پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
توصیه رهبر معظم انقلاب در مورد صنایع تبدیلی در کشاورزی
۱۳٩٥/۱/٢٦ ساعت ٥:٥٠ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

رهبر معظم انقلاب در دیدار با اعضای هیئت دولت گفت : من در ارومیه دیدم سیب روی زمین ریخته بود! گفتند اصلاً نمی‌ارزد؛ پول کارگر خیلی بیشتر از آن پولی است که ما از فروش این سیب به‌دست‌ [می‌آوریم‌] یا هلو، زردآلو، انگور؛ خب، آنجا صنایع تبدیلی میخواهد.
 

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان غربی ، بخشی از سخنان رهبر معظم انقلاب به اعضای هیئت دولت در مورد ارومیه و محصولات کشاورزی مربوط به استان آذربایجان غربی بود.

در این دیدار که به مناسبت هفته دولت بود مقام معظم رهبری گفت :

یک مسئله‌ی اساسی‌ای که این عمدتاً [مربوط به‌] وزارت کشاورزی است -منتها فقط کار وزارت کشاورزی نیست- تمرکز بر روستا است. یعنی واقعاً این را یکی از بخشهای اساسیِ برنامه‌ریزی دولت باید قرار داد: ما متمرکز بشویم روی روستا. حرفش را در سالهای مختلف خیلی زده‌ایم امّا این کار عملاً اتّفاق نیفتاده. ما بایستی صنایع تبدیلی را به روستاها ببریم، به بعضی از شهرها ببریم. من در ارومیه دیدم سیب روی زمین ریخته بود! گفتند اصلاً نمی‌ارزد؛ پول کارگر خیلی بیشتر از آن پولی است که ما از فروش این سیب به‌دست‌ [می‌آوریم‌] یا هلو، زردآلو، انگور؛ خب، آنجا صنایع تبدیلی میخواهد. خیلی از جاهای گوناگون کشور، ما این میوه‌ها را داریم که در بعضی از اوقات، صرف نمیکند برای صاحب باغ که این میوه را جمع بکند. ما اگر صنایع تبدیلی داشته باشیم، خشک‌کننده داشته باشیم، بتوانیم آنجا از اینها استفاده بکنیم، این کار را باید بکنیم. و ظرفیّتها فوق‌العاده است؛ واقعاً فوق‌العاده است. من در ایرانشهر یک گوجه فرنگی دیدم به قدر یک گرمک! یک دانه‌ی اختصاصی نبود؛ اصلاً گوجه فرنگی [همین اندازه بود]. آنجا یک باغی بود بین بمپور و ایرانشهر -وقتی که ما آنجا تبعید بودیم، دعوت کردند ما را، گوجه فرنگی آوردند به قدر یک گرمک! پیاز آوردند به‌قدر همین مشت من! من یادم است، پیاز را گرفتم در دستم، گفتم من میخواهم این را اندازه بگیرم، بتوانم بگویم؛ به همین اندازه‌ی [مشت من‌] بود؛ انگشتهای من خم نشد، وقتی این پیاز را در دست گرفتم. یعنی به این بزرگی! خب ما اینها را داریم. خیلی جاها در سرتاسر کشور، این امکانات وجود دارد. اگر به صنایع روستایی اهمّیّت بدهیم، اگر به روستاها اهمّیّت بدهیم، اگر به این باغدارها اهمّیّت بدهیم، اینها بهترین خدمت به روستاها و به فقرای ما در روستاها و در جاهای دیگر است.


برچسب‌ها:

نحوه صحیح آبیاری معیار انتخاب کشاورزان نمونه کرمانی
۱۳٩٥/۱/٢٦ ساعت ٥:٤۳ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

نحوه صحیح آبیاری معیار انتخاب کشاورزان نمونه کرمانی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت :استفاده صحیح از آب معیار انتخاب 35 کشاورز نمونه استان کرمان است.
به گزارش خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان ، عباس سعیدی در مراسم تجلیل از کشاورزان نمونه استان افزود : با توجه به بحران کمبود آب، امسال معیار انتخاب کشاورزان نمونه را استفاده درست و بهینه از منابع محدود اب در کشاورزی قرار دادیم و کشاورزان منتخب کسانی هستند که ضمن کاهش مصرف آب در مزارع، کیفیت و کمیت تولید را ارتقا داده اند.

وی به اقدامات انجام شده در دوسال اخیر برای مدیریت مصرف اب در استان کرمان اشاره کرد و گفت: اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار در 20 هزار هکتار از مزارع و باغات ، استفاده از آبیاری موضعی، راه اندازی آبیاری زیر سطحی در 100 هکتار از باغ های پسته و تشویق به کشت محصولاتی که به آب کمی نیاز دارند مانند زعفران و کلزا از جمله اقداماتی است که برای کاهش مصرف اب و درعین حال افزایش درامد کشاورزان انجام شده است.


برچسب‌ها:

 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.