پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
توصیه‌های ۵ روزه هواشناسی کشاورزی
۱۳٩٤/٧/٢٦ ساعت ٧:٥٥ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

اداره هواشناسی کشاورزی طی اطلاعیه‌ای توصیه‌هایی را برای روزهای بیست و هفتم، بیست و هشتم، بیست و نهم، سی‌ام مهر و یکم آبان‌ماه به کشاورزان استان کرمان به شرح ذیل ارائه کرد.

اداره هواشناسی کشاورزی طی اطلاعیه‌ای توصیه‌هایی را برای روزهای بیست و هفتم، بیست و هشتم، بیست و نهم، سی‌ام مهر و یکم آبان‌ماه به کشاورزان استان کرمان به شرح ذیل ارائه کرد.

حوزه باغبانی: احتیاط در انجام عملیات محلول پاشی و سم پاشی به دلیل وزش باد
تهویه و تنظیم دما و رطوبت گلخانه ها و سالن های پرورش قارچ و انبارها
بستن دریچه گلخانه ها و محفاظت از آنها در برابر وزش باد
استفاده از کارت و نوار چسبنده زرد رنگ جهت مبارزه با آفت زنجره خرما
ضرورت انجام عملیات آبیاری باغات پسته همراه با کود ازته پس از برداشت محصول
ضرورت بررسی و سم پاشی به موقع با سموم مجاز بر علیه آفت پسیل پسته
جلوگیری از ترک خوردگی میوه های انار با تنظیم دور آبیاری و افزایش رطوبت در باغ
جمع آوری میوه های آلوده انار به منظور مبارزه با کرم گلوگاه
مبارزه با علف هرز در مزارع سیب زمینی و پیاز
سم پاشی علیه آفت سپر دار زرد شرقی و پسیل مرکبات در باغات مرکبات با توجه به بالا بودن رطوبت و شرایط جوی مناسب جهت رشد آفات
حوزه زراعت:
آماده سازی زمین و تهیه نهاده های مربوط به کشت های پائیزه  با توجه به زمان کشت گندم در مناطق سردسیر و معتدل از ۱۵ مهر تا ۱۵ آبان
ضد عفونی و بوجاری بذور گندم و جو
برداشت مزارع کورپه ذرت به صورت سیلویی جهت جلوگیری از سرمای زودرس پائیزه
خودداری از کشت سیب زمینی با تاخیر در مناطق جنوبی استان کرمان جهت جلوگیری از سرمازگی های احتمالی در اواخر پاییز و زمستان
حوزه دام داری: 
تهویه و تنظیم دما و رطوبت در مرغداری ها و دامداری ها

برچسب‌ها:

درخواست از نخلداران کرمانی برای مبارزه با آفت زنجره
۱۳٩٤/٧/٢٠ ساعت ٩:۳٠ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان از نخل داران شرق استان خواست برای مبارزه با آفت زنجره اقدام کنند.
به گزارش خبرگزاری صداوسیمامدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: زمان مبارزه با نسل دوم آفت زنجره خرما در مناطق شرقی استان کرمان فرا رسیده است و چنانچه نخلداران هم اکنون اقدامات آفت کشی را انجام ندهند در فصل بهار با هجوم این حشره مواجه خواهند شد. 
ناصرطاهری افزود: کارشناسان جهاد کشاورزی و کلینیک های گیاه پزشکی آماده ارائه مشاوره و کمکهای لازم به نخلداران هستند.
در سالهای گذشته ، سمپاشی نخلستانهای شرق استان کرمان به صورت هوایی و یکپارچه انجام و باعث مهار کامل آفت زنجره میشد اما درپی هشدار های مکرر مراجع پزشکی و زیست محیطی درباره تبعات شدید این نوع سمپاشی بر سلامت انسانها و محیط زیست ، این نوع سمپاشی متوقف و قرار شد نخلداران خود اقدام به سمپاشی زمینی کنند .
سهل انگاری برخی نخلداران سبب شده است در چند سال گذشته آفت زنجره امکان شیوع در فصل بهار را پیدا کند و باعث کاهش محصول نخلستانهای شرق استان کرمان شود. 
آفت زنجره خرما در اکثر مناطق خرما خیز دنیا و ایران وجود دارد و در استان کرمان تاکنون در شهرهای بم، نرماشیر و قسمتی از بخش شهداد این آفت شیوع یافته است.


برچسب‌ها:

طرح نجات آب با احداث سد بتنی در شهداد امکان پذیر هست!!!
۱۳٩٤/٧/٧ ساعت ٢:۳٧ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

با دیدن تصاویر زیر چه موضوعی برای شما یادآوری میشود؟

سد بتنی در شهداد به دو منظور:

به عنوان تامین کننده آب کشاورزی منطقه و صنعت و شرب به نحوی که بتواند هم سیلاب را مهار کند وهم سفره های زیر زمینی تامین شوند و از خسارت سیلاب هر ساله به زمین های کشاورزی  و جاده های شهداد  جلوگیری بعمل آورد.

امروز در خبرگزاری فرارو اطلاع رسانی شده بود  که:

وزیر نیرو با اشاره به وضعیت «بحرانی آب» در کشور می‌گوید که ساخت برخی سد‌ها متوقف شده است، چرا که «توجیهی ندارند». .....، سالانه دو میلیارد متر مکعب تبخیر در سطح دریاچه سد‌ها اتفاق می‌افتد که برای جلوگیری از این تبخیر راه‌حل‌هایی وجود دارد، اما به دلیل هزینه بالا اکنون برای ما توجیه اقتصادی ندارد.

سوال اینجاست آیا در شهداد که 100% هرز رفتن آب را در زمان سیلاب و شاهد خسارت های بسیار هم هستیم این گونه است؟!

سد دیواری محکمی است که به منظور مهار کردن یا تغییر مسیر آب در عرض دره یا میان دو کوه و در مسیر رود ایجاد می ‌کنند. افزودن ارتفاع آب به ‌وسیله ایجاد سد، می ‌تواند فقط به منظور مهار یا تغییر مسیر آب رودخانه باشد یا ذخیره کردن آب در پشت سد برای کشاورزی، آبیاری و آبرسانی یا تولید انرژی برق آبی منظور اصلی در ایجاد سد بوده باشد. از آنجا که آب جمع شده در پشت یک سد می ‌تواند نیروی بسیار بزرگی به سد وارد کند، اصلی ‌ترین مسئله استاتیکی (ایستایی) در طراحی سدها، غلبه بر این نیرو و رسیدن به شرایط پایداری است که با تخلیه یا آبگیری سد، پیوسته برقرار باشد. در دنیای حرفه ای منظور از سد، یک اصطلاح عمومی برای تمامی امکانات مربوط بستن «فضای ذخیره سازی»، «ساختار مصرف» و «سرریز» نامیده می شود. سد، یک سیستم برای گرفتن و محدود کردن جریان آب در طول مقطع یک رود یا رودخانه است. تعریف سد عبارت است محلی که در آن آب با ارتفاع بیش از پنج متر یا بیش از۱۰۰هزار متر مکعب آب ذخیره شده است. هدف از ساخت انواع سدها عبارت است از: تامین آب نوشیدنی، تولید برق، تامین آب صنعتی (صنعت و کشاورزی)، کنترل سیل، جلوگیری از کم آبی و خشکسالی، علاوه بر این موارد از سدها برای مقاصد تفریحی، ورزشی و گردشگری بهره برده می شود.

در مسیر رودخانه درختنگان احداث سد بتنی میتواند کمک شایانی به وضع آب های رها شده در کویر کند / امیدواریم مراحل بررسی و تهیه سرحی در این مورد در دستور کار مسئولین قرار گیرد و هر ساله شاهد عبور میلیون ها لیتر اب از کنار شهر و روستا به مقصد ناکجا آباد نباشیم!!!.

 

رودخانه شهداد 

رودخانه شهداد از کوههای سیمک در30 کیلومتری شمال شهرکرمان سرچشمه می گیرد وپس ازطی مسافتی در حدود 70 کیلومتر وگذشتن ازکنار روستاهایی مانند چهارفرسخ  و . .. ، مزارع شهر شهداد را آبیاری کرده ودرانتهابه کویر لوت می ریزد. این رودخانه در ابتدا به رودخانه درختنگان شهرت دارد ولی هنگامی که وارد دره یا دهنه شهدادی می شود به رودخانه شهداد تغیر نام می یابد. میزان آبدهی رودخانه شهداد بطورمتوسط حدود 27 میلیون متر مکعب در سال است. آب این رودخانه دائمی وشیب متوسط آن حدود 4درصد است. رودهای «ده محمدشاه»،«درسختی»،«خرشکن» و«جفتان» ازشاخه های اصلی این رودخانه محسوب می شوند. برچسب‌ها:

مقدمه ای بر زمین شناسی لوت / فروردین 1350
۱۳٩٤/٧/٥ ساعت ٧:۱٠ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

مقاله 5، 7(گزارشهای جغرافیایی)، شماره 0، فروردین 1350  XMLاصل مقاله (5974 K)
نویسندگان
فرج الله محمودی؛ خدیجه اسدیان؛ احمد معتمد*
چکیده
هیئت تحقیقاتی لوت شاید اولین دسته ایرانیست که با تجهیزات نسبتا کامل و با برنامه ای درست رهسپار منطقه ای شد که برای غالب مردم و در شرایط عادی غیر قابل عبور و پر از مخاطرات فراوانی است. . دکتر مستوفی با پیش بینی و رهبری درست خود نشان داد که دانشگاه تهران قادر است با وجود مشکلات کار در انجام کارهای علمی وشناخت میهن خود کوشا باشد وکار خود را در سطحی قابل قبول بین المللی عرضه نماید. 
وظیفه خود می دانم که از توجه وهمکاری همه جانبه ریاست محترم دانشگاه و آقای دکتر مستوفی تشکر کنم . کار زمین شناسی لوت وسیع ومتنوع وجالب است. وسیع است چون باید منطقه ای را در طول 400 کیلومتر و درعرض 300 کیلومتر در نوردید. متنوع است. چون در حاشیه آن از کوههای مرتفع 4 تا 4000 متری با طبقات رسوبی از اعصار گذشته زمین از طبقات پیش از عهد اول تا دوران چهارم و یا از توده های آذرین با رنگهای تند‘ تا سنگهای دگرگونی و شیستهای استروتیت دارو در داخله آن رسوبات تخریبی ونمگ و گچ با شکلها وحالتهای مختلف می توان یافت وتاثیر همه عوامل تغییر دهنده سطح زمین ‘ چه عوامل خارجی مانند باد‘ باران (اگر چه در داخل چاله مرکزی کم است) تا تغییرات شدید درجه حرارت شب روز و چه عوامل داخلی مانند حرکات کوهزایی در جهت بر افراشته شدن ارتفاعات یا پایین رفتن قسمتهایی از زمین ‘ یا فورانهای آتشفشانی این دریچه های اطمینان کوره مذاب زمین را در آن می توان بررسی نمود. 
کار زمین شناسی لوت جالب است چون شکل خاص حوضه آن که شاید منطقه مقاومی در فلات ایران باشد و با اشکال خاصی از تخریب وساختمان‘ بادالانهای وسیع‘ برجهای افسانه ای و تپه های هلالی شکل ماسه ای منفرد و یا مجتمع که گاهی تا قله های بلند کوه نیز دامن خودرا می گستراند ‘ برای زمین شناسی هزاران سوال وگفتگو را مطرح می کند که درمیان همه آنها ‘ تعیین سن این پدیده ها ارتباط این حوضه وسیع و عظیم با کناره های آن نقش شکستگیها‘ فروریختگی ها و آنچه که در زیر این توده مرکزی کویری می تواند باشد. بیش از همه مشغول کننده است. با این توضیح کار زمین شناسی در لوت‘ کار هیئاتی است که باید مدتها با این سنگها و یا این دریای وسیع شکلها و پدیده ها آشنا گردد. مسافرت یکماه در کویر و بازدید 10 روزه از مناطق کرمان و اطراف آن فقط امکان می دهد که خطوط اصلی زمین شناسی این ناحیه را رسم و بیش از پیش مشاهدات خود راکه در ضلع جنوب غربی این منطقه‘ یعنی از شهداد تاکشت متمرکز است . بیان ونتایج این بررسی را با بازدیدهای قسمت غربی و شمال وشمال شرقی مقایسه نماییم . بنابراین در این گزارش به ترتیب مسائل زیر را مورد توجه قرا رمی دهیم: 
1- موقعیت زمین شناسی دشت لوت در مجموعه فلات ایران و زمین شناسی اطراف لوت. 
2- بررسی زمین شناسی نواحی غرب و جنوب غربی دشت که شامل مناطق زیر است. 
الف- هشتادان 
ب- اندوجرد 
ج- جهر 
د-چهار فرسخ وخرم آباد 
3- بررسی زمین شناسی ومورفولوژی لوت مرکزی که شامل مقطع کلوتها‘ گندم بریان‘ پوزه کال ودشت شمالی وماسه ها و چاله جنوبی است.
4- بررسی زمین شناسی شمال شرقی لوت 
5- نتیجه

منبع: پژوهش های جغرافیایی دانشگاه تهران


برچسب‌ها:

همایش مباحث نوین در کشاورزی
۱۳٩٤/٧/۳ ساعت ٤:٥۳ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

اطلاعیه  شماره1 همایش مباحث نوین در کشاورزی

افرادی که ثبت نام نموده اند نسبت به بارگزاری مقالات خود اقدام نمایند

مقالات در حال بارگزاری در سایت مرجع پژوهش های کشاورزی می باشد و به زودی قابل دانلود خواهد بود.

مقالات به صورت کامل پس از آخرین زمان ارسال مقالات در سایت همایش و سایت مرجع پژوهش های کشاورزی ایران نمایه خواهند شد.

جهت لینک به صفحه سایت بر روی تصویر پوستر پایین کلیک نمایید:برچسب‌ها:

 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.