پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ۳:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٧/٤
 

فرماندارکرمان:بخش عظیمی از اقتصاد کشورما وابسته به کشاورزی است وسرشماری کشاورزی پایه برنامه ریزی های کشور در ده سال آینده خواهدبود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری کرمان محمدعلی توحیدی در جلسه شورای اداری شهرستان کرمان با بیان این مطلب که سرشماری عمومی کشاورزی همزمان در سراسرکشور از 5 مهر تا 18 آبان اجرا می شودگفت :پایه برنامه ریزی ها آمار است ولازمه برنامه ریزی صحیح ،آمار دقیق است.

فرماندار کرمان با اشاره به اهمیت و نقش کشاورزی در اقتصاد کشور خاطرنشان کرد : کشاورزی ضامن استقلال مملکت است اگر میزان دارایی ها و امکانات خود را در این بخش ندانیم نمی توانیم تصمیمات درستی بگیریم .

وی افزود : مشکلات و مسائلی که در بخش کشاورزی بوجود می آید مستقیما آثارش در زندگی مردم مشاهده می شود .

مدیر اجرای سرشماری شهرستان کرمان ابراز داشت : اقتصاد غالب برخی شهرستانهای استان متکی به کشاورزی است ، یک چهارم باغات کشور در استان کرمان است و در برخی محصولات مانند پسته و خرما ، کرمان رتبه اول یا دوم را دارا است .

وی یادآور شد : کمتر موضوعی است که با فرمان مستقیم ریاست جمهوری همراه باشد و معمولاً دستورات در قالب آیین نامه ها و دستورالعمل ابلاغ می شود لکن در بحث سرشماری کشاورزی به سبب اهمیت بالای آن ، فرمان اجرا و همکاری کلیه دستگاهها و نهادها توسط رئیس جمهور صادر گردید .

مأمورین سرشماری در شهداد از بین افراد بومی انتخاب شدند؟؟؟!!!

..............................................................................................................................................

شهداد کشاورز: امیدواریم از جوانان تحصیلکرده در بخش کشاورزی شهداد نیز در این طرح حداقل برای شناسایی و بررسی منطقه خودشان استفاده گردد و شاهد این نباشیم که از افراد غیر بومی در این منطقه استفاده گردد. لذا میطلبد ریاست محترم اداره جهاد کشاورزی و بخشدار محترم پیشنهاد استفاده از نیروهای بومی را  به اداره مربوطه داده و پیگیر این موضوع به جد باشند...


فرماندار کرمان ادامه داد : با اجرای این طرح می توانیم آمار درستی از میزان و نوع تولیدات کشاورزی ، دستگاه ها و ماشین آلات موجود ، میزان سطح زیر کشت محصولات ، تعداد افرادی که مستقیمًا در زمینه کشاورزی فعالیت می کنند و اطلاعات بسیار زیاد دیگری به منظور برنامه ریزی برای ده سال آینده این بخش بدست آوریم .

مدیرکل دفتر آمار و اطلاعات استانداری نیز گفت : سرشماری عمومی کشاورزی به مدت 40 روز اجرا خواهد شد که با توجه به حجم عظیم کار و نیز وسعت زیاد شهرستان کرمان که بزرگترین شهرستان در استان به شمار می رود ، همکاری همه مسئولین ، دستگاههای اجرایی ، نهادها و به طور خاص همراهی و کمک مردم و کشاورزان عزیز را نیاز دارد .

محمدی سلیمانی اظهار داشت : سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 90 این هشدار را به ما داد که جمعیت کشور به سمت کهنسالی پیش رفته ، نرخ رشد جمعیت سیر نزولی را طی می کند لذا رهبر معظم انقلاب و مسئولین تدابیر لازم را اتخاذ و سیاسیتهای جمعیتی را تغییر دادند. در این سرشماری هم وضعیت فعلی کشاورزی مشخص و تصمیمات لازم برای برنامه های آتی اخذ خواهد شد .

وی ضمن بیان اینکه این سرشماری به صورت الکترونیک اجرا می شود خاطرنشان کرد : در این طرح بسیاری از رده های اجرایی سرشماری حذف شده و با کمک تبلت اطلاعات وارد نرم افزارهای آماری می شود و در این خصوص تعداد 500 تبلت تهیه شده است .

قائم مقام مدیر اجرای سرشماری کشاورزی استان اضافه کرد : در استان بیش از 600 نفر کار اجرای سرشماری را برعهده دارند که از این تعداد 30 نفر به عنوان مامور آمارگیر در شهرستان کرمان فعالیت خواهند کرد .

وی ادامه داد : نتایج حاصل از سرشماری کشاورزی به ما این امکان را می دهد که در بخشهای مختلف کشاورزی از جمله سطح زیرکشت محصولات باغی و زراعی ، انواع و تعداد دامها ، ماشین آلات ، کود ، سم ، سطح تحصیلات و شاخصهای جمعیتی کشاورزان و ... اطلاعات مناسبی بدست آورد .


 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.