پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ۸:٥۳ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٩/٢٦
 

در جلسه دوره ترویجی – آموزشی امروز که در محل سالن اجتماعات دانش آموزی برگزار شد مواردی در خصوص شپشک استرالیایی مطرح شد که از نظر من بسیار مناسب و از یک کشاورز باید دارای اهمیت باشند که لازم دیدم برای مخاطبین محترم بیان کنم:


خانم مهندس کامیاب مسئول حفظ و نباتات شهرستان کرمان در صحبت هایی باارزش که داشتند از هماهنگی با دکتر باقری در مرکز صفی آباد خوزستان در مورد جمع آوری کفشدوزک رودالیا جهت کنترل شپشک استرالیایی خبر دادند و از پیگیری مستمر جهت انتقال یک کلونی کامل کنترل بیولوژیک به شهداد در ماه های نزدیک و حداکثر تا فصل بهار خبر دادند.

کارشناسان حفظ نباتات استان نیز مواردی را بیان کردند که به  صورت تیتر وار و جهت اطلاع در ادامه قرار داده شد:

1-     آفات به 2 درجه و آفات همگانی و خصوصی تقسیم بندی میشوند!

-          آفات عمومی مبارزه را به عهده دولت می دانند. مثل= موش +ملخ + سن گندم

-          آفات خصوصی = شپشک استرالیایی+ زنجره خرما ( دولت موظف به کنترل نیست و اقداماتی جهت برگزاری دوره های آگاه رسانی و معرفی روش ها فعال است)

-          آفات درجه اول= آفاتی که به درختان قوی حمله میکنند و باعث ایجاد خسارت می شوند.

-          آفات درجه دوم= آفاتی که با ایجاد خسارت باعث تولید ماده ای با نام کایرومون و جلب آفات دیگر و حمله به گیاه و ایجاد خسارت بیشتر میشود.

2-     اصل مبارزه با آفات = تقویت و بالا بردن گیاه با کود دهی و آبیاری مناسب و به موقع به گیاه

3-     بیماری گرینیک(مرکبات) = عامل انتقال بیماری آفت پسیل است که بایدبه این آفت نیز برای جلوگیری و انتقال به منطقه توجه داشت!!!.

4-     در دمای 39 درجه سانتیگراد پوره های شپشک استرالیایی و در دمای 21 درجه سانتیگراد حشره بالغ شپشک استرالیایی سیکل زندگی آفت متوقف می شود / در تابستان ما در شهداد از طرف شپشک استرالیایی خسارت انچنانی نداریم.

5-     شپشک استرالیایی منو فاژ (همه چیز خوار) مانند: بادمجان + گوجه + مرکبات . باعث ایجاد خسارت میشود و دامنه میزبانی زیادی دارد.

6-     کفشدزک رودالیا منوفاژ (تک میزبانه) فقط از شپشک استرالیایی تغذیه میکند که همین مورد مراحل رشد و پرورش آنرا با مشکل مواجه کرده!!!.

7-     زنجره خرما = در 2 نسل در خرداد و مرداد خسارت زا می باشد که چسب زرد و سم پاشی به موقع و تحت نظر کارشناسان گیاه پزشکی و رعایت بهداشت باغی آنرا میتوان کنترل نمود.

در پایان به پیشنهاد یکی از دوستان در مورد ایجاد پست قرنطینه از مسئولین حاضر درخواستی شد که در پاسخ گفتند : با درخواستی که از طرف مردم و شوراء و جهاد کشاورزی به اداره جهاد استان و شهرستان ارسال شود حتما" در ورودی شهداد اقدام به ایجاد یک پست قرنطینه مستقل خواهد شد که امیدواریم مسئولین مربوطه با هماهنگی اقدام به این امر مهم نمایند تا دیگر شاهد ورود نهال آلوده و موارد آفات  و بیماری های کلیدی و خطرناک به شهداد نباشیم/.

.............................................

منبع تصویر: وبلاگ شهداد امروز


 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.