پایگاه اطلاع رسانی ،مشاوره و راهنمایی کشاورزان و دوستداران علم کشاورزی در وسیع ترین بخش ایران
بیماری گموز‌‌ ‌‌مرکبات Citrus gummosis
۱۳٩۱/۳/۳۱ ساعت ۱:۱۱ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )
ov6fzxa604gf5yofboj2.jpg
0xc895tnsxpx4rnlx5w.jpg
94fsz0x86ewiphrfv5c9.jpg

بیماری گموزGummosis یا پوسیدگی طوقه‌ و ریشه Root-rot درختان مرکبات اولین بار در سال1834 ازآسور گزارش گردیده است. در ایران بیماری اولین بار در سال 1320 گزارش شده و در مناطق شمالی و جنوبی کشور بخصوص خوزستان و فارس  وکرمان (شهداد-چهارفرسخ)وجود دارد.


عامل بیماری در بیشتر مناطق ایران
Phytophthora citrophthora و Phytophthora parasitica می‌باشد. قارچ Phytophthora ازقارچهای کاذب Oomycetes است که فرم جنسی آن بصورت oospore است. قارچ دارای تیپهای متفاوت وهتروتالیک است. اما‌ زمستانگذرانی بوسیله ااسپور وکلامیدسپور می‌باشد.

علائم بیماری وکنترل درادامه مطلب:پروانه مینوز مرکبات( Gracillariidae Phyllocnistis)
۱۳٩۱/۳/٢۸ ساعت ۱:٥٥ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )


7pmhc1q6b0ttip7fjxfa.jpg
43c4wb7zv2vdz7230mtf.jpg
(علائم خسارت پروانه مینوز ومراحل مختلف رشدحشره)

این حشره در مناطق گرمسیردر تمام فصول سال فعال است. هر کجا که سرمای زمستانه وجود داشته باشد زمستان را به صورت حشرات کامل در زیر برگهای خشک وپناهگاههای دیگر به سر می برد. حشرات کامل معمولاً تخم های خود را در سطح زیرین برگ و در داخل پارانشیم قرار می دهند. دوره جنینی تخم 2 تا 13روز به طول می انجامد . لاروها پس از خروج زیر کوتیکول برگ دالان های کج ومعکوج ایجاد می کنند.دوره لاروی بین 4.5 تا 23روز و شفیرگی 5 تا24 روز به طول می انجامد.طول دوره رشدی حشره متناسب با درجه حرارت واز2تا 8 هفته متغیرمی باشد و می تواند سالیانه 8 تا 11 نسل در سال داشه باشد. پروانه های مینوز بیشترین خسارت را در نهالستان های مرکبات ایجاد می کنند. روی درختان مسن اهمیت چندانی ندارد. گاهی برگهای جوان را مانند شته لوله می کنند ویا دربعضی از قسمتها خشکیدگی ایجاد می نمایند.

کنترل شیمیایی: مصرف سموم زیر برای نهالستانها پیشنهاد می شود.

نام عمومی سم

دیفلوبنزورون

ایمیداکلوپراید

فرمولاسیون

دیمیلین

کونفیدور

نام تجاری

Wp%25

SC%35

مقدار مصرف

0/5درهزار+ 0/3 درصد روغن

0/4درهزار + 0/3درصد روغن


آفات معرفی شده  که تا به این جا واز این به بعد دروبلاگ قرار داده شده وقرار داده میشوند در شهداد وجود دارند وآشنایی ومبارزه با آن ها برای کشاورزان ضروری میباشد.


پروانه برگخوار مرکبات Papilio demoleus demoleus
۱۳٩۱/۳/٢٦ ساعت ٩:٤٠ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )
nzpiatkibpfmggyz11k.jpg
mwh6nm9c020kdimzafa8.jpg

زیست شناسی : زمستان رابه صورت شفیره می گذراند.در اواسط بهار پروانه ها ظاهر شده ومادها پس از جفتگیری تخم های خود را در سطح برگهای مرکبا ت به طور تک تک و گاهی دو تایی قرار می دهند .تخم ها پس 3-6 روز وحد اکثر 7-11روز تفریخ شده واز برگهای مرکبات تغذیه می کنند . لاروها از تمام سطح برگ بجز رگبرگ میانی  تغذیه کرده ودر موارد حمله شدید موجب از بین رفتن اغلب برگها می شوند.دوره لاروی وپس گذشت 5سن وبسته به  شرایط آب وهوایی حدود 3 هفته طول می کشد ولاروها پس از رشد کامل برگها را ترک کرده وبا تنیدن تار ابریشمی  روی شاخه ها چسپیده وبه شفیره تبدیل می شوند. دوره شفیرکی در تابستان 7-10روز تعیین شده است. این آفت در سال 4نسل دارد.

(خسارت اصلی مربوط به لارو بوده)

مبارزه: در فروردین و اردیبهشت ماه موقعی که اولین لاروها ی جوان پروانه روی برگها دیده شود، بایستی اقدام به سمپاشی کرد.از سموم دیازینون یا سموم فسفره  می توان استفاده کرد.کرم میوه خوار خرما یاBatrachedra amydraula Meyr
۱۳٩۱/۳/٢۱ ساعت ۱۱:٢۱ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )
لاروهای این حشره از میوه های کوچک خرماتغذیه می کنند و وجود آن در اکثر نقاط میوه خیزگزارش شده است.

wiu7u75ok84stke2fwk.gif
شکل شناسی: عرض حشره با بالهای باز
 10تا12میلیمتر و بالهای جلویی نوک تیز ونیزه ای
شکل وبه  رنگ زرد متمایل به سفید،با نقاط ریز قهوه ای و بالهای عقبی قهوه ای
متمایل به خاکستری،
با بالهای نسبتاً بلند می باشد.
1j5i55lnvilplfxu9ns4.jpg

زیست شناسی ومبارزه در ادامه مطلب:


بیماری سر خشکیدگی درختان مرکبات (ناتراسیا) Citrus dieback
۱۳٩۱/۳/۱٩ ساعت ۱٠:٠۱ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

در ایران علاوه بر مرکبات به سایر درختان  زردآلو، گیلاس، اوکالپتوس و … پسته، انار، توت، حمله می کند. ولی بیماری در همه گیاهان اهمیت ندارد، بیماری در خوزستان وسایر مناطق گرمسیری اهمیت دارد در فارس گاهی روی سیب نیز دیده شده است. در شهرستان جهرم به شدت درخت توت را مورد حمله قرار میدهد.

عامل بیماری قارچ Nattrassia mangiferae است.

y23eb5bmrwqp6tsw8dk.jpg
tuh5v8dcmb419sbsr46.jpg


2wd2ng2b30el9e01u1o.jpg

قارچ بیشتر از محلهای آفتاب سوخته و قسمتهایی ازدرخت که در معرض آفتاب وگرمای شدید است وارد می‌شود. علائم به صورت ورقه‌ورقه شدن پوست که زیر آن پودر سیاه رنگ (آرترو کنیدیم ) قارچ است دیده می‌شود، قارچ پیکنیدیم نیز تولید کرده که در بافت گیاه تشکیل شده و اهمیت چندانی ندارد، معمولاً قارچ در دمای زیر 30 درجه سانتیگراد خسارت نمی‌زند.پس باتوجه به دمای شهرستان شهداد اهمیت این بیماری دوچندان خواهد بود  وباید درزمینه پیشگیری باغ های تازه تاسیس ومبارزه  درباغ های قدیمی که  عامل بیماری وارد شده اطلاعات کافی بدست آوریم.

نحوه کنترل وتوصیه ها درادامه:

برچسب‌ها: بیماری مرکبات

مطالبی درمورد گیاه سیر
۱۳٩۱/۳/۱۳ ساعت ۱٠:٠٩ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

      سیر Allium Sativum

سیر گیاهی است که تقریباً در تمام دنیا به جز قطب و جنگلهای استوایی می روید. ولی وطن گیاه آسیای مرکزی و شاید شرق منطقۀ مدیترانه باشد. بیش از 2000 سال است که این سبزی پیازی کشت می شود و از آن استفاده غذایی می گردد. این گیاه رابه سادگی می توان، در باغچه خانه خود کاشت و پرورش داد سیر فضای زیادی نیاز ندارد زیرا کار اصلی اش رادر زیر زمین انجام می دهد و در شرایط مساعد از هر حبه سیر (سیرچه)، پیازی به

g7k4kb65h9sln8ydhe81.jpg

وجود می آید که شامل هشت تا بیست سیرچه می باشد، از همین رو آن را گیاهانی افزون شونده و تکثیر پذیر می دانند.
برچسب‌ها: سیر

کنه گرد آلود خرما (Parateranychus afrasiaticus mcgregor)
۱۳٩۱/۳/٧ ساعت ۱٢:٠۳ ‎ق.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

این آفت در مناطق گرم و خشک مثل شهدادو مخصوصاً جاهایی که نخیلات آبیاری نمی شوند و یا اینکه تعداد دفعات سالیانه آبیاری کم است و مواظبتهای فنی باغبانی رعایت نمی گردد ، آلودگی و تراکم جمعیت کنه ها زیاد می باشد .

شکل شناسی 

تخم

تخمها به رنگ سفید متمایل به زرد ، بسیار شفاف ، به شکل کروی و به قطر 120 میکرون بوده و روی سطح میوه ها و داخل تارهای عنکبوتی دیده می شود .

لارو

بدن بیرنگ سفید متمایل به زرد و یا سفید تیره بوده و بعضی اوقات به رنگ زرد نارنجی نیز دیده می شود . چشمها قرمز درخشان بوده و سه جفت پا دارد . گاهی در کناره های بدن پوره نقطه های نامنظم به رنگ بدن جانور ولی کمی تیره تر وجود دارد .

کنه بالغ

رنگ بدن سفید تیره مخلوط با کمی زرد است . شکل بدن کنه بیضی ولی انتهای شکم کنه نر باریک شده و به شکل مثلث درآمده است . اندازه کنه ماده بالغ 300 میکرون و نر 200 میکرون است . روی برآمدگی پیش پنجه دو جفت موی قلابی شکل وجود دارد.

این آفت که در شرایط خشک بهترین نشو و نما را دارد و می تواند باعث خسارت جدی به میوه ها شود . میوه های مورد حمله رنگ سبز خودشان را از دست داده و بعداً با تداوم تغذیه خشک و چروکیده می شوند .این کنه از شیره نسوج برگهای جوان و بخصوص میوه های خرما تغذیه می کند و در اثر تغذیه آن رنگ طبیعی برگ و میوه ها تغییر یافته و به رنگ خاکستری مایل به سفید و یا زرد کمرنگ در می آید . میوه های آسیب دیده شکاف برداشته و مواد قندی و شیره نباتی از آن خارج می شود ، پوست میوه نیز سخت و خشک می گردد . کنه ها برای حفاظت و انتقال خود از شاخه ای به شاخه دیگر تار می تنند و در زیر تارها به فعالیت می پردازند . هنگام طغیان آفت خوشه های خرما منظره ای غبارآلود به خود گرفته و میوه ها به رنگ قرمز تیره در آمده و چروکیده و نامرغوب می شوند و قبل از رسیدن می ریزند.

زیست شناسی

این کنه نیز دارای فرمهای زیستی تخم ، لارو و پوره سنین 1 و 2 و بالغ است . در فاصله هر سه مرحله ، یک استراحت بین فرمهای زیستی لاروی تا بلوغ دارد .

روشهای کنترلی:

(زراعی):- کشت سبزیجات ، یونجه و شبدر بین درختان خرما ؛ میانه کاری بین نخیلات از طریق کشت سبزی و صیفی و گیاهان علوفه ای مانند یونجه و شبدر هم به درآمد نخلداران کمک می کند و هم با آبیاری منظم از طریق افزایش رطوبت نسبی محیط، شرایط را برای افزایش جمعیت و خسارت آفت نامساعد می سازد و در نتیجه از میزان مصرف سموم کاسته می شود . بنابراین سرسبز بودن فواصل بین درختان در کاهش جمعیت آفت بسیار موثر می باشد .

(شیمیایی): تدیون ، پروپارژیت ( اومایت ) ، نئوون ، نسیرون

زمان مبارزه:

بوشهر و اصفهان: دهه دوم خرداد تا دهه سوم مرداد

خراسان: دهه دوم خرداد تا دهه اول مرداد

جیرفت: دهه اول خرداد تا دهه اول مرداد

هرمزگان: دهه سوم خرداد تا دهه سوم مرداد

یزد وکرمانشاه وخوزستان:خرداد تا دهه دوم مرداد

کرمان (شهداد)و سیستان و بلوچستان: دهه اول خرداد تا دهه دوم مرداد

فارس: دهه دوم خرداد تا دهه اول مرداد

تصاویردرادامه مطلب...

 


برچسب‌ها: کنه گرد آلود خرما

آفت زنجره خرمامربوط به نخلستان های شهرستان شهدادو...
۱۳٩۱/۳/۱ ساعت ۱٠:٤۳ ‎ب.ظ | نوشته ‌شده به دست سعیدمومن زاده خبیصی | ( نظرات )

Ommatidiotus  binotatus  Fieb

زنجره خرما

توضیحات درادامه مطلب...

na704hc37167p2r9q4cf.jpg

برچسب‌ها: زنجره خرما

 
موضوعات
لینک دوستان
دیگر موارد
تماس با ما

.