پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ٧:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٦/۱
 

 

کشاورزی در شهداد زنده است!

باید کمی دور و اطراف شهر رو با دقت گشت و گذار داشته باشیم و از نزدیک فعالیت کشاورزانی رو ببینیم، امروز به دعوت یکی از دوستان در باغ آقای محمد مهدی آبادی معروف به باغ شازده رفتیم و در مورد کارهای احیاء این باغ باهم به گفتگو نشستیم.

باغ مورد نظر به نظر بنده جزء باغ های مناسب و در خور شهداد هست؛ مساحت 600 قصب معادل با 1.5 هکتار زیر کشت نخیلات از رقم غالب پیارم و زاهدی می باشد. فواصل کشت این محصول نیز که حدود 400 قصب از آن با نارنگی پاکستانی و 200 قصب با پرتقال تامسون ناول تکمیل گردید.

ایشان در مورد احیاء باغات که در سال 1378 صورت پذیرفت با کمک اداره جهاد کشاورزی شهداد اقدام به بازسازی باغ نمودند. و به توصیه کارشناسان کشاورزی انتخاب رقم پیارم را به دلیل تحمل زیاد این رقم نخل در برابر شوری و با صرفه بودن اقتصادی و سازگاری با آب و هوای این منطقه شهداد در  کل باغ کشت نمودند. از سال آینده این محصول در باغ به صورت اقتصادی قابل برداشت خواهد بود.(در حال حاضر برای فروش میزان کم بوده و سال آینده برای فروش اقتصادی خواهند بود).

رعایت فاصله کشت نخیلات و  مرکبات و اقدام به کشت یونجه از ابتدای احیاء باغ و استفاده مستمر از نظر کارشناسان بخش کشاورزی باعث شده تا به امروز ایشان منتظر ثمر لذت بخش باغ خود باشند.

در ادامه با تصاویری زیبا از این باغ با نویسنده وبلاگ همراه باشید:


در پایان یکسری راهکار جهت مبارزه با علف های هرز و بیماری ها و آفات موجود در باغ ارائه شد.

برای کشاورزان پیگیر و خوب شهدادی آرزوی موفقیت دارم !.


 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.