پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ۸:۳٢ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٢٩
 

نام‌های دیگر آن: قنطریون، لوفای صغیر، کریون، قنطوریون صغیر، قنطوریون دقیق، جنتوره، قنطوریون، سانتوره، کوراق و گل تونکا می‌باشد.

گیاه لوفا یا لیف (loofah"luffa)گیاهی است از تیره کدوییان که در گذشته ی دور و نزدیک در شهداد کشت می شد.ولی امروزه به ورطه فراموشی گراییده و یا بسیار به ندرت در باغچه ها و باغات دیده میشود و در صنایع دستی و بهداشتی و .. استفاده می گردد.
این گیاه رونده بوده و میل به سوی بالا دارد بهتر است در کنار درختان دیوار یا فنس باغات و یا با ایجاد داربست های چوبی یا فلزی مهیا نمود.

  • گیاهشناسی:

گیاه لوفا گیاهی از خانواده Cucurbitaceae با نام علمی Luffa Cylindrica می باشد که به عناوین توری، کشاتاکی و اسفنج گیاهی نیز معروف است گیاهی است بالارونده که معمولا روی داربست گسترده می شود برگ های آن در ابعاد برگ خطمی، گل سرخی بوده و پوشیده از موم می باشد ساقه اصلی آن دراز، گره دار و محل گره ها زاویه دار است. پس از 5 یا 6 ماه که از کاشت آن گذشت گل های درشت و زردرنگی شبیه گل خیار ظاهر می شود میوه آن سبز تیره و خالدار است و مانند دوکی که از قسمت وسط متورم و از دو طرف باریک است. قطر آن 2 تا 3 سانتی متر و طولش 30 تا 100 سانتی متر می باشد. دانه های آن در برخی گونه ها قرمز رنگ و در داخل میوه قراردارد.در ایران زیاد معمول نیست ولی در برخی مناطق کاشته می شود.از این گیاه برای ساخت اسفنج و لیف استفاده می‌شود.

توضیحات بیستر و تصاویر بیشتر در مورد کاربردهای این گیاه ارزشمند در ادامه مطلب:


  • سه عنصر اصلی مورد نیاز برای  رشد و نمو این گیاه عبارتند از: 

1. خاک : بهترین خاک برای رشد گیاه خاک سبک یا همان لوم شنی است یعنی شن و ماسه آن بیشتر از خاک رس موجود در خاک باشد ولی این به این معنا نیست که ذر خاک های دیگر رشد نمی کند.قبل از زمان کشت تقریبا یک ماه جلوتر زمین را باید شخم و کود داد ،این گیاه با شرایط نوری آفتاب سایه مشکلی ندارد.

2. آب :  آب مورد نیاز برای آب دهی در حدی است که خاک رطوبت کافی داشته باشد نه غرقاب شود چون این کار موجب پوسیدگی ریشه ها می شود البته در تابستان نیاز به آب با توجه به میوه دادن گیاه بیشتر خواهد بود
3. آفتاب : این گیاه به آفتاب و جریان کامل هوا نیاز دارد البته  شرایط نوری نیمه سایه را تحمل می کند ولی شرایط تمام سایه برای این گیاه مناسب نمی باشد.

بهترین زمان کشت گیاه لوفا اواخر فروردین تا اواسط اردیبهشت ماه می باشد .

کشت به دو صورت است : مستقیم وتولید نشاء انجام میشود


  • دستورالعمل کاشت بذر لوفا یا لیف طبیعی

بذرها را بر روی سطح کمپوست قرار داده و روی آن را به وسیله لایه نازکی از خاک بپوشانید و سپس به منظور حفظ رطوبت خاک و بذرها به وسیله پوشش پلاستیکی شفاف سطح آن را پوشانده و درمقابل نور غیرمستقیم خورشید و در دمای 25 درجه سانتی گراد قرار دهید.

بذرها معمولا طی 15 تا 29 روز جوانه خواهند زد.


لیف و اسکاچ های تهیه شده موجود در بازار برای فروش

در بازار و با مراجعه به سایت های منبع که قرار داده شده بیشتر از قیمت و به صرفه بودن این گیاه میتونید اطلاع بدست بیاورید. به عنوان مثال 100 عدد از لوفا را به قیمت 30.500تومان می فروشند!!!!

منابع:

http://www.seeds.ir/loofah-luffa-seeds.html#.VEfdCGeSzAI

https://plus.google.com/+IepsIr/posts

http://www.magicgardenseeds.com/LUF01


 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.