پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
مطالعه خصوصیات فیزیکی و شیمیایی آب و خاک باغات مرکبات شهداد . . .
۱۳٩٤/٤/٢٧ ساعت ٩:٢٩ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

نمایش دو مقاله کار شده در این مورد در ادامه :(با دقت مطالعه بفرمایید).

نویسنده:
شهین نوربخش ] - عضو هیئت علمی پژوهشکده باغبانی دانشکده کشاورزی دانشگاه شهید باهنر کرمان

report iconخلاصه مقاله:

شهداد یکی از مناطق کشت مرکبات در استان کرمان می باشد. در سه دهه گذشته باغات مرکبات این منطقه به تدریج شروع به خشک شدن نموده اند و باعث کاهش حدود 80 درصد تولید پرتقال در شهر شهداد و حدود 40 درصد کاهش در منطقه شده است. به منظور بررسی میزان املاح خاک باغات شهداد و احتمال پیشنهاد کشت جایگزین به منظور ایجاد یک کشاورزی پایدار و سود آور در منطقه پروژه ای برای بررسی خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خاک و آب شهداد شروع شد، در فاز اول این پروژه نمونه هایی از خاک باغات شهداد برداشته شد. باغ های مورد مطالعه شامل سه باغ اولی نسبتا سالم، باغ دوم تا حدود 50% صدمه دیده بود و باغ سوم بطور کامل خشک شده بود. نمونه هایی از نقاط مختلف خاک باغات به صورت تصادفی برداشت شد. میزان بافت خاک، درجه شوری، اسیدیته، کلر، بیکربنات، سولفاتها و گچ آنها مورد اندازه گیری قرار گرفت. در این مقاله میزان پارامترهای بدست آمده گزارش شده اند. در مجموع داده های جمع آوری شده نشان دادند که میانگین pH، هدایت الکتریکی، کلر و گچ در باغات سالم پایین تر بود و با افزایش سطح بیمار این مقادیر نیز افزایش یافتند. مقدار بی کربنات ها در باغات بیمار نسبت به باغ سالم افزایش نشان می داد ولی این تفاوت چندان زیاد نبود.

کلمات کلیدی:

مرکبات، کشاورزی پایدار، شهداد

//////////////////////////////.....................................///////////////////////////////////

نویسند‌گان:
شهین نوربخش ] - عضو هیات علمی گروه خاکشناسی دانشگاه شهید باهنر کرمان
عاطفه اسماعیلی ] - دانشجوی کارشناسی ارشد، بخش خاکشناسی، عضو انجمن پژوهشگران جوان دانشگاه

report iconخلاصه مقاله:

شوری خاک یکی از عوامل محدود کننده در رشد گیاهان به حساب می آید. تجمع یون های کلر و سدیم در گیاه دررابطه با شوری خاک منجر به اختلال در متابولیسم گیاهان می گردند. مرکبات از جمله گیاهانی هستند که به این دویون حساس اند. در سالهای اخیر باغات مرکبات منطقه شهداد رو به خشک شدن گزارده اند. به منظور بررسی وضعیت شوری و اثرات غلظت زیاد یون های سدیم وکلر در خاک باغات مرکبات منطقه شهداد در استان کرمان مطالعه ای در سال 1386 روی خاک این منطقه صورت گرفت. پس از بررسی اولیه منطقه دو باغ مورد تهدید به خشک شدن انتخاب و نمونه خاک هایی از اعماق متفاوت آنها برداشته شد. سپس در یکی از باغات تا عمق 60 سانتی متری اصلاح بافت خاک به همراه افزودن مقادیری کود دامی پوسیده صورت گرفت. نهال های جوانی در این گودال ها کاشته شد. پس از گذشت 4 سال از رشد نهال های تازه نمونه خاک هایی برداشت و میزان سدیم و کلر در آنها اندازه گیری شد. نتایج نشان داد که با اصلاح بافت خاک میزان سدیم و کلر به ترتیب از 21و 5/2 به میزان قابل توجهی کاهش یافته و رشد گیاهان نیز بهبود یافت

کلمات کلیدی:

مرکبات، شهداد، سدیم، کلر، شوری


برچسب‌ها:

چاره اندیشی پیش از وقوع حادثه
۱۳٩٤/٤/٢۱ ساعت ۱٢:۳٦ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

آتش سوزی در نخلستان

فرماندار کرمان در جلسه ای که به طور ویژه به منظور گرم شدن هوا و احتمال بروز آتش سوزی در جنگل ها و مراتع اطراف کرمان تشکیل شده بود ابراز داشت : اخیراً چند حادثه آتش سوزی در مراتع و جنگل های جنوب استان ،روستای بُندر گوغر و خَبر بافت رخ داده است که هشداری است برای ما تا تمهیدات لازم را به منظور پیشگیری از حوادث مشابه در شهرستان کرمان انجام دهیم .

وی گفت : متأسفانه در بندر گوغر 500 هکتار از زیستگاه ها ، کندوهای زنبور عسل ، مراتع و ... طعمه حریق شد که اگر اقدامات امنیتی و پیشگیرانه مناسبی صورت نگیرد چه بسا باز هم شاهد اینگونه حوادث باشیم ...

توحیدی تصریح کرد : یکی از نگرانی های ما مربوط به نخل های خشکیده بخش شهداد است که به حال خود رها شده اند و با وجود گرمای شدید هوا وضعیت خطرناکی را ایجاد کرده که به دلیل متصل بودن این نخلیات، با بروز آتش به سرعت به بقیه نقاط سرایت خواهد کرد حتی در برخی نقاط تراکم درختان به صورتی است که اگر در وسط باغ حادثه ای رخ دهد امکان ورود ماشین آتشنشانی به محل حادثه وجودندارد ...

با توجه به صحبت های فرماندار محترم ضرورت بررسی و اقدامات پیشگیرانه بیشتر از هر وقت به نظر میرسد. نویسنده شهداد کشاورز نکاتی را در مورد وضعیت باغ های شهداد پیشنهاد دارد و امیدوار هست که با پیگیری مسئولین و همکاری کشاورزان و مالکان به نتیجه برسد و از وقوع حادثه پیشگیری نمود!.

جهت برداشت خرما (محصول درخت نخل) با کیفیت مناسب، نخل می بایستی همه ساله هرس گردد. هر نخل بطور متوسط در حدود 34 کیلو ضایعات حاصل از هرس تولید می نماید و در کنار این موضوع مهم تنه های خشک باقی مانده در باغ ها خود معضلی است که امروز موضوع مورد بررسی ماست.

حفظ محیط زیست جز لاینفک توسعه پایدار و اساس توسعه اقتصادی است توسعه کشاورزی شرط اصلی توسعه اقتصادی می باشد پایداری کشاورزی منوط به مدیریت موفق و نتیجه بخش منابع پایه تولید برای رفع نیازهاست.

چند مورد علمی کار شده بر روی تنه های نخیلات به صورت لینک در ادامه:

تهیه کربن فعال از چوب تنه نخل خرما به روش تجزیه حرارتی و بررسی خصوصیات فیزیکی و جذبی آن

[ لینک دایمی به این صفحه: http://www.civilica.com/Paper-NCAMEM06-NCAMEM06_082.html ]

+

تولید تخته چوب گچ تقویت شده با فیبر ضایعات هرس نخل (Phoenix dactylifera L ) 

magiran.com/p1386633 

+

اثر بستر کشت پالم پیت و کوکوپیت بر عملکرد و کیفیت گوجه فرنگی گلخانه ای در کشت بدون خاک

[ لینک دایمی به این صفحه: http://www.civilica.com/Paper-AGRIDEA05-AGRIDEA05_002.html ] 

بسترهای هیدروپونیک با توجه به مزایای بسیاری چون افزایش عملکرد، تولید محصول بهداشتی و یکنواخت، صرفه جویی در مصرف آب وزمین حفاظت بهتر از محیط زیست و کاهش نیاز به کارگر در حال گسترش است. که در شهداد توسط آقای جعفری در حال انجام هست و نیاز به گسترش و بررسی های بیشتری دارد.

در مورد پالم پیت که توسط آقای محمد جعفری فعال حوزه کشاورزی تولید میشود و آزمایشی از مواد تولیدی مورد تایید مرکز تحقیقات کشاورزی در اختیار نویسنده وبلاگ قرار دادند(کوکوپیت=محصولی که از ضایعات نارگیل بدست می آید، محصول=تولیدی ضایعات نخل توسط آقای جعفری- {مقایسه دو تولید}) و نیاز به آزمایشات بیشتر در مورد محصول همچون میزان نگه داری آب در پالم پیت و ماندگاری و فاقد هرگونه بیماری بودن دارد! ضمن نگرانی از نبود بازار مناسب برای فروش خود افزودند: تا بحال از پالم پیت تولیدی جهت کشت گلخانه ای گوجه فرنگی و توت فرنگی مورد استفاده قرار گرفته و مورد خاصی مشاهده نشده!.

 با توجه به نکات بیان شده و استفاده از تنه نخل برای صنایع فیبر سازی و کاغذ سازی و ...  به نظر میرسد باید شرایط حضور سرمایه گذار در این زمینه فراهم شود تا ضمن پیشگیری از وقوع حادثه ای سخت زمینه اشتغال را فراهم نمود.


برچسب‌ها:

جلوگیری از شدت عارضه خشکیدگی خوشه خرما
۱۳٩٤/٤/٢۱ ساعت ۱٢:۳۱ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

 کنفرانس ملی خرما، چالشها و پتانسیلهای تولید و صادرات خرما در ایران (1387)

 

استفاده از تکنیک تزریق عناصر کم مصرف به تنه نخل جهت جلوگیری از شدت عارضه خشکیدگی خوشه خرما

نویسند‌گان: 
سید علی غفاری نژاد - عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی جیرفت و کهنوج
علی درینی - عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی جیرفت و کهنوج
داود مومنی - عضو هیئت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی جیرفت و کهنوج

report icon خلاصه مقاله:

عارضه پژمردگی و خشکیدگی خوشه خرما در چند سال اخیر مهمترین معضل تولیدکنندگان خرمای کشور بویژه در استانهای کرمان، هرمزگان، خوزستان، بوشهر و برخی از نواحی استان فارس که مهمترین استانهای تولیدکننده خرما هستند بوده است و ارقام غالب تجاری و بسیار مهم این مناطق نظیر مضافتی در استان کرمان، مرداسنگ در هرمزگان، کبکاب در بوشهر و خاصی، کبکاب و استعمران در خوزستان شدیدا توسط این عارضه خسارت دیده‌اند. به منظور تعیین تاثیر تزریق منگنز، روی و مس به تنها نخل در جلوگیری از این عارضه آزمایشی در قالب بلوکهای کامل تصادفی شامل 5 تیمار (1-شاهد، 2-تزریق محلول یک درصد سولفات منگنز، 3-تزریق محلول یک درصد سولفات روی، 4-تزریق محلول یک درصد سولفات مس و 5-تزریق محلول یک درصد سولفات منگنز+ سولفات روی+ سولفات مس) در 4 تکرار در نخلستان‌های منطقه جیرفت از دی ماه 82 مدت دو سال بر روی رقم مضافتی به مرحله اجرا درآمد. مراقبت‌های زراعی شامل مصرف کودهای شیمیایی، آبیاری، مبارزه با علفهای هرز، آفات و بیماری‌ها در کلیه تیمارها به صورت یکسان انجام گرفت. هنگام برداشت میزان خسارت ناشی از عارضه در هر تیمار مشخص شد. با نمونه‌برداری از برگ و دم خوشه، غلظت عناصر غذایی آهن، منگنز، روی و مس در آنها اندازه‌گیری گردید. نتایج دو ساله اجرای طرح نشان داد که کمترین میزان عارضه (88/21 درصد) از تیمار مخلوط محلول یک درصد سولفات منگنز+ سولفات روی+ سولفات مس بدست آمد که نسبت به شاهد (13/53 درصد) و سایر تیمارها معنی‌دار بود. همچنین بیشترین میزان عملکرد و غلظت منگنز در برگ و دم خوشه خرما در این تیمار مشاهده شد.

کلمات کلیدی:

نخل، عارضه خشکیدگی خوشه خرما، عناصر کم‌مصرف، تزریق


دریافت اصل مقاله: http://www.civilica.com/Paper-KHORMA01-KHORMA01_017.html

برچسب‌ها:

گرمای هوا، زنگ خطر آتش سوزی
۱۳٩٤/٤/٢٠ ساعت ٩:۱٤ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی فرمانداری کرمان : فرماندار کرمان در جلسه ای که به طور ویژه به منظور گرم شدن هوا و احتمال بروز آتش سوزی در جنگل ها و مراتع اطراف کرمان تشکیل شده بود ابراز داشت : اخیراً چند حادثه آتش سوزی در مراتع و جنگل های جنوب استان ،روستای بُندر گوغر و خَبر بافت رخ داده است که هشداری است برای ما تا تمهیدات لازم را به منظور پیشگیری از حوادث مشابه در شهرستان کرمان انجام دهیم .

وی گفت : متأسفانه در بندر گوغر 500 هکتار از زیستگاه ها ، کندوهای زنبور عسل ، مراتع و ... طعمه حریق شد که اگر اقدامات امنیتی و پیشگیرانه مناسبی صورت نگیرد چه بسا باز هم شاهد اینگونه حوادث باشیم .

وی تاقزارهای اطراف شهر کرمان و دشتهای ریواس روستاهای بخش مرکزی را از مناطقی دانست که به دلیل نوع پوشش گیاهی امکان بروز حادثه در آنها بالاست .

فرماندار کرمان از مسئولین منابع طبیعی شهرستان خواست تا ظرف مدت یک هفته مناطق حساس به آتش سوزی و حادثه خیز را مشخص و برنامه و اقدامات پیشگیرانه را روشن نماید .

وی با اشاره به آتش سوزی کارخانه روغن نباتی گلناز کرمان خاطر نشان کرد : استانداردها و سیستم های امنیتی مرتبط با واحدهای صنعتی باید به طور جد توسط واحد مربوط در سازمان صنعت،معدن و تجارت بررسی و کنترل شوند تا مجدداً شاهد حادثه ای مثل روغن نباتی گلناز نباشیم که در مدت چند ساعت 2000 تن روغن سوخت و حدود 15 میلیارد تومان خسارت بر جای گذاشت .

توحیدی تصریح کرد : یکی از نگرانی های ما مربوط به نخل های خشکیده بخش شهداد است که به حال خود رها شده اند و با وجود گرمای شدید هوا وضعیت خطرناکی را ایجاد کرده که به دلیل متصل بودن این نخلیات ، با بروز آتش به سرعت به بقیه نقاط سرایت خواهد کرد حتی در برخی نقاط تراکم درختان به صورتی است که اگر در وسط باغ حادثه ای رخ دهد امکان ورود ماشین آتشنشانی به محل حادثه وجودندارد.


برچسب‌ها:

تولید نخ ازالیاف استبرق درکشور
۱۳٩٤/٤/۱٩ ساعت ۱٢:٠٤ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

به گزارش خبرگزاری کمونه: دکترعلی اکبر مرآتی درباره این طرح گفت: این طرح با هدف استفاده از الیاف استبرق جهت تولید نخ صددرصد استبرق انجام شده است.دکترعلی اکبر مرآتی درباره این طرح گفت: این طرح با هدف استفاده از الیاف استبرق جهت تولید نخ صددرصد استبرق انجام شده است.

وی بیان کرد: استبرق گیاه بومی غرب آفریقا تا جنوب آنگولا، شمال وشرق آفریقا، ماداگاسکار، شبه جزیره عرب، جنوب آسیا، هند وچین تا مالزی است، این گیاه بطور وحشی درمناطق گرم جنوب کشور از خوزستان تا سیستان و بلوچستان می روید.

مرآتی اظهارکرد: در این طرح، الیاف استبرق از مناطق جنگلی شهرستان میناب استان هرمزگان جمع آوری شد وتحقیقات نشان می دهد که امکان تولید نخ از الیاف این گیاه بصورت مخلوط وجود دارد اما به دلیل سطح صاف و لغزنده این الیاف و شکننده بودن آنها امکان تولید نخ صددرصد استبرق به روش معمول و با دستگاه ها و تجهیزات متداول ریسندگی وجود ندارد.

وی افزود: برای تولید نخ صد درصد استبرق نیاز است تا ابتدا این الیاف را به فرمی آرایش یافته که فتیله نامیده می شود در آورد تا بتوان در ماشین ریسندگی آنرا به نخ تبدیل کرد،به این منظور ابتدا دستگاهی برای تبدیل این الیاف به فتیله طراحی وساخته شد.

مرآتی بیان کرد: در این دستگاه برای موازی سازی و آرایش دهی الیاف از جریان هوا استفاه شده است و نیازی به عملیات مکانیکی و استفاده از سطوح سوزنی متداول نیست.

وی ادامه داد: مزیت استفاده از جریان هوا، کاهش آسیب دیدگی الیاف در فرآیند تولید فتیله نسبت به روش معمول است، درنهایت، فتیله تولید شده توسط ماشین ریسندگی رینگ به نخ تبدیل می شود، نتایج بررسی ها نشان می دهد که الیاف استبرق در سطح فتیله تقریبا در راستای محور فتیله قرار گرفته اند و ساختار فتیله را تشکیل داده اند و زاویه بیش از 70درصد از الیاف بر روی فتیله استبرق کمتر از 10 درجه است، در حالیکه زاویه الیاف در فتیله ویسکوز تولید شده به روش متداول نزدیک به 19 درجه بود.

وی یادآور شد: ما حصل این کار که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران انجام شده ،استخراج یک مقاله برای چاپ و ثبت یک اختراع در داخل کشور است.

برچسب‌ها:

رهاسازی کفشدوزک استرالیایی در باغات مرکبات شهداد
۱۳٩٤/٤/۱٤ ساعت ٦:٢۸ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان از رهاسازی تعداد زیادی کفشدوزک استرالیایی در باغات شهدادخبر داد.

رهاسازی کفشدوزک استرالیایی در باغات مرکبات شهدادبه گزارش خبرنگار گروه استانهای باشگاه خبرنگاران و بنا به اعلام روابط عمومی جهادکشاورزی کرمان،، ناصر طاهری گفت: کفشدوزک استرالیایی در شهداد برای مبارزه با آفت شپشک رها سازی شده است.

وی با اشاره به اینکه کفشدوزک استرالیایی دشمن شماره یک شپشک استرالیایی در منطقه شهداد است افزود : کفشدوزک با تغذیه از این موجود بر تعداد خود می افزاید.

طاهری خاطرنشان کرد : حدود 500 عدد کفشدوزک استرالیایی از شمال کشور جمع آوری و برای پرورش و رهاسازی به کرمان ارسال شده است.

وی گفت : سطح آلوده باغات مرکبات منطقه شهداد حدود 400 هکتار به صورت پراکنده است و زمانی که کفشدوزک بر روی درختان مستقر شود آفت شپک به حداقل می رسد وآن را قابل کنترل می سازد.


برچسب‌ها:

آغاز برداشت رطب در شهداد
۱۳٩٤/٤/۱۳ ساعت ۳:٥٦ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

به راستی که این گرمای طاقت فرسا در شهداد چه چیزی را به همراه دارد!

شرایط اقلیمی و هوای گرم و خشک بخش شهداد زمینه برداشت خرما در این منطقه ان را زودتر از سایر نقاط استان کرمان فراهم کرده است.

و امروز اولین رقم خرمای رسیده پورکو بود!.

 //////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////////

مروری بر مطلب سال گذشته در مورد:(بر روی مطلب کلیک نمایید)/. 

معرفی ارقام خرما در شهداد و بهترین ها جهت احداث باغات

 


برچسب‌ها:

کفشدوزک استرالیایی در شهداد به مبارزه با شپشک رفت
۱۳٩٤/٤/۱۳ ساعت ۳:۳٥ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

کرمان - ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: تعداد زیادی کفشدوزک استرالیایی در باغات مرکبات منطقه شهداد برای مبارزه با آفت شپشک رها سازی شد.

ناصر طاهری روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کفشدوزک استرالیایی که دشمن شماره یک شپشک استرالیایی در منطقه شهداد است با تغذیه از این موجود بر تعداد خود می افزاید.

وی خاطرنشان کرد: حدود 500 عدد کفشدوزک استرالیایی از شمال کشور جمع آوری و برای پرورش و رهاسازی به کرمان ارسال شده است.

وی اظهار کرد: تعدادی از این کفشدوزک های استرالیایی در سامان حفظ نباتات استان برای تکثیر نگهداری می شود و تعدادی هم رهاسازی شده اند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان گفت: سطح آلوده باغات مرکبات منطقه شهداد حدود 400 هکتار به صورت پراکنده است و زمانی که کفشدوزک بر روی درختان مستقر شود آفت شپک به حداقل می رسد و آن را قابل کنترل می سازد.

وی افزود: این آفت تنها در منطقه شهداد از استان کرمان مشاهده شده است.

طاهری اظهار کرد: البته می توان این شپشک را با سم کنترل کرد اما این روش توصیه نمی شود. 

بخش شهداد با 24 هزار کیلومتر مربع وسعت در فاصله 95 کیلومتری کرمان واقع است.


برچسب‌ها:

اولین کنگره بین‌المللی حشره‌شناسی ایران
۱۳٩٤/٤/۱۱ ساعت ٦:٠٠ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

به نام خداوند جان و خرد

انجمن حشره‌شناسی ایران از سال 1347 تاکنون در برگزاری 21 کنگره گیاه‌پزشکی ایران در کنار سایر انجمن‌های مربوط به گیاه‌پزشکی فعالیت نموده است. اینک با تأکید بر استمرار برگزاری کنگره‌های گیاه‌پزشکی ایران با همکاری همه انجمن‌های در ارتباط، در نظر دارد، با استعانت از خداوند متعال، "اولین کنگره بین‌المللی حشره‌شناسی ایران" را نیز در 9-7 شهریور ماه 1394 به میزبانی مؤسسه تحقیقات گیاه‌پزشکی کشور برگزار نماید.

امید است حشره‌شناسان کشور و خارج از کشور از همه تخصص‌ها و علوم وابسته، در بخش‌های دولتی و خصوصی با شرکت فعال در این کنگره، با ارائه مقاله و حضور در سایر جلسات، موجبات پربار شدن علمی، اجتماعی و فرهنگی این کنگره را فراهم کنند.

رییس کنگره: دکتر عزیز خرازی پاکدل

دبیر علمی کنگره: دکتر شهاب منظری

دبیر اجرایی کنگره: دکتر غلامرضا گل‌محمدی

خزانه‌دار: مهندس احمد پروین


برچسب‌ها:

روزه‌داری در گرمترین نقطه زمین/ خوشه‌بندی خرما در دمای ۵۰ درجه
۱۳٩٤/٤/۱٠ ساعت ٩:۱۸ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

کرمان – در حالی دمای هوا در مناطق شهداد و کویر شرقی و جنوب کرمان این روزها به ۵۰ درجه نزدیک شده که مردم روزه دار و سخت کوش این مناطق کویری اجرای آداب و رسوم این ماه را مایه برکت نخل هایشان می دانند.

به گزارش خبرنگار مهر، طبق اعلام مراکز علمی از جمله ناسا و  بررسی های صورت گرفته از سوی مراجع علمی، منطقه کویر شهداد در چند کیلومتری شهر کرمان به عنوان گرمترین نقطه زمین شناخته شده است.

در کویر شهداد و در بخش مرکزی کویر لوت و همچنین در بخش گندم بریان در نزدیکی کلوتهای شهداد هر سال در چنین ایامی و در اوج فصل تابستان دمایی معادل ۷۰ درجه سانتیگراد ثبت می شود. شدت هوا در این بخش از کویر به حدی است که به گردشگران و مردم محلی توصیه می شود در طول روز به کانونهای اصلی گرما نزدیک نشوند.

هر چند این منطقه غیر مسکونی است است اما در اطراف این منطقه عشایر و روستاهای متعدد و شهر بزرگ شهداد قرار گرفته است که گرمای تابستانش زبان زد مردم کرمان است و در اکثر روزهای تابستان رکورد گرمای هوا را با دمای نزدیک به ۵۰ درجه و یا بیشتر می زند.

شدت دمای هوا در شهداد گاها به حدی زیاد می شود که مردم به زندگی شبانه روی می آورند و در طول روز کمتر از خانه ها خارج می شوند و سعی می کنند با غروب خورشید و با کاهش نسبی حرارت امور روزمره خود را از سر بگیرند.

شدت دمای هوا در این شهر گاها به حدی زیاد می شود که مردم به زندگی شبانه روی می آورند و در طول روز کمتر از خانه ها خارج می شوند و سعی می کنند با غروب خورشید و با کاهش نسبی حرارت امور روزمره خود را از سر بگیرند. اما در چنین وضعیتی در ماه رمضان همچنان آداب و رسوم ماه مبارک رمضان در این شهر و روستاهای اطراف اجرا می شود و شور و شوق مردم روزه دار کاهش نمی یابد.


برچسب‌ها:

پیش بینی وزش باد نسبتاً شدید به همراه گرد و خاک در سطح استان کرمان
۱۳٩٤/٤/٩ ساعت ٥:۳٥ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

مدیر مرکز پیش بینی اداره کل هواشناسی استان کرمان با اشاره به اینکه هم اکنون آسمان استان صاف تا کمی ابریست ،گفت: بعد از ظهر امروز افزایش ابر ، وزش باد نسبتاً شدید به همراه گرد و خاک در سطح این استان پیش بینی می شود.

به گزارش گروه استانهای باشگاه خبرنگاران از کرمان؛ حمیده حبیبی  افزود: در برخی از مناطق استان ، این بادها تحت تأثیر بادهای 120 روزه ی سیستان هستند.

وی با اعلام اینکه شهداد با 46 درجه ی سانتیگراد گرم ترین روز را پشت سر می گذراند   خاطرنشان کرد: لاله زار با 18 درجه ی سانتیگراد خنک ترین نقطه استان به ثبت رسیده است.


برچسب‌ها:

دور کردن دام‌ها از محل زندگی انسان/70 درصد شیوع تب‌ کریمه‌کنگو در بهار و تابستان
۱۳٩٤/٤/٩ ساعت ۸:٤۸ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )
مسوول روابط عمومی اداره‌کل دامپزشکی کرمان:

مسوول روابط عمومی اداره‌کل دامپزشکی استان کرمان گفت: متاسفانه تب کریمه‌کنگو در دام علائم خاصی ندارد و تنها به صورت تب و لرزی کوتاه بروز می‌کند.

مسوول روابط عمومی اداره‌کل دامپزشکی استان کرمان گفت: متاسفانه تب کریمه‌کنگو در دام علائم خاصی ندارد و تنها به صورت تب و لرزی کوتاه بروز می‌کند.
جواد نگارستانی در گفت و گو با ایسنا منطقه کویر، با اشاره به اینکه تب کریمه‌کنگو یک بیماری‌ ویروسی حاد تب‌دار و خون‌ریزی دهنده است اظهار کرد: در سال 1944 این بیماری در کریمه اکراین مشاهده و به همین نام هم مشهور می‌شود اما بار دیگر در سال 1969 همین بیماری با علائم مشابه در کنگو بروز می‌کند که تب کریمه‌کنگو نام گرفته است و به اختصار CCHF عنوان می‌شود.
وی افزود: اما آورده شده است که "جورجانی" پزشک مشهور ایرانی برای نخستین بار در تاریخ و در کتاب "گنجینه خوارزم‌شاه" سند فارسی مکتوبی از این بیماری ارائه و شرح حال بیماران مبتلا به آن را ادرار و استفراغ خونی، خون‌ریزی در حفره شکم و لثه‌ها بیان و بندپای کوچکی که شپش یا کنه ناقل آن بوده را معرفی کرده است.

برچسب‌ها:

گزش پشه خاکی خطری که با شروع فصل گرما هشدار است!
۱۳٩٤/٤/٧ ساعت ۸:٥٥ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

در محل زندگی تعدادی از همشهریان که مبادرت به پرورش مرغ و دام در نزدیک منطقه مسکونی مینمایند این خطر مشاهده میشود که اقدامات پیشگیرانه و کنترلی میتوانیم تابستانی بدون بیماری ناشی از گزش پشه خاکی داشته باشیم.

بیماری سالک از طریق گزش پشه خاکی به انسان منتقل می‌شود. بیماری سالک بیشتر در فصول گرم سال و در مناطق گرمسیر کشور، مشاهده می شود و متاسفانه در سال های گذشته و نه چندان دور تعدادی از همشریان مبتلا شدند و امروز با مشاهده پشه خاکی و آغاز فصل گرما ضرورت دانستم تا آگاهی چهت پیشگیری از رشد این نوع حشره و کنترل آن در ادامه قرار دهم.

هردو جنس پشه خاکی‌ها از شیره گیاهان تغذیه می‌کنند، ولی پشه خاکی ماده علاوه بر شیره گیاهان از خون نیز تغذیه می‌کند....


برچسب‌ها:

تمدن قناتی شهداد اوج هنر کویرنشینان
۱۳٩٤/٤/٥ ساعت ۱:٢٤ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

کراپ‌شده - قنات

محمد برشان، کارشناس کارشناس آب استان کرمان در گفتگو با مهر در خصوص قناتها می گوید: در کرمان هزار و ۹۳۰ قنات وجود دارد . در واقع استان کرمان مهد قنات است و گنجینه ای باستانی از قناتها و آب انبارها در آن وجود دارد.

وی افزود: اما در سالهای اخیر با افزایش حفر چاههای عمیق در استان آبهای زیر زمینی کاهش یافته اند و بیشتر قناتها دچار کم آبی و یا بی آبی شده اند که مشکلات زیادی را برای مردم به خصوص در روستاها به دنبال داشته است.

برشان ادامه داد: از ابتدا پدیده حفر چاه به جای قنات موجب ضربه خوردن به این گنجینه تاریخی شده است و آبهای زیر زمینی را کاهش داده بطوریکه شاهد فرونشست زمین در این بخش از دشتهای کرمان هستیم و در مسیر قناتهایی که خشکیده اند شاهد بروز شکافهایی در زمین هستیم که نشان از این دارد که زه کش درون زمین که همان مرکز ثقل آب در کویر بوده آسیب دیده است.

وی افزود: دو تمدن شهداد و هلیلی رود در کرمان نشان می دهد که این استان همزمان دارای دو تمدن رودخانه ای و قناتی بوده است بطوریکه تمدن هلیل رود در کنار این رودخانه بزرگ شکل گرفته اما تمدن شهداد که رودخانه ای در این منطقه وجود نداشته در کنار قناتها شکل گرفته است و بسیار غنی و قابل توجه بوده است.

وی افزود: این تمدن در شهداد که در عمق کویر قرار داشته است نشان می دهد که مردم کرمان از گذشته دور فن استفاده از آب را می دانسته اند.

«کهن مادین» نام قدیمیترین قنات استان کرمان است که در شهداد قرار گرفته و به دوران مادها مربوط می شودبرشان افزود: در کرمان هزاران قنات وجود دارد که برخی از این قناتها بسیار بزرگ بوده اند و هنوز هم منابع اصلی آبی به شمار می روند و حداقل ۵۰ قنات با طولی معادل ۱۵ کیلومتر در کرمان وجود دارد اما «کهن مادین» نام قدیمیترین قنات استان کرمان است که در شهداد قرار گرفته و به دوران مادها مربوط می شود.

وی می گوید: قنات تنها سازه ای نبوده که کرمانیها بنا نهاده اند بلکه آب انبارها، یخدانها، بندهای خاکی باستانی در کرمان وجود دارد که هر یک شاهکار معماری است که البته مورد توجه قرار ندارند و باید مطالعات بیشتر و گسترده ای در راستای شناختن و حفاظت از آنها انجام داد و گنجینه آب کرمان را مدون کرد.

علی رزاقی، محقق و کارشناس آثار تاریخی کرمان در مورد مطالعاتش در زمینه قنات به خبرنگار مهر می گوید: قنات با نام کرمان گره خورده است در حقیقت این قناتها بوده اند که تمدنها را در کرمان ایجاد کرده اند و باید این شاهکار معماری را مورد توجه بیشتر قرار دهیم.

وی می افزاید: متاسفانه در پس از خشکسالی های متوالی سالهای اخیر در استان کرمان بسیاری از این قناتها خشک و به دست فراموشی سپرده شده اند . جالب اینکه همین که قنات می خشکد مردم روستاها و آبادیهای اطراف این قناتها نیز مهاجرت می کنند و این نشان می دهد قنات همچنان در کرمان نقش حیاتی خود را ایفا می کند اما عملا ما چیزی را که مقابل چشمانمان قرار دارد را به خوبی نمی بینیم و این ثروت در حال نابود شدن است.

قنات های شهداد، بم، بافت، سیرجان و رفسنجان از قدیمی ترین قناتهای کشور محسوب می شوند و بسیاری از این قناتها هنوز هم زندگی را رونق می دهندرزاقی افزود: قنات های شهداد، بم، بافت، سیرجان و رفسنجان از قدیمی ترین قناتهای کشور محسوب می شوند و بسیاری از این قناتها هنوز هم زندگی را رونق داده اند.

وی گفت: در حالیکه در کشورهای دیگر جهان فن قنات را برای تامین آب مورد استفاده قرار می دهند اما در مهد قنات دنیا هیچ اقدام مستمر و مستندی برای حفظ و حراست این قناتها نشده است . هر از گاهی کنفرانسی در این زمینه برگزار می شود که مشخص نیست هدفش چیست و نتیجه اش چه بوده است و هزینه های فراوانی در این خصوص می شود و درنهایت روز بعد از همایش قناتها به فراموشی سپرده می شوند.

چندی قبل سند آب در کرمان تدوین شد اما سوال اینجاست نقش قنات در این سند کجاست و چرا نقش عملی این سازه های باستانی که کلید حل مشکل بی آبی هستند فراموش شده است با این وجود همچنان در استان کرمان در بخش کشاورزی و تامین آب شرب قناتها نقش محوری و تاثیر گذاری دارند و شاید به دلیل تعداد زیادشان در استان کرمان و عادی شدن حضورشان کمتر نیز مورد توجه قرار می گیرند.


برچسب‌ها:

بزرگترین کانون فرسایش بادی در منطقه ریگان و بعد از آن در شهداد!
۱۳٩٤/٤/٤ ساعت ٦:۳٤ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان گفت: هم اکنون 14 کانون فعال تولید ریزگرد در استان وجود دارد که متاسفانه تعداد آنها رو به افزایش است.


به گزارش خبرنگار گروه استانهای باشگاه خبرنگاران مهدی رجبی زاده با تأکید بر اینکه چرای بی رویه دامها در مراتع ضعیف و فقیر این استان ، به از بین رفتن پوشش گیاهی و افزایش بیابانها در جنوب ، شرق و شمال دامن زده ، افزود: بزرگترین کانون فرسایش بادی در منطقه ریگان و بعد از آن در شهداد است.

وی تصریح کرد: در ریگان که محدوده فرسایش بادی به 210 هزار هکتار رسیده ، طرحهای نهال کاری و مالچ پاشی برای کنترل فرسایش بادی انجام شده است.

رجبی زاده یکی از طرحهای مهم بیابانزدایی در ریگان را طرح جف عنوان کرد و یادآور شد: این طرح با همکاری سازمان خوابار و کشاورزی ملل متحد فائو در حال انجام است.

وی افزود: در شهداد هم دو طرح بین المللی برای مقابله با پدیده بیابان زایی با مشارکت مردم در حال انجامست که یکی از آنها طرح ترسیب کربن است.

برچسب‌ها:

 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.