پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
بررسی تعداد روزهای همراه با گرد و غبار در شهداد
۱۳٩٤/٥/۳٠ ساعت ۸:٤٤ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

نویسند‌گان:
مهران همدم­جو ] - دانشجوی کارشناسی ارشد بیابان­زدایی، دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه صنعتی اصفهان
علیرضا راشکی ] - استادیارگروه مدیریت مناطق خشک و بیابانی، دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه فردوسی مشهد
رضا جعفری ] - استادیارگروه مرتع و آبخیزداری، دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه صنعتی اصفهان
شهباز مهرابی ] - دانشجوی کارشناسی ارشد بیابان­زدایی، دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه صنعتی اصفهان

report iconخلاصه مقاله:

معضلات زیست محیطی همواره به دلیل تأثیر سوء مورد توجه بشر بوده است. اثرات سوء طوفان­های گرد و غبار به دو گروه انسانی و محیطی تقسیم می­شوند. منطقه جنوب شرق ایران نیز به عنوان یکی از مناطق همراه با بیشترین تعداد روزهای طوفانی مطرح است که بررسی ابعاد این بلای طبیعی در این ناحیه امری ضروری است. پژوهش حاضر نیز تغییرات سالانه، فصلی و ماهانه تعداد روزهای گرد و غباری را برای ایستگاه­ شهداد بررسی می کند. به علت یکسان بودن باد غالب در منطقه این نتایج با نتایج ایستگاه های کرمان، بم و نهبندان مقایسه می شود. به منظور انجام این پژوهش، ابتدا آمار حداقل دید روزانه دوره زمانی (2010-2004) و سرعت و جهت باد به منظور ترسیم گلباد اخذ و سپس تغییرات سالانه و فصلی و ماهانه 4 ایستگاه شهداد، کرمان، بم و نهبندان بررسی شد. نتایج نشان داد که ایستگاه نهبندان با 61 روز بیش­ترین تعداد روزهای طوفانی و ایستگاه شهداد با 20 روز کم­ترین میزان را به خود اختصاص می­دهند. همچنین فصل زمستان با 65/47 % و فصل تابستان با 06/10 % به ترتیب بیش­ترین و کم­ترین روزهای طوفانی را شامل می­شوند. ژانویه بیشترین و سپتامبر کمترین روزهای طوفانی را دارند. درهمچنین وضعیت روزهای گرد و غباری ایستگاه شهداد مطلوب­تر از سایر ایستگاه­ها است.

کلمات کلیدی: 

تغییرات فصلی و ماهانه؛ شهداد؛ طوفان گرد و غبار.

[ لینک دایمی به این صفحه: http://www.civilica.com/Paper-ISADMC03-ISADMC03_107.html ]

برچسب‌ها:

بررسی وضعیت آلودگی رودخانه شهداد
۱۳٩٤/٥/۳٠ ساعت ۸:۳٩ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

بررسی وضعیت آلودگی رودخانه شهدادرود کرمان


نویسند‌گان:
کامران رضایی توابع ] - مرکز تحقیقات بین المللی همزیستی با کویر دانشگاه تهران
لیلا طاهری آزاد ] - کارشناس ارشد محیط زیست دانشگاه تربیت مدرس
اکبر فضل اللهی قمشی ] - دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی کرج

report iconخلاصه مقاله:

رودخانه شهداد رود با طول حدود ۶٠ کیلومتر یکی از مهمترین اکوسیستم های رودخانه ای آب شیرین درشمال شرقی شهرستان کرمان م یباشد که بخشی از آب شرب این شهرستان را تأمین می کند؛ در چند سال اخیر خشکسالی های پی در پی و توسعه صنایع مختلف آلاینده در حاشیه رودخانه، محیط زیست آن را در معرض خطر قرار داده است. برای بررسی وضعیت آلودگی و نمونه برادری آب رودخانه، بر اساس استانداردهای موجود چهار ایستگاه در طول رودخانه انتخاب و BOD آب در طول چهار فصل اندازه گیری شد. داده های موجود نشان داد که میزان BOD در فصول مختلف در ایستگاه شماره ۱ تفاوت معنی داری با سایر ایستگاه ها دارد (P<0/05) و میزان آن پائین تر است؛ که نشان دهنده آلودگی بسیار پائین این ایستگاه می باشد. ایستگاه شماره ۲ در دو فصل بهار و تابستان تفاوت معنی داری را با سایر ایستگاه ها داشته (P<0/05) و میزان آن بالاتر میباشد که عمدتاً بخاطر ورود مواد آلی مرکز پرورش ماهی می باشد. بر اساس استانداردهای EPA فقط کیفیت آب ایستگاه شماره ۱ برای آشامیدن مناسب است و آب سه ایستگاه دیگر آلوده تلقی می شود. بر اساس اندازه گیری میزان BOD ، رودخانه شهدادرود از نظر آلودگی در وضعیت آلودگی نسبتاً زیاد (آلفا مزو ساپروب) در تقسیم بندی ساپروبی قرار دارد؛ بطوریکه هرچه از ایستگاه شماره ۱ به طرف پائین دست رودخانه می رویم منطقه از آلودگی بسیار کم به طرف آلودگی متوسط و آلودگی نسبتاً زیاد گرایش پیدا می کند.

کلمات کلیدی:

کرمان ، شهدا رود ، BOD ، ساپروبی

[ لینک دایمی به این صفحه: http://www.civilica.com/Paper-WRM03-WRM03_314.html ]

برچسب‌ها:

تولید آرتیمیا در کرمان از هفته دولت آغاز می شود
۱۳٩٤/٥/٢٤ ساعت ٤:٥٤ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )
رئیس جهاد کشاورزی شمال استان کرمان گفت: شرایط خوبی برای تولید و پرورش آرتیمیا در استان کرمان فراهم است و از ابتدای مهرماه کرمان رتبه اول خاورمیانه در تولید این محصول خواهد بود.
به گزارش گروه استانهای باشگاه خبرنگاران جوان از کرمان؛  عباس سعیدی در سمینار کشاورزی استان کرمان که باتلاش خانه کشاورز استان ، و ادارات کشاورزی شمال و جنوب استان کرمان در سالن سعدی برج میلاد برگزارشد ، گفت: شرایط بسیار خوبی برای پرورش آرتیمیا در استان کرمان فراهم است.

وی تصریح کرد: امکان سرمایه گذاری در صنایع تکمیلی کشاورزی نظیر پسته فراهم است ، فرصت خوبی در تولید انواع محصولات جانبی نظیر کره پسته، شکلات پسته ، شیر پسته و حلوا پسته فراهم است.

وی تاکید کرد:در گردو و گل محمدی و صنایع وابسته به گیاهان دارویی نیز فرصت های و طرح هایی تعریف شده است.

سعیدی با بیان اینکه اقیلم های کویری ، گرمسیری و سرد و کوهستانی را در استان کرمان داریم که سبب تولید محصولات متنوعی شده است افزود: 37درصد اراضی استان بیابان و5درصد کشاورزی است.

رئیس جهاد کشاورزی شمال استان کرمان گفت: 25درصد جمعیت شاغل استان در بخش کشاورزی است که 5درصد شاغلین کشور است.

وی با تاکید براینکه ارزش افزوده بخش کشاورزی کرمان 25درصد کل ارزش افزوده استان است، اظهار کرد:قریب 25درصد باغات کشور در این استان است و در خیلی ارقام کشاورزی رتبه های برتر کشور داریم از سوی دیگر 10هزار میلیارد تومان ارزش تولیدات کشاورزی استان است.

وی سطح زیرکشت پسته کرمان به عنوان رتبه دار اول پسته کشور را260هزارتن ذکر کرد وگفت: در سالهای اخیر به سبب افت آب سطح زیرکشت این محصول کم شده است. 

وی تاکید کرد: استان کرمان در تولید خرما، محصولات گلخانه ای و جالیزی نیز رتبه اول ، در تولید گل محمدی دوم کشور، در مرکبات سوم کشور است و 85درصد تولید کرک کشور در استان کرمان اتفاق افتاده است.

وی از افتتاح سایت تولید آرتیمیادر کرمان و در هفته دولت خبرداد وگفت: کرمان با تولید این محصول رتبه اول خاورمیانه را از آن خود می کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی شمال کرمان تصریح کرد: کاهش 90درصدی تولید هندوانه در کرمان که از 10هزار هکتار تولید این محصول 9هزار هکتار کاهش یافت وکشت زعفران و زرشک و عناب جایگزین شده است.


برچسب‌ها:

مهم ترین اهداف پوشش خوشه های خرما در چهارفرسخ
۱۳٩٤/٥/٢۳ ساعت ۸:۱٩ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )
 
 

تصاویری از پوشش خرما در باغ پرورشگاه دهستان چهارفرسخ:

پوشش خوشه های خرما:

مهم ترین اهداف پوشش خوشه های خرما عبارتند از

1- بهبود خواص کمی و کیفی میوه ها.

2- جلوگیری از خسارت پرندگان، زنبورها و آفات زیان آور به میوه خرما.

3- جلوگیری از خسارت باران و بادهای گرم و سوزان.

4-جلوگیری از آلودگی خوشه ها به گرد و غبار و کاهش بازار پسندی میوه خرما.

5- جلوگیری از آفتاب سوختگی و حفظ بهبود کیفیت و رنگ میوه.

بهترین زمان جهت نصب پوشش ها روی خوشه های خرما در مرحله تبدیل میوه خرما به خارک (هنگام تغییر رنگ) می باشد. بسته به این که هدف اصلی از به کار بردن پوشش خرما چه باشد و با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی (رطوبت، درجه حرارت) و نوع رقم خرما و موارد مصرف آن (خارک، رطب، خرمای رسیده)، هزینه تهیه پوشش و غیره، نوع پوشش مورد استفاده متفاوت خواهد بود. مهم ترین پوشش های مورد استفاده نخل کاران عبارتند از:

1.پوشش حصیری ساخته شده از برگ های خرما که این نوع پوشش در استان سیستان و بلوچستان استفاده میگردد.

2. پوشش توری پارچه ای که در اغلب نقاط استفاده می شود.

3. پوشش توری نایلونی.

4. پوشش توری سیمی.

5. پوشش کاغذ کرافت.

6.  پوشش پلاستیکی.

7.  پوشش گونی کنفی یا گونی پلاستیکی

مطلب برگرفته از سایت دهیاری چهارفرسخ به آدرس: http://dhyarychharfrskh.epage.ir/


برچسب‌ها:

شهداد؛ دروازه کویر لوت
۱۳٩٤/٥/٩ ساعت ۸:۳٠ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

دبیر همایش کویرشناسی در جشنواره هفته فرهنگی، اقتصادی کرمان گفت: به زودی با همکاری فرماندار کرمان دو مسیر به عنوان خط گردشگری در کویر شهداد و گلباف شناسایی و معرفی خواهیم کرد ضمن اینکه سعی می‌کنیم در جشنواره هفته فرهنگی اقتصادی کرمان در تهران کویر لوت را در سه بخش به لحاظ استعدادهای نهفته و جغرافیا و حیات گیاهی و جانوری و زیبا شناختی آن معرفی کنیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، منطقه کویر، رشیدی در دیدار با فرماندار کرمان گفت: باید از موفقیت پیش آمده به منظور معرفی در خور شأن کرمان و کویر لوت استفاده شود، همایش هفته فرهنگی، اقتصادی کرمان که از تاریخ 16 تا 23 مردادماه سال جاری در برج میلاد تهران برگزار می‌شود بستر مناسبی است که جاذبه‌های کویر و زیبایی‌های بی‌نظیر آن شناسانده شود.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه کویر متولی خاصی وجود ندارد لذا در خور آن اقدامی انجام نشده است.

رشیدی اظهار کرد: کویر لوت به سه بخش شمالی، مرکزی و جنوبی تقسیم شده است و استان کرمان از هر سه قسمت سهم دارد که شهداد به عنوان دروازه کویر لوت جا افتاده است، زیباترین آبشار کویر لوت در حوزه کرمان قرار دارد خانه‌های برخی اهالی با نام خانه‌های بوم گردی برای پذیرایی از گردشگران در منطقه شهداد آماده شده که می‌تواند در اقتصاد منطقه نیز موثر باشد.

دبیر همایش کویرشناسی در جشنواره هفته فرهنگی، اقتصادی کرمان با تاکید بر اهمیت راه‌اندازی تورهای کویرگردی گفت: باید مسیرهای مطمئن و جذابی را برای گردشگران در کویر معرفی کنیم که علاوه بر داشتن امنیت، امکان ارائه برخی خدمات به آنها نیز در طول مسیر وجود داشته یا ایجاد شود و ضمن استفاده از افراد بومی و آشنا به کویر، توضیحات لازم به توریست‌ها و گردشگران ارائه شود.


برچسب‌ها:

هشداری برای کمربند سبز اطراف روستاها!!!
۱۳٩٤/٥/۳ ساعت ۱٢:٤۱ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

امروز که جهت مسئله ای به منطقه روستای رودخانه رفته بودم از نزدیک شاهد موضوعی ناراحت کننده تعدادی از عزیزان روستابودم، بسیار متاثر شدم!!!.

قطع درختان تیشه به ریشه محیط زیست می زند!!!

موضوع از این قرار بود که آنها با شکستن سرشاخه ها و شاخه ها که در مسئله اطراف روستا بسیار تا بسیار مهم هستند به نوعی مقدمات نابودی آن ها را مهیا میکردند. بسیار جای نگرانی برای ادامه زندگی درختان گز هست و امیدواریم مسئولین مربوطه اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند.

اقدامات ضروری که باید به سرعت پیگیری شوند:

  • افزایش آگاهی های عمومی
  • مدیریت صحیح منابع آب و خاک
  • مقابله با بیابانزایی
  • بادشکن ها

    بادشکن ها موانعی هستند که معمولا عمود بر جهت باد غالب در منطقه فرسایشی احداث می گردند تا با کاهش سرعت باد فرسایش را محدود سازند. یک باد شکن وقتی نقش خود را خوب ایفا میکند که بطور صحیح طراحی شده و دایما در حالت بهینه نگهداری شود. بادشکنها را با توجه به موادی که از آن ساخته می شوند به دونوع زنده(درختی یا بیولوژیکی) و غیر زنده(مصنوعی یا مکانیکی) تقسیم کرد. نحوه عمل بادشکنها به این صورت است که سرعت باد قبل از برخورد به بادشکن و در فاصله ای از آن شروع به کم شدن می کند و پس از عبور از آن به تدریج افزایش می یابد و در فاصله های از آن به سرعت اولیه خود می رسد. شاید یکی از دلایل افزایش پدیده گردو غبار در شهداد ازبین رفتن نخلستانهای موجود در روستاها و گزها باشد،که قبلا به عنوان کمربند سبز و بادشکن در منطقه عمل می کردند. بادشکن های مصنوعی می توانند شامل دیوارهای سنگی، فلزی، چوبی، پلاستیکی، حصیری یا دیواره های تهیه شده از شاخه های بریده شده از درختان موجود در منطقه باشد. که این عمل بسیار کار ناشایسته ای است که از درختان قطور که سالیان سال با گرمای کویر دست و پنجه نرم کردند و رشد کردند به این راحتی برای اهدافی بی ارزش دست به چنین کاری بزنیم!!!.

  • به هر هدفی این اعمال قابل قبول نیست؛ در گزارش های قبلی از این وب موضوع های دیگر که باعث خسارت شده بود تذکر داده شد!!! 

  •  بر روی لینک زیر کلیک نمایید: 

  • http://saeedshahdady.persianblog.ir/post/203/{گز خبیصی (تکابی) را به چه قیمتی برداشت میکنیم!!!}


برچسب‌ها:

 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.