پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
استفاده ازمقالات رایگان دانشگاهی معتبر
۱۳٩۱/٥/٢٦ ساعت ۱٠:۳٠ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

با سلام و احترام

دانشگاه کمبریج تمامی نشریات دوسال قبل
خودش را برای شش هفته رایگان گذاشته روی
وب...می‌توانید از این آدرس استفاده کرده
http://journals.cambridge.org/action/login

بدون اینکه
ثبت‌نام اولیه هم بنمایید، کلید واژه مورد
نظر را از بخش جستجو زده، مقالات موجود را
بررسی نموده، مقاله موردنظرتان را ذخیره
ومطالعه نمایید. به آدرس زیر مراجعه و ضمن ثبت نام از امکانات دیگر سایت
نیز استفاده نمایید.
http://journals.cambridge.org/action/displaySpecialPage?pageId=2964
لطفا به دوستان عزیز و علاقمندان هم اطلاع دهید.
 


نام علمی تعدادی ازعلف های هرز
۱۳٩۱/٥/٢٥ ساعت ۱٠:٥٦ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

تعدادی ازاسامی علمی علف های هرز که شاید به درد شما دانشجویان رشته علف های هرز بخوره در ادامه مطلب:


برچسب‌ها:

معرفی سایت های کشاورزی
۱۳٩۱/٥/٢٥ ساعت ٥:٠۸ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

دربسیاری ازامور مربوط به دانشجویان کشاورزی وافرادی که نیاز به اطلاعات بروز کشاورزی دارند  ازطریق سایت های مربوطه میتوانند اطلاعات از وضعیت کشاورزی ونحوه مدیریت آن در ایران وجهان اطلاعاتی بدست آورند.

درادامه مطلب آدرس سایت هاقیدشده وامیدوارم مورد استفاده قراربگیرند.


برچسب‌ها:

علف قناری(علف خونی یاخونی واش) Phalaris minor
۱۳٩۱/٥/۱۳ ساعت ۳:٤٠ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

 

et7reacq7kni3xwifbmf.jpg

گیاهی است یکساله که از طریق بذر تولید مثل می کند. از خانواده Poaceae(Gramineae) دارای ساقه های راست و برگهای پهن و طویل،گل آذین ان از نوعSpike و خوشه چه ها دارای 3گلچه که یکی زایا و دو تای دیگر نازا میباشند.گلچه ها دارای موهای ابریشمی و کوتاه،گلوم ناوی شکل و بال دار بوده و دارای یک یا چند دندانه است.گلوم های محاصره کننده گلچه ها انتهای تیز و تا خورده دارند.گیاهچه ها اگر از ناحیه طوقه شکسته شوند اغلب ماده قرمز رنگ خونی تراوش میکنند.منشا اصلی ان ناحیه مدیترانه است و گونه های دیگر شامل P.paradoxa,P.brachystachis میباشد.علف خونی از علفهای هرز مهم مزارع گندم، جو، یونجه زارهای جوان و سایر گیاهان زراعی و مرتعی است.

روشهای کنترل:

در مزارع غلات از سم ترالکوکسیدیم (گراسپ) SC25% به میزان 2/1 لیتر در هکتار از 3-2 برگی تا اواسط پنجه زنی علف هرز می توان استفاده کرد.


برچسب‌ها: علف قناری

علف هرز- مرغ (بندواش) Cynodon dactylon
۱۳٩۱/٥/۱٠ ساعت ۳:۱٥ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )
ol7sfjkudqgc64ds2ejg.jpg

گیاهی است چندساله و چهار کربنه که توسط بذر،ریزوم و استولون تکثیر می یابد.از خانواده poaceae که به ان پنجه مرغی و بندواش نیز می گویند.علفی با ریزومهای فلسی که قسمتهای هوایی از ریزوم ها خارج میشود و زمین را مثل چمن میپوشاند این گیاه در برابر لگدکوبیها مقاومت زیادی دارد.ارتفاع ساقه های مرغ بین10تا30سانتیمتر و طول برگهای ان به10تا20سانتیمتر میرسد.برگها به رنگ خاکستری تا سبز مایل به ابی هستند.گل آذین پنجه مرغی سنبله چندتایی به طول14تا30سانتیمتر است که حاوی4تا6سنبله متصل به هم بوده که در قسمت انتهایی ساقه قرار دارند.بذر این گیاه بسیار کوچک است.در هر کیلوگرم بذر مرغ بین3میلیون تا4میلیون و گاهی تا بیش از این مقدار دانه وجود دارد قدرت جوانه زدن بذر مرغ غالباً ضعیف است.
 پنجه مرغی در خاکهای حاصلخیز با عمق کافی به سرعت رشد میکند.در هر دو نوع خاک رسی سنگین و ماسه ای سبک رشد کرده و در برابر غرقاب شدن تا حدودی مقاوم است ولی در زمینهایی که سطح اب در آنها بالا باشد رشد خوبی ندارد.این گیاه به اسید، قلیا،و تا حدودی به نمک سازگاری دارد. در زمینهایی که کود داده میشود واکنش ان در برابر کود بسیار مساعد است.


برچسب‌ها: علف مرغ, علف بندواش

سس sp Cuscuta
۱۳٩۱/٥/۸ ساعت ٥:٠٧ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )
3aw6xdecdl1fcxwp895n.jpg
s26yykmqy64tcgnhcroz.jpg

گیاهی است یکساله،از خانواده convolvulaceaeکه با بذر تکثیر می یابد. فاقد کلروفیل بوده،که خود قادر به تامین مواد غذایی مورد نیاز نبوده و به صورت انگل از مواد غذایی سایر گیاهان استفاده میکند.به عبارت دیگر:این گیاه عالی ریشه ندارد و کاملاً به گیاهان میزبان خود وابسته است.
ساقه های آن بدون برگ و به صورت رشته های نازک و نخ مانند به رنگ زرد متمایل به نارنجی است که به دور ساقه و برگ گیاه میزبان می پیچد و با ایجاد مکینه هایی به ان متصل می شود.از محل اتصال سس به گیاه میزبان،رشته های زیادی خارج شده و در جهات مختلفی حرکت میکند و سایر اندامهای میزبان یا بوته های مجاور را آلوده می سازد.این گسترش با پیشروی آلودگی ادامه می یابد و پس از مدتی توده های انبوه سس به صورت لکه های زردرنگ و به اندازه های مختلف در مزارع ظاهر میشود.یک بوته سس با پیشروی خود میتواند لکه ای به قطر 3متردریک مزرعه یونجه به وجود آورد ،در آلودگی شدید80تا100درصد مزرعه را میپوشاند. که در این موقع با جذب مواد غذایی و جلوگیری از رسیدن نور به یونجه شدیداً رشدو نمو گیاه میزبان را مختل و ان را نابود میکند.

ادامه توضیحات مورفولوژیکی و روش های کنترل درادامه:


برچسب‌ها: سس, انگل گیاهی

خارشتر Camelthorn psuedalhagi Alhagi
۱۳٩۱/٥/٢ ساعت ٤:٢٥ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

خارشتر گیاهی است علفی و چند ساله از خانوادهLeguminosae،تکثیر ان توسط بذر و ریزوم صورت میگیرد.دارای شاخه هایی انبوه و در هم، ساقه سبز رنگ است. این گیاه برگهای ساده ای دارد که2تا4میلیمتر عرض و2تا10 میلیمتر طول دارند. برگها به شکل بیضی کشیده هستند که در پایه خارها قرار گرفته اند.گلها به طور منفرد یا دوتایی در طرفین شاخه ها قرار دارند. کاسه گل تقریبا 2 میلیمتر طول دارد و بدون کرک است.دندانه های کاسه نوک تیزوتخمدان نیز بدون کرک است. میوه این گیاه باریک و بدون کرک بوده سطح رویی آن صاف و سطح زیرش بند بند است.رنگ گلها صورتی یا صورتی مایل به بنفش است. دمگل 1 تا 3 میلیمتر است.

این علف هرز به شوری مقاوم بوده و بیشتر در نواحی خشک وبیابانی وجود دارد گوسفندان و شتر از آن تغذیه میکنند.از گونه های دیگر ان میتوان A.persarum را نام برد.

خارشتر از علفهای هرز مزارع پنبه،نیشکر،چغندرقند،گندم، جو،سبزی و صیفی است.
درروستاهای تکاب شهداد وقتی حریف کنترل آن ها نیستند به شکل بیده در میارن و به گوسفند ها برای تغذیه میدن گفته شده خیلی هم جواب داده که خودش نوعی کنترل بحساب میاد.

 

lhhy7124zk5avabshocf.jpg

روشهای کنترل:

خارشتر را میتوان با سم پاشی با علفکش تو-فور-دی پس از سبز شدن در مزارع غلات به نسبت 5 لیتر در هکتار کنترل کرد. مصرف علفکشها قبل از سبز شدن تاثیر چندانی در کنترل این گیاه ندارد.

دربسیاری از شهر ها از عرقیات این گیاه استفاده میبرند  پس درمواردی مثل این که در زمین های گندم وجو  وسبزی منطقه شهداد دیده میشن به نوعی مزاحم هستند وباید کنترل شوند.


برچسب‌ها: خارشتر, تکابات

یولاف وحشی (جو دوسر) Avena fatua
۱۳٩۱/٥/٢ ساعت ٤:۱٤ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

 

uf7i6s96twmiv1ud17z.jpg
wbgwea3ajk95grrfv6g6.jpg
 
 
 
 
 
 
توضیحات (شناسایی و روش های مبارزه)درادامه:


پاسخ یک سوال درمورد سیر
۱۳٩۱/٥/٢ ساعت ۳:۳۱ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

سلام

یکی ازهمشهریان به بنده مراجعه کردند و درمورد مشکلی که برای سیرهای اون ها از زمان برداشت تا بحال بوجود اومده بود صحبت کردند .

ایشان مشکل سیرهاروگفتند که کرم زدند و در انبار هم این مشکل وجود دارد .

طبق اطلاعات من و مشاوره ای که از دکتر احمدعطامهر گرفتم به نتایج ذیل دست یافتم که برای ایشان پیشنهادگردید ولازم دیدم همه کشاورزان شهدادی با اون آشنا شوند:

با کرم سیر یا مگس جوانه پیاز (یا همان مگس پیاز) مواجه هستید. کرم سیر بیشتر در انبار خسارت میزند و لاروها علاوه بر پاهای سینه ای دارای پاهای شکمی هستند. من احتمال میدهم شما با مگس پیاز مواجه هستید که لاروها فاقد پا میباشند.شما همشهریان که از نزدیک ندیدید میتوانید با مشاهده لاروها (کرم ها)به راحتی این دو آفت را از هم تشخیص دهید.

بدیهی است تنها با کنترل شیمیایی نمیتوان با مگس پیاز مبارزه کرد. اگر واقعاً مایل به کنترل این آفت هستید باید برنامه های زیر را به دقت به اجرا در بیاورید:

1- سیرهای آفت زده قابل برگشت نیستند و باید جمع آوری و با آتش یا زیر خاک کردن معدوم شوند.

2- جمع آوری و معدوم نمودن بقایای کشت و سپس شخم در کاهش جمعیت آفت موثر است.

3- کاشت در خزانه و انتقال نشاها به مزرعه بهتر از کاشت مستقیم بذر در مزرعه است.

4- استفاده از سموم گردی، گرانوله و گرد پاشی یا گرانول پاشی نتیجه بهتری دارد.

5- استفاده از حشره کش قبل از کاشت در مسیر کاشت بذر بخصوص در کنترل نسل دوم موثر است. همچنین ضدعفونی بذور قبل از کاشت با سم لاروین توصیه میشود.

6- چون حشرات کامل مگسها در اول صبح یا عصر هنگام غروب آفتاب فعال هستند بهتر است سمپاشی با سم دیازینون با رعایت دوره کارنس در همین موقع ها انجام شود. بخصوص موقعی که هنوز تخمریزی نکرده باشند بسیار موثر است. یعنی به محض مشاهده مگسها (شکل) سمپاشی انجام شود. 

7- از بین بردن علفهای هرز و تناوب زراعی در کاهش جمعیت موثرند.

8- در کنترل شیمیایی آفت نوع سم که شما زیاد تاکید دارید اهمیت زیادی ندارد ولی ممکن است در اثر مصرف بی رویه سموم پدیده مقاومت پیش آمده باشد که در این صورت باید از مصرف یک نوع سم پرهیز کرده و هر از گاه سموم را تعویض کرد.

درادامه تصاویری از مراحل رشدی حشره:


برچسب‌ها:

 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.