پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
نویسنده : سعیدمومن زاده خبیصی - ساعت ۸:٤٥ ‎ب.ظ روز ۱۳٩۳/٤/٦
 

در پاسخ به سوال یکی از همراهان شهداد کشاورز در مورد شناسایی و روش کنترل تریشک مطلب در ادامه قرار گرفت:

نام علمی : Oryctes elegans

طول حشرات کامل از 32/5 -39 میلیمتر متغیر است.حشرات نر و ماده به رنگ قهوه ای با تیره مایل به سیاه براق بوده و گاهی به رنگ بلوطی دیده می شوند.ساق پاهای جلویی آفت سه خار درشت دارد.

خسارت

لارو های این آفت تمام دوره زندگی خود را در قسمت تاج و تنه درختان خرما می گذراند. لارو ها در جهت نشو و نما و ادامه زندگی قاعده ساقه های گل دهنده و برگ های خرما را جویده و از شیره نباتی تغذیه می کنندو بر اثر تغذیه لاروها حفره ها و دالان هایی متعددی ایجاد می شود و گاهی اوقات دنباله این حفره ها تا قسمت تنه  اصلی درخت ادامه می یابد. با ایجاد دالان های متعدد و خروج شیره گیاهی در قسمت تاج درخت خرما محیط مناسبی برای پرورش قارچ ها و باکتری فراهم می شود و در نتیجه این خسارت عمر درختان خرما کم می شودو ساقه های گل دهنده شکسته و دیگر نمی توانند میوه های خود را به تمر برسانند و چنانجه ساقه بتواند به زندگی خود ادامه دهد میوه های خرما چروکیده و نا مرغوب می شوند.

این نوع سوسک که در شهداد به نام  تریشک شناخته شده است این شب ها در حیاط منازل و یا نزدیک باغ های نخل شهداد در زیر چراغ های معابر دیده می شود...

توضیحات بیشتر در ادامه مطلب:


حشرات کامل در شب ها به نور چراغ و روشنایی جلب می شوند. سوسک ها پس از خروج از شفیره های بهاری از گردهای گل و برگ های جوان خرما تغذیه می کنند و  پس از جفت گیری ماده ها در قسمت تاج درخت و در قاعده اصلی خوشه ها، دم برگ ها و گاهی در بین الیاف تخم گذاری می کنند.

 - خسارت به این صورت که ، تخم ریزی در تاج درخت و بین دمبرگ خوشه ها و الیاف تنه که پس از خروج  لارو از تخم از نسوج برگ و دم خوشه تغذیه می کند و باعث شکستن شاخه و برگ و بند خوشه در تابستان قبل از رسیدن خرما می شود و  دارای یک نسل در سال می باشد.

  روش مبارزه :

کنترل

زراعی

1) معدوم نمودن لارو های در تاج درخت در زمان گرده افشانی

2)انجام هرس زمستانه

3)نابودی درختان پوسیده

4)رعایت اصول زراعی مانند جلوگیری از کاشت فشرده درختان خرما ، رعایت اصول آبیاری به منظور جلوگیری از رطوبت زیاد

شیمیایی

استفاده از طعمه مسموم(تهیه با استفاده از موارد پایین- که به صورت گلونه های خمیری در قسمت تاج درختان می گذاریم و در اثر تغذیه سوسک کرگدنی کنترل خواهد شد)(توجه داشته باشید در هر نخل اگر 1 عدد سوسک هم دیده شد باید به فکر کنترل بود!.

موارد پایین با توجه به سطح زیر کشت موجود نخل و تعداد نخیلات و میزان خسارت و انبوهی جمعیت سوسک قابل تغییر است که توصیه می گردد با کارشناس گیاه پزشکی مشاوره انجام شود:

لیندین 25%  1 کیلوگرم

سبوس 100 کیلوگرم

آب 50 لیتر


 
 
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.