پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
استاندار به مصوبات 17 گانه شورای حفاظت آب استان کرمان اشاره کرد!!!
۱۳٩۳/۸/۳٠ ساعت ٩:٢۳ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

به گزارش روابط عمومی استانداری کرمان، علیرضا رزم حسینی در گفتگوی خبری ساعت 22 شبکه استانی کرمان در شب گذشته، تخریب سفره‌های آب زیرزمینی، نشست زمین، خشکیدگی درختان و کاهش کیفیت آب را از جمله عواقب برداشت‌های بی‌رویه آب در استان کرمان ذکر کرد.


رزم حسینی به مصوبات 17 گانه شورای حفاظت آب استان کرمان اشاره کرد و خاطر نشان کرد: آموزش بهره برداران، همسو کردن نهادهای اجرایی، تشکیل شورای حفاظت منابع آب، استفاده از سیستم نوین آبیاری در مزارع و باغات با حفظ سطح زیرکشت موجود و ... از جمله این مصوبات است.
وی یادآور شد: اولین مصوبه این طرح مربوط به بحث «آموزش بهره‌برداران» است لذا آموزش 207 هزار نفر در روز در این طرح گنجانده شده زیرا معتقد هستیم اگر مردم را در اجرای طرح پلیس آب مشارکت کنند، راندمان آبیاری ارتقا می یابد.
استاندار کرمان به دومین مصوبه شورای آب «همسو کردن نهادهای اجرایی در انسداد چاه‌های غیرمجاز» نیز اشاره کرد و گفت: این کار به تنهایی نمی تواند صورت بگیرد لذا همه دستگاه‌های اجرایی باید کمک کنند تا این طرح به مرحله اجرا برسد.
رزم حسینی چهارمین مصوبه طرح پلیس آب استان کرمان مربوط به «استفاده از سیستم‌های نوین آبیاری» دانست و افزود: هم اکنون 92900 هکتار مزارع در استان کرمان تحت آبیاری تحت فشار هستند که هدف این مصوبه آن است که 300 هزار هکتار از این مزرع در یک برنامه پنج ساله  با اعتباری بالغ بر 2700 میلیارد تومان تحت آبیاری نوین قرار گیرد که با این کار 890 میلیون متر مکعب آب در بخش کشاورزی صرفه جویی خواهد شد.
وی یادآور شد: مصوبه پنجم شورای آب استان کرمان شامل «لوله‌گذاری در سطح مزارع و باغات و خطوط انتقال آب» است که مصمم هستیم در 5 سال آینده 27 هزار کیلومتر مربع را با اعتباری بالغ بر30 میلیارد تومان برای صرفه جویی در 215 میلیون متر مکعب آب، لوله گذاری کنیم.
استاندار کرمان تاکید کرد: در طرح لوله‌گذاری در سطح مزارع و باغات و خطوط انتقال آب کشاورزان حق توسعه کشاورزی را ندارند و در جاهایی باید سطح زیرکشت کاهش یابد تا وضع موجود حفظ شود.
رزم حسینی به مصوبه ششم طرح پلیس آب استان کرمان شامل «حذف کشت‌های با مصرف بالای آب» نیز اشاره کرد و گفت: جهادکشاورزی موظف شده است در این مورد مطالعاتی انجام دهد لذا مصمم هستیم به سمتی حرکت کنیم که کشت هایی که آب مصرف زیادی دارند جای خود را به کالاهای کم آب مانند زعفران، زرشک، گل محمدی و ... دهند و با اجرای این مصوبه 161 میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی می‌شود و همچنین سبب بهره وری بخش کشاورزی می شود.
وی «اصلاح و بهبود روش‌های آبیاری، تجهیز و یکپارچگی اراضی» را موضوع مصوبه هفتم مصوبه شورای آب استان کرمان عنوان کرد و افزود: با اجرایی شدن این طرح 48 میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی می‌شود.
استاندار کرمان یادآور شد: هشتمین مصوبه طرح پلیس آب استان کرمان دربرگیرنده «استفاده از روش‌هایی برای کاهش تبخیر آب» است که در این بخش 129 میلیون متر مکعب آب صرفه جویی خواهد شد و نهمین مصوبه شامل «خاموشی موتور پمپ‌های کشاورزی» در برخی فصول است که با اجرای این مصوبه می‌توانیم، 300 میلیون متر مکعب آب صرفه‌جویی کنیم.
رزم حسینی با اشاره به اینکه با صرفه جویی در بخشی از آب کشاورزی، می توانیم 50 درصد آب شرب استان را داشته باشیم، خاطر نشان کرد: باید با تعامل با کشاورزان و آموزش این قشر مراحل طرح را به مرحله اجرا برسانیم.
وی با تاکید براینکه نزدیک به 14 هزار حلقه چاه غیرمجاز در استان کرمان وجود دارد که بیشترین عدد در این زمینه متعلق به استان کرمان است، گفت: دولت در خصوص چاه های غیرمجاز طرحی دارد که منتظر تصمیم اساسی در این زمینه هستیم و امیدواریم دیگر در این بخش مصلحت اندیشی نشود.
استاندار کرمان در ادامه سخنانش افزود: بیش از 300 حلقه چاه، آب شرب استان را تامین می کنند که سالانه با کاهش سطح آب این چاه ها مواجه هستیم لذا مطالعاتی از قبل برای انتقال 180 میلیون مترمکعب آب از بهشت آباد به استان انجام شده بود که هم اکنون این طرح با موافقت وزیر تصویب شده و این انتقال آب در آینده نزدیک اجرایی خواهد شد و در لایحه بودجه سال 94 نیز قرار خواهد گرفت.
رزم حسینی به طرح انتقال آب از خلیج فارس برای صنعت نیز اشاره کرد و یادآور شد: این طرح  با کمک بخش خصوصی در حال اجراست که با این انتقال حدود 50 هزار حلقه چاه آب آزاد خواهد شد.
وی گفت: قیمت آب در کشور و استان ما پایین است و مابه التفاوت را دولت یارانه می دهد لذا مردم باید قدر قطره قطره آب را بدانند و بهینه مصرف نمایند.
منبع خبر: http://www.gov.kr.ir/
 

برچسب‌ها:

بررسی ضروریات همایش بزرگ کشاورزی شهداد !!!
۱۳٩۳/۸/٢۸ ساعت ۱۱:٠۳ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

نظر به شواهد و آثار بدست آمده‌ای چون زمین‌های خیش خورده، کرت بندی شده و ... می‌توان یکی از این واحدها را بنام محله کشاورزان و محله دیگری را به لحاظ کشف تعداد زیادی مهره‌های ساخته شده سالم، نیم کاره و شکسته شدهِ در حین انجام کار، محله جواهرسازان نام دارد. حاصل چندین فصل کاوش و مطالعه گروه باستان‌شناسی دشت لوت گویای آن است که مردمانی در هزاره‌های سوم و چهارم قبل از میلاد بافرهنگ غنی، صنعتگر و هنرمند در این منطقه می‌زیسته‌اند که علاوه بر زراعت، کشاورزی و ساخت بسیاری از ظروف و اشیاء که مواد اولیه آنها در محل موجود بوده با وارد کردن دیگر مواد اولیه از مناطق دوردست، ابزار و اشیاء مختلفی از سنگ و فلز ساخته و آن را به مناطقی چون ترکستان در شمال، دره رود سند در شرق، سواحل جنوبی خلیج فارس در جنوب و بین النهرین در غرب صادر می‌نموده و درعوض مواد موردلزوم و مایحتاج خویش را وارد می‌کرده‌اند. منبع: (ویکی پدیا)/.

تمهیدات لازم مهیا شده و زمینه برای آشنایی و تجاری سازی برنامه ها در اراضی کویری و بیابانی برای کلیه اقشار جامعه فراهم شود تا ضمن آشکار شدن پتانسیل­ها در این بخش، زمینه برای رشد و شکوفایی استان مهیا گردد. و تعدادی فعال در حوزه آموزشی و پژوهشی در نظر گرفته شده تا زمینه آغاز به کار دانشکده کشاورزی را در شهداد فراهم سازند.

محورهایی که در همایش کشاورزی شهداد بررسی آن­ها ضروری به نظر میرسد:

 • هیدرولوژی و منابع آب در مناطقه خشک شهداد و ارئه راهکار
 • خاکشناسی و اکولوژی خاک در مناطق مورد کشاورزی شهداد
 • کشاورزی پایدار در منطقه شهداد
 • بهره بری از خبرگان کشاورزی منطقه و تشکیل یک کارگروه در این زمینه
 • درخواست از نویسندگانی که میتوانند مشکلات بخش کشاورزی را به زبان مقاله بیان کنند و در حوزه های معرفی شده در همایش ارائه داشته باشند
 • دعوت از صاحب نظران کشوری در زمینه بهسازی کشاورزی در مناطق کم توسعه یافته
 • بررسی پرورش ماهی گرمسیری در منطقه در حاشیه همایش
 • بررسی شیوه های جدید آبیاری مطابق با شرایط منطقه
 • پیشنهاد کشت های جدید و تاثیرگذار در اقتصاد جامعه کمتر توسعه یافته مثل شهداد
 • بررسی مسئله مهم خرد مالکی در شهداد و ارائه راهکار در این زمینه
 • دعوت از همه همشهریان و برگزاری کارگاه های جداگانه در زمینه کشت های فراموش شده، همچون ؛ کشت : گلرنگ، کشت و پرورش گل محمدی، چای ترش، کنجد، زرشک در خاک شور (گرمسیری)، حناء، وسمه، ختمی، سدر، زیره سبز  و همچنین ایجاد نهالستان در شهداد، راه اندازی واحد تولید و حفظ نژادهای محلی(مرکبات+ارقام مختلف نخیلات و ..) موجود در شهداد و ...

برچسب‌ها: همایش کشاورزی

پرورش ماهی در شهداد برای بهبود شرایط اقتصادی !!!
۱۳٩۳/۸/٢٦ ساعت ٩:٤۸ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

کشاورزان شهدادی که به دلیل شرایط بد آب و هوایی در سالهای اخیر و خشکسالی پشت سر هم حتی از تولید خرما نیز باز مانده اند و با خشک شدن خوشه­ های نخلها  و هجوم آفات و کمبود آب به دلیل استفاده از آبیاری غرقابی با مشکل مواجه هستند در ابتکاری میتوان با ایجاد استخرهای در نظر گرفت ؛ برای طرح خرد مالکی که میزان آب زیادی در زمستان به هرز میرود  به پرورش ماهی در شهر شهداد و روستاهای تکابات و شهر اندوهجرد روی آورد و در کنار آن از کشت های جایگیزین و به صرفه بهره برد.

تقویت بنیه صید و صیادی یک شعار نیست بلکه یک استراتژی درازمدت و مهم برای منطقه خرد مالک ما!!! (در آینده نیز میتوان با توجه به طرح گردشگری کشاورزی که در پست های قبلی پیشنهاد شد نیز بهره برد).

با احداث حوضچه ها و یا دریافت تسهیلات لازم برای ایحاد استخرهایی که میتوان از طریق هماهنگی با دستگاه های ذیربط بدست آورد میتوان در کنار کار کشاورزی ؛ سعی در خارج شدن از اقتصاد تک محصولی  نمود و یه نوعی آب آبیاری را که در طول فصل سرد سال به هرز میرود مدیریت کرد و در سال های آینده که سال هایی بدون استفاده از آبیاری غرقابی خواهد بود و به نوعی از این نوع آبیاری جلوگیری میشود استفاده کرد.

همشهریان عزیز مطمئن باشید که همان طور که طرح های اصلاح باغات قبلا" اجرا میشد و الان اگر باغداری قصد انجام این کار را اشته باشد باید از جیب خود هزینه کند و در حال حاضر که تسهیلات لوله گذاری آبیاری تحت فشار می باشد به زودی به اتمام میرسد پس همه وهمه کشاورزان خوب همشهری خودشون به فکر سود و زیان کار خودشون باشند و دست روی دست نگذارند که کسی قرار نیست برای شما کاری انجام بده و خودتون بهترین فردی هستین که توانایی کمک به توسعه اقتصادی حوزه خودتون رو دارید/.

کشت هایی که کم رنگ است و یا روبه فراموشی رفته:

1- گلرنگ (گل خشت)    2- چایی ترش     3- کنجد     4-حناء   5- وسمه

6- سدر   7- زیره سبز(دهستان چهارفرسخ)  8-ختمی (دهستان سیرچ)  9-دانه روغنی کلزا

به امید اون روز که ما در شهداد مشکلی در بحث کشاورزی نداشته باشیم .


برچسب‌ها:

کشاورزان باید جهت متحول شدن کشاورزی منطقه تغییر کشت دهند
۱۳٩۳/۸/٢٦ ساعت ۱۱:٠٠ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

بخشدار شهداد در جلسه شورای اداری بخش:


به گزارش روابط عمومی بخشداری شهداد، جلسه شورای اداری بخش شهداد در محل سالن اجتماعات بخشداری برگزار شد.

حجه الاسلام اله وردی امام جمعه شهداد در این جلسه با اشاره به سطح بالای زیر کشت محصول خرما در شهداد گفت:باید از طریق اتاق بازر گانی کرمان جهت بازار یابی محصولات کشاورزی به ویژه خرما پیگیری کرد.

بخشدار شهداد هم منطقه  شهداد را در زمینه کشاورزی مستعد خواند و عنوان کرد:کشاورزان باید با تغییر کشت و تغییر اصلاح آبیاری به سوی کشاورزی صنعتی گام بردارند تا کشاورزی منطقه متحول گردد.

دکتر حسن رضا پور حمایت خود را از کشاورزان اعلام و تصریح کرد:افرادی که متقاضی خرید ماشین آلات کشاورزی هستند جهت دریافت تسهیلات به بانک کشاورزی و یا اداره جهاد کشاورزی شهداد مراجعه نمایند.

وی همچنین با اشاره به بالا بودن تعرفه های برق در شهداد گفت:با پیگیری های انجام شده توسط بخشداری،دفتر امام جمعه و نمایندگان مردم کرمان در مجلس،مکاتبات انجام شده به دفتر وزیر نیرو رسیده است و هم اکنون جهت کم شدن تعرفه برق منتظر دستور وزیر نیرو هستیم.

بخشدار شهداد در ادامه جلسه شورای اداری،به خسارات وارده وزش توفان شن طی هفته اخیر اشاره کرد و افزود:بزودی همایش کشاورزان در شهداد برگزار خواهد شد.

دکتر حسن رضا پور در این جلسه از اداره کل راه و شهر سازی استان هم گلایه و خاطر نشان کرد:165کیلومتر راه در حوزه شهداد قرار گرفته است که متاسفانه با پیگیری های انجام شده اداره کل راه و شهر سازی در خصوص  ارتقاء راهداری شهداد اقدام نمی کند و ماشین آلاتی را هم که قرار بود به شهداد تخصیص دهندخلف وعده و به نقطه ای دیگر از استان انتقال دادند.

منبع: شهداد باستان


برچسب‌ها:

برای حفظ سرو 1000 ساله سیرچ در بخش شهداد چه اقداماتی صورت پذیرفته؟؟؟!!!
۱۳٩۳/۸/٢٤ ساعت ۱۱:۱۱ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

سرو سیرچ در بخش شهداد با قدمت 1000 سال، نمادی از زندگی، زیبایی و سرافرازی

سرو سیرچ در موقعیت جغرافیایی N301150 E573412 در استان کرمان، بخش شهداد واقع است.

چنگ ریشه ها را چنان در دل زمین فرو کرده که گویى دل کندن از این خاک براى او امرى باور نکردنى است. دلش را به مردمان خونگرم کهن ترین روستاى این سرزمین پرمهر سپرده و خیال دل کندن ندارد.

در زمستان چنان محکم و استوار با سختى ها و سردى ها دست و پنجه نرم مى کند که چشم هر بیننده اى را به تماشا وا مى دارد و در تابستان با زیبایى وصف ناشدنى خود نشاط را به همگان هدیه مى کند.

سرو کهنسال سیرچ هزار سال است که در مسیر پر التهاب رودخانه اى روستایى با همین نام محکم و استوار ایستاده تا به همگان درس صلابت و ایستادگى را بیاموزد.

مالکیت زمین هاى اطراف این اثر با ارزش هنوز مشخص نشده و لازم است نسبت به خریدارى آنها اقدامات لازم از سوى مسئولان به عمل آید و محوطه ای در حد قابل توجه برای جلوگیری از خسارت به این موجود زنده در نظر گرفته شود. 

اى سرو سرافراز، همواره استوار و سرسبز بمان تا همگان بدانند نتیجه پایدارى، سرافرازى است.

منابع تصاویر: 

http://www.irandeserts.com/  

 http://pouyamount.persianblog.ir/شهداد امروز نوشت: آموزش کشت پاییزه و ترویج کشاورزی نوین فردا ...
۱۳٩۳/۸/٢٤ ساعت ٩:٤۸ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

 شهداد امروز نوشت: آموزش کشت پاییزه و ترویج کشاورزی نوین فردا ...

اداره ی جهاد کشاورزی شهداد به منظور آموزش کشت پاییزه و ترویج کشاورزی نوین و رسیدن به بهره وری مناسب فردا رأس ساعت 10 صبح در محل سالن نمازخانه ی آموزش و پرورش شهداد یک دوره ی آموزشی برگزار خواهد نمود .بدین طریق  از تمامی کشاورزان محترم و علاقمندان به این مبحث برای شرکت در این دوره دعوت به عمل می آورد.


«روابط عمومی اداره ی جهاد کشاورزی شهداد»


برچسب‌ها:

بحث خرد مالکی در شهداد مستلزم کنکاش و بررسی بسیار!!!
۱۳٩۳/۸/٢٤ ساعت ٧:٢٠ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

این مقوله مستلزم کنکاش و بررسی های همه جانبه در حوزه علوم اجتماعی و کشاورزی می باشد.


حال به مزایا و معایب خرده مالکی می پردازیم:

مزایا:

رسیدن سهم به افراد بیشتر . یا به عبارتی مالک شدن تعداد افراد بیشتر. که هر فرد می تواند به این وسیله پشتوانه ای برای آینده خود و خانواده خود داشته باشد.

معایب:

1- تبدیل شدن زمینهای بزرگ به زمینهای کوچک و پائین آمدن بهره وری

2- تنوع در کشت محصولات زراعی و به دلیل خرد شدن زمینهای بزرگتر و در امتداد آن افزایش جاده های بین زمین ها ؛ افزایش بیماری ها و آفتهای گیاهی

3- هرز رفتن آب های ارزشمند بین جوی های متعدد و زمینهای تقسیم شده

4- هدر رفتن نیروی انسانی به خاطر کار در زمینهای کوچک و کم بازده

5- قابل استفاده نبودن وسایل مکانیزه در بین مزارع و باغات کوچک

6- رها شدن بعضی از زمینها توسط کسانی که برای آنان توجیه اقتصادی ندارد

7- تبدیل شدن زمینهای مستعد کشاورزی به مناطق مسکونی و کشانده شدن آبها به طرف زمینهای غیر حاصلخیز

8- بدون بازده بودن زمینهای کوچک و به خصوص باغات که به جراُت می توان گفت اکنون در شهر ما باغی با توجیه اقتصادی وجود ندارد و دیگر درآمدزا نیست.

علل بوجود آمدن خرده مالکی

1-میراث: ارثیه رسیدن املاک توسط گذشتگان به فرزندان خود باعث تقسیم اراضی به شکل وسیعی گردیده است

2-مهریه: قرار دادن املاک و آبهای کشاورزی در مهریه و قباله عروسان توسط خانواده دامادها

3- وقف: بعضی از افراد با وقف به امور خیریه سهی از زمین خود باعث تجزیه زمینها می شوند که به خاطر مسائل شرعی هیچ گاه دیگه نمیشود راهی برای درست کردن مسئله پیدا کرد.

4-تغییر کاربری: از مزروعی به مسکونی نیز از عوامل شکل گیری خرد شدن زمینهای بزرگ است.

راههای جلوگیری از خرده مالکی:

آیا واقعا می شود جلوی خرد شدن زمینهای کشاورزی را گرفت و یا آنها را باز یکپارچه تر کرد؟

مسلماﱟ راهکارهای مختلفی وجود دارد که این کار را امکانپذیر می سازد. اگر چه این امر به همت مسئولین امر نیاز دارد و در صورت تدوین قوانین مدون و اصولی می توان به خوبی از عهده این کار بر آمد.

از راه کارهای عملی آن

1- تشکیل تعاونی های مستقل محلی و خانوادگی.

2- حصار کشی قطعات زمینهای بزرگ و مستعد و جلوگیری از دخالت عوامل تجزیه زا که به آن اشاره شد

3- تعویض زمین بین نزدیکان: زمینهای کوچک را به زمینهای بزرگتر تبدیل کرد و ارزش آن را به آیندگان گوشزد نمود و جلوی تخریب هر چه بیشتر آنرا گرفت.

همشهریان این مسئله بسیار مهم است لطفا" بنده رو در بیان حل این مشکل همراهی فرمایید!!!.


برچسب‌ها:

بخش شهداد پتانسیل اجرای طرح *گردشگری کشاورزی* را دارد!!!
۱۳٩۳/۸/٢٢ ساعت ۱٠:۱۳ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

نگاه استاندار کرمان امروز در این منطقه نشانه توجه و اهمیت مدیریت استان به مناطق گردشگری و کویر شهداد و نگاه توسعه ای است حال ما باید در این زمینه چگونه فعالیت انجام دهیم و از فرصت ها بهره کافی را ببریم؟؟!!!

بخش شهداد پتانسیل های مناسبی برای اجرا طرح گردشگری کشاورزی دارد که با استفاده از آنها می تواند درآمدی مکمل برای کشاورزان ایجاد کرد. فراهم آوردن شرایط و الزامات طرح گردشگری کشاورزی می توان برای کشاورزان درآمد مکمل ایجاد کرد. حضور مردم در عرصه های طبیعی و باغات و پرداخت هزینه برای بازدید از روند تولیدات در زمینه های مختلف کشاورز را به قوبل گردشگری کشاورزی ترغیب خواهد کرد.

تجربه دوشیدن شیر، میوه چینی، حضور در جالیزها(برداشت خربزه تکابی)، استفاده از ادوات کشاورزی، جشنواره یا جشن برداشت سیر، صید تفریحی ماهی از استخرهای پرورش ماهی فعال در شهداد و .... از جمله برنامه های قابل اجرا در بحث گردشگری کشاورزی با ارتباط بین تورهای گردشگری و کشاورزان پیشرو در استان است.

برای رسیدن به گردشگری کشاورزی با برنامه ریزی مناسب و مدون باید برنامه هایی در جهت آشتی کشاورزان و گردشگران داشته باشیم، در این راستا جشنواره هایی برای شناساندن استعدادهای کشاورزی بخش و قابلیت های گردشگری ؛ امیدواریم از سوی مسئولین تدارک دیده شود.

باید به شکرانه این نعمت خداوند(خاص بودن منطقه از همه لحاظ) استفاده بهینه، معرفی درست و زمینه برای حضور هرچه بیشتر مردم و گردشگران در این منطقه فراهم شود.گز خبیصی (تکابی) را به چه قیمتی برداشت میکنیم!!!
۱۳٩۳/۸/٢۱ ساعت ٧:٤٧ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

شیرابه (مان) مترشحه از ساقه های جوان درختچه گز که اصطلاحاگز انگبین نامیده می شودازمعروفیت خاصی برخوردارو از دیر باز نقش مهمی در اقتصاد خانوارهای محلی که از درآمد پایینی نیز برخوردار می باشند داشته است. گزانگبین که دربین مردم به ویژه افراد مسن تر بعنوان گز خبیصی (گز شهداد) معروف است یکی ازمهمترین پتانسیل های اقتصادی این عرصه ها می باشد.

امروز که جهت مسئله ای به منطقه روستای حجت آباد و شورآباد رفته بودم از نزدیک شاهد برداشت این محصول منحصر بفرد بودم که از نوع برداشت تعدادی از عزیزان روستا بسیار متاثر شدم!!!. اول از نوع برداشت این محصول که اصلا" بهداشتی نبود و نیاز هست دوره آموزش برداشت مناسب به این عزیزان از سوی مرکز بهداشت و جهادکشاورزی برگزار شود و کشاورزان و عزیزانی که به دنبال برداشت هستند به بهترین روش این عمل را انجام دهند و مسئله دوم این موضوع بود که آنها با شکستن سرشاخه ها و شاخه های دارای گز مبادرت به برداشت میکردند که بسیار جای نگرانی برای ادامه زندگی درختان گز هست و امیدواریم مسئولین مربوطه اقدامات لازم را در این زمینه انجام دهند. در ادامه تصاویری از شاخه های شکسته و محصول گز بر روی شاخه ها قرار داده شد.{ در همین مدت کوتاه که در منطقه بودم سعی کردیم با اتفاق دوستان روش مناسب برداشت را به عزیزان اموزش دهیم، اما این امر نیازمند آموزش همگانی و بیشتر هست}.

اطلاعات بیشتر از گز خبیص : http://saeedshahdady.persianblog.ir/post/61/


برچسب‌ها:

ضرورت توجه بیشتر به مسئله مهم کشاورزی در شهداد!!!
۱۳٩۳/۸/٢٠ ساعت ٧:۱٩ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

راه اندازی رشته‌ کشاورزی در شهداد برای رفع مشکلات {کشاورزان+دانش آموزان و...} شهداد ضرورت دارد!!!.

مقدمات شکل­ گیری دانشکده کشاورزی با صدور موافقت اصولی آموزشکده کشاورزی باید فراهم شود و پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی و کاشناسی به لحاظ قابلیت های بالقوه این منطقه جزء ضروریات به نظر میرسد.

توجه به اینکه رشته علوم تجربی در دوران متوسطه در شهداد وجود دارد و هرساله تعداد زیادی از همشهریان جهت ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه خصوصا" رشته­ کشاورزی به خارج از شهر و حتی استان میروند و لزوما نیاز به تربیت متخصصین جوان این منطقه در این زمینه دیده می­ شود، لذا این عزیزان بعد از فراغت از تحصیل شاید تعداد کمی از انها به منطقه شهداد باز میگردند و از نعمت علمی که بدست آورند تعداد زیادی از عزیزان کشاورز و علاقه مند به بحث کشاورزی بهره ای نمیبرند!.

با توجه به وجود دانش آموزان مستعد و با انگیزه و اساتید برجسته کشوری که در دانشکده های کشاورزی کشور سایرین بهره میبرند، ظرفیت بسیار خوبی را نمایان میسازد که باید دانشکده و یا رشته کشاورزی ایجاد گردد که با  برنامه­ ریزی و ایجاد شرایط تحقیقاتی و پژوهشی مناسب از این ظرفیت به بهترین شکل استفاده ببریم.

البته در گذشته برنامه هایی جهت راه اندازی واحدی از دانشکده کشاورزی دانشگاه باهنر تحت عنوان رشته بیابان زدایی بود که موضوع حق مسلم فراموش شد و امیدواریم با پیگیری بخشدار محترم این مهم محقق گردد.

در مورد دانشگاه پیام نور و وجود رشته ­های شاخه نظری در این دانشگاه امکان دریافت مجوز در حداقل یک رشته کشاورزی در منطقه ضروری به نظر می­رسد و امیدواریم ریاست محترم این دانشگاه نیز به دنبال این مهم باشند که ما در شهداد مزرعه رشیدفرخی با بزرگترین طرح آبیاری جنوبشرق کشور را داریم. و محصولاتی از کشاورزی ازجمله سیر، مرکبات خرما و زراعت علوفه ­ای (یونجه) که در دو اقلیم سرد و گرم محصولات با کیفیت و با ارزشی سالانه تولید و روانه بازار میگردد.

 نقش آگاهی و آموزش به دانشجویان رشته کشاورزی در توسعه این مبحث مهم در منطقه وسیع و مناسب کشت شهداد ضروری به نظر میرسد. کمبود دانش و مهارت برای مدیریت مزارع یکی از موانع برای شروع کشاورزی مدرن می باشد. میزان تحصیلات، رعایت اصول بهداشتی، نگرش مثبت به محیط زیست به همراه ایجاد انگیزه در دانش آموزان و کشاورزان میتواند آینده کشاورزی شهرمان را رقم بزند!!!. با توجه به فقر اطلاعاتی موجود در زمینه کشاورزی مدرن میان کشاورزان و علاقه مندان بحث کشاورزی، در این منطقه دانشگاه میتواند با آموزش دانشجویان رشته کشاورزی و برگزاری کارگاههای آموزشی مرتبط با دانشگاه و انجام تحقیقات و امورات پژوهشی تاثیرگذار در شهداد به توسعه کشاورزی شهرمان کمک شایان ذکری نماید.

حوزه کشاورزی شهر ما دارای پتانسیل و ظرفیت‌های بالایی است اما متأسفانه میزان بهره‌وری پایین است و برای حل این مسأله باید مقدمات و برنامه‌‌ریزی‌های لازم برای مکانیزه شدن کشاورزی و حرکت به سوی تولید محصولات ارگانیک، آبیاری تحت فشار، آسیب‌شناسی در کاشت، داشت، برداشت  که همه موارد گفته شده در گرو آموزش مناسب به علاقه مندان به این مبحث در نتیجه رسیدن به هزینه تولید پایین و بهره‌وری لازم به وجود خواهد آورد که سود این موضوع نصیب مردم همین منطقه خواهد بود و جلوی مهاجرت روستاییان و شهرنشینان به مرکز استان گرفته خواهدشد!. توسعه برنامه های آموزش دانشگاهی به منظور توسعه پایدار کشاورزی یک امر ضروری و اجتناب ناپذیر است.یه ایده ی جذاب برای طراحان فضای سبز!!!
۱۳٩۳/۸/٢٠ ساعت ٢:۳٠ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )


برچسب‌ها:

ضرورت توجه به به افزایش سطح زیر کشت گیاهان دارویی در منطقه!!!
۱۳٩۳/۸/۱۸ ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

باتشکر از آقای مهدی کدخدایی از بابت پیشنهاد موضوع مطرح شده

از مشخصات این گیاه می توان به نام علمی ( Hibiscus Sabdariffa) از خانواده مالواسه (Malvaceae)، گیاهی یکساله، شاخه دار، به ارتفاع حدود ۶۴ تا ۴۲۹ سانتی متری آن، رنگ سبز تیره متمایل به قرمز، برگ های متناوب ، رگبرگ های پنجه ای و برگ ها دارای ۷ -۳ لوب و حاشیه برگ ها دندانه ای ، بدون کرک و دم برگ بلند یا کوتاه آن اشاره کرد 

نبود اطلاعات کامل در مورد (اطلاعات ترویجی) کشت، داشت و برداشت و همچنین انجام نگرفت آزمایشی در مورد صرفه اقتصادی این محصول و نبود کارگاه های فرآوری و نبود حمایت های لازم از تولیدکنندگان این محصول گیاهی باعث کم رونق شدن و پایین بودن انگیزه کشاورزان برای کشت آن است. اگر کارگاه فرآوری چای ترش فعال شود کشاورزان می توانند در ایام فراغت در این کارگاه ها مشغول به کار باشند و به رشد چرخه اقتصادی کمک کنند. (عطاری ها می توانند به صورت عمده خرید و نحوه استفاده از آنرا ترویج و زمبنه را برای صادر به خارج شهداد مناسب کنند).

سطح زیر کشت چای ترش در شهرستان نیکشهر در هر هکتار ۶۰۰ کیلو محصول برداشت می شود که ما میتوانیم با توجه به تجارب و استفاده از کشاورزی مدرن این میزان را در منطقه شهداد افزایش داده از حالت کشت این گیاه که بیشتر جنبه زینتی دارد خارج شود و جنبه فروش و اقتصادی آن را نمایان کرد

این گیاه در ایران می تواند بعنوان یک محصول جدید مطرح باشد. در زراعت هر گیاه دارویی، استفاده از حداکثر ظرفیت محیط و تعیین مناسب ترین شرایط رشد، در راستای افزایش عملکرد و حداکثر رسانیدن بهره وری، امری مهم و مد نظر مدیریت زراعی می باشد.

در ادامه توضیحات اکولوژی این گیاه ارزشمند قرار داده شد:عملیات باغبانی در اواخر پاییز و زمستان برای باغ های شهداد لازم است!
۱۳٩۳/۸/۱٦ ساعت ٦:۳٤ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

کنترل آفات و بیماریها

در فصل زمستان عملیات مبارزه غیر شیمیایی علیه فرم زمستان گذران آفات انجام می گیرد. از این عملیات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ـ حذف شاخه های خشک و بیمار

ـ کمک در ایجاد یخ آب زمستانی (جاری کردن آب پای درختان هنگام شب در دمای سرد که باعث یخ بستن آب می شود). به منظور کارآمد کردن یخ آب زمستانی،  ابتدا عملیات کندوکوب در پای درختان و هوادهی ریشه ها انجام می گیرد . این عملیات به از بین بردن لارو و شفیره و یا حشره کامل برخی از آفات که در داخل خاک وجود دارند کمک می نماید.

ـ جمع آوری بقایای گیاهی و بوته های آلوده برای جلوگیری از انتشار آفت و بیماری. در صورت لزوم مبارزه شیمیایی علیه انواع کنه ها و شپشکها صورت می گیرد.

- جمع آوری برگهای خزان شده بین شاخه ها و پای درختان و دفن آنها.

زیر و رو کردن و کوددهی خاک

این عمل در پارکها و خیابانها جهت اصلاح خاک و زهکشی آن صورت می گیرد. به این صورت که با بیل خاک را برمی گردانند و پس از هوادهی ، کود دامی پوسیده به خاک اضافه کرده و سطح خاک را صاف می کنند. فصل مناسب این کار اواخر پاییز و اوایل زمستان می باشد.


برچسب‌ها:

درختچه مورد (مورت یا موتر)!!!
۱۳٩۳/۸/۱٦ ساعت ۳:٤٩ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

درختچه ای که در محرم بیشتر در شهداد نمود پیدا میکند و استفاده میشود ، اما میتوان با توجه به شرایط مناسب آب و هوایی و امکان تکثیر اقدام به تکثیر بیشتر استفاده از آن برای فعالیت های اقتصادی نمود.

نام علمی :  Myrtus communis
خانواده :  Myrtaceae
نام انگلیسی :  Common Myrtle

مورفولوژی 
این درختچه همیشه سبز را به خاطر گلها، میوه‌ها و شاخ و برگ معطر آن پرورش می‌دهند. گلهای معطر سفیدرنگ آن اواسط بهار تا اوایل تابستان ظاهر می‌شوند و بعد به سته‌های ارغوانی ـ سیاه رنگ تبدیل می‌شوند. پوست ساقه آن نیز معطر است. حداکثر بلندی و گستردگی آن 3 متر می‌باشد

نیازها 
نیاز به آفتاب کامل و خاک حاصلخیز با زهکشی خوب دارد. به سرما نیمه مقاوم است و تا دمای 5 ـ درجه سانتیگراد را تحمل می‌کند. در مناطق سردسیر باید آن را در ضلع جنوبی یا غربی دیوار کاشت. شرایط گرم و خشک را تحمل می‌کند. این درختچه در جنگلها و زمینهای بایری که در آن درختچه‌های کوچک روئیده‌اند و همچنین در بین درختان زیتون و دامنه‌های کم درخت کوهستانی می‌روید.

کاربرد
از آنجائیکه درختچه‌ای با شاخ و برگ متراکم و هرس‌پذیر است برای ایجاد پرچین مناسب می‌باشد و به عنوان درختچه زینتی در حاشیه ها و یا سطح چمن‌ها کاشته می‌شود.

ازدیاد 
1ـ گرفتن قلمه چوب نرم از شاخه‌هایی که چوب آنها کمی سخت شده است. این قلمه ها را درگلخانه ریشه دار می‌کنند. بکار بردن اسید ایندول بوتیریک ممکن است به ریشه زایی کمک کند.
2ـ کاشت بذر در پاییز در دمای 21ـ 16 درجه سانتیگراد. پوسته سخت بذر را باید قبل از کاشت با اسید سولفوریک غلیظ از بین برد.

منابع:

http://en.wikipedia.org/

http://www.swinesmeadowfarmnursery.co.uk/


برچسب‌ها:

ﺍﺣﺪﺍﺙ ﺍﺳﺘﺨﺮ ﮊﺋﻮﻣﻤﺒﺮﺍﻥ راهکاری مناسب برای جلوگیری از هدر رفت آب کشاورزی در شهداد
۱۳٩۳/۸/۱ ساعت ۱:٤٢ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

 

ﺑﻄﻮﺭ ﮐﻠﯽ ﻋﻤﻠﯿﺎﺕ ﺧﺎﮐﯽ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﺣﺪﺍﺙ ﺍﺳﺘﺨﺮ ﻫﺎﯼ ﮊﺋﻮﻣﻤﺒﺮﺍﻥ ﺑﺎ ﺑﺴﺘﺮ ﺧﺎﮐﯽ ﻋﺒﺎﺭﺗﻨﺪ ﺍﺯ :
ﺍﻟﻒ) ﮔﻮﺩ ﺑﺮﺩﺍﺭﯼ ﺑﺎ ﺩﯾﻮﺍﺭﻩ ﺷﯿﺐ ﺩﺍﺭ
ﺏ) ﺧﺎﮐﺮﯾﺰﯼ ﺑﻪ ﺷﮑﻞ ﺫﻭﺯﻧﻘﻪ
ﭖ) ﮐﻮﺑﺶ ﺧﺎﮎ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﭘﺎﯾﯿﻦ ﺑﻮﺩﻥ ﺗﺮﺍﮐﻢ ﺩﺭ ﮐﻒ ﻭ ﺩﯾﻮﺍﺭﻩ ﻫﺎ
ﺕ) ﺣﻔﺮ ﺗﺮﺍﻧﺸﻪ ﺩﻭﺭ ﺍﺳﺘﺨﺮ ﺑﺮﺍﯼ ﻣﻬﺎﺭ ﮐﺮﺩﻥ ﻭﺭﻕ ﮊﺋﻮﻣﻤﺒﺮﺍﻥ
ﺙ) ﺣﻔﺮ ﮐﺎﻧﺎﻝ ﻟﻮﻟﻪ ﺧﺮﻭﺟﯽ ﺩﺭ ﮐﻒ ﻭ ﯾﺎ ﺩﯾﻮﺍﺭﻩ ﺍﺳﺘﺨﺮ
ﺝ ) ﻣﺸﺨﺺ ﮐﺮﺩﻥ ﻭ ﻧﺼﺐ ﻟﻮﻟﻪ ﺟﻬﺖ ﺳﺮﺭﯾﺰ ﺩﺭ ﺻﻮﺭﺕ ﻧﯿﺎﺯ
ﭺ ) ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﺧﺎﮎ ﺑﺮﺩﺍﺷﺘﻪ ﺷﺪﻩ ﺑﻪ ﻧﻘﺎﻁ ﺩﯾﮕﺮ
ﺑﻬﺘﺮﯾﻦ ﺣﺎﻟﺖ ﺑﺮﺍﯼ ﺍﺣﺪﺍﺙ ﺍﺳﺘﺨﺮ ﻫﺎﯼ ﮊﺋﻮﻣﻤﺒﺮﺍﻥ، ﺣﺎﻟﺘﯽ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺨﺸﯽ ﺍﺯ ﺍﺭﺗﻔﺎﻉ ﺍﺳﺘﺨﺮ ﺩﺍﺧﻞ ﺯﻣﯿﻦ ﺑﻮﺩﻩ ﻭ ﺑﺨﺸﯽ ﺑﺼﻮﺭﺕ ﺧﺎﮐﺮﯾﺰ ﺩﺭ ﺍﻃﺮﺍﻑ ﺁﻥ ﺍﺟﺮﺍ ﺷﻮﺩ .
ﺍﯾﻦ ﺣﺎﻟﺖ ﺑﺎﻋﺚ ﮐﺎﻫﺶ ﻫﺰﯾﻨﻪ ﻫﺎ (ﺍﻧﺘﻘﺎﻝ ﺧﺎﮎ) ﻧﯿﺰ ﺧﻮﺍﻫﺪ ﺷﺪ .
ﺑﺮﺍﯼ ﺍﺟﺮﺍﯼ ﺍﺳﺘﺨﺮﻫﺎﯼ ﺗﻔﺮﯾﺤﯽ ﺍﺯ ﻭﺭﻗﻬﺎﯼ ﮊﺋﻮﻣﻤﺒﺮﺍﻥ ﺑﻪ ﺭﻧﮓ ﺁﺑﯽ ﻭ ﺳﺒﺰ ﺍﺳﺘﻔﺎﺩﻩ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ . ﺍﺟﺮﺍﯼ ﺍﯾﻦ ﺍﺳﺘﺨﺮﻫﺎ ﺑﺪﻟﯿﻞ ﺍﻧﻌﻄﺎﻑ ﭘﺬﯾﺮ ﺑﻮﺩﻥ ﺍﯾﻦ ﻭﺭﻗﻬﺎ ﻭ ﺷﮑﻞ ﭘﺬﯾﺮ ﺑﻮﺩﻥ ﺁﻧﻬﺎ ﻣﻄﺎﺑﻖ ﺑﺎ ﻃﺮﺡ ﺍﺳﺘﺨﺮ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺁﺳﺎﻥ ﻭ ﺑﻪ ﺻﺮﻓﻪ ﻣﯽ ﺑﺎﺷﺪ

مزایای پوشش ژئوممبران نسبت به دیگر انواع پوشش های استخر آب

 • کاهش هزینه های اجرای استخر ژئوممبران نسبت به سایر پوشش های آببند
 • زمان بسیار کمتر احداث استخر ژئوممبران نسبت به استخرهای بتنی، سنگی و …
 • نفوذ ناپذیری بسیار بالای ورق ژئوممبران (تقزیباً نفوذ ناپذیر)
 • نچسبیدن خزه و جلبک به کف استخرهای پلیمری
 • مقاومت بالای ورق ژئوممبران در برابر عوامل محیطی (مانند نور آفتاب، یخ زدگی و …) و بیولوژیکی


برچسب‌ها:

 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.