پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
واکسینه کردن دامهای استان در برابر ویروس تب برفکی
۱۳٩۳/٩/٢٩ ساعت ٩:۳٧ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

دامهای استان در برابر ویروس تب برفکی واکسینه می شوند. مدیرکل دامپزشکی استان در گفتگو با خبرنگار واحد مرکزی خبر کرمان از مشاهده نوع جدیدی از این ویروس به نام ( آسیا وان ) در استانهای همسایه خبر داد و علت آن را ورود دام قاچاق آلوده به کشور عنوان کرد. دکتر حسین رشیدی دامداران را به همکاری با اداره کل دامپزشکی استان برای پوشش مناسب علیه این بیماری دعوت کرد و گفت: واکسن جدیدی علیه این بیماری موجود است و واکسیناسیون همه دامهای استان توسط تیمهای دامپزشکی رایگان انجام خواهد شد . دو  میلیون و 600 هزار راس دام سبک و سنگین در شهرستانهای شمالی استان تحت پوشش این طرح قرار می گیرند .

منبع: http://kerman.irib.ir/

شهداد کشاورز:

آیا برای بخش شهداد هم تدبیری اندیشیده شده؟

 آیا برای همکاری دامداران و هماهنگی با گروه در شهداد اطلاع رسانی صورت پذیرفته؟

آیا راه اندازی پست قرنطینه ای برای جلوگیری از ورود دام های آلوده با توجه به همجواری با استان های مرزی با شهداد ضرورت ندارد؟

آیا وجود یک نفر دامپزشک ثابت در بخش شهداد لازم نیست؟!

و باز تکرار گفته های گذشته:

با توجه به وجود ارتباط جاده ای بین شهداد-نهبندان تعدادی از همشهریان اقدام به خرید دام زنده از استان همجوار نموده اند که :  عدم وجود ضوابط بهداشتی دقیق در آن سوی مرز و احتمال سرایت بیماری از طریق ورود دام ،وجود یک مرکز تشخیص و آزمایشگاهی مرزی دامپزشکی را که بتواند واکنش سریع داشته و بموقع ، دقیق و در اسرع وقت ، عوامل بیماری بخصوص بیماریهای قابل انتقال بین انسان و دام را شناسایی کند، ضروری می دانیم و باید گفت : تشخیص دقیق،درست و سریع نقش حیاتی و استراتژیکی در کنترل بروز و شیوع بیماری دارد و می تواند بسیار موثر در حفظ سلامت افراد جامعه باشد.

اگر دامپزشک در شهر شهداد حضور داشت و به صورت سیار در بازه های زمانی کوتاه مدت در روستاها به معاینه و بررسی سلامت و یا وجود بیماری در انواع دام سبک و سنگین می پرداخت دامدار زیر بار هزینه های ناشی از بعد مسافت تا رساندن دام خود به  اولین مرکز درمانی دام و طیور و  یا هزینه های تلفات ناشی از عدم درمان به موقع نمی رفت،  لذا از رئیس جهاد کشاورزی در خواست می گردد با توجه به نیاز فوری و ضروری مورد اشاره شده اقدامات لازم را معمول نمایند/.

ضرورت تقویت بخش آموزش و اجرا در حوزه دامپزشکی در منطقه شهداد دیده میشود تا دامداران باید در اطلاع مسائل روز دام (همچون بیماری های شیوع یافته و راه های پیشگیری و انتقال توسط مروجین) قرار گیرند.

نقش دامپزشکی را در تامین سلامت و امنیت غذایی مصرف کنندگان غیرقابل انکار ،حساس و حیاتی ارزیابی میکنیم و با توجه به خطر ابتلاء به بیماریهای مشترک ، سختی شرایط کار ،گستردگی فعالیت های دامپزشکی در راستای حفظ و حراست از سرمایه های دامی منطقه و کشور و ارتقاء سطح بهداشت عمومی جامعه بسیار زیاد میدانیم/.


برچسب‌ها:

ششمین نمایشگاه تخصصی کشاورزی در کرمان برگزار شد!
۱۳٩۳/٩/٢٩ ساعت ٢:٢٤ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

ششمین نمایشگاه تخصصی کشاورزی ، دام و طیور و شیلات در سایت دائمی نمایشگاههای بین المللی جنوب شرق واقع در کیلومتر 12 جاده کرمان – باغین برگزار شد و بنده نیز افتخار حضور در این نمایشگاه را داشتم. از آقای  دکتر سلیمان قاسمی نیز بسیار سپاسگزارم که اطلاعات مناسبی در مورد شرکت کاری خودشون (شرکت فن آوری زیستی طبیعت گرا- Biorun) در اختیار بنده قرار دادند. محصولاتی که این شرکت بر روی آن ها کار میکنند دارای اثرات مفید تغذیه ای و حفاظتی بوده و در ضمن کنترل آفات باعث تقویت گیاه در مقابل تنشهای محیطی زنده(آفات و بیماری ها)  و غیر زنده طراحی و تولید شده است .

پیستاگارد یکی از محصولاتشان بود که:  از تعدادی عوامل بیولوژیک بدست آمده است که این عوامل در اصل میکروارگانیسم هایی با پراکندگی جغرافیایی وسیع هستند که به صورت طبیعی در محیط اطراف ما وجود دارند.

به گفته مسئولین برگزاری نمایشگاه : هدف از برگزاری این نمایشگاه را آشنایی کشاورزان و دامداران هم استانی با جدیدترین و آخرین تولیدات در زمینه کشاورزی و دام و طیور و شیلات بود. و برگزاری چنین نمایشگاههایی می تواند کشاورزان را با جدیدترین تولیدات در این خصوص آشنا نماید و به افزایش تولیدات کشاورزی با استفاده از آخرین مدلهای علمی روز دنیا کمک شایانی نماید.

امیدواریم در چنین نمایشگاههایی که در سطح استان برگزار میشود همشهریان حضوری شرکت کنند و اطلاعات بیشتر و بروزتری از کشاورزی بدست آورند.


برچسب‌ها:

مواد مطرح شده در دوره آموزشی-ترویجی مبارزه با آفات شپشک استرالیایی و زنجره خرما
۱۳٩۳/٩/٢٦ ساعت ۸:٥۳ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

در جلسه دوره ترویجی – آموزشی امروز که در محل سالن اجتماعات دانش آموزی برگزار شد مواردی در خصوص شپشک استرالیایی مطرح شد که از نظر من بسیار مناسب و از یک کشاورز باید دارای اهمیت باشند که لازم دیدم برای مخاطبین محترم بیان کنم:


خانم مهندس کامیاب مسئول حفظ و نباتات شهرستان کرمان در صحبت هایی باارزش که داشتند از هماهنگی با دکتر باقری در مرکز صفی آباد خوزستان در مورد جمع آوری کفشدوزک رودالیا جهت کنترل شپشک استرالیایی خبر دادند و از پیگیری مستمر جهت انتقال یک کلونی کامل کنترل بیولوژیک به شهداد در ماه های نزدیک و حداکثر تا فصل بهار خبر دادند.

کارشناسان حفظ نباتات استان نیز مواردی را بیان کردند که به  صورت تیتر وار و جهت اطلاع در ادامه قرار داده شد:

1-     آفات به 2 درجه و آفات همگانی و خصوصی تقسیم بندی میشوند!

-          آفات عمومی مبارزه را به عهده دولت می دانند. مثل= موش +ملخ + سن گندم

-          آفات خصوصی = شپشک استرالیایی+ زنجره خرما ( دولت موظف به کنترل نیست و اقداماتی جهت برگزاری دوره های آگاه رسانی و معرفی روش ها فعال است)

-          آفات درجه اول= آفاتی که به درختان قوی حمله میکنند و باعث ایجاد خسارت می شوند.

-          آفات درجه دوم= آفاتی که با ایجاد خسارت باعث تولید ماده ای با نام کایرومون و جلب آفات دیگر و حمله به گیاه و ایجاد خسارت بیشتر میشود.

2-     اصل مبارزه با آفات = تقویت و بالا بردن گیاه با کود دهی و آبیاری مناسب و به موقع به گیاه

3-     بیماری گرینیک(مرکبات) = عامل انتقال بیماری آفت پسیل است که بایدبه این آفت نیز برای جلوگیری و انتقال به منطقه توجه داشت!!!.

4-     در دمای 39 درجه سانتیگراد پوره های شپشک استرالیایی و در دمای 21 درجه سانتیگراد حشره بالغ شپشک استرالیایی سیکل زندگی آفت متوقف می شود / در تابستان ما در شهداد از طرف شپشک استرالیایی خسارت انچنانی نداریم.

5-     شپشک استرالیایی منو فاژ (همه چیز خوار) مانند: بادمجان + گوجه + مرکبات . باعث ایجاد خسارت میشود و دامنه میزبانی زیادی دارد.

6-     کفشدزک رودالیا منوفاژ (تک میزبانه) فقط از شپشک استرالیایی تغذیه میکند که همین مورد مراحل رشد و پرورش آنرا با مشکل مواجه کرده!!!.

7-     زنجره خرما = در 2 نسل در خرداد و مرداد خسارت زا می باشد که چسب زرد و سم پاشی به موقع و تحت نظر کارشناسان گیاه پزشکی و رعایت بهداشت باغی آنرا میتوان کنترل نمود.

در پایان به پیشنهاد یکی از دوستان در مورد ایجاد پست قرنطینه از مسئولین حاضر درخواستی شد که در پاسخ گفتند : با درخواستی که از طرف مردم و شوراء و جهاد کشاورزی به اداره جهاد استان و شهرستان ارسال شود حتما" در ورودی شهداد اقدام به ایجاد یک پست قرنطینه مستقل خواهد شد که امیدواریم مسئولین مربوطه با هماهنگی اقدام به این امر مهم نمایند تا دیگر شاهد ورود نهال آلوده و موارد آفات  و بیماری های کلیدی و خطرناک به شهداد نباشیم/.

.............................................

منبع تصویر: وبلاگ شهداد امروز


برچسب‌ها:

در پدیده ای نادر، یک نفر درخت خرمای نر در شهر شهداد به بار نشست!
۱۳٩۳/٩/٢٥ ساعت ٩:۱۸ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

این درخت خرما در نخلستان آقای عیسی عبدالهی قرار دارد.

در حال حاضر این نخل همانطور که در تصویر بالا ملاحظه میفرمایید دارای خوشه نر که خشک شده و خوشه خرمای ماده میباشد.

این گونه اتفاقات در درختان نیاز به بررسی علمی دارد!.

نخلها نقش مهمی در اقتصاد ضعیف باغداران شهداد دارند و از نظر تامین غذا و صنایع محلی حائز اهمیت فراوان هستند.


برچسب‌ها:

کلاس ترویجی در شهداد!
۱۳٩۳/٩/٢۳ ساعت ۱:٠٠ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

 


برچسب‌ها:

درخت انگوری که در شهداد به خواب زمستانی نرفت!
۱۳٩۳/٩/٢٠ ساعت ٩:٥٠ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

2 درخت انگور رقم یاقوتی در پدیده ای نادر در شهر شهداد و در باغ آقای عیسی عبدالهی به خواب زمستانی نرفتند و برای دومین بار در سال جاری با بار نشستند!.

به بار نشستن درخت انگور موجب شگفتی صاحب باغ شد و بنده را مطلع کردند.

تغییرات آب و هوایی و نوسانات و واکنش این درخت به تغییرات جوی را می توان از علت های این پدیده اعلام نمود.


درخت انگور با نام علمی Vitis vinifera از خانواده انگور سانان Vitaceae است.

این میوه در مناطقی که حداکثر دمای آن بیش از 40 درجه سانتیگراد و حداقل آن 15 درجه زیر صفر نباشد بهتر رشد می کند!.

با توجه به اینکه عمر درخت انگور به طور متوسط 75 تا 80 سال است و درخت انگور به 2 تا 3 ماه سرمای زمستانه نیاز دارد و نشان داده شده که این درخت در منطقه شهداد رشد خوبی داشته و می توان در زمینه کشت و پرورش آن اقداماتی را انجام داد و از این طریق رونق کشاورزی را چند برابر نمود.


با تشکر فراوان از آقای عبدالهی و آرزوی موفقیت در کار کشاورزی برای این عزیز بزرگوار همشهری.


برچسب‌ها:

باغ های شهداد نیازمند اصلاح و بهسازی است / همتی باید!!!
۱۳٩۳/٩/۱٩ ساعت ٤:۱۳ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

برای باغ ها در بخش شهداد  اصلاح، بهسازی و جایگزینی برای افزایش تولید و محصول سالم ضروری بنظر می رسد، همتی باید!!!

اصلاح باغ‌های رها شده، احیای طرح‌های توسعه باغ‌های جدید، برنامه ریزی برای افزایش تولید از طریق افزایش عملکرد، تقویت  و تشکیل شرکت تعاونی های کشاورزی و ... باید از اولویت‌های اصلی باغبانی جهاد کشاورزی در شهداد باشد.

طرح احیاء باغ ها دوباره باید در شهداد انجام شود!!!

مسئولین محترم مربوطه با پیگیری اقدام به اجرای دوباره طرح نمایند که حتما" نتایج مطلوبی به جا خواهد گشت!!!، در طرح مذکور دروه قبل تعداد از همشهریان اقدام کردند و در حال حاضر نیز تعداد زیادی آمادگی انجام را دارند اما به دلیل وجود هزینه سنگین بهسازی در این مورد اقدامی انجام نمیدهند که می طلبد با پیگیری و همت این مهم انجام گیرد.

بیشتر باغبان‌های این منطقه خرده مالک و از قشر ضعیف می باشند؛ با تخصیص اعتبارات قطره چکانی نیز کاری در این خصوص نمی‌توان انجام داد!!!.


برچسب‌ها:

آیا سد زیر زمینی راهکاری برای کاهش اترات خشکسالی در بخش شهداد هست؟؟!!!
۱۳٩۳/٩/٩ ساعت ٦:٤٧ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

با توجه به اعلام خبر شبکه کرمان در شب گذشته و سوال تعداد زیادی از همشهریان در مورد احداث سد زیر زمینی در منطقه شهداد به نظرم رسید یکسری اطلاعات در این مورد که مربوط به آبخیزداری هست را برای اطلاع شما همراهان وبلاگ در ادامه قرار دهم.

نکته قابل تامل این موضوع هست که در تصاویر در ادامه قرار داده شد.

که آیا میتوان راهکار جامعی برای این آب ارزشمند که بزودی شاهد حرکت  و  از بین رفتن آن خواهیم بود داد؟؟؟!!! آیا اداره آبخیزداری طرح جامعی برای کنترل این نعمت خدادادی دارد؟؟؟!!!

تصاویر بالا از بروز سیلاب در ورودی سد خاکی شهداد در سال 91

اما در مورد سد زیر زمینی که مورد سوال بسیار هم بود توضیحاتی قرار داده شد امیدوارم مورد استفاده قرار بگیرد:

اینجا آب نمی‌گندد

آب اگر یک جا بماند می‌گندد؛ این خاصیت آب است، اما در زیرزمین وضع فرق دارد. آنجا اگر آب سال‌ها نیز انبار شود و مصرف نشود نه آلوده به ویروس می‌شود و نه باکتری، بسته بودن راه نفوذ نور خورشید به زیرزمین هم که تبخیر آب را منتفی می‌کند. اینها مزایایی است که باعث می‌شود ما تمام قد پشت سدهای زیرزمینی بایستیم و از ساخت‌شان در همه مناطق خشک و مستعد دفاع کنیم. علیرضا مجیدی عضو گروه تحقیقاتی پروژه مکان‌یابی سدهای زیرزمینی کسی که می‌گوید ساخت این سدها در دنیا تجربه شده و ما به دنبال بومی‌سازی آن هستیم در گفت‌وگو با «جام‌جم» از مزایای ساخت سدهای زیرزمینی می‌گوید. او توضیح می‌دهد: ذخیره آب در زیرزمین در ایران قدمت چند هزار ساله دارد که قنات وزوان ‌در میمه اصفهان و نمونه‌های مشابه در بیرجند از جمله آنها هستند. برای همین ما متدهای جدید دنیا در این حوزه را گرفته و با شرایط ایران تطبیق داده‌ایم.

سدهای زیرزمینی، حریف قدر سدهای بلند

سدهای زیرزمینی نه مثل سدهای بلند جار و جنجال دارند و نه مثل آنها حیات پیرامون را به مخاطره می‌اندازند. اینها موانعی زیرسطحی هستند که با ساختار کاملا نفوذپذیر یا نیمه‌نفوذپذیر در 3 حوزه حفاظت، مدیریت و تامین منابع آب تلاش می‌کنند. این سدها گاهی نیز برای جلوگیری از آلودگی‌های ناشی از ورود شیرابه‌ها به دشت‌ها ساخته می‌شوند و گاهی نیز برای مدیریت قنوات و کاهش ریسک بایر شدن آنها. سدهای زیرزمینی سدهای مدفونی هستند که هزینه نگهداری و تعمیر شبیه آنچه در سدهای بلند و شناخته شده روزمینی طلب می‌شود، ندارند و تبخیر و تعرق در آنها نیز تقریبا منتفی است، اما سدهای بلند اینچنین نیستند. آب پشت این سدها همواره در حال تبخیر و آلوده شدن و روبه گنداب رفتن هستند در حالی که وقتی ساخته می‌شوند نیز زمین‌های زراعی و اقتصادی را غرقاب می‌کنند؛ اینها همه مزایایی است که مجیدی عضو گروه تحقیقاتی پروژه مکان‌یابی سدهای زیرزمینی برمی‌شمارد.

ساخت این سدهای زیرزمینی، فنی و پیچیده است اما آن طور که مجیدی می‌گوید این سدها در آبرفت‌ها و روی سنگ کف رودخانه‌ها زده می‌شوند و با هسته‌های رُسی، دیواره‌های سنگی و ملاتی و بتونی ساخته می‌شوند که به احتمال زیاد در سال‌های آینده پلیمر، پلاستیک و نایلون نیز در آنها به کار گرفته خواهد شد.

می‌شود به کویر هم دل بست

سدهای زیرزمینی با این که با چشم دیده نمی‌شوند و زیر لایه‌های خاک مدفون‌اند، اما خدماتشان بیش از هر سازه مدرن دیگری شامل حال کویرنشینان می‌شود. اگر این سدها نباشند، آب‌های شیرین موجود در دشت‌ها با آب‌های شور مخلوط می‌شوند و خاصیت‌شان را از دست می‌دهند. این سدها در همه مناطق، قابلیت حضور دارند؛ در اطراف کفه‌های نمکی و کویرها، پیرامون دریاها و دریاچه‌ها، اطراف تالاب‌ها و مرداب‌ها، در نواحی صنعتی و بیمارستانی و پالایشگاهی حتی در مناطق دفن زباله، زهکش‌های فاضلاب شهری و در سرشاخه‌های حوزه‌های آبخیز. این سدها به خاطر ورودی دائم از زیرزمین با تنظیم و مدیریت برداشت آب، ابزاری مناسب برای مدیریت خشکسالی به شمار می‌روند اما از همه مهم‌تر تاثیر این سدها در پایبند کردن مردم کویر به کویر است.

مبانی طراحی، اجرا و بهرهبرداری از سدهای زیرزمینی

نویسند‌گان:
حسین خزیمه نژاد ] - دانشجوی دورهی دکتری، گروه سازههای آبی، دانشگاه شهید چمران، اهواز، ای
حجت خزیمه نژاد ] - دانشجوی دورهی کارشناسی ارشد، گروه مهندسی مکانیک سیالات، دانشگاه بیر

report iconخلاصه مقاله:

سد زیرزمینی به مانعی گفته میشود که در مسیر جریان آبهای زیرزمینی در یک لایهی آبدار طبیعی یا مصنوعی قرار داده شده و وضعیت جریان آب را اغلب به منظور ذخیرهی آب زیرزمینی تغییر میدهد. رشد و تکوین سدهایزیرزمینی و برخورد علمی با آنها از نیمهی دوم قرن بیستم و به خصوص سه دههی اخیر آغاز گردید. در سالهای اخیر، سدهای زیرزمینی در بسیاری از مناطق خشک و نیمهخشک دنیا به منظور توسعهی منابع آب زیرزمینی و جلوگیری ازهدررفت آب، مورد توجه قرار گرفته است. در این مناطق در بازهی زمانی خاصی بارندگی و به تبع آن جریانهای سطحی و زیرزمینی وجود دارد و در بقیهی ایام سال با کمبود آب و مشکلات کمآبی مواجهند. در کشور ایران با وجود شرایطتوپوگرافی و اقلیمی مناسب در بسیاری از مناطق، تنها چند نمونهی کوچک مانند سد کهنوج و اندوهجرد شهداد در استانکرمان و سد زیرزمینی میمه در استان اصفهان اجرا و مورد بهرهبرداری قرار گرفته است که شاید یکی از دلایل اصلی آن عدم شناخت و تجربهی کافی و بنابراین روآوردن به شیوههای سنتی و کم بازده میباشد. لذا بنا به ضرورت موضوع، مقالهیحاضر ضمن معرفی و تشریح قدمت استفاده از این سازه، خصوصیات اراضی و شرایط لازم برای یک ساختگاه مناسب را بهتفصیل مورد بررسی قرار میدهد. همچنین انواع سازه، کاربردهای متفاوت آن و جنس مصالح به کار رفته در هر کدام تشریح گردیده و در نهایت شیوههای بهرهبرداری از سدهای زیرزمینی مورد بررسی قرار خواهد گرفت/.

 http://www.civilica.com/Paper-NCWMSWRM05-NCWMSWRM05_057.html 

مطالب بیشتر در این مورد را در سایت های لینک داده شده مطالعه بفرمایید:

http://www1.jamejamonline.ir/newstext.aspx?newsnum=100800653291

http://vista.ir/article/347246

http://www.manabeisf.ir/articles/view/articleid/6/lang/fa


برچسب‌ها:

بررسی روش سنتی تقسیم آب های سطحی و مدیریت آب رسانی آن در بخش شهداد
۱۳٩۳/٩/٩ ساعت ۱۱:۱۸ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )
نویسنده:
مریم رهجو ] - کارشناس مردم شناسی واحد مردم شناسی اداره کل میراث فرهنگی کرمان

report iconخلاصه مقاله:

ایرانیان در گذشته از چرخه آب در طبیعت و مسائل آب های سطحی (هیدرولوژی) اطلاع کافی داشته و به جنبه های عملی آن نیز توجه وافر می نمودند. آنان برای بهره برداری از آب رودخانه ها و آب های جاری، تاسیساتی به وجود آورده اند که هم اکنون آثار گرانبهای آنها در استان های مختلف ایران مشاهده می شوند. این تأسیسات شامل سدهای مخزنی و انحرافی، آب بندها، آباره ها، سواره ها، تونل ها و در عمق کوه ها و زهکش ها است که با مهارت لازم ساخته شده اند. تلاش ایرانیان در بهره برداری از آب های سطحی، مدیریت و هدایت آنها به مزارع و کشتزارها، بسیار تحسین برانگیز است شاردن، سیاح فرانسوی در قرن 17 میلادی از ایران بازدید و بررسی و شگفتی خود را چنین ثبت نموده است: «در فن اکتشاف و هدایت آب هیچ ملتی به پای ایرانیان نمی رسد و در جهان هیچ ملتی به مانند ایرانیان در حفر و احداث چشمه های زیرزمینی و ایجاد مسیرهای صاحب تحت الارضی نمی تواند این چنین مهارت داشته باشد.» شهداد که در کویر لوت و در شهرستان کرمان واقع است و سطح آن از نقاط اطراف پایین ترمی باشد منبع بیشترین آبهای زیرزمینی و سطحی است که از کوه های اطراف به آنجا سرازیر می شود و رودخانه فصلی درختنگان که در فصل بارندگی بیشترین آب و در فصول کم باران کمترین حد آب را دارد یکی از منابع آبیاری سنتی این بخش می باشد که با روش سنتی و خاص منطقه و با استفاده از واحدی بنام برق یا برغ و قرار دادن تخته و در مسیر تقسیم آب ، سهم بندی آن صورت می گیرد این بخش با استفاده از روش تقسیم خاص آب و بستن سد و قرار دادن کانال در مسیر آب رودخانه و ادغام آب رودخانه با آب قنات برای بهره برداری ، مبحثی قابل توجه برای مطالعه و بررسی است در این مقاله به بررسی روش سنتی تقسیم آب های سطحی و مدیریت آب رسانی آن در بخش شهداد پرداخته و اینکه از گذشته تا کنون تا چه حد تحت تاثیر عوامل مختلف آب و هوایی ، خشکسالی و ... بوده است و به دلیل خاص بودن روش تقسیم آب در منطقه و استفاده از قانون تقسیم آب شیخ بهایی که امروزه هنوز اجرا می شود قابل مطالعه و بررسی است .

کلمات کلیدی:

آب ، آبیاری ، مدیریت سنتی ، تقسیم و سهم بندی آب و …

[ لینک دایمی به این صفحه: http://www.civilica.com/Paper-TKWRM01-TKWRM01_003.html ]

برچسب‌ها:

خبرگزاری شهداد امروز :
۱۳٩۳/٩/٦ ساعت ۱۱:۱٤ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

توزیع بچه ماهی توسط شیلات با همکاری جهاد کشاورزی شهداد  بین استخرداران منطقه

توزیع چسب حشره گیر بین مجموعه ی باغ داران و نخلداران به ویژه برای مبارزه با آفت زنجره

برای کسب اطلاع بیشتر به جهاد کشاورزی شهداد مراجعه نمایید

«روابط عمومی بخشداری شهداد»


برچسب‌ها:

بادمجان شهداد آفت ندارد!!!
۱۳٩۳/٩/٥ ساعت ۱٠:۱٥ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

بادمجانی که در آب وهوای شهر شهداد رشد کند محصولی فوق العاده مرغوب خواهد داشت که تحت این شرایط آب و هوا هیچ گونه آفت کلیدی و قابل ملاحظه ای نخواهد داشت و در بازار قیمت مناسبی دارد.

بادمجان از زمان های بسیار قدیم در شهداد کشت می شده، البته نه به صورت عمده و فروش انچنانی اما با توجه به بررسی این موضوع توسط بنده این محصول مهم پر طرفدار به خوبی در شهر شهداد رشد و به ثمر مینشیند و از نظر اقتصادی مرقون به صرفه هست.

کاشت بادمجان

بادمجان را بطور خطی می‌کارند و به طرز نشتی آبیاری می‌کنند. فاصله خطوط کاشت با نوع بادمجان تفاوت می‌کند. در زمین مرغوب نسبت به نوع کاشته شده فاصله خطوط 75 تا 100 سانتیمتر است و فاصله بین بوته‌ها روی خطوط در حدود 50 تا 60 سانتیمتر می‌باشد. 

بادمجان نیازمند گرما و نور کامل آفتاب است. تا حدی شرایط سایه را تحمل می کند اما در ایام زمستان در نور ضعیف در گلخانه ها میوه ها بد شکل شده و گل ها و غنچه ها میریزند.  خشکی را به خوبی تحمل می کند ولی عملکردش کاهش می یابد . بهترین رشد بادمجان در دامنه دمائی 18 تا 25 درجه سانتی گراد است. در جدول زیر دامنه دمایی بهینه آن آورده شده است 

امیدورایم کشاورزان و علاقه مندان به بحث کشاورزی شهدادی از مطلب مورد نظر استفاده کافی را ببرند/.


برچسب‌ها:

 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.