پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
هدررفت بخش قابل توجهی از منابع آبی بخش کشاورزی در شهداد
۱۳٩٤/٦/٢٩ ساعت ۱٠:۱٢ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

می توان با لای روبی به موقع و جمع آوری علف های هرز برای انتقال سریع آب به زمین زراعی اقدام کرد.

متاسفانه این تصاویر مربوط به کانال انتقال آب قنات کهن مادی است که بسیار نگران کننده در حال انتقال به زمین و باغ های کشاورزی است!!!.

 به منظور جلوگیری از این گونه خسارت ها، احداث کانال های آبیاری با رعایت ضوابط فنی و یا نصب لوله های پلی اتیلن ضروری است. قبل از احداث شبکه های آبیاری کشاورزان با مشکلات زیادی هنگام آبیاری مزارع خود مواجه بوده اند اما بعد از انجام عملیات و احداث کانال ها شاهد بهبود وضعیت خاک منطقه بوده ایم و نسبت هدر رفت کاهش یافته اما باتوجه به خشکسالی های چند ساله اخیر باز نیاز به اصلاح در این زمینه می باشد.

بی توجهی به لای روبی به موقع کانال انتقال  آب کهن مادی، سبب شده است مقدار زیادی آب از طریق تبخیر و نفوذ عمقی در خاک هدر برود و یا در حاشیه سرگردان باشد!!!.

قسمت عمده هدررفت آب هنگام انتقال و توزیع آب داخل مزرعه روی می دهد که به اعتقاد کارشناسان حدود 80 درصد هدررفت آب را شامل می شود. در آبیاری به روش سنتی که بیشتر در مزارع به کار می رود با کاهش عملکرد، باروری خاک، بهره دهی گیاهی و طولانی شدن دوره های آبدهی رو به رو می شویم. روش های نوین انتقال آب علاوه بر جلوگیری از هدررفت آب موجب بالا بردن کیفیت تولید در واحد سطح می شود و این در حالی است که استفاده از شیوه های سنتی انتقال آب، علاوه بر صرف هزینه های گزاف، مدیریت بهره وری بهینه را با مشکل مواجه می سازد.

 با توجه با اطلاعاتی که در این مورد دریافت کردم آب این قنات بیش از 40 مالک دارد که هر کدام به سهم خود میتوانند فارغ از کمک های دولتی آستین همت را بالا بزنند و جلوی این مسئله نگران کننده را بگیرند.


برچسب‌ها:

تولید خرما در شمال استان کرمان ، امسال 16 درصد بیشتر از پارسال برداشت شد.
۱۳٩٤/٦/٢٩ ساعت ٦:۱٢ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما ، مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان گفت: امسال بیش از 170 هزار تن محصول خرما از نخلستان های شمال استان برداشت شد که در مقایسه با برداشت 146 هزار تنی پارسال حدود 16 درصد افزایش نشان می دهد.
لطفعلی زاده افزود: متوسط برداشت خرما از نخلستان های استان کرمان حدود 6 تن در هکتار است که میزان محصول امسال حدود 600 میلیارد تومان درآمد نصیب نخلداران شمال استان کرمان کرد.
وی مهمترین مناطق تولید خرما در شمال استان کرمان را شهرستان های بم ، نرماشیر ، ریگان ، فهرج و شهداد دانست و گفت: مهمترین ارقام خرمای استان شامل ارقام مضافتی ، پیارم ، زاهدی ، خاصوفی ، هلیکه ای و مجول است. 
در شهرستان های جنوبی استان کرمان از جمله عنبراباد ، جیرفت و کهنوج نیز نخلستان های وسیعی وجود دارد. 


برچسب‌ها:

کشاورزی بخش مهم اقتصاد شهرستان کرمان
۱۳٩٤/٦/٢۳ ساعت ٥:٢٦ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

کشاورزی بخش مهم اقتصاد شهرستان کرمان

محمدعلی توحیدی در جمع اعضاء کارگروه کشاورزی، سال جاری را در حوزه کشاورزی ، سالی کم هزینه یاد کرد و افزود : به لطف شرایط اقلیمی خوبی که امسال حاکم بود به رغم برخی مسائل بحرانی بحمدالله کمترین دغدغه را داشتیم ، وقتی وضعیت را رصد می کنیم می بینیم اکثر اقداماتی که در بخشهای مختلف کشاورزی از جمله سمپاشی ها و مبارزه بیولوژیک و غیرشیمیایی انجام شده به نسبت سالهای گذشته به مراتب کمتر بوده و کمترین هزینه را داشته است.


برچسب‌ها:

مدیریت آموزش ، توانمندسازی و اشتغال
۱۳٩٤/٦/٢۱ ساعت ٥:٤۸ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

با توجه به ضرورت بهره گیری از دانش روز و به روز رسانی مطالب علمی مرتبط با مشاغل خانگی ، مدیریت آموزش و اشتغال سازمان بسیج سازندگی اقدام به ایجاد پوشه ای در پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج سازندگی نموده است که مطالب آموزشی و ترویجی در قالب کتاب، جزوه، کلیپ، دفترک(بروشور) با قابلیت برگرفتن(دانلود) در اختیار کلیه مخاطبان و علاقمندان قرار گیرد. 

مدیریت آموزش و اشتغال بسیج سازندگی کشور

دریافت فایل تولید اسباب بازی

دریافت فایل بسته بندی کالا

 دریافت فایل دامپزشکی

دریافت فایل اسانس گیاهی

دریافت فایل فراوری عسل

دریافت فایل فراوری محصولات انگور

دریافت فایل فراوری محصولات کشاورزی

دریافت فایل گلدوزی

دریافت فایل حجم های سنگی

دریافت فایل جعبه های شفاف

دریافت فایل جواهرات زینتی

دریافت فایل محصولات صنعتی کشاورزی

دریافت فایل مشاوره مشاغل - یک

دریافت فایل روکش مبلمان

دریافت فایل روکش مبلمان _ دو

دریافت فایل شمع های زینتی

دریافت فایل تابلو فرش 

دریافت فایل تولید شربت

دریافت فایل احکام کسب و کار

دریافت فایل عرفان جهادی

دریافت فایل حل علمی مشکلات مناطق محروم

دریافت فایل کسب و کارهای خانگی

 

منبع: پایگاه اطلاع رسانی سازمان بسیج سازندگی


برچسب‌ها:

همگام با تابستان . . .
۱۳٩٤/٦/۱٧ ساعت ٤:۳٧ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )


برچسب‌ها:

تلاش دامپزشکان ایرانی برای تولید داروهای جدید مقاوم به حرارت در شهداد
۱۳٩٤/٦/۱٦ ساعت ٤:٤۱ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

پژوهشگران ایرانی در کویر لوت و منطقه گندم بریان شهداد که یکی از نقاط گرم کره زمین محسوب می شود به دنبال کشف میکروب های مقاوم به حرارت برای تولید داروهای جدید هستند.
دکتر شکرفروش استاد دانشگاه دامپزشکی شیراز به خبرنگار واحد مرکزی خبر کرمان گفت: این طرح پژوهشی در سه نقطه دشت شیلی ، لیبی و منطقه گندم بریان شهداد به عنوان مناطق گرم دنیا در دست اجراست. 
وی با اشاره به همکاری دانشگاه های نیوکاسل انگلیس و دامپزشکی شیراز در اجرای این طرح پژوهشی افزود: در این طرح ، وضع میکروب های مقاوم به حرارت بررسی و ویژگی های خاص آن ها در تولید دارو لحاظ می شود.
این تیم سه نفره بعد از نمونه برداری از منطقه گندم بریان شهداد دیروز برای آزمایش به شیراز برگشتند.
منطقه گندم بریان شهداد در دل دشت لوت در فاصله 50 کیلومتری شمال شهر شهداد و فاصله 15‌‌ ‌کیلومتری کلوت‌ها قرار دارد که گاه دمای هوای آن به بیش از 60 درجه می رسد.‌

برچسب‌ها:

برنامه پنج ساله کشت جایگزین در کرمان اجرا می شود
۱۳٩٤/٦/۱٠ ساعت ۱٠:٤٠ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

کرمان - ایرنا - رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان از اجرای برنامه پنج ساله برای کشت های جایگزین خبر داد و گفت: اکنون در سال دوم این طرح هستیم و بیشتر چهار گیاه در استان به عنوان کشت جایگزین با مصرف کم آب استفاده می شود.

عباس سعیدی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: یکسری محصولات کشاورزی با مصرف کم آب شناسایی شدند که قابلیت کشت را در استان دارند و بحث تحقیقی ترویجی آنان انجام شده و کشاورزان با این محصولات آشنایی دارند.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه زعفران یک گیاه با مصرف کم آب است در برنامه کشت جایگزین بنا را بر این گذاشتیم سالی 500 هکتار سطح زیر کشت زعفران توسعه یابد.
وی گفت: سال گذشته سطح زیر کشت زعفران نزدیک به این رقم افزایش پیدا کرد و امسال 500 هکتار اضافه خواهد شد.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان بیان کرد: گیاه زرشک، گل محمدی و گیاه اناب هم علاوه بر خواص گیاهی و دارویی از جمله کشت های جایگزین و دارای ارزش اقتصادی هستند که نیاز آبی کم برای کشت آنها وجود دارد و کشاورزان استان با کاشت آنها آشنایی دارند.
وی تصریح کرد: با توجه به شرایط کم آبی و لزوم صرفه جویی در آب، یکی از بندهای طرح همیاران آب و مصوبات شورای حفاظت آب استان است که الگوی کشت تغییر یابد و به سمت کاشت محصولات با نیاز کم آب برویم.
سعیدی با اشاره به اینکه طرح جایگزینی در عمده شهرستان های استان در دست اجراست گفت: در شهرستان های زرند، سیرجان، کرمان، بردسیر و بافت استقبال خوبی از طرح های جایگزینی شده است.
وی افزود: هدف ما در برخی شهرستان ها از جمله منطقه شرقی استان به سمت تولید بذر است که ارزش افزوده بیشتری دارد و همچنین توسعه گیاهان زراعی مثل ذرت و گندم که می تواند قطب مهمی در آینده برای تولید غلات باشد.
خشکسالی های متوالی در 17سال گذشته و برداشت بی رویه از سفره های آب زیر زمینی، استان کرمان را با بحران آب مواجه کرده است و همچنین سالانه یک میلیارد مترمکعب بیلان منفی آب در دشت های استان کرمان وجود دارد.
استاندار کرمان طی دو سال اخیر با فعال کردن شورای حفاظت از منابع آب استان طرح همیاران (پلیس) آب را در دستور کار قرار داد.
اصلاح الگوی کشت و استفاده از محصولات با نیاز کم به آب، اجرای روش های نوین آبیاری در مزارع و باغات با استفاده از تسهیلات دولت، خاموشی یا حذف موتورپمپ ها، تحویل حجمی آب، کاهش سطح زیر کشت برخی محصولات با توجه به وضعیت آب دشت ها و تعیین تکلیف چاه های غیرمجاز از جمله این مصوبات و راهکارها بوده که با مشارکت مردم و کشاورزان در دست اجراست.


برچسب‌ها:

۱۷۰ هزار تن خرما از نخلستان‌های شمال کرمان برداشت می‌شود
۱۳٩٤/٦/۱٠ ساعت ٩:٢٤ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )


خرما

۱۷۰ هزار تن خرما از نخلستان‌های شمال کرمان برداشت می‌شود

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان از برداشت ۱۷۰ هزار تن خرما از نخلستان‌های شمال استان خبر داد

محمد رضا پورخاتون در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم در کرمان اظهار داشت: خرما یکی از محصولات مهم مناطق  گرمسیری کشور است که به لحاظ امنیت غذایی، اشتغال، درآمد زایی و توسعه پایدار  کشاورزی از محصولات مهم واستراتژیک کشور به حساب می‌آید.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان افزود: سطح زیر کشت خرما در شمال استان کرمان حدود 30 هزار هکتار بوده، که پیش بینی می‌شود  در سال جاری  بالغ بر 170 هزار تن خرما از  نخلستان‌های شمال  استان برداشت و وارد بازار شود.

وی مناطق تولید محصول خرما در شمال استان به ترتیب شهرستان‌های بم، نرماشیر، فهرج، ریگان، ارزوئیه و مناطق شهداد و گلباف شهرستان کرمان  اعلام و افزود: عمده رقم تولیدی استان رقم مضافتی با متوسط عملکرد 6 تن در هکتار است.

وی در پایان یادآور شد: کیفیت خرمای استان کرمان به‌دلیل وجود شرایط آب و هوایی مناسب برای کشت و پرورش این گیاه مطلوب بوده بطوریکه  استان کرمان را به یکی از قطب های مهم تولید خرما در کشور تبدیل کرده است.


برچسب‌ها:

استان‌ کرمان جزو استان های پیشتاز در زمینه طرح آبیاری زیرسطحی
۱۳٩٤/٦/۱ ساعت ٥:٢۳ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

معاون وزیر جهاد کشاورزی از استان‌ کرمان به عنوان استان های پیشتاز در زمینه طرح آبیاری زیرسطحی یاد کرد و گفت: انجام طرح ‌های زیرسطحی مدرن در کرمان نشان‌ می‌دهد، استان دنبال بهره‌وری آب است.

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیمراد اکبری عصر پنجشنبه در دیدار با استاندار کرمان افزود: استان‌های کرمان، فارس و خراسان‌رضوی در زمینه طرح آبیاری زیرسطحی در ایران جزو پیشتازها هستند و مدل و حرکت جدیدی در کرمان انجام شده که قابل تقدیر است.

وی با اشاره به اینکه نیروهای خوب و دلسوزی برای بخش کشاورزی استان کرمان انتخاب شده‌اند و این امر نشان از عزم استان برای توسعه جدی است، یادآور شد: انجام طرح ‌های زیرسطحی مدرن در کرمان نشان‌ می‌دهد، استان دنبال بهره‌وری آب است و اگر با این شیوه و مدل پیش رود، حرکتی منسجم برای کمک به کشور و استان است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی از پروژه‌های کشاورزی استان کرمان به عنوان پروژه هایی کم‌نظیر در کشور یاد کرد و گفت: با 34 سال فعالیت در بحث آب و 20 سال حضور در بخش خصوصی و نیمه‌دولتی متوجه شدم که استان کرمان خیز خوبی در بخش مدیریت منابع آب برداشته است.


برچسب‌ها:

 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.