کشاورزی و استخر ذخیره آب در دستور کار جهاد کشاورزی شهداد قرار گیرد. اهالی روستا در کنار کشاورزی، دامداری سنتی هم دارند که به دلیل نگهداری دام ها داخل یا کنار منازل لازم است برای جلوگیری از سرایت بیماری های مشترک دام و انسان و رعایت بهداشت محیط، مجتمعی در مجاورت این روستاها برای نگهداری و ذبح دام ها احداث شود.

در فصل زمستان به شکل نگران کننده ای شاهد هرز رفتن آب ارزشمند هستیم!!! در مسیر قنوات و رودهای جاری محلی مناسب برای پرورش ماهی است...

در کنار باغ های رها شده تعدادی از کشاورزان که قصد احداث استخر دارند با هزینه های بالای راه اندازی این نوع استخر هستند که در صورت تامین اعتبار و برنامه ریزی و هماهنگی بین کشاورزان میتوان شرایط استفاده بیشتر از آب در ضمن بهره بری از پرورش ماهی در کنار زمین ها بهره برد.

امیدواریم شرایط به گونه ای حل و فصل شود تا همه همشهریان که قصد انجام کار کشاورزی را دارند بتوانند از تسهیلات بهره ببرند و مشکل مالی مانع حرکت و ایجاد تغییر نباشد!!!

در مورد پرورش ماهی به نام تیلاپیا در شهداد کارشناسان نظر بدهند شاید بتوان در مدت زمان کوتاه تری نسبت به ماهی کپور علف خوار و قزل آلا مدت زمان کمتری برای برداشت نیاز دارند! میتوان بهره برد!!!

زیستگاه

زیستگاه اصلی این ماهی شرق آفریقا به ویژه کنیا است. ژاپنی‌ها به عنوان ماهی خوراکی تیلاپیا را از مالزی به کشور خود بردند و به عنوان گونه پرورشی معرفی کردند. امروزه تیلاپیا در ژاپن، روسیه، هند و بخش‌هایی از آمریکا و اروپا پرورش داده می‌شود. سازمان شیلات قصد پرورش این ماهی در مناطق کویری ایران را دارد


تولید مثل

برای انجام تخمریزی نیاز به ۲۵ تا ۳۰ عدد ماهی ماده و حدود ۱۲ تا ۱۵ نر در هر ۱۰۰۰ متر مربع می‌باشد. لاروها در سن ۲ تا ۳ ماهگی با طولی معادل ۶ تا ۱۰ سانتی‌متر بالغ می‌شوند. در آب و هوای معتدله تولید مثل در حدود ۲ ماه متوقف می‌شود. مولدین تیلاپیا جمعیت خود را تا حد اشباع استخر افزایش می‌دهند. برای جلوگیری از این عمل روش‌های زیر پیشنهاد می‌گردد: کاهش مدت زمان رشد ماهی، استفاده از ماهیان شکارچی و تفکیک مولدین و لاروها.

اشتغالزایی گسترده

رئیس موسسه تحقیقات شیلات ایران معتقد است هزینه کم پرورش این ماهی در مقابل پرورش ماهی‌های گرم‌آبی و توجیه اقتصادی بالای آن انگیزه خوبی برای اشتغالزایی در افراد ایجاد می‌کند. مطلبی گفت: افزایش میزان برداشت از استخرهای پرورش تیلاپیا باعث گسترش اشتغال در مناطق کویری می‌شود و در حال حاضر شاهد استقبال خوب مردم برای اخذ مجوزپرورش اینگونه هستیم. وی تاکید کرد: با همکاری مسئولان و گسترش طرح پرورش تیلاپیا می‌توان آمار اشتغالزایی در بخش شیلات را افزایش داد.[۴]

هرچند زیستگاه اصلی تیلاپیا شرق آفریقاست اما امروزه پس از ماهی کپور دومین ماهی پرورشی دنیا به حساب می‌آید و با توجه به زمان پرورش کوتاه و احتیاجات غذایی ارزان‌قیمت می‌تواند گزینه مناسبی برای اشتغالزایی در بخش آبزی‌پروری باشد. 

منابع:

      5 .  http://fa.wikipedia.org/


 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.