پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ۳:۳۱ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۱/٥/٢
 

سلام

یکی ازهمشهریان به بنده مراجعه کردند و درمورد مشکلی که برای سیرهای اون ها از زمان برداشت تا بحال بوجود اومده بود صحبت کردند .

ایشان مشکل سیرهاروگفتند که کرم زدند و در انبار هم این مشکل وجود دارد .

طبق اطلاعات من و مشاوره ای که از دکتر احمدعطامهر گرفتم به نتایج ذیل دست یافتم که برای ایشان پیشنهادگردید ولازم دیدم همه کشاورزان شهدادی با اون آشنا شوند:

با کرم سیر یا مگس جوانه پیاز (یا همان مگس پیاز) مواجه هستید. کرم سیر بیشتر در انبار خسارت میزند و لاروها علاوه بر پاهای سینه ای دارای پاهای شکمی هستند. من احتمال میدهم شما با مگس پیاز مواجه هستید که لاروها فاقد پا میباشند.شما همشهریان که از نزدیک ندیدید میتوانید با مشاهده لاروها (کرم ها)به راحتی این دو آفت را از هم تشخیص دهید.

بدیهی است تنها با کنترل شیمیایی نمیتوان با مگس پیاز مبارزه کرد. اگر واقعاً مایل به کنترل این آفت هستید باید برنامه های زیر را به دقت به اجرا در بیاورید:

1- سیرهای آفت زده قابل برگشت نیستند و باید جمع آوری و با آتش یا زیر خاک کردن معدوم شوند.

2- جمع آوری و معدوم نمودن بقایای کشت و سپس شخم در کاهش جمعیت آفت موثر است.

3- کاشت در خزانه و انتقال نشاها به مزرعه بهتر از کاشت مستقیم بذر در مزرعه است.

4- استفاده از سموم گردی، گرانوله و گرد پاشی یا گرانول پاشی نتیجه بهتری دارد.

5- استفاده از حشره کش قبل از کاشت در مسیر کاشت بذر بخصوص در کنترل نسل دوم موثر است. همچنین ضدعفونی بذور قبل از کاشت با سم لاروین توصیه میشود.

6- چون حشرات کامل مگسها در اول صبح یا عصر هنگام غروب آفتاب فعال هستند بهتر است سمپاشی با سم دیازینون با رعایت دوره کارنس در همین موقع ها انجام شود. بخصوص موقعی که هنوز تخمریزی نکرده باشند بسیار موثر است. یعنی به محض مشاهده مگسها (شکل) سمپاشی انجام شود. 

7- از بین بردن علفهای هرز و تناوب زراعی در کاهش جمعیت موثرند.

8- در کنترل شیمیایی آفت نوع سم که شما زیاد تاکید دارید اهمیت زیادی ندارد ولی ممکن است در اثر مصرف بی رویه سموم پدیده مقاومت پیش آمده باشد که در این صورت باید از مصرف یک نوع سم پرهیز کرده و هر از گاه سموم را تعویض کرد.

درادامه تصاویری از مراحل رشدی حشره:


h7axhg0x3c2lc3mhqwon.jpg
برای دیدن درسایز بزرگتر روی تصویر کلیک کنید.تشکر
(خودتون بامطالب وتصاویر بالاقادربه تشخیص خواهید بود.)

 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.