پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ٥:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/٢۱
 

تعریف کشت گلخانه ای:

در کشت گلخانه­ای محصولات کشاورزی در محیطی سرپوشیده کشت می­شوند و تمام عوامل موثر برای رشد گیاه مانند شدت نور ، دمای روزانه ، دمای شبانه ، میزان رطوبت نسبی هوا و رطوبت خاک در محیط فراهم می­شود تا محصول بالاترین کیفیت را دارا باشد. در این روش کنترل عوامل ذکر شده به دست کشاورز است، از طرفی در کشت گلخانه­ای محصولات از عواملی که سبب خسارت می­شوند، نظیر باد ، طوفان ، سرما و یخبندان محافظت می شوند. از محصولاتی که در حال حاضر از این طریق کشت می­شوند ، می توان به گل و گیاهان زینتی، سبزیجات و صیفی جات اشاره نمود.

از قابلیت­های مهم کشت گلخانه­ای، امکان پرورش محصولات مختلف خارج از فصل رشد آن است که این روش تولید، امروزه به یکی از سود آورترین بخشهای کشاورزی تبدیل شده است. 

باتشکر از آقای پورهاشمی کشاورز فعال شهداد که امروز از بنده دعوت کردند تا با همراهی و هم فکری در کشت امسال گوجه و خیار در سطح مورد نظر بیشترین برداشت را داشته باشند. ابتدا توصیه هایی در مورد آماده سازی زمین ارئه شد که در توضیحات ادامه به همراه تصاویر قرار داده شد/. 


آماده سازی زمین گلخانه :

ابتدا موردی که به نظر رسید وجود علف هرز اطراف گلخانه بود که توصیه شد ابتدا با روش های معمول(سم پاشی+ کنترل مکانیکی+..) اقدام به کنترل آن ها شود تا در ادامه مشکلی برای کشت بوجود نیایید.

ریشه خیار گلخانه به صورت افشان و سطحی رشد میکند . این امر ضرورت توجه گلخانه داران برای آماده سازی خاک و بستر کشت در محدوده 40 سانتی متری از نظر ساختار و بافت و حاصلخیزی زمین گلخانه را نمایان می سازد . البته در منابع ذکر شده که ریشه ی خیار ؛ در صورت مناسب بودن بافت خاک تا 1 متری هم رشد می کند ، ولی بیشترین توسعه ریشه تا عمق 30 سانتی متری خاک صورت می گیرد . با توجه به ظریف بودن ریشه های خیار ، خاک هی سفت و رسی و خاک های با تخلخل کم برای پرورش توصیه نمی شوند . ریشه خیار در صورت سنگین بودن خاک رشد ضعیفی داشته و احتمال ابتلاء به بیماری های قارچی و پوسیدگی ریشه در آنها زیاد است .

بهترین اسیدیته یا PH مناسب برای خاک پرورش خیار گلخانه ای حدود 6.5-5.5 ( اسیدی ) می باشد . البته گیاه می تواند در خاک های قلیایی ( حدود PH =8 ) رشد کند . 

گلخانه داران پس از اتمام دوره کشت قبلی اقدام به خروج بقایای گیاهی از خاک میکنند . کود دامی کاملا پوسیده و خشک و مواد آلی به میزان 3 تا 6 کیلو گرم ( متوسط 5 کیلو گرم ) در هر متر مربع گلخانه به صورت متوسط و یا بر اساس نیاز خاک و توصیه خاکشناسی به طور دقیق به خاک اضافه می شود . کود حیوانی روی سطح زمین پخش شده ، و شخم اصلی انجام می شود . 

در مرحله بعد ذرات درشت و کلوخه های زمین اوسط بیل ، تراکتور و یا دیسک خرد و زمین تا حدودی تسطیح می شود. در نظر داشته باشید برای این جور زمین هایی همچون مورد مربوط به آقای پورهاشمی توصیه میشود در صورت امکان از کود مرغی برای قبل کشت استفاده شود ...

مطالب پست مورد نظر همزمان با کشت و داشت وبرداشت محصول و اقدامات ارئه و اجرا شده در گلخانه برای شما همراهان (با اجازه از ایشون) به اشتراک گذاشته خواهد شد... 

////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

در کنار آماده سازی زمین گلخانه از سال قبل بوته طالبی مونده بود که نزدیک به 3 ماه آب بهش نرسیده بود و الان هم ثمر داشت که جالب بود!!!.


 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.