پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ٦:٢٤ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۸
 

بیش از نود درصد از زمینهای کشاورزی آهکی و باpH بالا بوده و این مسئله باعث کاهش راندمان جذب عناصر ریز مغذی است که از اهمیت بالایی در رشد و نمو گیاهان برخوردار می باشند ، استفاده از کودهای اوره با پوشش گوگردی باعث افزایش راندمان کشاورزی در شهداد خواهد شد.

تعریف کود اوره با پوشش گوگردی:

این کود همچنان که از نام آن پیداست از کپسوله کردن اوره با عنصری متناسب با خاک از قبیل گوگرد و سیلانت که خود از چند عنصر مختلف تشکیل شده است تولید می گردد.که محتویات مغذی کود اوره را بنا به فرمولاسیون خاص خود در یک بازده زمانی 40 روزه به صورت آرام در اختبار گیاه قرار میدهد که ذیلا منافع و مشخصات آن را توضیح می دهیم.

کودهای محلول در آب ممکن است با گوگرد پوشش داده شوند تا ماده مغذی موجود در کود بتدریج رها شود. اوره با پوشش گوگردی به وسیله پوشش دادن اوره داغ با گوگرد مذاب و پوشاندن سطح گوگرد با یک لایه پلی اتیلنی و یا واکس های میکرو کریستال، تهیه می گردد. اوره با پوشش گوگردی معمولا حاوی N% 40-30 و S% 20-15 است.
کودهای SRF به کودهایی اطلاق می شود که با پلیمر یا سولفور و یا هر دو ماده پوشش داده شده اند و با صدمه دیدن پوشش به طریق مکانیکی و یا میکروبی، ماده مغذی بتدریج در اختیار گیاه قرار می گیرد.
با گذشت زمان میزان تقاضا برای SCU (کود اوره با پوشش گوگردی)افزایش می یابد که دلیل آن مزایایی ذکر شده در ذیل می باشد:
• پوشش گوگردی باعث می شود تا امکان دسترسی گیاه به نیتروژن افزایش یابد
• پوشش گوگردی مقاومت کود را در مقابل شسته شدن توسط آب، افزایش می دهد
• پوشش گوگردی احتمال سوخته شده گیاه را که به دلیل کاربرد زیاد کود ایجاد می شود، کاهش می دهد
• پوشش گوگردی مانع از رشد سریع گیاه شده و در نتیجه زمان هرس شدن را به 7-5 روز افزایش می دهد
• پوشش گوگردی باعث افزایش فعالیت میکرب ها و باکتری ها در خاک می شود
• پوشش گوگردی امکان تغذیه تدریجی گیاه را تا 10 هفته فراهم می نماید
• پوشش گوگردی، گوگرد مورد نیاز گیاه را فراهم می کند
• پوشش گوگردی باعث می شود که تحمل گیاه نسبت به کم آبی افزایش یابد
• پوشش گوگردی با خاصیت قارچ کشی مانع از شیوع بیماری های قارچی می شود
• پوشش گوگردی مانع از آلودگی آب های زیر زمینی شده و باعث صرفه جویی در مصرف کود می شود در نتیجه SCU سازگار با محیط زیست/.

در ادامه تعاریف بیشتری برای این محصول قرار داده شده که امیدوارم مورد استفاده سیرکاران و کشاورزان فعال منطقه قرار بگیرد:


استفاده از کود اوره با پوشش گوگردی با در صد پوشش های متفاوت ( سرعت انحلالهای متفاوت) به تنهایی و یا بصورت مخلوط با اوره جهت تامین بموقع ازت مورد نیاز گیاه در دوره رشد از کاربرد اوره مناسب تر خواهد بود. این مسئله اگر بصورت دقیق بررسی و براساس نوع کشت و نیاز های آن در طی دوره رشد ( نیاز هر گیاه به عناصر مغذی متفاوت است)، شرایط آب و هوایی منطقه و آنالیز دقیق خاک اعمال گردد ، باعث افزایش چشمگیر راندمان محصولات کشاورزی ، بهبود کیفی خصوصیات خاک ، جلوگیری از آلودگی منابع آب و کاهش مصرف اوره در داخل و صادرات محصولات تولید و کسب در آمدهای بالای ارزی می شودلذا لزوم ترویج و آشنایی کشاورزان با کود اوره با پوشش گوگردی و همچنین تعیین استاندارهای لازم جهت تولید و مصرف آن در سطحی وسیع در نقاط مختلف کشور و با توجه به نوع کشت ضروری بنظر می رسد.

ضرورت جایگزینی کود اوره با پوشش گوگردی به جای اوره :

ازت یکی از عمده مواد مغذی است که در قالب کود اوره در اختیار گیاه قرارمی گیرد و اما دلیل انتخاب اوره با پوشش گوگردی به جای کود اوره بدون پوشش به شرح ذیل می باشد :

الف- دلایل اقتصادی و فنی :

1- در کود اوره بدون پوشش (اوره معمولی) بنا بر حلالیت فوری اوره در آب راندمان کود کمتر از 30% می باشد ، چرا که 70% اوره در اثر شسته شدن آنی جذب گیاه نشده و هرز میرود .

در صورتی که در کود جایگزین کود اوره با پوشش گوگردی بنا بر خاصیت کندرهایی آن که بارزترین خاصیت این کود می باشد نیتروژن موجود در یک بازده زمانی حدودا 40 روزه به طور آرام و 100% به گیاه منتقل می شود و لذا میزان مصرف کود نسبت به اوره به یک سوم تقلیل می یابد که صرفه اقتصادی مهمی را از حیث خرید و توزیع کود در مزرعه حاصل میشود .

2- مصرف کود اوره بدون پوشش باعث سخت شدن خاک و عدم نفوذ آب و افت حاصلخیزی زمین میگردد . در حالیکه این مشکل با مصرف کود اوره با پوشش گوگردی به دلیل عمده کندرهایی ازت در آب به کلی مرتفع میشود .

3- یک کیلوگرم اوره در دمای 17 درجه سانتیگراد در یک لیتر آب در کمتر از یک ساعت حل میشود .

4- به دلیل استفاده از گوگرد در پوشش s.c.u به عنوان بخش عمده وزنی و نیز وجود باکتری تجزیه کننده آن در ترکیب عناصر پوشش عنصر گوگرد پس از انجام وظیفه در ساختار s.c.u و انتقال کامل ازت به گیاه خود نیز به عنوان یک ماده مغذی و نیز تنظیم کننده PH خاک ایفای نقش نموده و باعث تقویت خاک و حاصلخیزی زمین میگردد .

5- عنصر گوگرد به عنوان یک عامل آفتکش و به عنوان یک کود نیز میتواند از حیث اقتصادی به لحاظ بالا بردن کیفیت محصول نقش آفرینی کند که بنابراین با انتخاب گزینه S.C.U در واقع از دو کود مختلف استفاده شده است .

ب-دلایل زیست محیطی :

آبشویی سریع ازت با مصرف کود اوره بدون پوشش ضمن خسارات اقتصادی که فوقا اشاره شد باعث ورود نیترات به آب های زیر زمینی و رودخانه ها شده و موجب آلایندگی محیط خصوصا آب های آشامیدنی میشود. چرا که ازت شسته شده در نهایت به صورت نیترات درمی آید و موجبات بروز امراض متعددی از جمله مرگ کودکان در اثر عدم اکسیژن گیری ریه ها میشود ، در حالیکه در کود S.C.U با انتقال تدریجی و کند ازت به گیاه و جذب کامل آن این مشکل کاملا مهار شده و ازت اتلافی وجود ندارد .

آنالیز کود اوره با پوشش گوگردی :

نیتروژن کل :                                     34%-30%(اوره 80%)

گوگرد :                                           22%-15%

مواد افزودنی :                                  5%

رطوبت :                                          0.5%

سایز :                                            4-1 میلی متر(85%)

قابلیت جذب نیتروژن در 7 روز                 25%-20%

منابع:

http://sulfur.nigc.ir/

http://www.fanavarsim.com/

http://www.sincoplus.com/


 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.