پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
لوفا یا لیف یا اسکاچ که میتواند منبع درآمد خوبی برای ما باشد!!!
۱۳٩۳/٧/٢٩ ساعت ۸:۳٢ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

نام‌های دیگر آن: قنطریون، لوفای صغیر، کریون، قنطوریون صغیر، قنطوریون دقیق، جنتوره، قنطوریون، سانتوره، کوراق و گل تونکا می‌باشد.

گیاه لوفا یا لیف (loofah"luffa)گیاهی است از تیره کدوییان که در گذشته ی دور و نزدیک در شهداد کشت می شد.ولی امروزه به ورطه فراموشی گراییده و یا بسیار به ندرت در باغچه ها و باغات دیده میشود و در صنایع دستی و بهداشتی و .. استفاده می گردد.
این گیاه رونده بوده و میل به سوی بالا دارد بهتر است در کنار درختان دیوار یا فنس باغات و یا با ایجاد داربست های چوبی یا فلزی مهیا نمود.

  • گیاهشناسی:

گیاه لوفا گیاهی از خانواده Cucurbitaceae با نام علمی Luffa Cylindrica می باشد که به عناوین توری، کشاتاکی و اسفنج گیاهی نیز معروف است گیاهی است بالارونده که معمولا روی داربست گسترده می شود برگ های آن در ابعاد برگ خطمی، گل سرخی بوده و پوشیده از موم می باشد ساقه اصلی آن دراز، گره دار و محل گره ها زاویه دار است. پس از 5 یا 6 ماه که از کاشت آن گذشت گل های درشت و زردرنگی شبیه گل خیار ظاهر می شود میوه آن سبز تیره و خالدار است و مانند دوکی که از قسمت وسط متورم و از دو طرف باریک است. قطر آن 2 تا 3 سانتی متر و طولش 30 تا 100 سانتی متر می باشد. دانه های آن در برخی گونه ها قرمز رنگ و در داخل میوه قراردارد.در ایران زیاد معمول نیست ولی در برخی مناطق کاشته می شود.از این گیاه برای ساخت اسفنج و لیف استفاده می‌شود.

توضیحات بیستر و تصاویر بیشتر در مورد کاربردهای این گیاه ارزشمند در ادامه مطلب:


برچسب‌ها: لوفا, اسکاچ, لیف

کشت سیر در منطقه شهداد همچنان ادامه دارد...
۱۳٩۳/٧/٢٧ ساعت ۳:٥۱ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان گفت به دلیل مرغوبیت محصول سیر شهداد ، عمده تولید منطقه به کشورهای روسیه،اوکراین،گرجستان،و ارمنستان و سایر استانهاصادر میگردد.


به گزارش روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان مهندس بیژن افضلی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان ضمن اعلام این  خبر افزود کشت این محصول  در سطح 250 هکتار از اراضی منطقه شهداد از اواخر شهریور ماه سال جاری  آغاز و تا اواخر مهر ماه ادامه خواهد داشت 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرمان گفت:  پیش بینی میشود از هر هکتار میزان 30 تن سیر تر تولید شود که در مجموع میزان تولید به  6000 تن می رسد.


برچسب‌ها:

اجرای طرح بیابان زدایی در هفت میلیون هکتار از اراضی کشور
۱۳٩۳/٧/٢٦ ساعت ٧:۱٤ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر داد:

اجرای طرح بیابان زدایی در هفت میلیون هکتار از اراضی کشور

معاون وزیر جهاد کشاورزی و رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری گفت: 32 میلیون و 500 هزار هکتار بیابان در کشور وجود دارد که اجرای طرح بیابان زدایی در هفت میلیون هکتار از این اراضی در دستور کار این سازمان قرار دارد.

به گزارش ایرنا، 'خداکرم جلالی' در بازدید از منطقه جنگل کاری گندم ریز دشتستان، افزود:یک درصد از خشکی های جهان و 2،2 درصد از بیابان های جهان در ایران قرار دارد.

وی اضافه کرد: برای جلوگیری از فرسایش خاک، کانون های بحرانی بیابان زا شناسایی شده که 1.5 میلیون هکتار از این کانون ها برای مقابله با حرکت شن های روان و تخریب زمین های حاصلخیز در اولویت کاری هستند.

جلالی با اشاره به مشکل پدیده گرد و غبار در سطح کشور، اظهار کرد: با این پدیده که 90 درصد آن منشا خارجی و 10 درصد منشا داخلی دارد، باید مقابله کرد.

وی گفت:هم اکنون اجرای پروژه ترسیب کربن در سطح یک میلیون و300 هزار هکتار از اراضی در سطح 18 استان کشور آغاز شده که با کمک دستگاه های اجرایی مرتبط و برنامه ریزی و تامین اعتبار به صورت منسجم و هدفمند انجام می شود.


برچسب‌ها:

برنامه الگوی کشت بر اساس ظرفیت منابع آب و خاک هر منطقه اجرا می شود
۱۳٩۳/٧/٢٦ ساعت ٤:٢٥ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

وزیر جهاد کشاورزی از اجرای الگوی کشت در سال زراعی جدید خبر داد و گفت : در برنامه الگوی کشت با توجه به محدودیت منابع آب، کشت فشرده در شهرک های گلخانه ای پیش بینی شده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر ، محمود حجتی در حاشیه همایش روز جهانی غذا، افزود : کشت سبزی ها از مزارع باز به گلخانه  منتقل می شود که با این روش میزان مصرف آب 90 درصد کاهش می یابد .

وی  با اشاره به اینکه الگوی کشت بر اساس ظرفیت های طبیعی و منابع آب هر دشت تدوین شده است ، افزود : برای ایجاد ارزش افزوده و درآمد بیشتر کشاورزان و مدیریت میزان تولید برنامه الگوی کشت هر منطقه تدوین شده و در حال اجراست .

وی گفت: در برنامه الگوی کشت نوع محصول بر اساس ظرفیت منابع پایه تولید یعنی آب و خاک تعیین می شود.

وزیر جهاد کشاورزی افزود : چنانچه قرار است محصولی تولید و صادر شود باید بیشترین ارز آوری و ارزش افزوده را داشته باشد.

وزیر جهاد کشاورزی همچنین از اختصاص 300 میلیارد تومان یارانه به کارخانه های لبنی خبر داد و گفت : این یارانه در اختیار کارخانه لبنی قرار می گیرد تا به ازای دریافت شیر از دامداران برای هر کیلوگرم شیرخام 140 تومان مابه التفاوت به دامداران پرداخت کنند .

حجتی افزود : این یارانه بزودی در اختیار صنایع لبنی قرار می گیرد.

وی قیمت خرید تضمینی گندم را بر اساس مصوبه دولت در هر کیلوگرم 1155 تومان اعلام کرد و گفت : برنامه خرید تضمینی گندم طبق روال هر سال در مراکز تحویل گندم انجام می شود .

وزیر جهاد کشاورزی افزود: در سال زراعی 94-93  برای تسهیل در خرید گندم مراکز خرید و تحویل با گستردگی خوبی آماده خواهد داشت.

حجتی درباره تصمیم گیری نهایی درباره تولید فرآورده خمیر گوشت مرغ گفت:بر اساس تصمیمات جلسه مشترک وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و سازمان ملی استاندارد خمیر گوشت مرغ با نظارت سازمان دامپزشکی و بر اساس استانداردهای بهداشتی و صنعتی تولید می شود.

وی افزود: مواد خام خمیر گوشت مرغ پس از تایید سازمان دامپزشکی و استاندارد بهداشتی در کارخانه های فرآوری با نظارت کارشناسان دامپزشکی فراوری ، بسته بندی و توزیع می شود.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ناهماهنگی سازمان های نظارتی علت اصلی بروز مشکل  در روند خمیر گوشت مرغ بوده است.

حجتی افزود:‌این فرآورده در شرایط کاملا بهداشتی بر اساس استانداردهای بهداشتی تولید و عرضه خواهد شد.

سال زراعی از مهر آغاز می شود.


برچسب‌ها:

پیشرفت سرشماری کشاورزی در شهداد!!!
۱۳٩۳/٧/۱۸ ساعت ٤:۱۳ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

با توجه به اطلاعات کسب شده از گروه سرشماری حاضر در شهداد که در مهر و آبان سال جاری به مدت 44 روز سرشماری عمومی کشاورزی به طور همزمان در سراسر کشور برگزار شده و در شهداد هم  حال انجام است....

اما... بسیاری از همشهریان از این گروه خبری ندارند و به منازل و زمین های کشاورزی آن ها رسیدگی نشده!!!. براساس اطلاع از یکی از دوستان سرشمار ؛ شهداد به 441 بلوک در ابتدای طرح تقسیم بندی شده بود که با 3 مامور در شهر شهداد کار انجام پذیرفت و هر مامور 147 بلوک را باید بررسی نماید و کار در شهر شهدا به اتمام رسیده و فقط 20 اشتباه داشتیم که نیاز به بررسی مجدد در موارد اشتباه هست... اما... با توجه به شناخت و پیگیری های اینجانب از منطقه و کم کیف کار صورت گرفته به نظر میرسد کار آنچنانی در این زمینه صورت نپذیرفته و اطلاعات بسیار ناچیز می باشند و در بسیاری خانه ها و بعضی محلات سرشماران حضور نیافتند....

بر طبق اطلاعات بدست آمده : تا امروز مورخه 93/07/19 سرشماری کشاورزی در شهر شهداد به پایان رسیده و از امروز کار در 54 روستا ادامه می یابد و از مجموعه روستاهای تکاب فقط 6 محل بررسی شده و مابقی در روزهای آینده سرشماری خواهند شد...

در این مورد در روزهای آینده با ما همراه باشید....


برچسب‌ها:

تمهیدات مجلس شورای اسلامی برای حمایت از بخش کشاورزی در بودجه سال آینده کشور
۱۳٩۳/٧/۱٦ ساعت ۱٠:۱٧ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه قطعاً دولت باید برای حمایت از کشاورزان و اقتصاد روستا گام دقیق‌تری را در بودجه سال 94 بردارد، افزود: به طور حتم در حوزه اقتصاد روستا و بخش کشاورزی نیازمند تصمیم ملی هستیم که باید در این حوزه مطالعات مربوطه انجام شود.

 به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،‌ دکتر علی لاریجانی امروز دوشنبه در مراسم گرامیداشت روز ملی دامپزشکی با تاکید بر اینکه متولیان مربوطه باید در زمینه واردات محصولات دامی دقت زیادی داشته باشند، گفت: قطعاً باید در زمینه واردات اینگونه محصولات سخت‌گیری کنیم، زیرا یک دوره‌ای به این امور بی‌توجهی شد و مشکلاتی را برای کشور ایجاد کرد. به طور مثال واردات دام زنده از همسایگان شرقی موجب بروز بیماری تب برفکی شد که این موضوع ضررهای عمده‌ای را به دامداران داخلی وارد کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در سطح ملی باید به توسعه روستاها و چرخه مطلوب اقتصاد کشاورزی بپردازیم، تصریح کرد: قطعاً باید به کشاورزان و دامداران تسهیلات بانکی داده شود، زیرا وقتی شرایط رانتی در کشور وجود داشته باشد، این افراد رغبتی برای کار پیدا نمی‌کنند.

لاریجانی ادامه داد: قطعاً دولت باید برای حمایت از کشاورزان و اقتصاد روستا گام دقیق‌تری را در بودجه سال 94 بردارد. از طرف دیگر به طور حتم در حوزه اقتصاد روستا و بخش کشاورزی نیازمند تصمیم ملی هستیم که باید در این حوزه مطالعات مربوطه انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه مجلس شورای اسلامی در بودجه سال آینده کشور تمهیدات مناسبی را برای حمایت از بخش کشاورزی و دامپروری اندیشیده است، تصریح کرد: دولت هم باید اعتبارات مناسبی را در لایحه مذکور برای حمایت این بخش در نظر بگیرد.

توضیحات بیشتر در ادامه مطلب:


برچسب‌ها:

راهنمای تصویری کمبود عناصر غذایی در گیاهان
۱۳٩۳/٧/۱٥ ساعت ٧:٤۱ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

البته تصویر بالا براساس دستور عملی کلی هست و هر کدام از موارد و علائم کمبود می تواند در اثر وجود بیماری، آفت و یا ویروس باشد که نیاز به تشخیص کارشناس کشاورزی(گیاه پزشک) می باشد/.


برچسب‌ها:

یک مرکز تشخیص و آزمایشگاهی دامپزشکی و یا یک دامپزشک دائم در شهداد ضروری است!
۱۳٩۳/٧/۱۳ ساعت ۱٢:٥۱ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

 

با توجه به وجود ارتباط جاده ای بین شهداد-نهبندان تعدادی از همشهریان اقدام به خرید دام زنده از استان همجوار نموده اند که :  عدم وجود ضوابط بهداشتی دقیق در آن سوی مرز و احتمال سرایت بیماری از طریق ورود دام ،وجود یک مرکز تشخیص و آزمایشگاهی مرزی دامپزشکی را که بتواند واکنش سریع داشته و بموقع ، دقیق و در اسرع وقت ، عوامل بیماری بخصوص بیماریهای قابل انتقال بین انسان و دام را شناسایی کند، ضروری می دانیم و باید گفت : تشخیص دقیق،درست و سریع نقش حیاتی و استراتژیکی در کنترل بروز و شیوع بیماری دارد و می تواند بسیار موثر در حفظ سلامت افراد جامعه باشد.

اگر دامپزشک در شهر شهداد حضور داشت و به صورت سیار در بازه های زمانی کوتاه مدت در روستاها به معاینه و بررسی سلامت و یا وجود بیماری در انواع دام سبک و سنگین می پرداخت دامدار زیر بار هزینه های ناشی از بعد مسافت تا رساندن دام خود به  اولین مرکز درمانی دام و طیور و  یا هزینه های تلفات ناشی از عدم درمان به موقع نمی رفت،  لذا از رئیس جهاد کشاورزی در خواست می گردد با توجه به نیاز فوری و ضروری مورد اشاره شده اقدامات لازم را معمول نمایند/.

ضرورت تقویت بخش آموزش و اجرا در حوزه دامپزشکی در منطقه شهداد دیده میشود تا دامداران باید در اطلاع مسائل روز دام (همچون بیماری های شیوع یافته و راه های پیشگیری و انتقال توسط مروجین) قرار گیرند.

همچنین نقش دامپزشکی را در تامین سلامت و امنیت غذایی مصرف کنندگان غیرقابل انکار ،حساس و حیاتی ارزیابی میکنیم و با توجه به خطر ابتلاء به بیماریهای مشترک ، سختی شرایط کار ،گستردگی فعالیت های دامپزشکی در راستای حفظ و حراست از سرمایه های دامی منطقه و کشور و ارتقاء سطح بهداشت عمومی جامعه بسیار زیاد میدانیم و روز دامپزشکی رو به این عزیزان تبریک عرض میکنیم/.


برچسب‌ها:

اطلاعات اشتباه برابر است با محرومیت ده ساله ی یک منطقه از حقوق قانونی خود!!!
۱۳٩۳/٧/۱٠ ساعت ٧:٥٦ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

فرماندار کرمان در جمع ماموران سرشماری کشاورزی که در محل فرمانداری گردهم آمده بودند، اظهار کرد: ماموران باید دقت و اخلاق را سرلوحه کار خود قرار دهند، زیرا ورود اطلاعات اشتباه برای مدت ده سال افراد یک منطقه را از حقوق قانونی خود محروم می کند و این حق‌الناس است!.

وی افزود: گشاده‌رویی ، متانت ، خوش‌اخلاقی و صبر داشتن حین انجام سرشماری برای ماموران واجب است!.

فرماندار کرمان تاکید کرد : باید به خانوارها این اعتماد را بدهید که اطلاعات آنها کاملاً محرمانه است و در برنامه‌ریزی‌های کشوری برای 10 سال لحاظ می‌شود و هیچ‌ نهاد و مسئولی قصد سو‌ءاستفاده از آمار را ندارد.

توحیدی بیان کرد: ماموران باید از شتاب‌زدگی و یا سستی در جمع‌آوری اطلاعات بپرهیزند.

وی ماموران را به داشتن نظم و پوشش مناسب سفارش کرد و گفت: بی‌نظمی در این امر نه‌ تنها فرد بلکه تمام کشور را دچار مشکل می‌کند.

منبع: پورتال متعلق به فرمانداری کرمان


برچسب‌ها:

خرد مالکی؛ سدی در برابر توسعه کشاورزی در شهداد
۱۳٩۳/٧/٩ ساعت ٧:٤٢ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

کشاورزی شهداد باید به سمت هزینه و فایده برود!

یکی از مشکلات امروز بخش کشاورزی را مباحث مربوط به خرده مالکی میدانیم: با توجه به قانون ارث به طور دائم تقسیمات بیشتری روی زمین‎های کشاورزی انجام شده و به قطعات کوچکتر تبدیل می‌شود که علی‌رغم قانون جلوگیری از خرد شدن اراضی کشاورزی، باز هم شاهد مشکلات متعدد در این مورد هستیم!.


کشت زیر یک هکتار عملا" صرفه اقتصادی ندارد!!!

این اراضی در بهترین حالت، ممکن است به گلخانه تبدیل شوند اما اگر این اتفاق نیفتد، کشت زیر یک هکتار، عملا صرفه اقتصادی ندارد و کشاورز تنها عمر و سرمایه و آب را هدر داده است!.

به نظر می رسد مسئولان امر چه در جهاد کشاورزی و چه در تعاون روستایی باید فکری به حال نظام بهره برداری در زمینه کشاورزی شهداد انجام دهند و اگر نمی توان سیستم یکپارچه سازی اراضی کشاروزی را اجرا کرد، حداقل روشهایی به کار گرفته شود تا از همین اراضی کشاورزی نیز بتوان به صرفه اقتصادی رسید! و امروز لازم است راهکارهای اساسی برای بهبود سیستم بهره برداری از اراضی کشاورزی اندیشیده شود.

همشهریان عزیز و همراهان خوب شهداد کشاورز لطفا" راهکارهای خود را در این زمینه (ساماندهی زمین های خرد)  با ما به اشتراک بگذارید!

لطفا" فعالین مجازی در شهداد نیز با اشتراک این موضوع راهکارها رو جمع آوری کنند و از همه درخواست میشه تا همفکری در این زمینه فراموش نشه.


برچسب‌ها:

در راستای صرفه جویی در مصرف آب، بخش پارک ها و فضای سبز در شهداد چه اقداماتی شده!
۱۳٩۳/٧/٥ ساعت ۳:٥٧ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

سرویس خبر : اداره ی روابط عمومی و اموربین الملل شهرداری کرمان

مدیرعامل سازمان پارک ها و فضای سبز شهرداری کرمان از اجرای بیش از 420 هزار متر مربع سیستم آبیاری قطره ای در شهر کرمان  از ابتدای سال جاری تا کنون خبر داد.

مهندس ایمان سیف الهی ضمن اشاره به مشکل کمبود آب در شهر کرمان، گفت : متاسفانه شهر کرمان به یک منطقه بحرانی تبدیل شده است  که لزم صرفه جویی و مصرف بهینه آب و هم چنین افزایش راندمان آبیاری بیش ار پیش احساس می شود.

وی ادامه داد: در این راستا واحد آبیاری سازمان اقداماتی را در جهت بهینه سازی مصرف آب در جهت آبیاری فضاهای سبز شهری انجام داده است که باعث صرفه جویی 90 درصدی در مصرف آب شده است.

وی ادامه داد: در شش ماه گذشته بیش از 420 هزار متر مربع سیستم آبیاری قطره ای در شهر کرمان انجام شده است.

وی هم چنین  از اصلاح بیش از 30 هزار متر مربع سیستم آبیاری  بارانی و بیش از 12 هزار متر حفاری و لوله گذاری در شهر کرمان در مدت یاد شده خبر داد.

سیف الهی گفت : انجام این اقدامات بیش از 15 میلیارد ریال هزینه در پی داشته است.

.........................................................................................................................................

شهدادکشاورز: با توجه به کمبود آب و  هزینه سنگینی را صرف آب با تانکر جهت آبیاری درختان می کنیم و این روند نیازمند تجدید نظری ویژه است، به همین جهت نیز ضمن ارزیابی و نظرسنجی پیرامون این شکل آبیاری، باید تصمیم جدیدی اعمال شود!.

 استفاده از روش های جدید آبیاری اهمیت بسیار فوق العاده ای با توجه به شرایط آب و هوایی شهداد دارد و در ضمن آن کشت درختانی که نیازمند آبیاری کمتری هستند کمک شایان توجهی به بخش فضای سبز شهداد خواهد داشت.

فضای سبز خود الگویی برای کشاورزان خواهد بود که نوعی ترویجی شیوه های نوین آبیاری بحساب می آید . امیدواریم مجموعه شهرداری شهداد با توجه به ظرفیت های موجود خود هر چه سریعتر اقدام به تغییر در روش های آبیاری نموده و از همه لحاظ این عمل مفید واقع خواهد شد/.


برچسب‌ها:

نقش پشتیبانی و مهندسی جنگ جهاد سازندگی در 8 سال دفاع مقدس
۱۳٩۳/٧/٤ ساعت ٤:٤۳ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

خبرگزاری کشاورزی ایران (ایانا) در گزارش زیر مروری دارد به نقش جهادگران در جنگ و اقدامات آن ها در جبهه های حق علیه باطل که جهادگران افتخاراتی ستودنی رقم زدند و به یادگار گذاشتند:

 

 اقدامات جهاد سازندگی در دوران دفاع مقدس

1- جاده سازی عملیاتی – نفوذی و کوهستانی-ییش از 77325 کیلومتر

2- شن ریزی بیش از 100000 کیلومتر

3-احداث انواع پل (نفررو، بشکه یی، لوله یی، آلمینیومی، قادری، بتنی) 28100 مورد 

4-دژ مستحکم 540 کیلومتر

5-سنگرهای انفرادی و اجتماعی 151281 مورد

 6-سنگرهای خودرو، مهمات، تانک و نفبر 22500 مود

 7-ایجاد مواضع توپخانه – مقرهای توپخانه 664 مورد

 8-احداث بیمارستان و اورژانس صحرایی 520 مورد 

9-ایجاد سد خاکی – اسکله خاکی 1470 مورد 

10-محوطه سازی و ایجاد قرارگاه های تاکتیکی و مقر گردان ه- پادگان ها 370300 متر مربع 

11-ایجاد کانال نفررو 25710 متر

12-ایجاد کانال آب 94732 متر

13-سایت موشکی، سکوی ادوات نظامی و پدافند هوایی 903 مورد

14-احداث باند هلی کوپتر 56 مورد 

15-احداث دکل دیدبانی 44 مورد 

16-حمل و نقل مهمات، آب رسانی، آب پاش جاده یی15000 مورد

17-احداث حسینیه، نمازخانه و ایستگاه صلواتی 15000 مورد 

18-احداث حمام صلواتی 1270 مورد

19-حفر چاه عمیق و نیمه عمیق26 مورد 

20-احداث پاسگاه عملیاتی جهت ایجاد امنیت 15000 مورد 

21-تعمیرات ادوات راه سازی جهاد – سپاه - ارتش 15700 مورد

توضیحات بیشتر از نقش جهاد سازندگی در جنگ در ادامه مطلب:


برچسب‌ها:

سرشماری کشاورزی مبنای برنامه ریزی در ده سال آینده کشور/مأمورین سرشماری در شهداد؟
۱۳٩۳/٧/٤ ساعت ۳:٠۸ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

فرماندارکرمان:بخش عظیمی از اقتصاد کشورما وابسته به کشاورزی است وسرشماری کشاورزی پایه برنامه ریزی های کشور در ده سال آینده خواهدبود.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری کرمان محمدعلی توحیدی در جلسه شورای اداری شهرستان کرمان با بیان این مطلب که سرشماری عمومی کشاورزی همزمان در سراسرکشور از 5 مهر تا 18 آبان اجرا می شودگفت :پایه برنامه ریزی ها آمار است ولازمه برنامه ریزی صحیح ،آمار دقیق است.

فرماندار کرمان با اشاره به اهمیت و نقش کشاورزی در اقتصاد کشور خاطرنشان کرد : کشاورزی ضامن استقلال مملکت است اگر میزان دارایی ها و امکانات خود را در این بخش ندانیم نمی توانیم تصمیمات درستی بگیریم .

وی افزود : مشکلات و مسائلی که در بخش کشاورزی بوجود می آید مستقیما آثارش در زندگی مردم مشاهده می شود .

مدیر اجرای سرشماری شهرستان کرمان ابراز داشت : اقتصاد غالب برخی شهرستانهای استان متکی به کشاورزی است ، یک چهارم باغات کشور در استان کرمان است و در برخی محصولات مانند پسته و خرما ، کرمان رتبه اول یا دوم را دارا است .

وی یادآور شد : کمتر موضوعی است که با فرمان مستقیم ریاست جمهوری همراه باشد و معمولاً دستورات در قالب آیین نامه ها و دستورالعمل ابلاغ می شود لکن در بحث سرشماری کشاورزی به سبب اهمیت بالای آن ، فرمان اجرا و همکاری کلیه دستگاهها و نهادها توسط رئیس جمهور صادر گردید .

مأمورین سرشماری در شهداد از بین افراد بومی انتخاب شدند؟؟؟!!!

..............................................................................................................................................

شهداد کشاورز: امیدواریم از جوانان تحصیلکرده در بخش کشاورزی شهداد نیز در این طرح حداقل برای شناسایی و بررسی منطقه خودشان استفاده گردد و شاهد این نباشیم که از افراد غیر بومی در این منطقه استفاده گردد. لذا میطلبد ریاست محترم اداره جهاد کشاورزی و بخشدار محترم پیشنهاد استفاده از نیروهای بومی را  به اداره مربوطه داده و پیگیر این موضوع به جد باشند...


برچسب‌ها:

برداشت خرما در شهداد ادامه دارد!
۱۳٩۳/٧/۳ ساعت ٩:٥۸ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

برداشت خرما؛ نخلستان‌های مناطق شهداد و اطراف از اوایل شهریورماه سال جاری آغاز شده است.
میانگین تولید محصول خرما در شهداد حدود 5 تن در هکتار و ارقام برداشت شده را «مضافتی»، «پرکو»، «عبدالهی» و «بزمانی» می باشند. در چند روز آینده شروع برداشت <<قصب>>، <<هفتادگزی>> خواهد بود.

با توجه به خشکسالی اخیر اقداماتی همچون طرح‌های تحقیقاتی و ترویجی، برگزاری کلاس‌های آموزشی، تهیه بروشور و ... برای جلوگیری از این عارضه نیاز دیده می شود.

راه اندازی سردخانه مورد نیاز کشاورزان هست تا خرما را بتوانند در خارج از فصل نیز با قیمت مناسب بفروش برسانند!.

استفاده از روش های مکانیزه جهت (داشت، برداشت) و اعتاء تسهیلات در این زمینه با توجه به بلندی و کهنسالی نخیلات لازم و ضروری به نظر میرسد. 

 تغییر در روش آبیاری و همچنین رعایت بهداشت (خروج به موقع ضایعات نخل) ، (اقدامات پیشگرانه از ورود آفات و بیماری ها و کنترل به موقع آفات)  کمک بسیار زیادی در بهبود کیفیت خرما خواهد داشت. 

در ادامه تصاویری از برداشت خرمای بزمانی قرار داده شد:


برچسب‌ها:

« یک انتصاب در سازمان جهادکشاورزی استان کرمان »
۱۳٩۳/٧/۱ ساعت ۸:٠٢ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

  بنا به اعلام روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان کرمان طی حکمی از سوی عباس سعیدی رئیس این سازمان سید منصور افضلی به عنوان معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی این سازمان منصوب گردید.


برچسب‌ها:

 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.