پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
هشدار دامپزشکی کرمان درباره فروش طیور زنده در سطح شهر
۱۳٩٤/٩/٢۸ ساعت ٤:٥۱ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

کرمان - ایرنا - کارشناس فنی و مسئول روابط عمومی اداره کل دامپزشکی استان کرمان بر جلوگیری هرچه سریعتر از استقرار و فروش طیور و پرندگان زنده در سطح شهر بویژه بازار بزرگ کرمان به منظور پیشگیری از شیوع بیماری های مشترک بین انسان و دام تاکید کرد.

به گزارش روز پنجشنبه روابط عمومی دامپزشکی استان کرمان جواد نگارستانی افزود: اگر فروش طیور زنده در سطح شهر به همین رویه ادامه پیدا کند بایستی منتظر ظهور تهدیدی جدید برای سلامت جامعه و اقتصاد شهر کرمان باشیم. 
وی گفت: برخی افراد سودجو با بهره گیری از پایین بودن سطح آگاهی مردم اقدام به فروش طیور زنده اعم از مرغ، خروس، بوقلمون، اردک و غیره در بازار بزرگ، معابر و بعضی از بزرگراه های منتهی به شهر کرمان می کنند که این مسئله تهدیدی جدی برای سلامت عمومی جامعه می باشد.
وی با اشاره به وجود بیش از 30 درصد مزارع پرورش مرغ گوشتی استان در شهرستان کرمان افزود: این طیور که به صورت زنده و توسط خودروهای غیر مجاز و فاقد مجوز در نقاط مختلف شهر عرضه می‏‏شوند، فاقد هر گونه پیشینه بهداشتی و قرنطینه ای بوده و می‎‎توانند با انتقال عوامل بیماری زا به صورت مکانیکی و بیولوژیک مخاطرات جدی برای سرمایه طیور استان ایجاد نمایند.
نگارستانی اظهار کرد: عدم برخورد قانونی از طرف مسئولان ذیربط بویژه شهرداری در این خصوص می تواند گره های مبارزه و کنترل بیماری های مشترک بین طیور و انسان با توجه به مخازن گسترده آن را افزایش دهد.
وی گفت: طیور زنده باید در مراکز و کشتارگاه های صنعتی تحت نظارت دامپزشکی کشتار و پس از کسب مجوزهای لازم به بازار عرضه شود. 
وی از شهروندان خواست به صورت جدی از خرید هر گونه طیور زنده پرهیز و با گزارش موارد تخلف به حفظ سلامت عموم جامعه و نیز کنترل بیماری در صنعت پرورش طیور صنعتی استان، همکاری کنند.


برچسب‌ها:

طرح ترسیب کربن در 10 روستای بخش شهداد اجرا شد
۱۳٩٤/٩/٩ ساعت ۸:٤٤ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

کرمان - ایرنا - کارشناس ستادی طرح ترسیب کربن در استان کرمان گفت: طرح بین المللی ترسیب کربن در بخش شهداد برای 35 روستا برنامه ریزی و در 10 روستا اجرا شد.

 

مژده کلانتری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این طرح از نیمه دوم مهرماه 91 در منطقه شهداد به مساحت 138 هزار هکتار در حال اجراست. 
وی بیان کرد: هدف از اجرای طرح ترسیب کربن، کاهش گازهای گلخانه ای و ذخیره سازی آب در بافت های گیاهی و خاک، ایجاد منافع ملی از طریق احیای اراضی و مراتع تخریب شده، ایجاد منافع محلی از طریق کمک به توسعه روستایی و درآمد و اشتغال با کمک ایجاد مشاغل خرد است.
وی گفت: توانمند سازی جوامع محلی و روستایی با هزینه نسبتا پایین از مزایای اجرای این طرح می باشد.
کارشناس ستادی طرح ترسیب کربن از اقدامات انجام شده در منطقه را تشکیل صندوق های خرده اعتباری، ایجاد اشتغال و توسعه کسب و کار ذکر کرد و افزود: توسعه کسب و کار و توانمند سازی جامعه محلی با اولویت زنان در مناطق بوده و در روستاهای هدف شهداد با مشارکت اقشار مختلف تعداد 9 صندوق خرد اعتباری با عضویت بیش از 830 نفر تشکیل شده است.
وی اظهار کرد: از طریق صندوق های خرد اعتباری، وام هایی از محل این صندوق به اعضا واگذار شده است.
کلانتری گفت: براساس برنامه ریزی در آینده نزدیک این طرح در شهرستان های دیگر استان کرمان نیز اجرا می شود و وام های خرد واگذار شده به اعضا بیشتر در ارتباط با نیازهای منطقه در ایجاد واحدهای کوچک پرواربندی دام، پرورش مرغ، صنایع دستی و بافت فرش بوده است.
وی خاطرنشان کرد: محور اصلی این طرح سازماندهی محلی تشکیل گروه ها براساس نیاز سنجی، استقرار شرکت تعاونی ثبت شده و راه اندازی شرکت های مردم محور است. 
وی با بیان اینکه سه هدف ملی، محلی و جهانی برای پروژه ترسیب کربن ترسیم شده است گفت: در سطح محلی، بهبود شرایط اجتماعی و اقتصادی، در سطح ملی، احیای مراتع و در سطح جهانی، ترسیب کربن و اثرگذاری بر گرمایش جهانی اهداف این طرح است.
کارشناس ستادی طرح ترسیب کربن بیان کرد: بنا بر تصمیمات استاندار کرمان این طرح در روستاهای مناطق محروم بخش شهداد به عنوان پایلوت در نظر گرفته شده است.
وی گفت: پروژه طرح ترسیب کربن به عنوان بزرگترین پروژه عمرانی با مشارکت دفتر توسعه و عمران سازمان ملل و با همکاری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و استان کرمان در حال اجراست. 
وی با بیان اینکه توانمندسازی مردم یکی از اهداف این پروژه بزرگ است افزود: با توجه به ظرفیت های مختلف از جمله آموزش، مشارکت و پشتیبانی هایی که دولت از طرق مختلف می تواند انجام می دهد، فعالیت در این پروژه باعث مهاجرت معکوس در این مناطق می شود.
ترسیب کربن، طرحی با اهداف جهانی به منظور جذب کربن اتمسفری از طریق احیای مراتع بیابانی و ارایه مدلی برای افزایش بهره وری زمین های مناطق خشک و نیمه خشک و مقابله با بیابان زایی از طریق احیای مراتع تخریب شده با مشارکت مردم در سطح کشور و منطقه است.
توسعه و پیشرفت روستاها، ترویج و مدیریت مشارکتی منابع طبیعی، کاهش فقر و مهاجرت و محرومیت زدایی از اهداف اجرای طرح ترسیب کربن است.
مرکز بخش شهداد تا کرمان 95 کیلومتر فاصله دارد.


برچسب‌ها:

اعتبار مبارزه با زنجره خرما به کرمان تخصیص یافت
۱۳٩٤/٩/٩ ساعت ۸:٤٠ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

کرمان - ایرنا - فرماندار بم گفت: با پیگیری های استاندار کرمان و سایر مسئولان، اعتبار مبارزه با آفت زنجره خرما بتازگی تخصیص داده شده است و این اعتبار بزودی به بم می رسد.

رضا اشک روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: اعتبار 40 میلیارد ریالی مبارزه با زنجره تا پایان فروردین 95 بایستی هزینه شود.
وی بیان کرد: قرار است با این اعتبار علاوه بر تدوین برنامه مدون و مصوب مبارزه با آفت، دانش کشاورزان منطقه در برابر آفات افزایش یابد و کمک های مکانیزاسیونی در این رابطه صورت گیرد.
فرماندار بم گفت: همچنین با این اعتبار و بکارگیری شیوه های نوین علمی، مبارزه جدی طی دو مرحله با آفت زنجره خرما انجام می شود.
وی سطح بحرانی و آلوده به زنجره خرما را افزون بر پنج هزار هکتار اعلام کرد و افزود: 10 هزار هکتار نیز در معرض آلودگی قرار دارد.
اشک اظهار کرد: 70 درصد آفت زنجره خرما در شهرستان بم و بقیه در شهرستان نرماشیر است و مقداری از نخلستان ها در بخش شهداد شهرستان کرمان نیز آلوده هستند.
اعتبار مبارزه با آفت زنجره خرما در پی سفر وزیر اطلاعات به عنوان نماینده دولت به بم در یازدهمین سالگرد زلزله دی ماه 82 این شهر مصوب شد و پس از اینکه پارسال تخصیص نیافت با پیگیری مسئولان، امسال به بم تخصیص داده شد.
شهرستان های بم و نرماشیر در شرق استان کرمان با حدود 15 هزار هکتار سطح زیر کشت نخلستان در معرض آفت زنجره قرار دارند و هر سال با بروز این آفت در فصولی از سال به بخشی از محصول، خسارت وارد می شود.
سطح زیرکشت بارور و غیر بارور نخیلات در استان کرمان بیش از 34 هزار هکتار است.
آفت زنجره خرما جزء آفت های همگانی است یعنی مبارزه کردن با این آفت مربوط به کشاورزان است و دولت می بایست توصیه های فنی، علمی و تخصصی را به کشاورزان ارایه کند.
به گفته کارشناسان کشاورزی، یکی از مهمترین دلایل گسترش و طغیان آفت زنجره خرما در نخلستان ها رعایت نکردن مسائل باغبانی است و هرس مناسب، استفاده از روش های به باغبانی و استفاده از کارت ها و نوارهای زرد، نیاز به مبارزه شیمیایی با آفت زنجره را کاهش می دهد.


برچسب‌ها:

حشرات را دست کم نگیرید تصاویر/ مهمانان ناخواسته از نمای نزدیک!
۱۳٩٤/٩/٥ ساعت ٤:٠٥ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )
سایت فرادید: حشراتی که در خانه‌‎تان کمین می‌کنند را دست کم نگیرید؛ آن‌ها شاید کوچک به نظر برسند، اما به اندازه کافی هولناک‌اند. فقط کافی است از نمای نزدیک به آن‌ها خیره شوید! 
 
به گزارش فرادید به نقل از دیلی میل، انواع و اقسام جانداران ریز و ترسناک همخانه‌ی ما هستند، بی‌آنکه اطلاعی از این قضیه داشته باشیم. حال این مهمان‌های ناخوانده توسط یک دوربین حرفه‌ای به تصویر کشیده شده‌اند تا تمام جزئیاتشان از نمای بسیار نزدیک مشخص باشد. 
 
در حمام را باز می‌کنید و متوجه می‌شوید که حشره‌ای پا به فرار می‌گذارد. آن حشره به سرعت در جایی پنهان می‌شوند و شما به هیچ وجه نمی‌توانید رد آن را بزنید. اما آن‌ها چه شکلی هستند؟ 
 
مایکل باک، عکاس ساکن لندن، با کمک یک دوربین Sony 27R II و لنز 90 میلی متری ماکرو این عکس‌‌های باورنکردنی را گرفته است. سوژه‌های عکاسی او شامل 10 عدد از رایج‌ترین حشرات خانگی در غرب اروپا بوده است. 
 
مهمانان ناخواسته از نمای نزدیک!
عنکبوت پشمالو 
 
مهمانان ناخواسته از نمای نزدیک!
کفشدوزکِ هفت خال – رایج‌ترین کفشدوزک اروپا 
 
مهمانان ناخواسته از نمای نزدیک!
خر خاکی و پوسته‌ی سخت و زرهی‌اش 
 
مهمانان ناخواسته از نمای نزدیک!
عکس یک خر خاکی دیگر – حشرات و موریانه‌ها نقش اکولوژیکیِ مهمی دارند که شاید خودشان هم از آن بی‌اطلاع باشند 
 
مهمانان ناخواسته از نمای نزدیک!
گوش‌خیزک 
 
مهمانان ناخواسته از نمای نزدیک!
بال‌توریان سبز 
 
مهمانان ناخواسته از نمای نزدیک!

مهمانان ناخواسته از نمای نزدیک!
عنکبوت‌های خانگی از نژاد تجِناریا – آن‌ها در اکثر کشورهای نیمکره شمالی زمین دیده می‌شوند و تا حدود دو سانتی متر نیز رشد می‌کنند 
 
مهمانان ناخواسته از نمای نزدیک!
یک خر خاکی ترسناک دیگر - حشرات در فصل سرما کمتر دیده می‌شوند، زیرا برای فعالیت‌های خود به نور خورشید نیاز دارند 
 

منبع: Dailymail 
ترجمه: وبسایت فرادید 


برچسب‌ها:

 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.