پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
تغذیه نخیلات در مراحل مختلف (پس از برداشت و...)
۱۳٩۳/٦/٢۸ ساعت ۳:٥۳ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

فایل pdf به زبان فارسی برگرفته از خبرنامه ی داخلی انجمن ملی خرمای ایران (شعبه کرمان)


برچسب‌ها:

هر ایرانی سالی نیم کیلو سم می خورد!
۱۳٩۳/٦/٢٥ ساعت ۱۱:۳٢ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

پرستیژ میوه درشت سمی برای مشتری ایرانی

در سرتاسر ایران تنها ١٨ فروشگاه مجاز وجود دارد که محصولات ارگانیک مورد تأیید انجمن ارگانیک ایران را به فروش می‌رسانند. بیشتر این فروشگاه‌ها علاوه بر عرضه محصولات غذایی ارگانیک محصولات غیرارگانیک نیز می‌فروشند. خودشان می‌گویند اگر بنا باشد تنها محصولات ارگانیک بفروشند به‌زودی ورشکست می‌شوند! صاحب یک فروشگاه ارگانیک در سعادت‌آباد تهران به «شهروند» می‌گوید: مشتریان ایرانی تنها به ظاهر مواد غذایی توجه می‌کنند و به هیچ عنوان اطلاعات حرفه‌ای کالا را مطالعه نمی‌کنند. آنها میوه‌ای می‌خواهند که درشت‌تر باشد بدون آن‌که بدانند میوه به زور اوره درشت شده است و سراغ مرغ‌های چاق و چرب را می‌گیرند با این‌که رسانه‌ها مدام اعلام می‌کنند این مرغ‌ها هورمونی هستند. درواقع یک فرهنگ غلط بین ایرانی‌ها جا افتاده است که هرچه کالای خوراکی درشت‌تر باشد نشان‌دهنده تمول و پرستیژ مشتری است!

این فروشنده اضافه می‌کند: میوه‌های ارگانیک به دلیل رشد در شرایط طبیعی اندازه کوچک تری دارند اما طعم و عطر فوق‌العاده خود را حفظ کرده‌اند. مرغ ارگانیک وزنی حدود ١ تا ۵/١ کیلوگرم دارد زیرا پرنده پیش از رسیدن به سن مصرف دارو به کشتارگاه فرستاده شده است و چای ارگانیک به دلیل نداشتن اسانس شیمیایی دیردم است. همین مسائل باعث می‌شود که مشتری ایرانی به محصولات ارگانیک توجه نکند و سلامتی خود را در اولویت آخر قرار دهد.

این در شرایطی است که سیمین خاکپور نماینده یک شرکت بین‌المللی محصولات ارگانیک و ساکن آلمان می‌گوید: بازار محصولات ارگانیک در آلمان رشد قابل توجهی دارد. بیشتر از ۵٠‌درصد مشتریان آلمانی از فروشگاه‌ها سراغ محصولاتی را می‌گیرند که به صورت طبیعی و بدون مواد شیمیایی تولیدشده‌اند. آن‌جا حتی یک دانشجوی فقیر با کمترین میزان درآمد به دنبال خرید میوه‌های ارگانیک است که قیمت بالاتری نسبت به سایر میوه‌ها دارد.

جولان تقلبی‌ها در بازار ارگانیک ایران

صرف‌نظر از فرهنگ ناچیز مشتریان ایرانی درباره محصولات ارگانیک، جولان کالاهای ارگانیک تقلبی در کشور باعث شده است که تولید اینگونه محصولات در کشور از مزیت خارج شود. این حجم از تقلب به اندازه‌ای است که یک کارخانه بسته‌بندی مرغ و ماهی در مشهد برند ارگانیک را برای خود انتخاب کرده و با ظاهری کاملا قانونی اقدام به گران‌فروشی محصولات خود در قالب کالای فراسودمند می‌کرد. علاوه بر این تولیدکنندگان مرغ سبز و مرغ ۴٢ روزه با سوءاستفاده از عنوان ارگانیک محصولات خود را به راحتی و با این عنوان به بازار مصرف وارد می‌کنند. این در شرایطی است که محسن مشکات معاون بهداشتی سازمان دامپزشکی به «شهروند» می‌گوید: مرغ ۴٢ روزه و مرغ سبز درواقع مرغ بدون آنتی‌بیوتیک به شمار می‌آیند اما آنها با معیارهای ارگانیک مطابقت ندارند و هیچ تولیدکننده‌ای مجاز نیست عنوان ارگانیک را روی این محصولات درج کند.

مشکات تأکید می‌کند: هیچ قانون مشخصی برای تولید و نظارت بر بازار ارگانیک ایران وجود ندارد و تاکنون دستوری به این سازمان به‌عنوان متولی نظارت بر بازار گوشت و فرآورده‌های پروتیینی برای نظارت بر کالاهای ارگانیک ابلاغ نشده است.

محمود چاوشی، تولیدکننده مرغ نیز به «شهروند» می‌گوید: هزینه تولید کالاهای ارگانیک به‌طور میانگین ۴٠ تا ۵٠‌درصد بالاتر از تولید معمولی است این در شرایطی است که قوانین مصوب انجمن ارگانیک ایران به تولید‌کننده اجازه می‌دهد محصول خود را تنها با ٣٠‌درصد سود بفروشد. وقتی تولیدکننده‌ای با بی‌کیفیت‌ترین مواد اولیه محصول خود را با ٣٠‌درصد سود می‌فروشد و تولیدکننده ارگانیک هم قرار است با همین میزان سود بفروشد مسلم است که کسی ترغیب به تولید ارگانیک نمی‌شود.

این تولید‌کننده ادامه می‌دهد: علاوه بر این متقلبان بازار ارگانیک به راحتی بی‌کیفیت‌ترین کالای ممکن را به نام ارگانیک و با سود بالا در بازار به فروش می‌رسانند همین مسأله به تنهایی کافی است که تولید ارگانیک واقعی در ایران با چالش بزرگی مواجه شود و توجیه اقتصادی خود را از دست بدهد. به همین دلیل عمده تولیدکنندگان ارگانیک در کشور محصولات خود را با هدف بازارهای صادراتی تولید می‌کنند و نه بازار داخلی. و حالا در شرایطی که استانداردهای تولید مواد غذایی در کشور و قانون‌شکنی‌های آن مدام زیر سوال می‌رود تولید محصولات سالم و فراسودمند نیز به‌دلیل بی‌توجهی مشتریان و فرهنگ پایین مصرف و مشکلات نظارتی به چالش کشیده شده است./

روزنامه شهروند 93/06/25 - مریم شکرانی

مطالب بیشتر در ادامه مطلب:


برچسب‌ها:

دانلود نشریات ترویجی (مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان کرمان)
۱۳٩۳/٦/٢٥ ساعت ۱۱:٠٢ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

دانلود نشریه ترویجی حنا و معرفی انواع ناهنجاری ها در درختان خرمای تکثیر یافته به روش کشت بافت برای دانلود بر روی نام نشریات ترویجی که در قبل اشاره شده کلیک کنید.برنامه کشت محصولات کشاورزی در استان کرمان تدوین شود
۱۳٩۳/٦/٢۳ ساعت ٤:٤٠ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، علیرضا رزم‌حسینی عصر امروز در نشست بررسی مشکلات صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی جنوب استان کرمان در سالن پیامبر اعظم استانداری کرمان، اظهار کرد: برای حل مشکلات مختلفی که در حوزه کشاورزی استان وجود دارد باید از منابع مختلف وزارت جهاد کشاورزی کمک گرفته شود.

وی بیان کرد: استانداری کرمان نیز آمادگی دارد در شرایط نیاز, بخشی از اعتبارات استانی را در اختیار حل مشکلات صندوق توسعه کشاورزی بگذارد.

استاندار کرمان تاکید کرد: در سالی که پیش رو داریم و سال زراعی آینده باید با ارائه مدیریت کشت در کشاورزی استان مشکلات این بخش را مرتفع کرد.

رزم‌حسینی، تصریح کرد: جهاد کشاورزی شمال وجنوب کرمان با کمک کارشناسان خود باید برنامه کشت محصولات کشاورزی را تدوین و به کشاورزان ارائه کنند.

وی افزود: اطلاع نداشتن از آینده کشاورزی استان کرمان می‌تواند به چالشی جدی برای استان تبدیل شود.

استاندار کرمان، اظهار کرد: ارائه الگوی کشت جدا از بحث‌های صرفه‌جویی آب در استان، می‌تواند کشت مناسب را در مناطق مختلف به کشاورزان ارائه کند.

رزم‌حسینی، بیان کرد: با ارائه الگوی مناسب کشت که متناسب با خاک و آب هر منطقه است، به طور قطع از ضرر و زیان کشاورزان جلوگیری می‌شود.

وی بیان کرد: منابع صندوق توسعه حمایت از بخش کشاورزی استان باید با کمک وزارت جهاد کشاورزی رونق بگیرد و استانداری کرمان تلاش دارد در سال آینده منابعی را به این صندوق کمک کند.

استاندار کرمان با تاکید بر نیاز به توسعه مدیریت کاشت، داشت و برداشت در کشاورزی استان، خاطرنشان کرد: جهاد کشاورزی استان کرمان باید اطلاعات کافی از الگوهای کشت در هرمنطقه داشته باشد تا در موقع لزوم در اختیار کشاورزان بگذارد.

...................................................................................................................................

شهدادکشاورز: با توجه به کشت های نامناسب و بی برنامه در منطقه که گاهی باعث بروز خسارات زیادی در زمان فروش میشود و به دلیل حجم بالای محصول و شاید زمان بندی نامناسب خسارات را دوچندان میکند! شاید همین برنامه شناسایی و سرشمار کشاورزی بتواند کمک بزرگی باشد و  در آینده باتقسیم بندی منطقه  باتوجه به شرایط (آب و هوا، خاک و ...) کشاورزی را رونقی دوچندان بخشیم . به یقین وقتی کشاورز از به صرفه بودن کار در زمین اطمینان پیدا کند و بداند در زمان برداشت با ضرر روبه رو نخواهد شد همکاری خود را دوچندان با کارشناسان ادامه میدهد.


برچسب‌ها:

با دقت مطالعه بفرمایید!!!
۱۳٩۳/٦/٢۳ ساعت ٢:٥٠ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

شپشک استرالیایی :

 نام علمیIcerya purchase

تاریخچه: شپشک استرالیایی که اصل آن از کشور استرالیا می‌باشد همراه نهالهای مرکبات از ایتالیا وارد ایران شد. شپشکها معمولاً به برگ، میوه و شاخه های جوان حمله کرده و از شیره گیاهی تغذیه می نمایند. در اثر خسارت شپشک ها، درختان آلوده دچار ریزش برگ و میوه و خشک شدن شاخه های جوان می گردند و پس از مدتی قارچ عامل دوده یا سیاهک روی شاخ و برگ اینگونه درختان مستقر می شود/.

در شهداد ما هم متاسفانه در پی فروش و خرید نهال های آلوده این آفت بسیار خطرناک وارد شده و تا به حال به چهارفرسخ و بخش های دیگر منطقه خسارت وارد کرده که با مشاهده نمونه آفت در شهر شهداد ضرورت توجه دوچندان به این آفت ضروری به نظر میرسد!. نباید اجازه داد تا این میزان کم از آفت در شهر هست گسترش بیشتری پیدا کند! و با روش های مناسب اقدام به کنترل آن نمود!. اگر به این آفت توجه نشود اثرات بسیار بدی بر مرکبات شهداد خواهد گذاشت و به طور قطع دیگر اثری از نام و نشان مرکبات مرغوب شهداد نخواهد بود!.

لازم میبینم تشکر کنم از همشهریان خوب و پیگیر خودم که هیچ چیز از چشمان آنها دور نمی ماند و بلافاصله بعد از مشاهده آفت مشکوک باغ خود بنده و دوستان در جهاد کشاورزی را برای این مهم همراهی میکنند.

در حال حاضر که آفت شپشک استرالیایی در حال آماده شدن برای زمستان گذارانی است و زمستان‌گذرانی آفت به صورت مراحل مختلف سنی روی میزبان‌های مختلف می‌باشد و سن دوم پورگی بیشترین جمعیت زمستان گذران را تشکیل می‌دهد، نوعی مشخص از سم برای آفت مورد نظر مشخص نشده و کنترل شیمیایی برای این آفت موثر نیست!.از مبارزه شیمیایی فقط میتوان در اسفند ماه و در زمان مشاهده پوره های سن پایین همچون سم(دیازینون به نسبت 4 در 1000لیتر آب) استفاده نمود. این میزان سم برای سایر آفات سفارش نمیشود چون ممکن است باعث سوختگی برگ شود.

 در پاسخ به سوال یکی از همشهریان؛ در حال حاضر با مشاهده این آفت بر روی درخت محدود و یا باغچه ای در (حیاط منزل) سطح پایین مشاهده شده چه اقداماتی را باید انجام دهیم؟؟!

گاهی به دلیل وجود کودکان و همچنین افراد بزرگسال در محیط منزل یا به دلیل وجود تعدادی محدودی از گلدان ، استفاده از سموم کاری سخت است که باید همراه با مراقبتهای شدید ایمنی باشد. در چه مواردی از چند روش خانگی می‌توان برای از بین بردن شپشک استفاده کرد که البته این روشها بستگی به شدت حمله آفات و مکان فعالیت آنان دارد به عنوان مثال اگر شپشکها بر روی برگسار گیاه وجود دارند و هنوز جمعیت آنان به شدت زیاد نشده است می‌توان از مخلوط آب گرم و مایع ظرفشویی برای مبارزه با این آفت استفاده کرد. مایع ظرفشویی برای نفوذ کردن در پوشش محافظتی آرد مانند شپشکها و کاهش چسبندگی شپشکها به سطح گیاه استفاده می‌شود.کافی است که دو قاشق چایخوری از مایع ظرفشویی یا شامپو بچه را با یک گالن آب مخلوط کرد و بعد به شکل اسپری بر روی گیاه اسپری کرد و شپشکها را با تکه ای پنبه یا پارچه جمع کرد. برای افزایش اثر مایع ظرفشویی در جدا کردن شپشکها از سطح گیاه می‌توان در ترکیب یاد شده از 2 قاشق چایخوری روغن مایع نیز استفاده کرد.  مخلوط صابون مایع و الکل مورد دیگری است که توصیه می‌شود. نصف لیوان الکل را با یک لیتر صابون مایع مخلوط کنید و این مخلوط بر روی نواحی آلوده اسپری می شود. بعد از گذشت 20 دقیقه گیاه را با آب باید شست. اگر از این ترکیب استفاده می‌شود باید بین دفعات مصرف حدود سه روز فاصله انداخته شود و در زمان استفاده گیاه در معرض نور مستقیم خورشید قرار نداشته باشد. همچنین حتما قبل از مصرف ، محلول را بر روی قسمتی از برگسار گیاه امتحان کنید و مطمئن شوید که این محلول بر روی برگسار اثرات منفی از جمله سوزاندن ان و یا هر آسیب دیگری ندارد و سپس از محلولهای یاد شده استفاده کنید. از برای جداسازی شپشکهایی که در زوایای ناحیه اتصال برگ با ساقه و یا هر ناحیه زاویه دار دیگری به سطح گیاه چسبیده اند می‌توانید از وسیله ‌ای همانند مسواک استفاده کنید. یادآوری می شود که روشهای ذکر شده برای زمانی مناسب است که جمعیت این آفت محدود باشد/.

اقداماتی که مسئولین محترم پیگیری کنند:

1- ادامه مستمر ردیابی آفت در شهرستان شهداد

2- تولید نهال سالم و استفاده آن در باغات شهر و بخش های تابعه

3- آموزش کارشناسان، باغداران و ترویج نکات کلیدی در مورد ردیابی و کنترل آفت

4- اعمال مقررات قرنطینه ای کار آمد

5- برقراری زمینه مناسب برای انجام کنترل بیولوژیک در سطح باغ های خسارت دیده

همچون مورد قابل اشاره:

برگزاری کارگاه آموزشی مبارزه بیولوژیک با شپشک استرالیایی در استان کرمان – شهرستان شهداد!!!

مهار شپشک استرالیایی در باغ های شهر شهداد

جزء روشهایی که تا بحال استفاده شده شامل موارد زیر هست:

هرس کردن قسمتهای داخلی تاج و حذف شاخه های متقاطع، رهاسازی کفشدوزک استرالیایی Rodalia cardinalis Mulsant در کانونهای آلوده هر تیمار/.

در نهایت نتیجه به این صورت بدست آمده که استفاده از روش کنترل طبیعی بهترین روش برای مبارزه با این آفت خطرناک معرفی و توصیه گردیده.

قابل توجه گلخانه داران:

در ضمن لازم دیدم خدمت همه همشهریان در زمینه آفت شب پره مینوز گوجه فرنگی (Tuta absolutaخطرناک‌ترین آفت این محصول است که بین 50  تا 100 درصد به تمام اندام گیاه (برگ، ساقه، میوه) خسارت وارد می‌کند و به غیر از گوجه فرنگی به محصولات دیگری نظیر سیب‌زمینی، بادمجان، لوبیا و فلفل نیز صدمه می‌زند هم تذکر دهم که در زمینه تهیه نهال و اقدامات پیشگیرانه نهایت دقت را به کار ببرند.  با استفاده از روش‌هایی نظیر شخم زدن پس از پایان فصل کشت، جمع‌آوری و از بین بردن میوه‌های آلوده و علف‌های هرز، مدیریت صحیح آبیاری و تغذیه کافی می‌توان از ورود (تهیه نهال هال مناسب از محل های دارای مجوز گیاه پزشکی)، تکثیر و خسارت این آفت خطرناک جلوگیری کرد/.(کار ردیابی این آفت در بخش حال انجام است نهایت دقت در این مورد هم بشود).

همشهریان محترم: پیشگیری بهتر از درمان است!. دانلود نرم افزار آفات و بیماری های مرکبات - Citrus Diseases & Pests
۱۳٩۳/٦/٢۳ ساعت ۱:۳۳ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

 

با استفاده از این نرم افزار جالب که توسط سازمان جهاد کشاورزی ساخته شده، با انواع آفات و بیماری های مرکبات بصورت صوتی و تصویری آشنا می شوید؛ این نرم افزار را با حجم 89 مگابایت دانلود کنید.

در نظر داشته باشید که در صورت اجرا نرم افزار و خراب شدن رزولیشن تصویر با راست کلیک در دسکتاپ و انتخاب Screen Resolotion در مورد بوجود آمده تغییرات را اعمال نمود.


برچسب‌ها:

کشت گلخانه ای ؛ مصرف آب 10برابر کمتر ، برداشت محصول 15 برابربیشتر
۱۳٩۳/٦/٢۱ ساعت ٥:٢۸ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

تعریف کشت گلخانه ای:

در کشت گلخانه­ای محصولات کشاورزی در محیطی سرپوشیده کشت می­شوند و تمام عوامل موثر برای رشد گیاه مانند شدت نور ، دمای روزانه ، دمای شبانه ، میزان رطوبت نسبی هوا و رطوبت خاک در محیط فراهم می­شود تا محصول بالاترین کیفیت را دارا باشد. در این روش کنترل عوامل ذکر شده به دست کشاورز است، از طرفی در کشت گلخانه­ای محصولات از عواملی که سبب خسارت می­شوند، نظیر باد ، طوفان ، سرما و یخبندان محافظت می شوند. از محصولاتی که در حال حاضر از این طریق کشت می­شوند ، می توان به گل و گیاهان زینتی، سبزیجات و صیفی جات اشاره نمود.

از قابلیت­های مهم کشت گلخانه­ای، امکان پرورش محصولات مختلف خارج از فصل رشد آن است که این روش تولید، امروزه به یکی از سود آورترین بخشهای کشاورزی تبدیل شده است. 

باتشکر از آقای پورهاشمی کشاورز فعال شهداد که امروز از بنده دعوت کردند تا با همراهی و هم فکری در کشت امسال گوجه و خیار در سطح مورد نظر بیشترین برداشت را داشته باشند. ابتدا توصیه هایی در مورد آماده سازی زمین ارئه شد که در توضیحات ادامه به همراه تصاویر قرار داده شد/. 


برچسب‌ها:

شهداد تا ده سلم (خاک ‘ آب ‘ پوشش گیاهی و اوضاع کشاورزی)/ کلیات راجع به ..
۱۳٩۳/٦/٢۱ ساعت ۸:٥٧ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

شهداد تا ده سلم (خاک ‘ آب ‘ پوشش گیاهی و اوضاع کشاورزی)/ کلیات راجع به چگونگی مطالعه ومشخصات جغرافیایی و اقلیمی

نویسندگان
پرویز کردوانی*
چکیده
درنشریه شماره 3«گزارش جغرافیایی» تا اندازه ای با اوضاع طبیعی بویژه خاکهای قسمتی از لوت جنوبی (لوت زنگی احمد) و در شماره 6 آن با خاکها و همچنین اوضاع کشاورزی قسمتی از حاشیه غربی لوت (منطقه شهداد ) آشنا شدیم. 
در این نوشته با نقاط دیگری از دشت لوت و حواشی آن آشنایی پیدا خواهیم کرد و آن قسمتی از منطقه غربی لوت (از شهداد تا معدن نمک) و سرتاسر منطقه واقع در بین شهداد و ده سلم (از مغرب تا مشرق لوت) وخلاصه ده سلم و حومه آن درحاشیه شرقی لوت 
در این بررسی‘ خاک و آب و پوشش گیاهی و همچنین وضع کشاورزی و امکان بهره برداری بیشتر از زمین و آب وبالاخره وضع دامداری از غرب تا شرق لوت مورد مطالعه قرار گرفته و با توجه به نتایج حاصله و شرایط اقلیمی و جغرافیایی و اجتماعی و اقتصادی محل ونیز امکانات موجود‘ پیشنهادهایی در جهت بهبود وضع منطقه در زمینه های مختلف‘ بویژه از لحاظ حفاظت خاک وآب و وضع کشاورزی و دامپروی ارائه گردیده است. 
در اینجا وظیفه خودمیدانیم از استاد معظم جناب آقای دکتر احمد مستوفی ریاست مؤسسه جغرافیا دانشگاه ومجری طرح پژوهشی لوت بخاطر فراهم کردن همه گونه امکانات ‘ برای هیات های تحقیقاتی ونیز راهنمائیهای مستقیم و مداوم آنان در کلیه مسافرتهای پژوهشی به نقاط مختلف بیابان لوت‘ صمیمانه سپاسگزاری نماییم و چون بر اثر مسافرتهای مداوم به گرمترین ‘ خشک ترین وکم آب ترین نقطه ایران یعنی دشت لوت و اقامت طولانی بمنظور مطالعه و تحقیق در شرایط نامساعد این منطقه سلامتی خودرا در خطر انداخته اند ‘ ازخداوند بزرگ سلامت مجدد ایشان را مسئلت دارم. 

دانلود کل مقاله: XML اصل مقاله (935 K) 

اطلاعات و مقالات بیشتر در مورد پژوهش های جغرافیایی پیرامون شهداد در آدرس فوق: اطلاعات کامل در حوزه خاک و زمین شناسی در 6 مقاله توسط پرفسور پرویز کردوانی در شهداد به آدرس: http://jrg.ut.ac.ir/آمارگیری کشاورزی از پنجم مهرماه آغاز می شود!
۱۳٩۳/٦/٢٠ ساعت ٩:٤۸ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

یکی از شاخص های مهم برای رشد و رونق اقتصادی و برنامه ریزی چشم انداز توسعه کشور دردولت تدبیر و امید استفاده از آمار دقیق و علمی از حوزه های مختلف بویژه بخش کشاورزی می باشد.

مهندس عباس سعیدی رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کرمان با اعلام شروع طرح آمارگیری کشاورزی از پنجم مهرماه گفت : توسعه یافتگی درهرکشوری نیازمند برنامه ریزی صحیح است و برای رسیدن به توسعه اقتصادی پایدار و خودکفایی کشاورزی نیاز به برنامه ریزی می باشد  وی افزود: برنامه ریزی صحیح و دقیق نیازمند داده های دقیق علمی و آماری است و نقش آمار در طرح ها و برنامه ها مهم و ضروری است سعیدی یکی از شاخص های مهم برای رشد و رونق اقتصادی و برنامه ریزی چشم انداز توسعه کشور دردولت تدبیر و امید را استفاده از آمار دقیق و علمی از حوزه های مختلف بویژه کشاورزی دانست و افزود: کشاورزی در اسلام از جایگاهی والا برخوردار است و در ایران و در کرمان ، وسیع ترین استان باغی کشور درآمد بخش زیادی از جمعیت ، حاصل  بخش کشاورزی است .

رئیس سازمان جهادکشاورزی استان کرمان افزود: یکی از مهمترین سرشماری های عمومی که از طریق وسایل و ابزارهای دقیق و به روز در سال جاری صورت می گیرد، سرشماری عمومی کشاورزی سالجاری است و از همه کشاورزان عزیز و  مدیران ستادی استان درخواست داریم که همکاری لازم با آمارگیران را به عمل آورند تا روند اجرایی این طرح با مشکل مواجه نشود.

سعیدی  اراضی و زمین های زیرکشت کشاورزان، نوع محصول تولیدی آنها، طیور و دام های سبک و سنگین و دیگر حوزه های کشاورزی را از منابع مورد سئوال آمارگیران اعلام و افزود :  در این سرشماری ماموران آموزش دیده با مراجعه به خانوارها در روستاها اطلاعاتی چون میزان زمین های کشاورزی، باغها ، ماشین آلات کشاورزی ، خانه باغها ، گلخانه ها و...  را جمع آوری می کنند ضمن اینکه  فعالیت های کوچک و بزرگ بخش کشاورزی که حتی در خانه ها انجام می شود نیز ثبت می شود

منبع: سایت سازمان جهاد کشاورزی استان کرمان


برچسب‌ها:

لغو جرایم پلکانی تسهیلات بانکی صنایع کشاورزی و غذایی توسط دولت
۱۳٩۳/٦/٢٠ ساعت ٩:٢۳ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

جرایم پلکانی در زمینه تسهیلات بانکی واحدهای تولیدی  از جمله صنایع کشاورزی و غذایی توسط دولت لغو شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا)، لایحه لغو جرایم پلکانی در زمینه تسهیلات بانکی واحدهای تولیدی توسط دولت که واحدهای تولیدی صنایع کشاورزی و غذایی نیز شامل آن می شود، پس از موافقت اتاق بازرگانی ایران در قالب لایحه ای به شورای پول و اعتبار ارایه شد تا این که سرانجام با رایزنی اعضای این شورا، در نهایت رای به ابطال مصوبات پیشین داده شد و پس از این هیچ بانکی در کشور نمی تواند در تفاهم نامه ها و قراردادها از جرایم پلکانی استفاده کند.

بنابر این گزارش اگرچه جرایم سابق همچنان پابرجا خواهد بود، اما بخشش جرایم پلکانی و ابطال مصوبات پیشین که در دولت گذشته ابلاغ شده بود در کنار تورم افسار گسیخته باعث ضررهای جبران ناپذیر به صنعت کشور شد که به اذعان فعتالان تولیدی امید می رود با اصلاح آن رونق دوباره تولید رقم بخورد.


برچسب‌ها:

آنچه از ضایعات نارگیل (کوکوپیت)، ضایعات نخـل (پالم پیت) باید بدانیم!
۱۳٩۳/٦/۱٩ ساعت ٩:٤۳ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

در مورد پالم پیت که توسط آقای محمد جعفری فعال حوزه کشاورزی تولید میشود و آزمایشی از مواد تولیدی مورد تایید مرکز تحقیقات کشاورزی در اختیار نویسنده وبلاگ قرار دادند(کوکوپیت=محصولی که از ضایعات نارگیل بدست می آید، محصول=تولیدی ضایعات نخل توسط آقای جعفری- {مقایسه دو تولید}) و نیاز به آزمایشات بیشتر در مورد محصول همچون میزان نگه داری آب در پالم پیت و ماندگاری و فاقد هرگونه بیماری بودن دارد! ضمن نگرانی از نبود بازار مناسب برای فروش خود افزودند: تا بحال از پالم پیت تولیدی جهت کشت گلخانه ای گوجه فرنگی و توت فرنگی مورد استفاده قرار گرفته و مورد خاصی مشاهده نشده!.

بررسی چند مقاله در همین مورد:

عنوان مقاله:  بررسی امکان بهره گیری از ضایعات سلولزی به عنوان جایگزین پیت ماس در بستر کشت گیاه برگ زینتی آگلونما (Aglaonema commutatum Cv. Silver Queen)

کاربرد ضایعات نخل خرما به عنوان جایگزینی برای کوکوپیت در کشت هایدروپونیک توت فرنگی

کاربرد ضایعات نخل خرما به عنوان جایگزینی برای کوکوپیت در کشت های هدروپونیک توت فرنگی

 در ادامه توضیحاتی در مورد کوکوپیت قرار داده شد:فرمان اجرای سرشماری عمومی کشاورزی 1393 توسط ریاست جمهوری
۱۳٩۳/٦/۱٩ ساعت ٩:۳٧ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

در اجرای ماده 4 قانون مرکز آمار ایران و با استناد به قانون بودجه سال 1393 مرکز آمار ایران موظف است سرشماری عمومی کشاورزی را در مهر و آبان93 به مرحله اجرا درآورد.

منبع خبر: سازمان حفظ نباتات 


برچسب‌ها:

خرما رقم قصب Ghasb - رنگ خارک(کنگ): قرمز !!!
۱۳٩۳/٦/۱٧ ساعت ٤:٢٢ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

بر طبق تصاویر و اطلاعاتی که آقای پورهاشمی از فعالین کشاورزی و کارمند جهاد کشاورزی شهداد در اختیار نویسنده وبلاگ قرار دادند در روز گذشته ضمن بازدید کارشناس گیاه پزشکی (خانم مهندس ایرانفرد) و آقای حسینی نخلی را در مسیر چهارفرسخ دیدند که با مراجعه با صاحب باغ و همراهی با ایشان و بررسی خصوصیات ظاهری به این نتیجه رسیدند که رقم خرمایی که تصویر تهیه شده قصب می باشد و در نوع خود بی نظیر هست چون: رنگ خارک(کنگ) خرمای قصب در محدوده کاشت شهداد و ... زرد رنگ هست و رنگ میوه رسیده آن قهوه ای کم رنگ در این رقم : رنگ خارک: قرمز و رنگ خرمای رسیده قرمز روشن با طعمی مطبوع!.

اطلاعاتی در اختیار باغدار محترم قرار داده شد تا با بکار گیری اصولی روش های مرسوم اقدام به تکثیر رقم موجود شود و کارشناسان در این زمینه بیشتر اطلاعات کسب کنند.

با تشکر از خانم ایرانفرد، آقای حسینی و پورهاشمی بخاطر در اختیار قرار دادن مطلب.

تصاویر بیشتر در ادامه مطلب:


برچسب‌ها: ghasb, خارک, کنگ, چهارفرسخ

نقش و کاربرد فناوری هسته ای در کشاورزی
۱۳٩۳/٦/۱٧ ساعت ۳:۳۱ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

امروزه در جهان به بهداشت محصولات غذایی اهمیت زیادی می دهند .

برای افزایش سلامت محصولات کشاورزی و کاهش مصرف سم و کود شیمیایی می توان از فناوری پرتودهی هسته ای برای آفت زدایی از محصولات بدون استفاده از انواع سموم و کودهای شیمیایی بهره برد.

صالحی جوزانی عضو هیئت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به اینکه استفاده از پرتودهی گاما در آفت زدایی از محصولات هیچ آسیبی به محصول نمی رساند، می گوید: استفاده از مواد شیمیایی و سموم در مبارزه با انواع آفات و قارچ ها علاوه بر کاهش سلامت محصول سبب آلودگی محیط زیست منابع آب و خاک می شود.

این عضو هیئت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی تصریح می کند: در کشور 20 میلیون تن انواع سم برای مبارزه با آفات مصرف می شود که با جایگزینی فناوری هسته ای این میزان کاهش چشمگیری خواهد داشت.

وی می گوید : کارشناسان و متخصصان کشورمان با استفاده از انرژی هسته ای و پرتوتابی گاما ، آفات را عقیم می کنند و با رهاسازی آفات و حشره های عقیم این فعالیت اقتصادی را سالم به نسل های بعدی انتقال می دهند و به این ترتیب جمعیت آفات کاهش می یابد. 

این عضو هیئت علمی پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی می افزاید: این روش هم اکنون برای کنترل آفت کرم گلوگاه انار و بیماری میکروبی خرما که سبب ترشیدگی و شکرک این محصول می شود با همکاری کارشناسان سازمان انرژی اتمی در حال اجراست.

صالحی جوزانی اضافه می کند با پرتودهی به محصول خرما و کنترل عوامل میکروبی می توان از کاهش کیفیت سالانه 700 هزار تن خرمای کشور جلوگیری کرد.

مطالب بیشتر در ادامه:


برچسب‌ها:

1300 میلیارد تومان اعتبار امسال برای اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار اختصاص یافت
۱۳٩۳/٦/۱٥ ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )
1300 میلیارد تومان اعتبار امسال برای اجرای سیستم های آبیاری تحت فشار اختصاص یافت

 مهندس حجتی افزود: دولت با تمام تلاش و توان درصدد است از طریق تبدیل منابع بالقوه به بالفعل این منابع را در جهت سازندگی کشور بکار گیرد. وی به مسئله بحران آب اشاره نمود و ادامه داد: ما باید با خشکسالی و بحران آب، خودمان را تطبیق دهیم و همه کسانی که به نوعی از آب استفاده می کنند باید در مصرف آن بهره وری کامل را در نظر بگیرند. وی اضافه کرد:در خصوص سیستم های آبیاری تحت فشار امسال 1300 میلیارد تومان اعتبار برای اجرای این سیستم ها در نظر  گرفته شده است.

وزیر جهاد کشاورزی ضمن اشاره به پیگیری دولت برای بیمه کشاورزان افزود:برای بیمه محصولات کشاورزی هم دولت با 1000 میلیارد تومان اعتبار، از آن حمایت کرده است ضمن آن که کشاورزان هم بخشی  از هزینه این بیمه را تقبل می کنند.

منبع: سایت وزارت جهاد کشاورزی


برچسب‌ها:

وزارت جهادکشاورزی جزو سالم‌ترین دستگاه‌های دولتی کشور است
۱۳٩۳/٦/۱٥ ساعت ۱٢:٤۳ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

وزارت جهادکشاورزی جزو سالم‌ترین دستگاه‌های دولتی کشور است

به گزارش روابط عمومی وزارت جهادکشاورزی، مهندس احمد طمراسی رییس مرکز حراست وزارتخانه در گردهمایی مدیران هسته‌های گزینش با بیان این مطلب گفت: نیروی انسانی، ارزشمندترین سرمایه هر ساختار است و وزارت جهادکشاورزی در این حوزه به لحاظ سلامت جزو برترین‌ها در کشور می‌باشد.

وی افزود: پایش و صیانت از نیروهای انسانی در اولویت کاری حراست است ضمن آن که صیانت از عناصر تولید نیز مدنظر ما است.

طمراسی ادامه داد: نیروی انسانی در وزارت جهادکشاورزی به علت گستره این حوزه، تنوع مسوولیت و پیچیدگی‌های آن در شرایط خاص‌تری نسبت به سایر دستگاه‌های دولتی انجام وظیفه می‌کنند.

وی در همین حال کاهش شدید نیروی انسانی در حوزه حراست، نبود تدبیر لازم برای کارکنانی که در حوزه حراست در حال بازنشستگی هستند و نبود مزایای کافی برای معیشت کارشناسان حراست و جذب غیرهدفمند در تامین نیروی انسانی را از چالش‌های موجود برشمرد.

رییس مرکز حراست، ترکیب تخصصی و جنسیتی را از جمله موضوعات مهم و قابل بررسی در عرصه جذب نیروها دانست و اظهار داشت: باید تلاش شود نیروی انسانی جذب وزارتخانه شود که بتواند در راستای اهداف بخش کشاورزی همکاری کند.

در این گردهمایی، محسن محمدی مسوول دبیرخانه هیات مرکزی گزینش نیز هدف از برگزاری این گردهمایی را آشنایی با دیدگاه‌های دبیر هیات مرکز گزینش و دیدگاه‌های دبیر عالی گزینش، ایجاد هماهنگی و وحدت‌رویه میان هسته‌های گزینش و واحدهای مرتبط با آن و رفع برخی مشکلات عنوان کرد.

وی بررسی صلاحیت اخلاقی، سیاسی و اعتقادی متقاضیان استخدام در وزارتخانه از بدو ورود تا مرحله رسمی‌شدن را از وظایف هیات‌های گزینش برشمرد.

محمدی درباره مهندسان ناظر پخش کشاورزی نیز گفت: از 10 هزار مهندس ناظر متقاضی استخدام در بخش کشاورزی، کار گزینش 95 درصد آنها انجام شده است.

وی هدف فعالیت‌های گزینش را سلامت و کارآمدی دستگاه کمک به مدیریت دانست و خواستار حمایت از بخش گزینش به لحاظ اعتباری و امکانات شد.

مسوول دبیرخانه هیات مرکزی گزینش با بیان این که مقام معظم رهبری در بند 3 سیاست‌های نظام اداری بر روزآمدی روش‌های گزینش تاکید کرده‌اند، ابراز داشت: بر این اساس، هیات عالی گزینش و هم هیات‌های مرکزی گزینش به دنبال بهبود معیارها و روش‌های احراز صلاحت کارکنان هستند.


برچسب‌ها:

جزوه کشت گوجه فرنگی در گلخانه
۱۳٩۳/٦/۱٤ ساعت ٤:٢٧ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

در پی درخواست یکی از دوستان در مورد کشت گلخانه ای گوجه در ادامه دانلود بفرمایید: 

در ادامه مطلب یک جزوه دیگر از پرورش قارچ که به درخواست یکی از دوستان بود قرار داده شد/.


برچسب‌ها:

ردپای فعالیت های کشاورزی شهداد در صفحات آلبوم تصویر
۱۳٩۳/٦/۱٢ ساعت ۱:۳٢ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

با تشکر از آقای مهندس مسعود زاده رئیس محترم جهاد کشاورزی به جهت همکاری و اعلام امادگی به جهت اطلاع رسانی اخبار مهم و ترویجی مرکز ترویج جهاد کشاورزی شهداد با وبلاگ شهداد کشاورز؛ در ادامه تصاویری از فعالیت های صورت پذیرفته در دهه های گذشته که توسط کشاورزان همین منطقه بوده و کارکنان جهادکشاورزی وقت تهیه گردید که به مرور عکس های بیشتری اضافه میگردد.(اولین تصویر وبلاگ مربوط به سم پاشی هوایی مربوط به 15 سال گذشته است که جهت کنترل آفات از این روش استفاده میشد- در تصویر عزیزانی هستند که شاید الان بازنشسته و یا دانش اموزانی که امروز خود صاحب دانش آموزند!).

نمایی از باغ های مرکبات و نخیلات در روزگار گذشته شهداد

برای دیدن تصاویر بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنیدرییس جمهوری در کنفرانس خبری اعلام کرد:
۱۳٩۳/٦/۱٠ ساعت ٩:٥٠ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

برنامه وزارت جهاد کشاورزی برای ایجاد تحول در کشاورزی کشور تا ۵ سال آینده

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رییس جمهوری در کنفرانس خبری، بااعلام دستاوردهای دولت در زمینه مهار تورم و تشریح برنامه های خروج از رکود اقتصادی ، درباره مسایل مختلف در حوزه سیاست داخلی و خارجی سخن گفت و تاکید کرد: تحریم غیرقانونی ، تجاوز به حقوق ملت بزرگ ایران است و ما باید با همه توان و قدرتی که در اختیار داریم در برابر این تجاوز ایستادگی کنیم. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، دکتر روحانیحرکت دولت در مهار تورم طی یکسال گذشته را موفقیت آمیز دانست و گفت: تا پایان سال نرخ تورم کمتر از ۲۰ درصد خواهد بود.

رییس جمهوری اظهارداشت: تصمیم دولت، پیگیری تداوم کاهش نرخ تورم است و ما تلاش داریم به گونه ای عمل کنیم که تورم در سال ۹۵ یک رقمی بشود. امیدوارم این پیش بینی و هدف تحقق یابد که این در تاریخ ۴۰ ساله اخیر بی سابقه است.

رییس شورای اقتصاد، موضوع رکود را مهم‌ترین مساله اقتصادی دولت دانست و اظهار داشت: تلاش بر این بود که در سال ۹۲ از رشد منفی کاسته شود. در سال ۹۱ رشد منفی ۶.۷ بوده و در سال ۹۲ منهای ۱.۱ بوده است بنابراین تا حدی رشد منفی را کاهش دادیم. البته آمارهای بانک مرکزی با مرکز آمار مقداری تفاوت‌ دارد و همواره اختلاف جزئی بین آمار این دو مرکز وجود داشته است.

اقتصاد کشور بزودی از رکود عبور می کند و وارد رونق می شود


برچسب‌ها:

مهر و آبان ، اجرای سرشماری عمومی کشاورزی
۱۳٩۳/٦/۱٠ ساعت ۸:٢٦ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

فرماندار کرمان : در ماههای مهر و آبان امسال ، سرشماری عمومی کشاورزی در سرار کشور انجام خواهد شد .

به گزارش روابط عمومی فرمانداری کرمان محمدعلی توحیدی در جلسه هماهنگی سرشماری عمومی کشاورزی با اشاره به اهمیت آمار صحیح در برنامه ریزی ها گفت : پایه برنامه ریزی دقیق و مناسب آمار صحیح است .

وی خاطرنشان کرد : به طور مثال اگر ندانیم چند هزار دانش آموز و با چه سنی داریم نمی توانیم برنامه ریزی درستی برای آموزش آنها داشته باشیم .

فرماندار کرمان افزود : به دلیل تغییرات سریع جمعیتی و ماهیت ساخت و ساز ها در کشور ، دوره سرشماری نفوس و مسکن از 10 سال به 5 سال کاهش داده شده لکن سرشماری عمومی کشاورزی همچنان به صورت 10 ساله اجرا می شود .

وی تصریح کرد : در حال حاضر به طور متوسط هر سال یک کار آماری در کشور انجام می شود ، آمارگیری کارگاههای صنعتی ، تعاونی ها ، کشاورزی ، نفوس و مسکن و ... از این جمله اند .

توحیدی اضافه کرد : در مهر و آبان سال جاری به مدت 44 روز سرشماری عمومی کشاورزی به طور همزمان در سراسر کشور برگزار می شود.

وی ابراز داشت : همه موسسات و دستگاههای دولتی موظفند در اجرای سرشماری های عمومی همکاری نمایند .

فرماندار کرمان خاطرنشان کرد : بخش مهم اقتصاد ما را کشاورزی تشکیل می دهد و برای برنامه ریزی صحیح در این زمینه که با غذا و قوت روزانه مردم ارتباط دارد باید آمار درستی در اختیار داشت .

وی ادامه داد : ما نیاز داریم بدانیم چقدر اراضی کشاورزی داریم چه میزان آن باغات و چه میزان زراعت است چه مقدار کشت دیم و چه مقدار کشت آبی صورت می گیرد یا اینکه از هر محصول چند هکتار زیر کشت است و از هر هکتار چه میزان برداشت می شود ، تعداد چاههای کشاورزی چقدر است و میزان آب آنها چگونه است و ...

وی ادامه داد : امسال شهرستان کرمان با 30 مأمور ، سرشماری عمومی کشاورزی را انجام خواهد داد .


برچسب‌ها: سرشماری کشاورزی

مکانیزاسیون راهی برای کاهش هزینه‌های کشاورزی!
۱۳٩۳/٦/٩ ساعت ۳:۳٠ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

کاشت سیر چند سالی است که در بین کشاورزان زحمت کش شهدادی رونق بیشتری گرفته و هر سال بیشتر از سال قبل در زمین‌های کشاورزی، این محصول کشت می‌شود و این موضوع نویدبخش آینده ای روشن و اقتصاد مقاومتی و پویایی است.  مکانیزه کردن مراحل کاشت، داشت و برداشت و ایجاد صنایع تبدیلی و بسته بندی بازار فروش این محصول کشاورزی را رونق بیشتری خواهد داد.

چند نکته حائز اهمیت است که : واسطه‌ها و دلال‌بازی برای فروش محصولات کشاورزی، مشکلات زیادی برای کشاورزان به وجود آورده است که سود اصلی به جیب دلال می‌رود و کشاورز با تمام مشکلات و رنج‌هایی که برای به‌ثمر رسیدن محصولات خود کشیده است به نفع دلال به پایان می‌رسد.

{خصوصیات چند سیر کار}

ماشین کاشت سیر 6 ردیفه ساخت شرکت ماشین برزگر همدان 
قابل استفاده توسط تراکتورهای 4 سیلندر در ورژن های متفاوت برای آبیاری های مختلف (آبیاری های بارانی - آبیاری کرتی - آبیاری جوی پشته ای) با عرض کار 120 سانتی متر
ماشین از نوع سوار شونده و مکانیکی
فاصله ردیف ها 20 سانتی متر
فاصله روی ردیف 10 سانتی متر 

 ماشین کاشت سیر

با طراحی خاص و منحصر به فرد این ماشین امکان کاشت محصولات حبه‌ای مانند سیر، باقلا و پیاز زعفران را فراهم کرده و در یک فرایند کاملاً مکانیکی بذور را به صورت حبه‌ای یا پیاز از مخزن توسط موزع صفحه‌ای (قاشقک‌های تعبیه شده بر روی آن) برداشته و به وسیله شیارهای ایجاد شده توسط شیار بازکن‌های فارویی در عمق 4 تا 5 سانتیمتری خاک قرار می‌دهد.
اتصال دستگاه به تراکتور به صورت کاملاً سوارشونده می‌باشد و طراحی شاسی و کارنده‌های آن به گونه‌ای است که امکان اضافه یا کم نمودن واحدهای کارنده و در نهایت قابلیت افزایش و کاهش عرض کار دستگاه را فراهم می‌آورد. زراعت سیر
۱۳٩۳/٦/۸ ساعت ۱۱:٠٧ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

سیر از گیاهان علفی است و دربین گیاهان پیازی از لحاظ تولید جهانی پس از پیاز خوراکی قرار دارد که به آسانی انبار می شود و مصارف غذایی و دارویی دا رد .مردمان جنوب اروپا و آسیا در بیشتر غذا ها از سیر استفاده می کنند .سیر در مقایسه با داروهای تجارتی ایمن و ارزا ن می باشد و به سهولت در دسترس است .سیر در شرایط مختلف آب وهوایی و انواع خاک ها کشت می شود و آفات کمی دارد .

دلایل عملکرد پایین توسط کشاورزان در شهداد به اختصار عبارتند از:

استفاده از سیرچه های بذری نامناسب

 کمبود آب

کاشت در زمینی که به خوبی آماده نشده است

عدم استفاده از کود های مناسب

رقم استفاده شده‌ی سیر در منطقه‌ی شهداد عمدتا رقم محلی و میزان بذر مصرفی در حدود 800 کیلوگرم در هکتار است.

تهیه بستر سیر بذری + کاشت + انتخاب پیازبذری سیر برای کاشت + آبیاری+ آفات و بیماریها و ... در ادامه:


برچسب‌ها: زراعت سیر

کود اوره با پوشش گوگردی
۱۳٩۳/٦/۸ ساعت ٦:٢٤ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

بیش از نود درصد از زمینهای کشاورزی آهکی و باpH بالا بوده و این مسئله باعث کاهش راندمان جذب عناصر ریز مغذی است که از اهمیت بالایی در رشد و نمو گیاهان برخوردار می باشند ، استفاده از کودهای اوره با پوشش گوگردی باعث افزایش راندمان کشاورزی در شهداد خواهد شد.

تعریف کود اوره با پوشش گوگردی:

این کود همچنان که از نام آن پیداست از کپسوله کردن اوره با عنصری متناسب با خاک از قبیل گوگرد و سیلانت که خود از چند عنصر مختلف تشکیل شده است تولید می گردد.که محتویات مغذی کود اوره را بنا به فرمولاسیون خاص خود در یک بازده زمانی 40 روزه به صورت آرام در اختبار گیاه قرار میدهد که ذیلا منافع و مشخصات آن را توضیح می دهیم.

کودهای محلول در آب ممکن است با گوگرد پوشش داده شوند تا ماده مغذی موجود در کود بتدریج رها شود. اوره با پوشش گوگردی به وسیله پوشش دادن اوره داغ با گوگرد مذاب و پوشاندن سطح گوگرد با یک لایه پلی اتیلنی و یا واکس های میکرو کریستال، تهیه می گردد. اوره با پوشش گوگردی معمولا حاوی N% 40-30 و S% 20-15 است.
کودهای SRF به کودهایی اطلاق می شود که با پلیمر یا سولفور و یا هر دو ماده پوشش داده شده اند و با صدمه دیدن پوشش به طریق مکانیکی و یا میکروبی، ماده مغذی بتدریج در اختیار گیاه قرار می گیرد.
با گذشت زمان میزان تقاضا برای SCU (کود اوره با پوشش گوگردی)افزایش می یابد که دلیل آن مزایایی ذکر شده در ذیل می باشد:
• پوشش گوگردی باعث می شود تا امکان دسترسی گیاه به نیتروژن افزایش یابد
• پوشش گوگردی مقاومت کود را در مقابل شسته شدن توسط آب، افزایش می دهد
• پوشش گوگردی احتمال سوخته شده گیاه را که به دلیل کاربرد زیاد کود ایجاد می شود، کاهش می دهد
• پوشش گوگردی مانع از رشد سریع گیاه شده و در نتیجه زمان هرس شدن را به 7-5 روز افزایش می دهد
• پوشش گوگردی باعث افزایش فعالیت میکرب ها و باکتری ها در خاک می شود
• پوشش گوگردی امکان تغذیه تدریجی گیاه را تا 10 هفته فراهم می نماید
• پوشش گوگردی، گوگرد مورد نیاز گیاه را فراهم می کند
• پوشش گوگردی باعث می شود که تحمل گیاه نسبت به کم آبی افزایش یابد
• پوشش گوگردی با خاصیت قارچ کشی مانع از شیوع بیماری های قارچی می شود
• پوشش گوگردی مانع از آلودگی آب های زیر زمینی شده و باعث صرفه جویی در مصرف کود می شود در نتیجه SCU سازگار با محیط زیست/.

در ادامه تعاریف بیشتری برای این محصول قرار داده شده که امیدوارم مورد استفاده سیرکاران و کشاورزان فعال منطقه قرار بگیرد:رونق کشاورزی شهداد نزدیک است؛ همتی باید!
۱۳٩۳/٦/۱ ساعت ٧:۱٦ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

 

کشاورزی در شهداد زنده است!

باید کمی دور و اطراف شهر رو با دقت گشت و گذار داشته باشیم و از نزدیک فعالیت کشاورزانی رو ببینیم، امروز به دعوت یکی از دوستان در باغ آقای محمد مهدی آبادی معروف به باغ شازده رفتیم و در مورد کارهای احیاء این باغ باهم به گفتگو نشستیم.

باغ مورد نظر به نظر بنده جزء باغ های مناسب و در خور شهداد هست؛ مساحت 600 قصب معادل با 1.5 هکتار زیر کشت نخیلات از رقم غالب پیارم و زاهدی می باشد. فواصل کشت این محصول نیز که حدود 400 قصب از آن با نارنگی پاکستانی و 200 قصب با پرتقال تامسون ناول تکمیل گردید.

ایشان در مورد احیاء باغات که در سال 1378 صورت پذیرفت با کمک اداره جهاد کشاورزی شهداد اقدام به بازسازی باغ نمودند. و به توصیه کارشناسان کشاورزی انتخاب رقم پیارم را به دلیل تحمل زیاد این رقم نخل در برابر شوری و با صرفه بودن اقتصادی و سازگاری با آب و هوای این منطقه شهداد در  کل باغ کشت نمودند. از سال آینده این محصول در باغ به صورت اقتصادی قابل برداشت خواهد بود.(در حال حاضر برای فروش میزان کم بوده و سال آینده برای فروش اقتصادی خواهند بود).

رعایت فاصله کشت نخیلات و  مرکبات و اقدام به کشت یونجه از ابتدای احیاء باغ و استفاده مستمر از نظر کارشناسان بخش کشاورزی باعث شده تا به امروز ایشان منتظر ثمر لذت بخش باغ خود باشند.

در ادامه با تصاویری زیبا از این باغ با نویسنده وبلاگ همراه باشید: 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.