پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ۱:٤٧ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٥/٤
 

در تاریخ : سه شنبه ، سپتامبر 12، 2013 آقای ابراهیمی زاده مسئول میراث فرهنگی و خبرنگار وبلاگ وزین شهداد باستان اعلام مشاهده گونه جدیدی حشره در طول سفرشان به منطقه گندم بریان کردند. ایشان موجود زنده(حشره) را به دانشگاه شیراز ارسال نمودند.{با تشکر از آقای ابراهیمی زاده بخاطر لطف و همکاری بسیار خوب و دلسوزانه}.

این حشره در دانشگاه شیراز توسط اساتید حشره شناسی(دکتر حسامی :استادیارو دکتر غیبی: استادیار) مورد بررسی قرار گرفت و بعد از نیافتن و عدم شناسایی تصاویری از حشره در حالتی که فیکس شد به یکی از اساتید مجرب توسط استاد راهنمای اینجانب به (مرکز) دکتر ماتیاس خوار سرپرست DPT حشره شناسی موزه تاریخ طبیعی نوشاتل ارسال گردید.

نتیجه پاسخ ایمیل:

دکتر ماتیاس خوار

سرپرست DPT حشره شناسی

موزه تاریخ طبیعی نوشاتل 

از همکاری با اساتید ابراز خرسندی کردند و در پاسخ به شناسایی حشره مورد نظر به دلیل این که مرحله زندگی آن به فرم نابالغ بود و برای شناسایی نیاز به فرم بالغ هست بر اساس خصوصیات مورفولوژیک حشره بین دو جنس جنس (Eremiaphila و Heteronutarsus) اختلاف دانستند که نیازمند پیدا کردن حشره بالغ برای ثبت در حشرات جدید الکشف و برای اولین بار در ایران هست. ایشان بیان داشتند: چند سال پیش من شروع به سفر به شبه جزیره عربستان به جمع آوری نمونه که نمونه ای شبیه دیدم که تا زمان پیدا شدن حشره بالغ چیزی به ذهنم نمیرسد و شاید حشره ای جدید و برای اولین بار در دنیا به شمار برود!.

لذا از همه عزیزانی که به منطقه گندم بریان سفر میکنند ضمن تاکید بر وجود موجود زنده در این منطقه گرم تقاضا دارم در صورت مشاهده وسایل و تور حشره گیری و یا ظرفی حشره مورد نظر را که دارای بالپوش باشد را تصویر تهیه کنند و موجبات ثبت این موجود زنده را فراهم آوریم.

تصاویر بیشتر از اجزاء بدن این حشره در ادامه مطلب:


سطح شکمی حشره

 پاهای شکاری جلویی

اجزاء پاهای عقبی

منافذ سیستم تنفسی حشره (استیگمات ها) بین پاها بر روی سینه

سر و شاحک

سطح پشتی شکم در حشره مورد نظر

سطح زیرین قسمت شکم در حشره


 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.