پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
400 کیلومتر از سیرجان به مقصد کلوت های شهداد
۱۳٩٤/٩/۱ ساعت ۳:۱۳ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

کرمان - ایرنا - گروه دوچرخه سواری برنا با شعار 'چرا جامعه بحران آب را جدی نمی گیرد؟' 400 کیلومتر را از سیرجان به مقصد کلوت های شهداد رکاب زدند.

به گزارش ایرنا اعضای این گروه که روز شنبه وارد شهر کرمان شدند در محل اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان کرمان مورد استقبال نایب رییس کمیسیون آب، محیط زیست و اقتصاد سبز اتاق ایران و رئیس کمیسیون کشاورزی و آب اتاق کرمان قرار گرفتند. 
این گروه که صد و نود و نهمین برنامه رکاب زنی خود را انجام می دهند از دیروز جمعه حرکت خود را از سیرجان آغاز کردند و با گذر از شهرستان بردسیر، صبح امروز وارد کرمان شدند.
نایب رییس کمیسیون آب، محیط زیست و اقتصاد سبز اتاق ایران در نشستی با 15 دوچرخه سوار عضو این گروه گفت: برخی مشکلات مانند بحران آب توسط ما در دوران های گذشته به دلیل عدم مدیریت و زیاده خواهی ایجاد شده و در حال حاضر به مرحله ای رسیده ایم که باید بیشتر به مساله آب توجه جدی کنیم.
محسن رشید فرخی با بیان اینکه نتوانسته ایم به نحو شایسته از منابع زیرزمینی آب استفاده کنیم افزود: در حال حاضر 13 هزار حلقه چاه آب غیرمجاز و تقریبا به همین تعداد چاه مجاز در استان داریم. 
وی اظهار کرد: در حالی که 93 درصد آب در بخش کشاورزی استان مصرف می شود اما حدود 22 درصد آبیاری تحت فشار در کشاورزی ما استفاده می شود و مابقی آبیاری ها غرقابی و به روش سنتی است.
وی گفت: با توجه به بحران آبی که در استان وجود دارد هنوز اقدام جدی صورت نگرفته است.
عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی کرمان با بیان اینکه 38 سد در کشور احداث شده که نیمی از آنها غیرکارشناسانه بوده و منابع زیرزمینی را تحت تاثیر قرار داده است افزود: بحث انتقال آب باید به صورت جدی پیگیری شود اما کارشناسی باشد تا مشکلاتی که برخی سدها ایجاد کردند به وجود نیاید.
وی بیان کرد: شیرین کردن آب خلیج فارس به معنای نمک زدایی است و این نمک دوباره به خود آب های خلیج فارس تزریق می شود که ممکن است مسائلی مانند باران اسیدی و آسیب به محیط زیست مطرح شود.
رشیدفرخی دو پیشنهاد راه اندازی بازار آب و وارد کردن آب مجازی را برای مقابله با بحران آب مطرح و خاطرنشان کرد: در حال حاضر آب بسیار کمی وجود دارد و باید هرچه سریعتر اقدامی انجام داد.
وی بیان کرد: اگر هر روز در یک سال بارندگی داشته باشیم به افزایش آب های زیرزمینی کمک نمی کند بلکه فقط روان آب ها تقویت می شوند که جوابگوی جمعیت ما نیست.

تصویر از سایت: انجمن دوچرخه سواران اسپادانا


برچسب‌ها:

سیر جایگزین مناسبی برای تغییر الگوی کشت
۱۳٩٤/۸/٢٦ ساعت ٧:۳۳ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

این روزها کشاورزان برای رهایی از مشکلات کشاورزی به کشت محصولاتی جایگزین که نیاز کمتری به آب دارند، روی آورده اند و سیر محصول مناسبی است که می توان از آن استفاده کرد .

به گزارش  گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان، مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان با اعلا م اینکه با جایگزینی تغیر الگوی کشت در شهداد تحولی در منطقه به وجود آمده است گفت : سیر شهداد بصورت تر به کشورهای همسایه از جمله روسیه صادر می شود.
بیژن افضلی افزود: در این راستا کارگاه سورت و بسته بندی سیر در منطقه راه اندازی و محصول را برای صادرات آماده سازی می کند.
مسعود زاده مدیر خدمات جهادکشاورزی شهداد نیز یادآور شد: برداشت سیر از اواخر فروردین ماه از سطح 250 هکتار از مزارع شهداد آغاز شده و بیشترین سطح زیر کشت سیر در منطقه تکاب شهداد می باشد که این محصول به طور متوسط 30 تن در هکتار عملکرد دارد.
وی تصریح کرد: با توجه به عملکرد خوب این محصول پیش بینی می شود، امسال کاشت این محصول به 500 هکتار ارتقاء پیدا کند.

برچسب‌ها:

تسهیلات جهت خرید تراکتور و کمباین و ادوات کشاورزی در استان کرمان
۱۳٩٤/۸/٢٦ ساعت ۳:٢٤ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

اختصاص 330میلیارد ریال تسهیلات جهت خرید تراکتور و کمباین و ادوات کشاورزی در استان کرمان

بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان، مهندس عباس سعیدی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان در مصاحبه با واحد خبر صدا و سیمای مرکز کرمان گفت: در سال جاری 330 میلیارد ریال اعتبار جهت خرید تراکتور ، کمباین ، ادوات کشاورزی ، تجهیزات مرغداری، گاوداری، دامداری، تجهیزات گلخانه ها و تجهیزات مراکز ومزارع شیلاتی به بهره برداران بخش کشاورزی پرداخت می شود.

مهندس عباس سعیدی افزود بهره برداران بخش کشاورزی می توانند با مراجعه به مدیریتهای جهاد کشاورزی شهرستانها از تسهیلات 5 ساله با سود18 درصد استفاده کنند.

وی خاطر نشان کرد در پرداخت تسهیلات هیچ گونه محدودیتی وجود ندارد و تمامی بهره برداران دارای شرایط لازم، می توانند از این تسهیلات برخوردار شوند.


برچسب‌ها:

برداشت عسل (کنار) سدر در شهر شهداد
۱۳٩٤/۸/٢٢ ساعت ۳:٥٧ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

برداشت عسل کنار در مزرعه آقای پورهاشمی در حال انجام هست. در این مزرعه با برکت که گویای تلاش های بسیاری است امروز برداشت عسل سدر و فروش این محصول کاملا" طبیعی رو از نزدک دیدم.

در ادامه توضیحاتی بسیار مختصر در مورد برداشت عسل کنار و تصاویری از محل تقدیم حضورتان:

پاییز پایان جریان شهد در طبیعت است. آخرین برداشت محصول عسل در این فصل انجام می گیرد. در این فصل از تخم گذاری ملکه کاسته می شود و رشد کلنی هم نسبت به تابستان کاسته می شود به طوری که مدت کوتاهی تخم گذاری خود را قطع میکند.

زنبور دار باید طبقه ها و قاب های اضافی کندو را برداشته و به اندازه نیاز کلنی قاب در کندو بگذارد؛ اگر چه در بهار کلنی برای رشد به فضای بیشتری احتیاج دارد ولی برعکس در پاییز این فضا باید نسبت به جمعیت کندو کمتر شود.

 زنبورانی که در پاییز متولد میشوند عمر آنها بیشتر از زنبورهای تابستانی است و تا حدود 6 ماه عمر میکنند و طبیعی است که زنبور دار باید به دنبال غذایی مناسب برای زنبور باشد و آن غذا چه بهتر از گل کنار و درختچه های پر از گل این مزرعه ی زیبا.

 بخش از جستجوی اینترنتی در مورد خواص عسل کنار در ادامه : 
عسل کنار از شکوفه های درخت کنار یا سدر تهیه می شود. ارتفاع درخت کنار 5 تا 7 متر است و تیغ دار و بومی مناطق جنوب ایران می باشد.
خواص درمانی- مقوی و انرژی زا ، کاهش دهنده قند خون ، کمک به دفع سموم از بدن ، تقویت و جلوگیری از ریزش مو ، ضدعفونی کننده ، مفید برای درد معده ، زخم معده و نفخ می باشد.

نمایی از زنبور ملکه که با نوک وسیله فلزی نشان داده شده

برداشت لایه ای از موم برای قرار دادن در دستگاه عسل گیری

موم های اضافی جداشده که برای ذوب شدن و استفاده دوباره جمع میشوند

دستگاه دستی عسل گیری به روش سنتی

عسل طبیعی (کنار) سدر شهداد 

شربت عسل طبیعی سدر شهداد تقدیم شما مخاطبین خوب شهداد کشاورز


برچسب‌ها:

کنترل ترافیک را از حشرات بیاموزیم!!!
۱۳٩٤/۸/٢٢ ساعت ۱٢:٠٢ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

دانش > فناوری - متخصصان موسسه کارنگی ملون با بررسی نحوه حرکت گروه های بسیار بزرگ حشرات در لانه های کوچک، روش جدیدی را برای کنترل ترافیک در خیابان های شلوغ و چهارراه ها ابداع کرده‌اند.

ایرنا نوشت:

موسسه تحقیقاتی کارنگی ملون پنسیلوانیا، شیوه جدیدی را برای تسهیل و کنترل ترافیک در چهارراه ها ابداع کردند.

متخصصان علوم ارتباطات موسسه تحقیقاتی کارنگی ملون با بررسی نحوه حرکت گروه های بسیار بزرگ حشرات در لانه های کوچک، توانستند روش جدیدی را برای کنترل ترافیک در خیابان های شلوغ و چهارراه ها ابداع کنند.

در این شیوه جدید که با عنوان چراغ راهنمایی مجازی معرفی شده است، برای کنترل چراغ های راهنمایی و نحوه حرکت خودروها در چهارراه و خیابان های شلوغ از اطلاعات گردآوری شده توسط دستگاه های جی پی اس موجود در خودروها ، حسگرهای نصب شده در خیابان و روش های ارتباطی بردکوتاه استفاده می شود.

به این ترتیب در هر منطقه ترافیکی موقعیت، سرعت، مسیر حرکت و فاصله هر وسیله نقلیه تا وسیله نقلیه یا تقاطع بعدی با استفاده از ابزارهای ارتباطی بردکوتاه برای سامانه کنترل ترافیک مخابره می شود.

این سامانه پس از تحلیل اطلاعات به دست آمده از تمام خودروهای در حال عبور از آن منطقه، در خصوص روشن شدن چراغ سبز، زرد یا قرمز و مدت زمان نمایش هر چراغ، به گونه ای تصمیم گیری می کند که در کوتاه ترین زمان ممکن، گره ترافیکی آن منطقه باز شود.

این پروژه که از سال 2009 آغاز شده، در حال حاضر با صرف هزینه 2 میلیون دلاری توسط سرمایه گذاران خصوصی در حال اجراست.

در بررسی های اولیه مشخص شد این شیوه جدید کنترل ترافیک، مدت سفرهای شهری را بین 40 تا 60 درصد کاهش می دهد.

این شیوه در حشرات به منظور جلوگیری از ورود به تجمع حشرات دیگر مورد استفاده قرار می گیرد.


برچسب‌ها:

کشاورزی محور استقلال
۱۳٩٤/۸/٢۱ ساعت ۱۱:٥٤ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

به گزارش روابط عمومی فرمانداری کرمان محمدعلی توحیدی فرماندار کرمان در کارگروه کشاورزی شهرستان با اشاره به دغدغه های کشاورزان مبنی بر پائین بودن قیمت تولیدات و محصولات آنها وظایف مسئولین را در این ارتباط مهم برشمرد .

وی در این خصوص یادآور شد : کشاورزی مهمترین بخش اقتصادی کشور ما است ، اگر نگاهی به تاریخ بیندازیم کشاورزی جزء اولین اقدامات بشر از بدو خلقت بوده، کشاورزی سنتی ترین و کهنه ترین بخش اقتصاد است ، امام راحل (ره) از کشاورزی به عنوان محور استقلال نام می بردند و این به دلیل اهمیت کشاورزی و تأثیر بالای آن بر اقتصاد کشور است.


برچسب‌ها:

کویر لوت شهداد، کره ماه زمین است
۱۳٩٤/۸/۱٦ ساعت ۱٠:۱۱ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

همشهری آنلاین:
پرویز کردوانی متولد ۱۳۱۰ در روستای مندولک گرمسار است. او تحصیلات ابتدایی را در دبستان داراب ریکان و دوره متوسطه را تا کلاس ۹ در دبیرستان آفتاب گرمسار گذراند.

دیپلمش را از دبیرستان رازی تهران (مدرسه فرانسوی‌ها) گرفت و پس از پایان تحصیلات متوسطه برای ادامه تحصیل به آلمان رفت و مراتب تحصیلی‌اش را تا دکترای رشته عمران کویر (سال ۱۳۴۵) طی کرد. وی پس از بازگشت به ایران به عنوان اولین عضو هیأت علمی دانشکده جدید التاسیس کشاورزی ارومیه استخدام شد. پس از ۲ سال تدریس در این دانشکده در سال ۱۳۴۷ به گروه آموزشی جغرافیای دانشگاه تهران انتقال یافت و در همین سال‌ها است که مطالعه میدانی خود روی مناطق کویری ایران را با جدیت فراوان دنبال کرد.

او به عنوان چهره ماندگار در زمینه جغرافیا معرفی شده‌ است. پدرش حسینعلی بلوکباشی از ملاک منطقه بود و فریده گلبو همسر اوست. مجسمه یاد بود او در گرمسار میدان انقلاب قرار گرفته است.

یکی از ادعاهای وی اصرار بر این است که بیابان لوت شهداد ایران گرم‌ترین نقطه کره زمین است. دکتر ستونی که در آن زمان رئیس مؤسسه جغرافیای دانشگاه تهران بود کردوانی را در تحقیقات میدانی بیابان لوت همراهی کرد.

او می‌گوید: البته استراتیل زاور که یکی از جغرافیدانان مشهور بود قبل از ما در مورد لوت تحقیقاتی انجام داده بود ولی اینجا را به عنوان گرمترین نقطه زمین معرفی نکرده بود و آنچه که وی گزارش کرده بود با آنچه که ما ثابت کردیم از نظر گرمای این منطقه تفاوت فاحشی داشت. تا آن زمان تصور می‌شد گرمترین نقطه زمین دره مرگ آمریکا یا رب‌الخالی عربستان است که بعد معلوم شد کویر لوت شهداد است. در بعضی از نواحی آن که ما پژوهش کردیم حتی آثار حیات هم وجود نداشت. حتی یک باکتری هم وجود نداشت که البته این را ثابت کردیم. بنابراین می‌توان گفت کویر لوت شهداد، کره ماه زمین است.

با این حال، تاکنون هیچ داده یا اطلاعات دقیقی از نتیجهٔ این پژوهش‌ها به چاپ نرسیده است تا توسط دانشمندان دیگر ارزیابی شود. برای اثبات این مدعا که تا کنون تنها در مصاحبه‌های ایشان نمود یافته است، پژوهش‌های مفصل و درازمدتی لازم است، در حالی که تاکنون هیچ مدرک چاپ‌شده‌ای در این مورد، که نشان‌دهنده داده‌های ثبت دمایی شبانه‌روزی و سالانه در این منطقه، و یا نمونه‌برداری فون و فلور گیاهی و مطالعات علمی باکتری‌شناسی باشد، از ایشان در دست نیست. از سوی دیگر، یافته‌های زیست‌شناسان در سال‌های اخیر نشان از وجود انواع متنوعی از حیات در این منطقه دارد. [همشهری‌آنلاین، 89/10/03]

  • پژوهش و انتشارات

کردوانی بیشتر به نگارش کتاب پرداخته است، کتاب‌هایی که علاوه بر رشته تحصیلی ایشان، گاه وارد حوزه‌های بسیار دور از رشته ایشان نیز می‌شود. این کتاب‌ها عبارت است:

  • از عمران کویر (کویر (نمکزار) بزرگ مرکزی ایران و مناطق همجوار آن)
  • موضوع‌های بسیار متنوعی از خاکشناسی، (جغرافیای خاکها؛ حفاظت خاک)
  • اکولوژی (اکوسیستم‌های طبیعی)،
  • آب‌شناسی (اکوسیستم‌های آبی؛ آب‌های شور؛ آبهای سطحی و زیرزمینی؛ ژئوهیدرولوژی)
  • مرتع‌شناسی (مراتع ایران)
  • خشکی و مسایل آن (مناطق خشک: ویژگی‌های اقلیمی، علل خشکی، مسائل آب و غیره (!) خشکسالی و راه‌های مقابله با آن در ایران) را شامل می‌شود.

منبع: ویکی‌پدیا


برچسب‌ها:

مبارزه با علف های هرز مزارع سیر شهرستان شهداد، چگونه؟
۱۳٩٤/۸/۱٦ ساعت ٧:٤٩ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

در پاسخ به سوال یکی از همراهان شهداد کشاورز که در شهداد الان سطح زیر کشت سیر زیاد است و مزارع سیر علف هرز دارند و اقدامی قبل از کشت صورت نگرفته چه اقدامی از جهت انتخاب نوع سم و روش های دیگر مناسب است:

بیماریها، آفتهای گیاهی و علفهای هرز در دنیا حدود 40 درصد عملکرد کشاورزان را کاهش می دهد که این میزان در ایران بیشتر است.همچنین خسارتهای ناشی از علفهای هرز در گندم زارهای کشور سالانه 25 درصد ذکرشده است.

علف های هرز با گیاه اصلی در جذب آب ، مواد غذایی و نور رقابت کرده و رشد سریع و سایه اندازی این گیاهان شدت خسارت آن را افزایش می دهد . سیر و پیاز در ابتدای فصل رویش بسیار ضعیف بوده و قدرت رقابت با علف های هرز را ندارد . بنابراین مبارزه با علف های هرز آن ضروری به نظر می رسد .

روش های مبارزه با علف های هرز در سیر به شرح زیر می باشد :

1- استفاده از آبیاری جهت رویش علف های هرز و شخم علف های هرز سبز شده قبل از کاشت محصول

2- استفاده از روش وجین در سطح های کم (بعضی از کشاورزان برای سطح زیر کشت زیاد هم از این روش استفاده میکنند که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد).

1- استفاده از سموم توصیه شده به شرح زیر :

الف  علف کش توتریل (ایوکسینیل) برای مبارزه با علف های هرز پهن برگ به میزان 3 لیتر در هکتار پس از رویش علف های هرز در مرحله 4 برگی سیر

ب- علف کش گل ( اکسی فلور فن ) برای مبارزه با علف های هرز پهن برگ و کشیده برگ در مرحله 4-2 برگی علف هرز به میزان 2 لیتر در هکتار در مرحله 5-2 برگی پیاز و سیر و یا با دز شکسته به میزان 75/0 لیتر در هکتار در دو نوبت با فاصله 18 روز . در کشت نشایی پیاز یک نوبت به میزان 2-5/1 لیتر در هکتار پس از انتقال نشاء در مرحله 4-2 برگی علف های هرز

ج- علف کش رونستار ( اگزادیازون ) برای مبارزه با علف های هرز پهن برگ و کشیده برگ به میزان 3-2 لیتر در هکتار در مرحله 4-2 برگی علف هرز به صورت پس رویشی.

در ادامه یک پژوهش زراعی در همین مورد :

ارزیابی کارایی علفکش های مختلف در کنترل علف های هرز سیر (Allium Sativum)

حسینی مصطفی,قربانی رضا,بازوبندی محمد,باقری علیرضا* 

* گروه زراعت، دانشکده کشاورزی، دانشگاه فردوسی مشهد

به منظور ارزیابی کارایی تعدادی از علفکش ها بر علف های هرز و عملکرد سیر، آزمایشی در مزرعه سیاهدشت واقع در شهرستان فاروج انجام شد. این آزمایش در غالب طرح بلوک های کامل تصادفی در 12 تیمار علفکشی شامل علفکش دو منظوره کلرتال متیل (داکتال) با مقادیر 4، 8، 12 و 16 کیلوگرم در هکتار، علفکش اکسی فلورفن (گل) با مقادیر 0.75، 1.5، 3 و 5 لیتر در هکتار، علفکش ایوکسینیل (توتریل) با مقادیر 1، 2، 3 و 6 لیتر در هکتار و یک تیمار وجین در ابتدای فصل انجام شد. نتایج حاصل از سه مرحله نمونه برداری (30، 52 و 72 روز پس از نمونه برداری) نشان داد که بسته به نوع علفکش و میزان مصرف آن علف های هرز پاسخ های مختلفی را نشان داده و تفاوت معنی داری (0.01>p) میان این پاسخ ها مشاهده شد. در هر سه مرحله نمونه برداری در میان تیمارهای آزمایش، علفکش گل با مقدار 3 لیتر در هکتار بهترین نتایج را در کنترل علف های هرز به همراه داشت. رابطه بین مقادیر مختلف علفکشی و درصد کنترل علف های هرز از یک رابطه سیگموئیدی چهار پارامتره تبعیت می کرد. وزن خشک اندام هوایی، وزن غده، وزن حبه و تعداد حبه نیز تحت تاثیر تیمار علفکشی قرار گرفتند به طوریکه تیمار علفکش گل به میزان 3 لیتر در هکتار به عنوان بهترین تیمار شناخته شد.

امیدوارم مورد استفاده قرار بگیرد.


برچسب‌ها:

پرورش طلای زنده در کویر
۱۳٩٤/۸/۱٥ ساعت ۱۱:۳٥ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

کرمان - زندگی آرتمیا در زیست‌گاه اصلی‌ آن در حالی به شماره افتاده که پرورش این سخت‌پوست در معرض انقراض، این روزها در کویر کرمان به‌عنوان صنعتی پردرآمد در دستور کار قرارگرفته است.

خبرگزاری مهر - گروه استان‌ها: تولید ثروت از دل کویر خشک و بی‌آب‌وعلف می‌تواند الگویی برای خلق ثروت با خلاقیت و استفاده از امکانات در دسترس باشد. این حرف در ابتدای امر شاید کمی دور از ذهن و شعار گرایانه باشد اما پرورش آرتمیا در دل کویر و شوره‌زار در کرمان این ایده را به واقعیت تبدیل کرده است.

زندگی آرتمیا در رودخانه شور کویر شهداد

این‌گونه ارزشمند جدای از بحث پرورش به‌صورت مصنوعی در طبیعت استان کرمان نیز مشاهده‌شده است. هرچند در این خصوص هنوز کارهای علمی و پژوهشی قابل‌توجهی صورت نگرفته است اما مشاهده آرتمیا در رودخانه شور در کویر شهداد این امکان را به وجود آورده است که پرورش این جاندار در محیط طبیعی نیز به‌عنوان یکی از گزینه‌های موردبررسی مطرح شود.

علی مظاهری، زیست‌شناس و کویر نورد کرمانی در تفحص کویر شهداد و در کرانه‌های رودخانه دائمی شور در استان کرمان بارها به آرتمیا برخورد کرده است.

مظاهری در گفتگو با مهر اظهار داشت: رودخانه شور در کویر لوت یکی از رودخانه‌های دائمی محسوب می‌شود که هیچ‌گاه خشک نمی‌شود بلکه برخی موارد آب آن به زیرزمین فرو می‌رود و در بسیاری موارد نیز بر روی زمین جاری است.

وی افزود: در کرانه‌های این رودخانه به‌سادگی می‌توان گونه‌ای آرتمیا را مشاهده کرد که به‌صورت انبوه در این آب‌ها زندگی می‌کند.

در کرانه‌های رودخانه شور در شهداد به‌سادگی می‌توان گونه‌ای آرتمیا را مشاهده کرد که به‌صورت انبوه در این آب‌ها زندگی می‌کند

وی از وجود ذخایر بزرگ آب‌شور در کویر شهداد کرمان خبر داد و افزود: بخش بزرگی از این منابع در زیرزمین قرار دارد و کویر بر روی آن‌ها گسترده شده است، به‌طوریکه به‌ظاهر کویر را مشاهده می‌کنید اما اگر بر روی این پهنه با خودرو حرکت کنید در باتلاقی از شن و آب فرو خواهید رفت.

وی گفت: این منابع آب‌شور گسترده در برخی موارد از زیرخاک بیرون آمده‌اند و زیست‌گاه حیوانات زیادی در دل کویر هستند که آرتمیا یکی ازاین‌گونه‌ها است که باید برای تشخیص گونه و نژاد آرتمیای کویر لوت بررسی و مطالعه بیشتری صورت گیرد.

وی با اشاره به مجزا بودن رودخانه شور و بُعد مسافتش از دریاچه ارومیه گفت: گونه‌ای که در کرمان مشاهده می‌شود به‌احتمال فراوان سویه جدیدی و یا حداقل متفاوت از سویه دریاچه ارومیه است که نیاز به کنکاش علمی دارد.

مظاهری این بخش از کرمان را مکانی مطلوب برای تولید و پرورش آرتمیا و خلق ثروت در عمق کویر کرمان دانست زیرا هم آب مهیا بوده و هم در ظاهر این منطقه زیست‌گاه گونه‌ای از آرتمیا است...


برچسب‌ها:

مشاهده گربه شنی در روستای حاشیه کویر لوت + عکس
۱۳٩٤/۸/۱۱ ساعت ٦:۳٤ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

 

براساس مشاهدات شخصی از روستاهای تکاب جنوبی و گربه سانی شبیه به گربه شنی بر ان شدم تا مطلبی در این خصوص ارائه دهم. البته تخصصی در زمینه شناسایی گربه سانان ندارم و با خصوصیات ظاهری تصور بنده بر بودن گربه شنی تقویت شد. از عزیزانی که آشنایی با جانوران دارند درخواست میکنم تا شما هم از تصاویر بهره بگیرید.

کویر سرشار از حیات است

گربه شنی یکی از هشت گربه سان وحشی ایران و کوچکترین آنها محسوب می شود که سازگاری منحصر به فردی با مناطق بیابانی خصوصا تپه زارهای ماسه ای دارد.

از خصوصیات بارز این گونه داشتن مقادیر زیادی موهای بلند در لابه لای پینه های کف دست و پا است تا مانع فرو رفتن گربه در ماسه بادی و کاهش سرعت آن در هنگام شکار شود.
گربه شنی یکی از گونه های کمیاب و در معرض انقراض ایران به شمار می رود که مشاهده آن در طبیعت به ندرت اتفاق می افتد.

بر اساس اطلاعاتی که از سایت ها بدست آوردم : زیستگاه‌های گربه شنی و اطلاعات مربوط به این گونه بسیار محدود بوده و آمار مستندی از جمعیت این گونه ارزشمند در دست نیست.


برچسب‌ها:

کاربرد مالچ نانو برای جلوگیری از فرسایش خاک و ریزگردها در شهداد به صورت پایلوت
۱۳٩٤/۸/٧ ساعت ٦:۱۱ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

برای نخستین بار در کشور، مالچ نانو برای جلوگیری از فرسایش خاک و ریزگردها توسط پژوهشگر رفسنجانی تولید شد.

به گزارش گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان؛ پژوهشگر این طرح با اعلام اینکه مراحل آزمایشگاهی طرح پژوهشی تولید مالچ نانو از سه سال پیش شروع شده است، گفت: این مالچ تولید شده با محیط زیست سازگار تر است و فناوری نانو در تولید آن نقش مهمی دارد.

سید جواد حسینی فرد افزود: مالچ نانو تولید شده از فرسایش خاک و ریزگردها جلوگیری می کند.

وی سازگاری با محیط، ارزان بودن و باکیفیت بودن را از ویژگی های متمایز مالچ نانو نسبت به مالچ نفتی و مالچ های دیگر عنوان و خاطرنشان کرد: مالچ نانو نسبت به آب نفوذپذیر واستفاده آن راحت تر است.

حسینی فرد با تأکید به اینکه این مالچ از ضایعات و بازیافت های کشاورزی تولید شده است، تصریح کرد: مالچ نانو یک سال پایدار است و دو تا سه سال در محیط می ماند.

وی با اشاره به اینکه این مالچ کاملا بومی و نسبت به مشابه خارجی بسیار ارزان تر است، یادآور شد: این طرح به صورت پایلوت برای اولین بار در 10 هکتار از دشت ریگان ، شهداد ، حاشیه دریاچه نمک ارومیه و یک هکتار از داوران رفسنجان ریخته می شود.


برچسب‌ها:

 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.