پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
برای داشتن انگور و غوره مرغوب چه اقداماتی لازم است؟
۱۳٩۳/٤/۳٠ ساعت ۱٠:٥۳ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

سیرچ یکى از چهار آبادى بزرگ بخش شهداد است که در ناحیهٔ خوش آب و هواى کوهستانى بر سر راه شهداد – کرمان قرار گرفته است. فاصلهٔ آن تا شهر کرمان ۸۰ کیلومتر و تا مرکز بخش شهداد ۲۵ کیلومتر است. سیرچ از قدیم محل ییلاق بخش گرمسیرى و کویرى شهداد و آبادى‌هاى تابعهٔ آن بوده و بهارستان نام داشت. ییلاق مذکور در ارتفاع ۱۵۵۰ مترى در درهٔ رودى به همین نام قرار دارد و جمعیت آن در تابستان به علت موقعیت تفرجگاهى به بیش از ده هزار نفر مى‌رسد. سیرچ چشم‌اندازى زیبا، پوشیده از توده‌هاى انبوه درختان دارد. در مرکز سیرچ چندین درخت کهنسال سرو و چنار نیز وجود دارد. این آبادى‌ مانند مناطق شمالى کشور پوشیده از درخت است. هوایى مرطوب و خنک دارد و بر روى ارتفاعات قرار گرفته و زیبایى آن مشابه مناظر سوئیس و با همان سرسبزى و فراز و فرودهاست. در قسمت مرطوب سیرچ به علت آب‌هاى فراوان جارى تعدادى از باغ‌ها به باتلاق‌ تبدیل شده‌اند. در این منطقه انواع درختان صنوبر، انگور، انجیر، گیلاس و آلبالو در دامنهٔ کوهسارها لابه‌لاى سنگلاخ کاشته شده است و چون زمین مسطح کم دارد، ‌ کشت مزارع جو و گندم کم یافت مى‌شود، اما از زمین‌هاى محدود و آب فراوان، براى احداث باغ استفاده شده است. این منطقه یکى از قطب‌هاى اصلى جهانگردى استان محسوب مى‌شود.

'منبع: www.onescript.ir'

در پاسخ به سوال یکی از دوستان همراه وبلاگ که در هر سال مقدار زیادی از انگورهای باغشون به شکل خاصی که توضیح دادند خراب میشه و مقدار کمی از اون قابل مصرف هست با توجه به گفته های این عزیز و اطلاعات خودم و مباحثی که جمع آوری کردم در ادامه توضیحاتی در مورد 2 آفت (کرم خوشه‌خوار انگور و زنجره مـــو) قرار داده شد:پنبه رقم دکتر عمومی در زمین کشاورزی شهداد کشت شد!
۱۳٩۳/٤/٢۸ ساعت ٤:٤٤ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

در اسفند ماه سال 1391 با همکاری یکی از دوستان خوبم آقای حسینی کارشناس تولیدات گیاهی در قطعه زمینی اقدام به کشت این رقم از پنبه نمودیم و نتایج نشان از به صرفه بودن کشت و برداشت آن می باشد.

رقم دکتر عمومی

رقم دکتر عمومی از گروه پنبه های الیاف بلند است که الیاف آن ظریف و استحکام بالایی دارد. این رقم از طریق سلکسیون در جمعیت 2 رقم الیاف بلند مراکشی به نام تادلا 6 و تادلا 9 اصلاح و در سال 1359 به نام دکتر عمومی برای کشت در مناطق جیرفت و خوزستان نامگذاری گردید. عدم استقبال کارخانجات نساجی برای تولید نخ و پارچه ممتاز که لازمه آن خرید الیاف این رقم به 2 برابر قیمت الیاف موجود در بازار ایران می باشد، سبب رکود کشت این واریته گردیده است. این رقم مانند ارقام دیگر گونه G. barbadense  دارای رشد زیادی است و ارتفاع آن 190-140 سانتی متر، دارای شاخه های جانبی بلند است. این رقم مقاوم به شوری، متحمل به بیماری بوته میری و دارای ریشه عمیق است. طول دم گل و تعداد خال روی قسمتهای هوایی گیاه در این گونه بیشتر از سایر گونه های زراعی پنبه است. برگها بسیار درشت و سایه دار بوده و پناهگاه مناسبی برای آفات مکنده سایه دوست است.

عملکرد این رقم 2 تا 5/2 تن در هکتار، وزن غوزه ها حدود 4 گرم، وزن 100 دانه آن 12 تا 5/12 گرم، درصد کیل 30%، طول الیاف 34 میلی متر و ظرافت 2/3 میکروگرم بر اینچ است. بهترین تاریخ کاشت در مناطق جیرفت و خوزستان و شهداد برای این رقم 20 اسفند تا 20 فروردین می باشد.

اطلاعات تکمیلی در مورد نحوه کشت و... در ادامه:ضرورت توجه کشاورزان به افزایش سطح زیر کشت زیتون در شهرستان شهداد
۱۳٩۳/٤/٢٥ ساعت ٢:٠۳ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

شرایط ایده آل شهر شهداد و  روستای چهارفرسخ و پوزه کوه و توجه کمتر کشاورزان این مناطق به کشت این محصول بسیار ارزشمند باعث شد که مطلب فوق را در وبلاگ قرار دهم.

در روستای پوزه کوه به این امر توجه خاص شده و کشاورزان از زمین های مناسب جهت کشت و بهره برداری از زیتون استفاده کردند: 

پوزه کوه، روستایی است از توابع بخش شهداد شهرستان کرمان در استان کرمان ایران.

پوزه کوه . [ زِ ] (اِخ ) ده کوچکی از دهستان چهار فرسخ بخش شهداد شهرستان کرمان ، واقع در 16 هزارگزی شمال باختری شهداد، سر راه مالرو شهداد به کرمان . دارای 15 تن سکنه . (از فرهنگ جغرافیائی ایران ج 8).

در ادمه توضیحی مختصر از روش های ازدیاد و مدیریت آبیاری و کود دهی و ...بد آبیاری کردن مهمترین مشکل آبیاری باغ های نخیلات مسن و تازه تاسیس است!
۱۳٩۳/٤/٢۱ ساعت ٢:۱۱ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

بد آبیاری کردن مهمترین مشکل آبیاری نخیلات است!؛ نفوذ عمق و حجم زهکشی زیاد، تبخیر بالا، تعدادکم دور آبیاری و در نتیجه افت کمی و کیفی محصولات مهمترین شاخصه‌های روشهای نادرست آبیاری در شهرستان شهداد است.

لزوم بهبود شیوه آبیاری ضروری است.

بهره مندی کشاورزان فعال از کمک‌های بلاعوض باغبانی در طرح الگویی کشت نخیلات

در ادامه با معرفی شیوه نوین آبیاری قابل استفاده در باغ های شهداد و صحبت در مورد مزیت های این نوع سیستم آبیاری:


برچسب‌ها:

ضرورت کشت ملکه گیاهان روغنی ( کنجد ) در شهرستان شهداد
۱۳٩۳/٤/۱٧ ساعت ۱٠:٢٧ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

بر طبق اطلاعات دریافتی در سالیان گذشته جهت حفظ کشت این محصول بسیار ارزشمند در شهر شهداد و مجموعه روستاهای تکاب خصوصا" دهنو و سالار آباد بذر این محصول به صورت رایگاه در اختیار کشاورزان قرار میگرفته و آنها مبادرت به کشت میکردند!، اما در حال حاضر متاسفانه نه از بذر رایگان خبر هست و نه از کشت در سطح مناسب!!!. توضیحاتی از یک وبلاگ جهاد کشاورزی شهرستان که در این مورد بحث کرده گواه این موضوع است:

کاشت دانه روغنی کنجد بذری در شهرستان کرمان

کنجد یکی از گیاهان روغنی بومی ایران است.ویژگی مقاومت به خشکی، امکان کشت در حرارت بالا،دامنه سازگاری زیاد با محیط کاشت، به عنوان زراعت دوم  پس از برداشت غلات درمناطق گرم و خشک و کشت توام باجالیز، زمین مناسب کاشت شنی یا رسی شنی از جمله شرایط کاشت این دانه روغنی است.کنجد با داشتن ۵۰٪ روغن، از جمله دانه های روغنی قابل کشت درکشور شناخته شده و با توجه به این که ۷۵ تا ۷۰ در صد روغن خوراکی کشور از خارج وارد می شود.دولت جهت قطع وابستگی در این زمینه با ا تخاذ تدابیری از جمله ایجاد انگیزه تولید دانه های روغنی در کشاورزان با مرتفع ساختن نیازهای تسهیلاتی کشاورزان،افزایش نرخ خرید تضمینی ، کمک به کاشت،داشت و برداشت مکانیزه محصول ،آموزش کشاورزان  از طریق آموزش کارشناسی توسط کارشناسان کشاورزی کمک زیادی به افزایش سطح زیر کشت این محصول داشته است.در این راستا کاشت کنجد توسط مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان کرمان در منطقه شهداد از اول مرداد ماه آغاز و در اوائل شهریور ماه به پایان رسید و در این مدت ۲۰ هکتار از اراضی زراعی به تولید کنجد بذری اختصاص یافت. گفتنی است قبل از کاشت  جهت حصول نتایج بهتر ،از بین کشاورزان پیشرو  و آ گاه پیمانکارانی انتخاب شده  آموزش لازم به آنها ارائه گردید و بذر مادری بصورت رایگان در اختیار آنها قرار گرفته است .در پایان برداشت پس از تائید مرکز تحقیقات کشاورزی بذر گواهی شده بصورت تضمینی با ۱۵٪ افزایش قیمت نسبت به عرف از کشاورزان خریداری می شود.کشت کنجد بدلیل فصل کوتاه رشد ، نیاز آبی پائین و قیمت نسبتا خوب در منطقه مورد استقبال قرار گرفته است. اما با این حال عامل محدود کننده توسعه کشت محصول مذکور در منطقه کم آ بی وخشکسالیهای متوالی بوده است.   

منبع: http://agrijahadkerman.blogfa.com/post-82.aspx 

امیدوارم با پیگیری ریاست محترم جهاد کشاورزی شهداد و بخشدار محترم این امر مهم از سر گرفته شود و کشاورزان فعال این محصول ارزشمند را از یاد نبرند!.

در ادامه مطالب در مورد گیاه کنجد و کشت و شناسایی و مبارزه با آفات این محصول ارزشمند بحث خواهد شد:نحوه برخورد با مورچه های مزاحم در خانه و باغ
۱۳٩۳/٤/۱٧ ساعت ٢:٠٤ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

در پاسخ به سوال یکی از همراهان وبلاگ شهدادکشاورز مبنی بر اذیت و آزار موچه ها در منزل  و همچنین دوست دیگری که در مورد وجود مورچه ها در باغ ها دنبال ارائه راهکار بودند برای پاسخ کامل با ادامه مطلب همراه باشید:


برچسب‌ها:

حشره ای به نام آبدزدک- نام محلی گوسم (آشنایی و کنترل)
۱۳٩۳/٤/۱٤ ساعت ٤:٤۸ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

نام حشره: آبدزدک(نام محلی: گوسم)
راسته راست بالان (ortoptera)
خانواده Gryllotalpidae
 Gryllotalpa gryllotgipa نام علمی
آبدزدک ها حشراتی هستند به رنگ قهوه ای با بدن مودار و پاهای جلویی از نوع حفر کننده هستند. در این حشرات نیز نرها تولید صدا میکنند. پنجه پاها سه بندی است. این خانواده در باغچه ها و چمن زارها جزو آفات مهم هستند.
آشنایی و کنترل با این آفت مهم در ادامه مطلب:
باتشکر از همراهان وبلاگ شهداد کشاورز که با بنده همکاری میکنند و موضوعات جالب و مفید رو برای تشریح با بنده هماهنگی میکنند. از همه شما سپاسگزارم.


تاثیر وزش باد بر روی درختان و ضرورت ایجاد کمربند سبز شهر شهداد
۱۳٩۳/٤/۱۳ ساعت ۱٠:٥٠ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

با توجه به وزش بادهای گرم چند روز گذشته و شنیدن مطلبی از مسئول اداره هواشناسی مبنی بر این که جبهه باد گرم در این چند روز شهداد رو اذیت کرد و تاکید ایشان مبنی بر این که شهر شهداد نیاز به کمربند سبز از گیاهان مقاوم دارد به نظرم رسید ابتدا در مورد تاثیر این نوع بادها بر روی درختان شهر و نوع درختان پیشنهادی مطلبی در وب قرار بدم.

در ادامه با این مطالب با ما همراه باشید:

اثرات فیزیولوژیک باد بر روی درختان

انتقال گرما  در طول روز

فرسایش خاک و عوامل موثر برای رفع آن ها  و ...


برچسب‌ها: کمربندسبز

درختچه دارویی کُما در حاشیه جاده تونل شهداد
۱۳٩۳/٤/۱۳ ساعت ۳:۳۸ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

نام: انگدان، انجدان ، کُما(نامی که اهالی سیرچ به کار می برند)

نام علمی: Ferula Cachrys uloptera

از تیره چتریان، به مانند برگ شوید

مصرف دارویی دارد، علوفه مناسبی برای دام مخلوط با کاه

در گذر از جاده شهداد به سمت کرمان شاهد رویش این گیاه زیبا در اطراف جاده نزدیک تونل شهداد هستید، این گیاه بذرپاشی اون توسط منابع طبیعی قبل از بهار صورت پذیرفته و از دامداران منطقه سیرچ درخواست شده تا اردیبهشت ماه دام خود رو به این منطقه نبرند تا بذر این گیاه به بلوغ برسه و تکثیر به درستی انجام شود.

در مورد خواص دارویی این گیاه اطلاعاتی به دست نیاوردم از شما همراهان درخواست دارم اگر اطلاعاتی در این مورد دارید در قسمت نظرات برای خوانندگان وبلاگ به اشتراک بگذاربد.حشره شناسی (entomology)
۱۳٩۳/٤/۱۱ ساعت ۱:۳٩ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

باتشکر از آقای میلاد افتتاحی از بابت جمع آوری نمونه های سن که چند روز قبل تحویل من دادند برای شناسایی و نشان از حساسیت این جوان نسبت به محیط اطراف و علاقه مندی به حشره شناسی در شهداد هست، امیدوارم توضیحات برای نمونه های تحویلی کافی باشد!.

خانواده Lagaeidae: به " سن های بذری " (Seed bugs) معروف هستند. گونه های عمومی و با پراکنش زیادی هستند.خرطوم و شاخک چهار بندی و دارای چشم های ساده هستند. از مهم ترین مشخصه های آن وجود 4-5 رگبال ساده در قسمت غشایی بال جلویی است.

در تعداد از گونه های پاهای جلویی ظاهرا" شکارگری هستند. اکثرا" گونه ها از بذر گیاهان تغذیه می کنند ولی برخی شکارگرند. از مهم ترین گونه های آن Lygaeus pandurus است که آفت محصولات کشاورزی است.

در مورد پروانه (lepidoptera) که انتخاب شد بر روی گل های شاه پسند در فصل بهار و تابستان مشاهده شده که یکی از دوستان خواستار شناسایی نام این حشره شد:

پروانه رگبال سیاه یا سفیده رگ سیاه، که دراصطلاح آلمانی به آن سفیده درخت می گویند در ایران از سالهای دور وجود داشته واولین بار جلال افشار در سال 1316 شمسی گزارش نموده است،دواچی نیز در سال 1328 مختصراً به شرح آن پرداخته است .

Aporia crataegi

پروانه‌ای سفید رنگ با رگبالهای تیره می‌باشد. روز پرواز، به طول 20 میلیمتر با شاخک سنجاقی .

جهت نمایش اطلاعات کامل در مورد این پروانه بر روی کلمه روبرو کلیک کنید:سفیده رگ سیاه 


برچسب‌ها:

مقاله نویسنده وبلاگ در بیست و یکمین کنگره گیاه پزشکی ایران - دانشگاه ارومیه
۱۳٩۳/٤/۱٠ ساعت ۱:٢۱ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

مقاله سعید مومن زاده  با موضوع

 تاثیر تراکم جمعیت بر ویژگی‌های زیستی شب پره هندی 

Lep.:Pyralidae)     Plodia interpunctella)

 با تغذیه از انجیر خشک در شرایط آزمایشگاهی

 از لینک زیر مشاهده نمایید.

http://ippc.ut.ac.ir/paper?manu=13926نرم افزار (کامپیوتر) کم حجم راهنمای آفت کش های ایران
۱۳٩۳/٤/۸ ساعت ٩:۳٠ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

نرم افزار راهنمای آفت کش های ایران برای PC قابلیت تفسیر تمامی سموم شامل حشره کش ها، قارچ کش ها، علف کش ها، نماتد کش ها، جونده کش ها و... را داراست. این نرم افزار ضمیمه کتاب راهنمای آفت کش های ایران نوشته دکتر عزیز شیخی گرجان می باشد که آفت کش های مجاز کشور را با قابلیت جستجو معرفی می کند. پس از دانلود این نرم افزار، وارد پوشه Software شده و طبق تصویر زیر عمل کنید.

 

حجم ۲مگابایت

مطلب برگرفته از وبلاگ: گیاه پزشکی 20


برچسب‌ها:

دانلود جزوه فارسی تغذیه درختان مرکبات
۱۳٩۳/٤/۸ ساعت ٩:۱۸ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

برگرفته از وبلاگ: گیاه پزشکی 20شناخت مگس خربزه و راه های مبارزه با آن!
۱۳٩۳/٤/٦ ساعت ۱٠:٠٢ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

تصاویر تهیه شده مربوط به روستای دهنو از مجموعه روستاهای تکابات شهداد هست که کشاورز در حال فعالیت در این روستا از وجود آفتی در مزرعه خبر داد که خسارت هم به دنبال داشته!. حال توضیحاتی در این مورد جمع آوری گردید امید که مورد استفاده قرار گیرد:(موارد قید شده تک به تک برای کنترل آفات به کشاورز شرح داده شد!).

ازاوایل خردادماه، حشره های کامل از خاک خارج شده و بعد از جفت گیری ، زیر پوست میوه های جالیزی نظیر خربزه و طالبی که به اندازه یک گردو یا قدری بزرگتر می باشند ، تخم ریزی می کنند .

تخم گذاری آفت به صورت انفرادی و به ندرت در دسته های حداکثر 4 تایی ، در زیر پوست میوه های جوان و حداکثر تا عمق 1.5 میلیمتری زیر پوست میوه صورت می گیرد.

در ادامه:(کامل و ریز مطلب شرح داده شد!)

مشخصات ظاهری و مراحل رشدی آفت

                                                    نحوه خسارت مگس خربزه

                                                                                    راه های مبارزه با آفتآفت مهم نخل سوسک کرگدنی یا تریشک!
۱۳٩۳/٤/٦ ساعت ۸:٤٥ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

در پاسخ به سوال یکی از همراهان شهداد کشاورز در مورد شناسایی و روش کنترل تریشک مطلب در ادامه قرار گرفت:

نام علمی : Oryctes elegans

طول حشرات کامل از 32/5 -39 میلیمتر متغیر است.حشرات نر و ماده به رنگ قهوه ای با تیره مایل به سیاه براق بوده و گاهی به رنگ بلوطی دیده می شوند.ساق پاهای جلویی آفت سه خار درشت دارد.

خسارت

لارو های این آفت تمام دوره زندگی خود را در قسمت تاج و تنه درختان خرما می گذراند. لارو ها در جهت نشو و نما و ادامه زندگی قاعده ساقه های گل دهنده و برگ های خرما را جویده و از شیره نباتی تغذیه می کنندو بر اثر تغذیه لاروها حفره ها و دالان هایی متعددی ایجاد می شود و گاهی اوقات دنباله این حفره ها تا قسمت تنه  اصلی درخت ادامه می یابد. با ایجاد دالان های متعدد و خروج شیره گیاهی در قسمت تاج درخت خرما محیط مناسبی برای پرورش قارچ ها و باکتری فراهم می شود و در نتیجه این خسارت عمر درختان خرما کم می شودو ساقه های گل دهنده شکسته و دیگر نمی توانند میوه های خود را به تمر برسانند و چنانجه ساقه بتواند به زندگی خود ادامه دهد میوه های خرما چروکیده و نا مرغوب می شوند.

این نوع سوسک که در شهداد به نام  تریشک شناخته شده است این شب ها در حیاط منازل و یا نزدیک باغ های نخل شهداد در زیر چراغ های معابر دیده می شود...

توضیحات بیشتر در ادامه مطلب:کنترل کنه گرد آلود خرما
۱۳٩۳/٤/٥ ساعت ٩:٤۸ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

خسارت

این کنه از شیره نسوج برگهای جوان و بخصوص میوه های خرما تغذیه می کند و در اثر تغذیه آن رنگ طبیعی برگ و میوه ها تغییر یافته و به رنگ خاکستری مایل به سفید و یا زرد کمرنگ در می آید . میوه های آسیب دیده شکاف برداشته و مواد قندی و شیره نباتی از آن خارج می شود ، پوست میوه نیز سخت و خشک می گردد . کنه ها برای حفاظت و انتقال خود از شاخه ای به شاخه دیگر تار می تنند و در زیر تارها به فعالیت می پردازند . هنگام طغیان آفت خوشه های خرما منظره ای غبارآلود به خود گرفته و میوه ها به رنگ قرمز تیره در آمده و چروکیده و نامرغوب می شوند و قبل از رسیدن می ریزند.

در مناطق گرم و خشک و مخصوصاً جاهایی که نخیلات آبیاری نمی شوند و یا اینکه تعداد دفعات سالیانه آبیاری کم است و مواظبتهای فنی باغبانی رعایت نمی گردد ، آلودگی و تراکم جمعیت کنه ها زیاد می باشد .

روش های مبارزه و توضیحات بیشتر در ادامه مطلب:


برچسب‌ها:

سوسک پشتک زن -آفتی که شب ها در روشنایی چراغ ها قابل مشاهده است!
۱۳٩۳/٤/۳ ساعت ۱٢:٠٠ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

با تشکر از همه عزیزانی که دنبال کشف ناشناخته های زیست بوم شهداد هستند و در این راه کوتاهی نمی کنند/.

سوسک پشتک زن -آفتی که شب ها در روشنایی چراغ ها قابل مشاهده است!

حشراتی هستند با بدن استوانه‌ای ، باریک و کشیده که طول بالغ آنها به ۱۲ تا ۳۰ میلی‌متر می‌رسد و به رنگ‌های سیاه یا قهوه‌ای دیده می‌شوند. در این حشرات شاخک‌ها کوتاه بوده و عرض سر آنها برابر عرض پیش گرده است؛ مانند ، کرم سیمی یا مفتولی (a. Acuminatus ، agriotes lineatus) که لارو آن به شکل مفتول است. کرم سیمی آفت گندم و سیب‌زمینی است.

  • Location: Cambridge, England; on rasberry.
  • Date: 20 May 2001
  • Size: About 11.5mm long (excluding antennae)
  • A click-beetle - uses a trick catch on its back as a self-righting mechanism
  • Larvae are "wireworms" and may damage potato crops, but also feed on rotting wood
  • Identification from Joy's Handbook: elytra slightly reddish, antenna all black

توضیحات و تصاویر بیشتر در ادمه مطلب:کرم سفید ریشه!
۱۳٩۳/٤/٢ ساعت ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

نام فارسی : کرم سفید ریشه

نام علمی : Polyphylla olivieri

نام محلی که در شهداد به کار میرود: دُولو

White grub

Coleoptera: Scarabaeidae

مورفولوژی(شکل ظاهری):

حشره کامل حدود 3 تا 4 میلیمتر طول داشته و عرض بدن آنها حداکثر 20 میلیمتر است . شاخک ها که در حشره ماده 5 بند انتهائی بصورت ورقه ای و در حشرات نر 7 بند بصورت ورق در آمده است .رنگ عمومی بدن قهوه ای تیره تا سیاه است که توده هایی از پولک های صدفی رنگ روی آنها را پوشانیده است که بصورت لکه های سفید رنگ بر سطح پشتی سر ، قفسه سینه و بال پوشها نمایان است .

تخم : به رنگ سفید صدفی به صورت مجتمع

لارو(مرحله کرمی شکل) : اسکارابیفرم

شفیره : در داخل خاک بر گهواره ای تشکیل می شود

خسارت : روی ریشه گیاهان زراعی و درختان وگیاهان غده ای مثل سیب زمینی فعالیت می کند.

در ادامه مطلب زیست شناسی و مبارزه مناسب: 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.