پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
ارتقا سطح زیر کشت نهال توت در شهداد و سرمایه گزاری در این مورد
۱۳٩۳/٢/۳٠ ساعت ٥:۳۸ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

توت از خانواده Moraceae و جنس Morus است که در ایران 2 گونه آن به نام توت سفید (Morus alba) و توت سیاه ( nigraMorus) با واریته های متعدد دیده می شوند.

شاه توت موجود در مزرعه درب گلوییه

در ادامه در مورد هر کدام از واریته های مناسب آب و هوایی شهر شهداد، چهارفرسخ که عزیزان همشهری قصد توسعه و یا ایجاد باغ های جدید دارند بحث خواهد شد:دست ما کوتاه و خرما بر نخیلات!!!(روایتی که بزودی در فصل برداشت رخ خواهد داد!!!)
۱۳٩۳/٢/٢۸ ساعت ٩:٤۱ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

برداشت سنتی خرما و افزایش هزینه‌ها

تامین امنیت کارگران مهمترین ویژگی برداشت مکانیزه خرما

مزیت های برداشت خرما به روش مکانیزه

در ادامه با مطالب همراه باشید:مزایای درخت اکالیپتوس و شرایط آن در شهداد
۱۳٩۳/٢/٢٧ ساعت ۸:٢٠ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

گونهE.camaldulensis در جنوب ایران و به خصوص در استان کرمان (شهر شهداد) مورد استفاده قرار گرفته است. و در طرح های زراعت چوب نیز مطرح می باشد. نام عمومی آن در انگلیسی:Red river gum 

گیاه اکالیپتوس گیاه بومی ایران نیست و زمانی که وارد ایران شد، در مناطق مختلف کشور کاشته شد و توانست با این مناطق سازگاری پیدا کند و در این مناطق رشد کرده است

اوکالیپتوس درختی از تیره موردیها که اصلش از استرالیا است و در آن سرزمین تشکیل جنگل‌های انبوهی می‌دهد و ارتفاع آن به ۱۴۵ متر و محیط تنه آن به ۲۵ متر می‌رسد.

در ادامه مختصر توضیحی در مورد شرایط تکثیر و مزایای این گیاه مفید:


برچسب‌ها:

گیاه بطری شور همیشه سبز، نحوه نگه داری و تکثیر...
۱۳٩۳/٢/٢٠ ساعت ۸:۳۱ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

از این نمونه گیاه در نزدیکی میدان سپاه انتهای شهداد در خیابان و در اطراف بهشت زهراء و در بلوارهای قدیمی زیاد به چشم میخورد که با آب و هوای شهداد سازگار میباشد و در زیبایی شهر بسیار مورد توجه هست. این گیاه گونه همیشه سبز هست که میتوان در تمام فصول از زیبایی گل های آن استفاده برد. در ادامه توضیحاتی کامل شامل شناسایی و تکثیر و... در اختیار شما عزیزان قرار داده شد:

شیشه‌شور یا بطری شور یا کالیسمان
مشخصات: اسم علمی گیاه بطری شور Callistemon citrinus ، از خانواده Myrtaceae می باشد.این جنس دارای 35 گونه همیشه سبز، به صورت درخت و درختچه است که به طور طبیعی در استرالیا و تانزانیا می رویند. اغلب گونه های این گیاه به علت زیبایی گلهای آن که به رنگ قرمز و برس مانند می باشند، کشت می شوند. ارتفاع گونه Citrinus به بیش از 2 متر می رسد و گسترش آن در حدود 1 تا 5/1 تر است . این درختچه دارای برگهای سبز متمایل به خاکستری بوده و شکل برگ ها ی آن به صورت خطی یا نیزه ای است. گلهای بسیار زیاد آن با پرچم طویل قرمز رنگ به صورت گلاذین سنبله ظاهر می شود که در انتها به دسته ای از برگها ختم میگردد. گلهای کالیستمون در اواخر بهار یا اوایل تابستان دیده می شوند.

در ادامه مطلب :مراقبت+کود+خاک+ازدیادگل کاغذی (Bougainvillea ) مناسب اقلیم شهر شهداد و ...
۱۳٩۳/٢/۱۸ ساعت ۸:٠٦ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

مشخصات: اسم علمی گل کاغذی Bougainvillea glabra واز خانواده Nyetaginaceae می باشد. گل کاغذی بومی برزیل است و دارای گونه های مختلف می باشد. ارتفاع این گیاه در گلدان حداکثر در حدود 2 تا 5/3متر است. این گونه کولیتواری دارد که حتی موقعی که کوچک است به گل میرود . برگها نسبتا سبز روشن و تخم مرغی شکل می باشند. گل آذین آن پانیکول بوده و به صورت جامی و انتهایی ظاهر می شوند. گلهای این گیاه زیبا نیست، کاسه گل لوله ای ، زرد و کوچک بوده فاقد جام گل می باشد . ولی دارای براکته‌های رنگین و زیبایی است که اطراف گلهای کرم رنگ را احاطه نموده اند. این گیاه احتیاج به هرس دارد. معمولا در اواسط زمستان باید 3/1 شاخه ها را کوتاه کرده و شاخه های ضعیف را حذف نمود. در تابستان می توان این گیاه را در هوای آزاد و کاملا آفتابی قرار داد.

در ادامه مطلب :مراقبت+کود+خاک+ازدیاد


برچسب‌ها: گل کاغذی

هواشناسی کشاورزی و اهداف آن (بررسی آن جهت راه اندازی در شهداد)
۱۳٩۳/٢/۱٦ ساعت ٩:۱٩ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

هوا شناسی کشاورزی از تاثیر متقابل عوامل هواشناسی و کشاورزی اعم از باغبانی و دامپروری بحث می کند و هدف این علم کشف و تعریف اثرها و لذا کاربرد دانش جو در استفاده از کشاورزی عملی است و میتواند کمک بسیار زیادی به کشاورزان داشته باشد.


میدان عمل این علم از پایین ترین لایه ی خاک که ریشه ی گیاه درآن قرار دارد تا لایه ی هوایی که در نزدیکی سطح زمین است و در آن محصولات زراعی و درختان میوه می رویند و حیوانات زندگی می کنند و دارای بالاترین اهمیت از نظر بیولوژی کشاورزی است ، گسترش می یابد.(حال در بخش شهداد که افزایش رو به پیشرفت کشت محصولاتی از قبیل سیر و احداث باغ های جدید نخل و مواردی از این قبیل شاید بتوان به دنبال اضافه کردن بخش تحقیقات آب و هوایی کشاورزی در شهداد با اقلیم خاص خودش بود!).

در ادامه مطلب با انواع ایستگاه های هواشناسی و کاربرد ایستگاه هواشناسی کشاورزی و کاربرد ایستگاه سینوپتیک بحث خواهیم کرد...


برچسب‌ها:

هجوم ملخ‌ها به شهر و مزارع کشاورزی؛ راهکار؟؟
۱۳٩۳/٢/٢ ساعت ۱۱:٢٤ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )
 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.