پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
کرم سیب Cydia pomonela
۱۳٩۱/٤/۱٩ ساعت ٤:۱٢ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

hqhc44l9hj6c9589saky.jpg
q3lyc9nrzt5d8m3xhyu.jpg
6vb85atoii7fkbd1vng.jpg

کرم سیب (تخم خوار سیب) با نام علمی Cydia pomonela از راسته بالپولکداران و خانوادهTortricidae آفتی جهانی است. درسیرچ از توابع شهرستان شهدادو در تمام مناطق کشت سیب دیده می شود. علاوه بر سیب به درختانی چون بــــــــــه، گلابی، زردآلو، خرمالو، گردو، گوجه، آلو، آلوبالو، بادام وانار حمله می کند. کرم سیب در واقع تخم خوار است وبرای رسیدن به دانه از باف


ت میوه نیز تغذیه می کند. حمله آفت در مراحل اولیه رشد میوه باعث ریزش آن میشود.

بیولوژی:
کرم سیب زمستان را به صورت لارو کامل در داخل پیله های سفیدرنگ ضخیم می گذراند.لارو درون پیله، در بهارتبدیل به شفیره می شود و همزمان با پایان یافتن دوره گلدهی دوران شفیرگی هم به اتمام میرسد وحشرات بالغ ظاهر می شوند. حشرات بالغ از شهد گلها استفاده می کنند. این حشرات روی کاسبرگ، گلبرگ، نهنج و حتی سرشاخه ها معمولاً انفرادی(2تا3تایی) تخم می گذارند. لاروهای نسل اول از دم میوه وارد میشوند و لاروهای نسل بعد از هر جای دیگر وارد میشوند.تعدادنسل کرم سیب به دو عامل درجه حرارت و طول روشنایی روز بستگی دارد. در فارس 2-3 نسل دارد.

کنــتــرل آفت کرم ســــیب:

فرمون:موادهرمونی که آفت سمت آنها جلب میشودومیتوان ازآنها درکنترل آفت استفاده کرد.
کاربرد Sexpheromon(Codlemon) نام تجاری فرمون کرم سیب در IPM به سه روش: الف. پیش آگاهی Monitoring: در این روش کپسولهای حاوی فرمون مصنوعی در تله ها تعبیه می شوند و شب پره هایی که آماده جفت گیری هستند را شکار می نماید. این شیوه به آماربرداری دقیق و مرتب نیاز دارد. با کمک این روش تعداد دفعات سمپاشی کاهش می یابد. باید توجه داشت آمار تله ها را برای دقت عمل بیشتر با فنولوژی گیاه و درجه حرارت موثر(dd ) تطبیق میدهند.

ب. اختلال در جفتگیری Mating disruption: در این روش سطح باغ را بوسیله فرمونهای مصنوعی بصورت اشباعی پوشش می دهند. در این روش پروانه های نر ازبین نرفته و تنها از جفت گیری باز می مانند.

ج. شکار انبوه Mass trapping: در این روش تعداد زیادی تله فرمونی بکار می رود. بدین طریق تعداد زیادی از پروانه های نــــر گرفتار می شوند(کاهش جفتگیری و تخم گذاری). کاربرد میکروارگانیسم های بیماری زا مانند: ویروس گرانولوسیس کرم سیب C.P.G.V با نام تجاری Granupom & Carpovirusin استفاده از زنبورهای پارازیتوئید تخم کرم سیب مانند : Trichogramma cacoeciaeوT.evanescens و T. embryophagum

کنترل شیمیائی: فوزالن(زولون)EC35% 1.5 در هزار؛ آزینفوس متیل(گوزاتیون)EC20% 2 درهزار؛ دیازینونEC60% 1 درهزار؛ دیازینونWP40% 1.5درهزار؛ اتریمفوس(اکامت) EC50% 1در هزار؛ آزینفوس متیلWP20% 2در هزار.

 

توصیه: زمان مبارزه با آفت براساس اطلاعیه های پیش آگاهی(معمولاً در پیک پرواز و لاروهای سنین پائین پیش از نفوذ به داخل میوه)

1)  پاک کردن و ازبین بردن پوسته های درخت (از بین بردن پناهگاه زمستانی آفت)

2) بستن گونی دور تنه درخت و بازدید مرتب آن وازبین بردن لاروهایی که جهت شفیره شدن به این محلها پناه می آورند.

3)  از بین بردن میوه های آلوده در سراسر سال.


برچسب‌ها: کرم سیب

کنه نقره ای مرکبا ت Phyllocoptruta oleivora Ashmead
۱۳٩۱/٤/۱٧ ساعت ۱:٥۸ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

این آفت در باغات مرکبات شمال ایران(با نام مخملک) شایع است. معمولاً پوست میوه های آفت زده ضخیم است. میوه ها کوچکتر و ترش است. برگها و میوه های درختان لیمو در اثر حمله کنه، خاکستری مایل به نقره ای میشود و اطلاق نام کنه نقره ای بدین لحاظ است.
به علائم خسارت توسط کنه نقره ای مرکبات توجه بفرمائید:

964xz8xmsoj8jjei3.jpg
129r476udpt6h1luq8qi.jpg
2lu8hmi1aeybnvtgc2tp.jpg
 

کنه زنگار زمستان را به صورت کنه کامل می گذراند.

کنترل شیمیایی :

1. نئورون EC25% و 1.5 در هزار

2. پیریداین WP25% و 0.4- 0.5 در هزار

3. آبامکتین EC1.8% و 0.2 در هزار

4. نیسورون Ec10% و 2.5 درهزار

5. زینب WP80%و 2در هزار

6. مانکوزب WP80% و 2در هزار

7. تترادیفون(تدیون) EC7.52% و2در هزار

کلوفنترین(آپولو) SC50% و 5/.- 25/. در هزار

بروموپروپیلات EC25% و 1 در هزار

سیترازون EC20% و 1در هزار

هگزی تیازوکس EC10% و 75/.- 5/. در هزار(نیسورون

فن پیروکسی میت SC5% و 5/. در هزار(ارتوس)شته های یونجه
۱۳٩۱/٤/۱٥ ساعت ٤:۳٩ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )


582fipuuntrltqdjxq.jpg

tl02hmglwbjh4g1kwvg.jpg
 

 

شته های یونجه شامل شته خالدار Therioaphis maculata و Acyrhosiphon pisum و Aphis fabae میشود. در بیشتر مناطق کشت یونجه دیده میشوند.

تعدادی از شته ها که پلی فاز بوده و از گیاهان مختلف تغذیه می کنند با تغذیه از یونجه به آن خسارت می زنند.

در اثر فعالیت آفت مذکور ضمن ضعیف شدن گیاه ، شیره ای از برگها ترشح می گردد و باعث روغنی شدن برگها و ساقه های یونجه میشود. بطوریکه در زمان فعالیت این آفت در حین تردد در مزرعه کفش و لباس حالت روغنی شدید بخود می گیرد. با توجه به اینکه این شته همانند اکثر شته ها از طریق دختر زایی تولید مثل می کند در سال تا 20 نسل برای آن ذکر شده است.

بدلیل تجمع مواد قندی در روی برگها قارچهای ساپروفیت به مزرعه حمله کرده و برگهای زیرین را سیاه رنگ ساخته و از کیفیت محصول می کاهد.

راههای کنترل آفت:

بیشترین فعالیت این آفت در اواخر تابستان می باشد. این زمانی است که یونجه در اواخر چین سه و اوایل چین چهار  می باشد. بهمین جهت در صورتیکه فعالیت آفت مصادف با اواخر چین باشد. با جلو انداختن برداشت بمدت چند روز از خسارت آن می توان کاست در ابتدای چین چهار و زمانیکه ارتفاع ساقه های یونجه به 10-5 سانتی متر رسید .

کنترل شیمیایی:
1. مالاتیون
EC57%
2. پریمیکارپ
WP50%

 

برچسب‌ها: شته های یونجه

سرخرطومی برگ یونجه Hypera postica
۱۳٩۱/٤/۱۳ ساعت ۳:۳۳ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

از آفات مهم یونجه می باشد که اگر با آن مبارزه قاطع نشود چین اول یونجه را به کلی نابود می کند. خسارت این آفت به علت تغذیه لاروهای آن از برگ و جوانه های انتهائی یونجه است. حشرات کامل نیز از برگ و ساقه یونجه تغذیه می کنند. ولی خسارت عمده توسط لاروهای سن 3 و 4 می باشد و مزارع شدیداً آلوده از دور به نظر سفید می رسد.

زیست شناسی وکنترل درادامه: 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.