پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
آب را هدر ندهیم!!!
۱۳٩٤/۳/۳٠ ساعت ۱۱:۳۱ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

بد آبیاری کردن مهمترین مشکل آبیاری نخیلات است!؛ نفوذ عمق و حجم زهکشی زیاد، تبخیر بالا، تعدادکم دور آبیاری و در نتیجه افت کمی و کیفی محصولات مهمترین شاخصه‌های روشهای نادرست آبیاری در شهرستان شهداد است.

لزوم بهبود شیوه آبیاری ضروری است.

بهره مندی کشاورزان فعال از کمک‌های بلاعوض باغبانی در طرح الگویی کشت نخیلات

در ادامه با معرفی شیوه نوین آبیاری قابل استفاده در باغ های شهداد و صحبت در مورد مزیت های این نوع سیستم آبیاری:

سیستم آبیاری بابلر

  سیستم آبیاری بابلر شبیه به سیستم آبیاری قطره ای بوده با این تفاوت که در این سیستم از قطره چکان استفاده نمی گردد و پاشنده ای خاص با دبی حدود حداکثر 100 لیتر وبالاتر در ساعت بهره گرفته می شود.این سیستم به فیلتراسیون با دقت بالا نیازی نداشته و بیشتر مناسب کشاورزانی می باشد که منابع آبی آنها از کیفیت مطلوب برخوردار نبوده می باشند.

مشخصات فنی عمومی سیستم آبیاری قطره ای در زیر ارائه شده است :

فشارمورد نیازدرابتدای دستگاه: حدود 20 الی 30 متر.

گیاهان و مکانهای مناسب استفاده : باغات ، درختان مسن  ،باغچه ها.

راندمان سیستم : حدود80 درصد می باشد .

قسمتهای مختلف سیستم : لوله های پلی اتیلن ، سیستم فیلتراسیون و ایستگاه پمپاژ.

از مزایای سیستم آبیاری بابلر؛ راندمان آب، کاهش چشمگیر مصرف آب، سرعت عمل آبیاری، کاهش هزینه‌های کارگری و صرفه‌جویی در وقت است. و همچنین بهره‌برداری از این سیستم بابلر که در پای درختان تعبیه شده امکان‌پذیر است و هیچ‌گونه هدر رفت آب در این سیستم وجود ندارد .


برچسب‌ها:

نبکا پدیده شگفت انگیز دشت لوت شهداد - کرمان / چقدر درموردشان اطلاعات داریم؟؟!!!
۱۳٩٤/۳/٢٩ ساعت ٥:۱۱ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

 نبکا عارضه‌ای حاصل از تعامل فرسایش بادی، خیسی منطقه و پوشش گیاهی است بدین صورت که وجود گیاه در مسیر حمل و ترانزیت فرسایش بادی مانع ایجاد می کند، باعث می شود در پای گیاه ماسه ها تجمع کنند و به مرور زمان تله ای از ماسه با تاجی از پوشش گیاهی ایجاد می گردد که  به آن نبکا یا تلهٔ گیاهی گفته می‌شود.نبکاها عموما در سطح همواری می‌رویند که میزان ماسه آن متوسط و سطح آب زیر زمینی آن بالا و یا رطوبت کافی برای رشد گیاه در آن فراهم باشد. عناصر تشکیل دهنده نبکا شامل ماسه لای، رس و سیلت است.

در حدود 20 کیلومتری شهداد، درختان و درختچه های گز در گلدان های بیابانی لوت جای گرفته اند.

نبکاها عموماً در سطح همواری که میزان ماسه آن متوسط و سطح آب زیر زمین بالا بوده و یا رطوبت موجود کافی برای حیات پوشش گیاهی باشد ظاهر می‌شوند.

شکل نبکا تابعی است از اندازه، تراکم و میزان رشد گیاه میزبان. گونه‌هایی نظیر دسته‌ای از گرامینه‌ها، درختچه‌های تاغ، گز و.. می‌باشند در کویر لوت گونه گیاه گز (Tamarix) از گونه‌های میزبان نبکاها هستند.ارتفاع نبکاها از چند دسیمتر تا چند متر و طول آن از یک متر تا ۱۰ متر می‌رسد.


برچسب‌ها:

شهداد با 47 درجه ی سانتیگراد گرمترین شهر کرمان بود!
۱۳٩٤/۳/٢٩ ساعت ٥:٠٤ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )
کارشناس مرکز پیش بینی ادره کل هواشناسی استان کرمان گفت: مردم شهداد با 47 درجه ی سانتیگراد گرمترین روز راسپری و این در حالیست که لاله زار با 11 درجه ی سانتیگراد خنکترین روز را تجربه کردند.

به گزارش  گروه استانهای باشگاه خبرنگاران ؛ میترا یاوری با اشاره به اینکه آسمان استان صاف تا کمی ابریست گفت : افزایش ابر و گرد وغبار در نقاط مختلف استان مشاهده شد. 
به گفته وی، امروز کرمان در خنک ترین ساعت 17درجه سانتی گراد ودر گرم ترین ساعات به 34درجه نیز خواهد رسید. که دمای کرمان سه درجه خنک تر از روز گذشتهبود و کرمانی ها روز اول ماه رمضان را با دمای بهتری سپری میکنند.

منبع: http://tnews.ir/


برچسب‌ها:

برگزاری نمایشگاه جاذبه‌های طبیعی استان کرمان درمجاورت اداره کل منابع طبیعی کرمان
۱۳٩٤/۳/٢٩ ساعت ٥:٠۱ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

برگزاری نمایشگاه جاذبه‌های طبیعی استان کرمان در مجاورت اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان 

ایران زمین - تاریخ: ۱۳۹۴/۰۳/۲۵ 
آقای مهندس محمدی مسئول روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان با حضور در محل دفتر نشریه کرمان شهر اعلام کرد که استان کرمان دارای جاذبه های منابع طبیعی منحصر به فردی است که برخی از آنها مثل کلوتهای شهداد، پارک نبکاها و دره راگه رفسنجان در دنیا در نوع خود بی نظیرند ولی بدلیل عدم معرفی و ارائه مطلوب آنها بعضا برای مردم استان هم ناشناخته می باشند. 
وی در همین خصوص اعلام کرد که روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کرمان با تمام محدودیت های اعتباری و نیروی انسانی از تمامی امکانات خود جهت رفع این مهجوریت و مظلومیت استفاده نموده و سعی خواهد نمود استان کرمان و جاذبه های طبیعی بیشمار آنرا آنگونه که هست به علاقه مندان بشناساند و در همین راستا با نصب و تعبیه 25 عدد تابلو به ابعاد 1x2 متر در نمای جنوبی اداره کل واقع در بلوار جمهوری اسلامی و نمایش جاذبه های منابع طبیعی در قالب پوستر و بنر آنان را در معرض دید علاقه مندان قرار داده است. وی با اعلام اینکه پهناورترین استان ایران یعنی کرمان با برخورداری از متنوع ترین و بیشترین سطح معادن، و جاذبه های منابع طبیعی و کم یاب ترین و ارزشمندترین گیاهان داروئی و همچنین آثار و ابنیه تاریخی و کوههای بلند و مرتع و کویرهای زیبا و شب های پرستاره و بدلیل قرار گرفتن در اقلیم خشک معمولا بعنوان یک استان کویری و خشک به مخاطبان معرفی گردیده است در حالیکه برخی از مناطق استان جنگلی و پوشیده از درختان و گیاهان مرتعی است که جلوه های زیبائی از طبیعت را به نمایش گذارده است که بر احساب رسانه و قلم است که آنان را آنگونه که هست به مخاطبان خود معرفی کنند تا شاهد رشد و شکوفائی و توسعه همه جانبه استان باشیم.
 


برچسب‌ها:

کشت کم خیار چنبر در شهداد!
۱۳٩٤/۳/۱۸ ساعت ٦:٠٥ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

خیار چنبر که چمبر یا خیارشنگ نیز خوانده می‌شود، کم‌عطرتر، باریک‌تر، درازتر و با انحناتر از خیار سبز است... اما در شهداد در حد نیاز خانگی کشت و به بازار ارائه نمیشود ؛ کشاورزان میتوانند در کنار کشت خربزه تکابی مبادرت به کشت خیار چنبر نمایند. در ادامه مختصر توضیحاتی در مورد خاک و کود لازمه و مراحل کاشت و داشت ارائه گردید، امیدوارم مورد استفاده قرار بگیرد.

نام انگلیسی: Armenian cucumber

نام علمی: Cucumis melo var. flexousus

خانواده: Cucurbitaceae

گیاهی یکساله است که زمان کاشت آن فصل بهار و پائیز است. روش کاشت خیار به صورت خطی می‌باشد. فاصله خطوط از یکدیگر ۵۰ تا ۶۰ سانتیمتر و فاصله بوته‌ها از یکدیگر بر روی خطوط ۵۰ تا ۱۰۰ سانتیمتر می‌باشد. در صورت امکان بذرها را پیش از کاشتن، به جهت افزایش قدرت جوانه زنی، ۱۲ الی ۲۴ ساعت در آب خیس کنید. محل قرار گرفتن هر بذر در زیر خاک ۲ تا ۳ سانتیمتر می‌باشد. دانه‌های این گیاه را مستقیما در محل اصلی می‌کارند و در هر نقطه چند دانه بذر را باهم کاشته و پس از سبز شدن، نهال‌های اضافی را قیچی و یا قطع می‌کنند تا در هر نقطه یک بوته قوی باقی بماند. خاک را تا سبز شدن بذرها مرطوب نگه دارید. پس از قوی شدن گیاه آبیاری محصول به دوبار در هفته (بصورت غرقابی) کاهش پیدا می‌کند. یکنواخت بودن توزیع آب در طی فصل رشد باعث جلوگیری از ریزش گل و کاهش میوه بستن و نیز جلوگیری از ایجاد عارضه پوسیدگی می‌گردد. پس از آنکه بوته‌ها رشد کردند آنها را به قیم می‌بندند (قیم، قطعه چوبی است که کنار بوته قرار می‌دهند تا بوته از آن بالا برود و یا آن که در دو سوی خطوط دو میله فلزی یا چوبی در زمین فرو می‌کنند و با بستن ریسمان به آن به وسیله ریسمان‌هایی ساقه بوته را به آن وصل می‌نمایند تا نهال در ارتفاع رشد کند و روی زمین گسترده نشود).


برچسب‌ها:

معرفی کتاب: معرفی گیاهان حاوی ترکیبات حشره کش
۱۳٩٤/۳/٧ ساعت ۸:٤٢ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

معرفی گیاهان حاوی ترکیبات حشره کش

نام کتاب: معرفی گیاهان حاوی ترکیبات حشره کش
نویسنده یا نویسندگان: دکتر حبیب عباسی پور شوشتری
مترجم یا مترجمان: -
سال انتشار: 1391
ناشر: جهاد دانشگاهی تهران
تعداد صفحه: 300 صفحه
فهرست مهمترین عناوین کتاب:
فصل اول: مقدمه
فصل دوم: گیاهان به عنوان حشره کش های انباری
فصل سوم: لیست الفبایی خانواده های گیاهی با خواص حشره کشی
فصل چهارم: اسانس مواد گیاهی خوراکی به عنوان مواد حفاظت کننده
فصل پنجم: سم شناسی ترکیبات گیاهی در تحت بررسی
فصل ششم: توسعه و استفاده از ترکیبات گیاهی به عنوان مواد حفاظت کننده
تصاویر گیاهان حشره کش

منبع: http://aent.persianblog.ir/


برچسب‌ها:

تغییر الگوی کشت از مهاجرت کشاورزان جلوگیری کرد
۱۳٩٤/۳/٧ ساعت ٦:٠۱ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

به گزارش فرارو:

شهداد یکی از خشک ترین مناطق ایران است که درجه حرارتش در تابستان گاه به بالای ۵۰ درجه می رسد اما تلاش کشاورزان این شهر محصولات کشاورزی شهداد را سر سفره روسها برده و موجب رونق اقتصادی شده است.
 
به گزارش مهر، شهر شهداد در جنوبی ترین قسمت کویر لوت قرار گرفته است و آخرین منطقه ای است که در حاشیه کویر در آن انسانها سکونت دارند و چند کیلومتر آن سو تر از شهداد تنها کویر و بیابان بی آب و علف لوت قرار گرفته است که کمتر جنبنده ای توان حیات در آن را دارد.
 
این شهر در نزدیکی گرمترین نقطه زمین در گودال مرکزی لوت و همچنین گندم بریان قرار دارد و از کم بارش ترین نقاط کشور محسوب می شود و باران در این شهر پدیده ای نادر است.
 
دمای هوا در شهداد در تابستان گاه آنقدر زیاد می شود که مردم توان خارج شدن از خانه ها را در طول روز ندارند و زندگی مردم شبانه دنبال می شود در چنین شرایطی مهمترین شغل مردمان شهداد کشاورزی است.


تغییر الگوی کشت از مهاجرت کشاورزان جلوگیری کرد


مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان اظهارداشت: شهداد نمونه ای موفق از تغییر الگوی کشت کشاورزی با توجه به تغییرات اقلیمی سالهای اخیر است، با افزایش روزهای گرم سال و کم شدن آب بهترین راهکار برای کشاورزان تغییر الگوی کشت است و این کار در شهداد انجام شده است.
 
بیژن افضلی افزود: شهداد با خشکسالی دست به گریبان است و در این شرایط محصول سیر که از آب کمی برای تولید بهره می برد و با شرایط اقلیمی منطقه نیز سازگاری شگفت انگیزی دارد به عنوان جایگزین در نظر گرفته شده است و اکثر محصول پس از برداشت به روسیه صادر می شود که موجب ایجاد ثروت در منطقه و بهبود وضعیت شده است.
 
وی تصریح کرد: در کنار صادرات محصول به روسیه صادرات به کشورهای همسایه نیز در دستور کار قرار دارد و کشاورزانی که در این شهرستان به دلیل خشک شدن باغها در مرز ورشکستگی بودند هم اکنون در شرایط اقتصادی مساعدی قرار دارند.


برچسب‌ها:

 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.